Dabar populiaru
Publikuota: 2011 lapkričio 21d. 14:41

Arvydas Stankus stojo prieš teismą „Juodžiausios teismų istorijos“ byloje

Arvydas Stankus
Sauliaus Chadasevičiaus / 15min nuotr. / Arvydas Stankus

Vilniaus apygardos teismas pradeda nagrinėti baudžiamąją bylą, kurioje dėl piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi, dokumentų suklastojimo ir netikrų dokumentų pagaminimo teisiamas buvęs Kauno apygardos teismo teisėjas Arvydas Stankus. Pačioje posėdžio pradžioje kaltinamasis informavo teisėjų kolegiją sergantis nepagydoma liga, todėl reikalavo jį teisti už uždarų durų. Šis prašymas patenkintas iš dalies.

Pirmadienį Vilniuje prieš teismą stojo buvęs Kauno teisėjas Arvydas Stankus. 15min.lt primena, kad prezidentė Dalia Grybauskaitė šį su A.Stankumi susijusį skandalą yra pavadinusi „Juodžiausia teismų istorija“.

Vilniaus apygardos teismas pradeda nagrinėti baudžiamąją bylą, kurioje buvęs Kauno apygardos teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus teisėjas A.Stankus kaltinamas piktnaudžiavimu tarnybine padėtimi (Baudžiamojo kodekso 228 str. 1 d.), tikrų dokumentų suklastojimu, netikro dokumento pagaminimu ir neteisėtu dokumentų sunaikinimu (Baudžiamojo kodekso 300 str. 3 d. ir 303 str. 1 d.).

Kaip skelbta anksčiau, Generalinė prokuratūra vasario mėnesį pradėjo ikiteisminį tyrimą remdamasi Teisėjų tarybos pirmininko Gintaro Kryževičiaus pareiškimu, kuriuo buvo prašoma pradėti ikiteisminį tyrimą dėl galimai padarytų nusikalstamų veikų Kauno apygardos teisme, taip pat – apsvarstyti klausimą dėl proceso atnaujinimo atitinkamose bylose.

Generalinės prokuratūros kaltinamajame akte teigiama, kad A.Stankus praėjusiais metais bei š. m. pradžioje piktnaudžiavo tarnybine padėtimi ir suklastojo dokumentus – teismo nutartis dėl nuteistųjų lygtinio paleidimo iš įkalinimo įstaigų ir kitų teisėjų parašus ant jų. Vykdant šias teismo nutartis iš laisvės atėmimo įstaigų neteisėtai lygtinai buvo paleisti penki nuteistieji.

Paaiškėjus, kad Kauno apygardos teismo teisėjų priimtos nutartys gali būti suklastotos, Generalinė prokuratūra priėmė nutarimus pradėti procesus dėl naujai paaiškėjusių aplinkybių nuteistųjų Artūro Kaznovskio, Gintaro Grubio, Algirdo Klimavičiaus, Šarūno Budvyčio ir Alvydo Šimkaus-Deinekos lygtinio paleidimo bylose.

Visi šie nuteistieji buvo paleisti lygtinai iš laisvės atėmimo vietų Kauno apygardos teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus teisėjų kolegijos 2010–2011 metais priimtomis nutartimis, kurios, kaip paaiškėjo vėliau, gali būti suklastotos. Šiomis nutartimis nuteistieji A.Kaznovskis, G.Grubys, A.Klimavičius, Š.Budvytis ir A.Šimkus-Deineka iš laisvės atėmimo vietų paleisti 2–3 metais anksčiau, neatlikę jiems paskirtų bausmių.

Atnaujinus procesą atitinkamose bylose, keturi nuteistieji greitai grąžinti atlikti bausmių į įkalinimo įstaigas, vieno nuteistųjų dar teko paieškoti.

Kaip žinoma, Kovo 28 dieną Lietuvos Respublikos prezidentės dekretu A.Stankus atleistas iš pareigų savo poelgiu pažeminus teisėjo vardą.

VIDEO: 15min.lt - Arvydas Stankus prieš teismą Vilniuje

Papildyta 14.55 val. Pačioje posėdžio pradžioje kaltinamasis informavo trijų teisėjų kolegiją – Lauretą Ulbienę (pran.), Jūratę Damanskienę ir Ryšardą Skirtuną, kad serga nepagydoma liga, todėl reikalavo jį teisti už uždarų durų. Šis prašymas patenkintas iš dalies: nebus viešinama ta informacija, kuri liečia kaltinamojo sveikatos paslaptis.

Žinau, kad padariau didžiausią gyvenimo klaidą. Dar Dievas man skyrė ligą, – atsiduso teisiamas buvęs teisėjas A.Stankus.

Kaltinamąjį aktą perskaitęs prokuroras Justas Laucius pabrėžė, kad padarydamas jam inkrimunuojamas veikas, buvęs teisėjas A.Stankus sulaužė Teisėjo priesaiką, pažeidė Lietuvos Konstituciją. Savo nusikalstamais veiksmais teisėjas padarė didelės neturtinės žalos visai Lietuvos valstybei, diskreditavo teisėjo vardą, pažemino visos teismų sistemos autoritetą.

„Taip, prisipažįstu“, – teismo paklaustas, ar prisipažįsta kaltu dėl jam pareikštų kaltinimų, atsakė A.Stankus.

Jis pridūrė esąs pasiryžęs, kiek tik galės prisiminti, duoti išsamius parodymus, atsakyti į visus klausimus. „Tai buvo pradžia tų nesąmoningų dalykų, kuriuos aš padariau“, – atsiduso A.Stankus, pradėjęs pasakoti apie pirmąjį jam pateikto kaltinimo epizodą dėl nuteistojo Š.Budvyčio paleidimo.

Teisiamasis pasakojo, kad nutartį dėl nuteistojo paleidimo buvo pasirašiusi tik viena jo kolegė ir jis pats, o trečiojo kolegijos nario parašo trūko. „Teisėjo Kęstučio Dargužio niekur neradau, o jau reikėjo skelbti. Pasirašiau tą nutartį už teisėją Dargužį prieš skelbiant, dėl to labai gailiuosi“, – atgailavo A.Stankus.

Bylą kuruojantis prokuroras gaivino kaltinamojo atmintį: kiti du teisėjai, buvę kolegijoje kartu su A.Stankumi, prieštaravo nuteistųjų paleidinėjimui.

Teisiamasis teisinosi, kad dėl verdiktų buvo diskutuojama – teisėjai turėjo ir skirtingų nuomonių, tačiau jos nebūdavo kategoriškos.

Prokuroras kaltinamojo teiravosi, ar jis atkreipė dėmesį, kad keturi iš penkių jo paleistų nuteistųjų yra teisti užsienio šalyse už narkotikų kontrabandą.

„Tikrai neatkreipiau dėmesio. Gal sutapimas? Aš tikrai nesidomėjau, kaip ten užsienyje buvo“, – sakė A.Stankus.

Puolęs Temidės tarnas guodėsi, kad nuo 1993 metų sėkmingai dirbo teisėju ir neturėjo jokių nuobaudų. Padaręs jam inskriminuojamas nuodėmes, A.Stankus prarado darbą ir visas socialines garantijas.

„Žinau, kad padariau didžiausią gyvenimo klaidą. Dar Dievas man skyrė ligą“, – atsiduso A.Stankus.

Apklausę savo buvusį kolegą ir įsitikinę, kad A.Stankus iš tiesų nuoširdžiai pripažįsta visus jam pareikštus kaltinimus, sostinės teisėjai nutarė atlikti šioje byloje sutrumpintą įrodymų tyrimą. Tai reiškia, kad nebus kviečiami jokie liudytojai, nereikės jokių ekspertizių.

Pirmadienio pavakarę teismas paskelbė posėdžio pertrauką iki sausio 27 dienos.

Po to nuosprendis A.Stankui bus paskelbtas per trumpiausią įmanomą laiką.

VIDEO: 15min.lt - Arvydas Stankus po teismo Vilniuje

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min