Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Artūras Zuokas apie kaltinimus įteikus 71 mln. Lt dovaną „Icor“: FNTT bando nukreipti dėmesį nuo savo problemų

Artūras Zuokas
Andriaus Ufarto/BFL nuotr. / Vilniaus meras Artūras Zuokas
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos atliekamame ikiteisminiame tyrime dėl UAB „Vilniaus energijos“ ir įmonių grupės „Icor“ galimai nusikalstamos veiklos, atliktas ūkinės finansinės veiklos tyrimas dėl Vilniaus miesto švietimo įstaigų šildymo išlaidų pagrįstumo. Specialistų išvadoje konstatuojama, kad Vilniaus miesto savivaldybė sostinės biudžetui padarė 71 mln. litų nuostolių pirkdama paslaugas iš UAB „City service“ už šilumos energiją. „City service“ kaltinimus neigia ir tikina, kad tai tik FNTT politikavimas. Tą patį sako ir Vilniaus meras Artūras Zuokas.

Atlikdami ūkinės finansinės veiklos tyrimą už 2002–2012 metų laikotarpį, Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) specialistai nustatė, kad AB „City service“ ir Vilniaus miesto savivaldybės administracijos sudarytos sutartys ir atsiskaitymo būdas sudarė prielaidas švaistyti Vilniaus miesto savivaldybės biudžeto lėšas, o AB „City service“ – nepagrįstai gauti pelną, susidarantį iš kainų skirtumo, perkant šilumos energiją iš UAB „Vilniaus energija“ ir perparduodant Vilniaus miesto savivaldybei, – rašoma FNTT pranešime spaudai.

Pelną krovė žaidimas formulėmis

Nuo 2002 metų švietimo įstaigų (lopšelių, darželių, mokyklų, gimnazijų, ir kt.), kurių steigėja yra Vilniaus miesto savivaldybė, šilumos ūkio priežiūros ir  eksploatacijos darbus vykdo AB „City service“.

Nuo 2002 metų švietimo įstaigų, kurių steigėja yra Vilniaus miesto savivaldybė, šilumos ūkio priežiūros ir  eksploatacijos darbus vykdo AB „City service“.

Tai daro pagal sutartis, pasirašytas su Vilniaus miesto savivaldybės administracija. Vilniaus miesto savivaldybė atsiskaitymus už AB „City service“ suteiktas paslaugas vykdo pagal sutartyse numatytą formulę, į kurios dedamąsias yra įtraukiamos ir šilumos tiekimo, taip pat karšto vandens paruošimo paslaugos.

„City service“ šilumos energiją, naudojamą švietimo įstaigų šildymui ir karšto vandens paruošimui, įsigyja iš centralizuotai šilumos energiją tiekiančios UAB „Vilniaus energija“.

Tačiau AB „City service“, skirtingai nei Vilniaus miesto savivaldybė, atsiskaitymus už šilumos energiją vykdo remdamasi šilumos pirkimo-pardavimo vietoje įrengtų šilumos apskaitos prietaisų rodmenimis, o ne pagal formulę, naudojamą atsiskaitymams su Vilniaus miesto savivaldybe.

Papildyta 16.00 „City Service“: FNTT tyrimo išvados tėra politikavimas

„Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) atliktas Vilniaus miesto savivaldybės ir „City Service“ sutarties dėl paslaugų miesto švietimo įstaigoms teikimo tyrimas nėra jokia naujiena, kertasi su tikrove ir labiau primena eilinį politikavimą“ , – teigiama „City Service“ pranešime spaudai.

„Visos aukščiausiosios Lietuvos Respublikos teisėsaugos institucijos, nagrinėjusios tarptautinio konkurso aplinkybes, konstatavo, kad sutartis pasirašyta nepažeidžiant galiojančių įstatymų ir yra vykdoma tinkamai.

Visos aukščiausiosios teisėsaugos institucijos, nagrinėjusios tarptautinio konkurso aplinkybes, konstatavo, kad sutartis pasirašyta nepažeidžiant galiojančių įstatymų ir yra vykdoma tinkamai.

Šio proceso tyrimus 2012 m. baigė Generalinė prokuratūra, kuri neradusi nusikaltimo sudėties, tyrimą nutraukė. Po Viešųjų pirkimų tarnybos išsakytų pastabų, kurios tapačios šiandien FNNT paskelbtosioms, vykę teismai – nuo žemiausios institucijos iki 2013 m. rugpjūčio pirmąją vykusio Aukščiausiojo teismo – konstatavo, kad sutartis teisėta, o joje taikomas ESCO modelis yra galimas.

Tarptautinį konkursą, kuriame dalyvavo Lietuvos ir užsienio kompanijos paskelbusi Vilniaus savivaldybė su jį laimėjusiu „City Service“ pasirašė sutartį. Joje taikomas ESCO modelis, kurio esmė yra ta, kad užtikrinama, jog rangovui investavus lėšas miesto švietimo sektoriuje bus garantuojama higienos normas atitinkanti temperatūra, teikiama sistemų priežiūra bei likviduojamos avarijos mažesnėmis sąnaudomis, nei iki jos pasirašymo“, – teigiama pranešime.

Papildyta 16.35 val. Artūras Zuokas: kaltinimus reikia įrodyti

Sostinės meras 15min.lt sakė, kad FNTT pranešimą vertina kaip rimtą, o savivaldybė jį įvertins atsakingai ir principingai.

Esu pastebėjęs, kad kai tik iškyla klausimų dėl šios institucijos veiklos, ypač, kas susiję su jos vadovu, FNTT mėgsta išplatinti skambų pranešimą, tam, kad nukreiptų dėmesį nuo savų problemų.

Tačiau jis pabrėžė, kad Vilniaus miesto savivaldybei nebuvo pateikta specialistų išvada. „Todėl nežinome, kiek jų teiginiai yra pagrįsti. Kai vykdomi tokio pobūdžui tyrimai, išvados būna pateikiamos institucijai, kurią jos liečia, kad būtų galima išsiaiškinti, tai tiesa, ar netiesa. Tokia procedūra kol kas nebuvo atlikta, todėl pranešimą vertinčiau daugiau kaip viešųjų ryšių akcija, nes puikiai žinome, kad FNTT vadovo atžvilgiu yra pradėti tyrimai bei kaltinimai neskaidria veikla. Esu pastebėjęs, kad kai tik iškyla klausimų dėl šios institucijos veiklos, ypač, kas susiję su jos vadovu, FNTT mėgsta išplatinti skambų pranešimą, tam, kad nukreiptų dėmesį nuo savų problemų“, – sakė A.Zuokas.

Jis sakė raginantis FNTT vadovą ginti viešąjį interesą ir teisinėmis priemonėmis įrodyti prnaešime pateiktą informaciją, kad būtų galima kompensuoti, tariamą ar tikrą žalą Vilniaus miesto biudžetui.

Pasak A.Zuoko, tai nebūtų sunku padaryti, nes savivaldybė yra sustabdžiusi mokėjimus už paslaugą pagal 2010 metų sutartį, kuri buvo pasirašyta po viešojo konkurso.

„Jeigu būtų įrodyti teiginiai, būtų galima nesumokėti tam tikros sumos įmonei „City service“. Kad tai įvyktų, turėtų būti ne viešųjų ryšių pranešimas, kuris nėra dokumentas. Reikia įrodyti teiginius, kaip ir privalu tokio lygio institucijai“, – aiškino jis.

Meras pridūrė, kad savivaldybė yra pasirengusi bendradarbiauti su FNTT tiriant šią bylą: „Norėtųsi, kad būtų baigtos spekuliacijos ir kaltinimai, kuriais dažnai neatsakingai mėtosi arba politikai, arba teisėsaugos institucijos“.

Meras aiškino, kad ESCO modelį savivaldybė taiko pirmoji Lietuvoje, o jis – sudėtingas. „Neįsigilinus nebūtinai galima padaryti pagrįstas arba teisingas išvadas“, – pabrėžė miesto galva.

Ištirti nurodė Aukščiausiasis teismas

Lietuvos Aukščiausiasis teismas (LAT) pernai rugpjūtį nurodė FNTT ištirti galimus savivaldybės ir „City Service“ 2010 metais pasirašytos sutarties dėl švietimo įstaigų šilumos ūkio priežiūros pažeidimus.

LAT tuomet galutinai nutarė, kad sutartis yra teisėta, tačiau anot teismo, nenustatyta, ar „City Service“ atsiskaitinėjo su „Vilniaus energija“, todėl apie šį galimą viešojo intereso pažeidimą nutarta informuoti Generalinę prokuratūrą, kuri galėtų pareikšti ieškinį viešajam interesui ginti.

Vilniaus savivaldybės ir „City Service“ 2010 metų lapkritį pasirašė trejų metų 122 mln. litų vertės sutartį prižiūrėti Vilniaus darželių bei mokyklų pastatus priežiūros bei tiekti šilumą ir karštą vandenį.

Daugybė bylų

„Icor“ vienam vadovų Andriui Janukoniui, „Dalkia“ atstovui Jean'ui Sacreste'ui ir „Vilniaus energijos“ prezidentui bei koncerno „Icor“ akcininkui Linui Samuoliui šiemet pareikšti įtarimai dėl piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi ir didelės vertės svetimo turto iššvaistymo.

FNTT tyrimą atlieka dėl galimai nusikalstamos „Icor“ ir „Vilniaus energijos“ vadovų bei akcininkų veiklos. „Icor“ akcininkai yra ir „Vilniaus energijos“ bei „Dalkia Lietuvos“ vadovai.

FNTT tyrimą atlieka dėl galimai nusikalstamos „Icor“ ir „Vilniaus energijos“ vadovų bei akcininkų veiklos. „Icor“ akcininkai yra ir „Vilniaus energijos“ bei „Dalkia Lietuvos“ vadovai.

Dar 2012 metų gegužę „Vilniaus energijoje“ pareigūnai atliko kratas – Generalinė prokuratūra tuomet skelbė, jog tikrinami ikiteisminio tyrimo duomenys, ar įmonės tiekiamos šilumos kaina nebuvo dirbtinai didinama, įsigyjant kurą. Pasak neoficialių šaltinių, pareigūnus domino „Bionovus“ ir „Vilniaus energijos“ sandoriai.

2012 metų rugsėjį prokurorai pradėjo ikiteisminį tyrimą, įtarus „Vilniaus energijos“ vadovus leidus susijusiai įmonei „Bionovus“ pelnytis iš biokuro pardavimų. Prokurorai teigė, jog įtariama, kad „Vilniaus energija“, įsigydama tiek kurą, tiek paslaugas ir kitas prekes, sąnaudas įtraukė į šilumos kainą.

Skelbta, kad „Bionovus“ 2007–2011 metais vien iš biokuro pardavimų „Vilniaus energijai“ gavo daugiau nei 53 mln. litų grynojo pelno.

Komentarai
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min