Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2019 spalio 9d. 15:00 , Atnaujinta: 2019 spalio 9d. 16:09

Atskleista daugiau detalių apie Kauno policiją krečiantį skandalą: sulaikyti anksčiau buvo teisti

Spaudos konferencija apie Kauno policiją krečiantį skandalą
15min nuotr. / Kauno policiją krečia skandalas
Kauno policiją sukrėtė neregėtas korupcijos skandalas, dėl kurio nušalinta visa dabartinė apskrities komisariato vadovybė. Šią savaitę sulaikyti asmenys, kelerius metus organizavę nelegalų alkoholio verslą bei prekybą vogtomis automobilių detalėmis. Tarp 9 įtariamų asmenų sulaikytas ir Kauno apskrities VPK padalinio vadovas Donatas Karalukas. Surengtoje spaudos konferencijoje atskleista daugiau tyrimo detalių.

Stebėkite tiesioginę spaudos konferencijos transliaciją:

Transliaciją mobiliajame įrenginyje žiūrėkite paspaudę čia.

Trečiadienį Kauno apskrities VPK surengtoje spaudos konferencijoje dalyvavo Policijos generalinio komisaro pavaduotojas Edvardas Šileris, Lietuvos kriminalinės policijos biuro viršininkas Rolandas Kiškis ir Kauno apskrities policijos viršininku, įsisiūbavus skandalui, tapęs Policijos departamento prie VRM Imuniteto valdybos viršininkas Elanas Jablonskas. Pareigūnai visos šios situacijos neįvardija didžiausiu korupcijos skandalu Lietuvos policijos istorijoje.

„Šiuo metu esame pirminėje tyrimo stadijoje. Sulaikymų gali būti ir daugiau. Praktika rodo, kad tyrimai nepasibaigia vienu sulaikytu asmeniu. Į Kauno apskrities VPK bus komandiruoti ir apie 10 žmonių iš Lietuvos kriminalinio policijos biuro. Tad komandiruotas bus ne tik Imuniteto valdybos viršininkas Elanas Jablonskas, laikinai atliekantis Kauno apskrities VPK viršininko pareigas. Vėliau bus atliekamas įstaigos auditas, šalinamos priežastys, vertinama ir lyginama informacija pagal atliktą analizę dėl korupcijos apraiškų“, – teigė E.Šileris.

Pasak R.Kiškio, Lietuvos kriminalinės policijos biure buvo vykdomi keli tyrimai dėl neteisėto disponavimo akcizais apmokestintomis prekėmis, kontrabandos. Tyrimų metu, pagal mastą ir kitus duomenis, ir buvo užčiuoptos galimos korupcijos apraiškos. Informacija buvo pasidalinta su policijos imuniteto valdyba. Pirmadienį surengta bendra plataus masto policijos operacija. Keturiems suimtiesiems jau paskirtos kardomosios priemonės – suėmimai daugiau nei 10-čiai parų. Bus kreiptasi ir dėl D.Karaluko suėmimo. Jis buvo sulaikytas šį rytą (spalio 9 d.) darbo vietoje, sulaikomas nesipriešino.

Taip pat buvo sulaikytas ir dar vienas buvęs Kauno apskrities vieno padalinių vadovas, galimai žinojęs apie šią nelegalią veiklą. Jo pavardė neatskleidžiama. Konferencijoje dalyvavę pareigūnai patvirtino, kad abu sulaikytieji vienas kitą pažinojo.

„Įtarėme, kad prie šių nusikalstamų veikų yra prisidėję policijos pareigūnai, kurie dirba Kauno apskrities VPK. Aiškinsimės, kiek yra tų rizikų. Tyrimo eigoje buvo atlikta antikorupcinė aplinkos vertinimo analizė. Matome tam tikras rizikas. Sprendimai yra priimti. Tam tikri personaliniai pokyčiai atliekami. Tai nereiškia, kad pareigūnai yra prisidėję prie nusikalstamų veikų, tačiau rizikų yra. Jas reikia identifikuoti ir pašalinti“, – teigė E.Jablonskas.

Sulaikytieji anksčiau buvo teisti

Nusikaltimų schemos pareigūnai neatskleidė – vyksta ikiteisminis tyrimas. Vienas epizodų – įmonėje, kurioje buvo saugomas konfiskuotas turtas, vykdyta jo prekyba. Sulaikytas įmonės vadovas. Kitas epizodas – tiriamas galimas kyšininkavimas ir korupciniai nusikaltimai. Sulaikytiems su policija susijusiems asmenims buvo žinomos nusikalstamos veikos, tačiau jos buvo toleruojamos.

Konkrečių daugiau nei dešimtmetį pareigūnu išdirbusio D.Karaluko nusikalstamų veiksmų konferencijos dalyviai nedetalizavo: šiuo metu, tikėtina, dar neatlikta jo apklausa. Jie priminė, kad galioja nekaltumo prezumpcija – įtarimai bus pareikšti, bet nereiškia, kad asmuo bus nuteistas. Iki šiol dėl šio aukštas pareigas užimančio pareigūno nusiskundimų policijos vadovybėje nebuvo.

Vykdant nusikalstamas veikas buvo disponuojama apyvartoje uždraustais daiktais: degalais, alkoholiu, neteisėtomis prekėmis be banderolių, konfiskuotu turtu, kuris turėjo būti sunaikintas. Vien sulaikymų metu išimtas didžiulis kiekis alkoholio ir kitų prekių, kurių vertė – šimtai tūkstančių eurų. Nelegaliomis prekėmis buvo prekiaujama ir užsienyje. Buvo nustatyta ir vieta, kurioje buvo prekiaujama vogtomis automobilių detalėmis.

Šeši kiti bendrininkai, nesusiję su policija, buvo sulaikyti su įrodymais. Jie jautė turį neliečiamumą, nebaudžiamumą, užtarimą iš policijos pareigūnų. Anksčiau šie asmenys buvo teisti už panašią nusikalstamą veiką, turi sąsajų ir su organizuotu nusikalstamumu.

Tyrime dalyvavo ir aplinkos apsaugos pareigūnai. Juos pasitelkti prireikė tiriant autolaužynų veiklas.

D.Žukauskui pretenzijų neturi

E.Šileris patikino, kad Kauno apskrities VPK vadovui Dariui Žukauskui, kuris nuo balandžio mėnesio yra tėvystės atostogose, šiuo metu jokių pretenzijų nėra reiškiama.

„Imuniteto valdybos vadovą atsiunčiame į Kauno apskrities VPK tam, kad užtikrintume tinkamą įstaigos funkcionavimą. Kad nebūtų nereikalingų emocijų, nesutarimų, kad būtų nešališkas žmogus. Tai nereiškia, kad Kauno policija nepasitikima. Tarnybinių patikrinimų, natūralu, bus. Tai nėra eilinis įvykis, įtariamas ne žemiausio rango policininkas“, – teigė E.Šileris.

Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Darius Žukauskas
Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Darius Žukauskas

Lapkričio 2 dieną grįžęs po atostogų į darbą D.Žukauskas teisiškai liks Kauno apskrities VPK vadovu.

Tyrimas vyko daugiau nei metus

Trečiadienį paaiškėjo, kad tarp sulaikytųjų – ir Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Ekonominių nusikaltimų tyrimo valdybos trečiojo skyriaus viršininkas Donatas Karalukas bei buvęs Kauno apskrities vieno iš padalinių vadovas, galimai žinojęs apie šią nelegalią veiklą.

Kaip pranešimu spaudai buvo informavęs Policijos departamentas, operacijos metu iš viso sulaikyti 9 įtariamieji, atliktos kelios dešimtys kratų Kauno ir Marijampolės apskrityse. Tarp sulaikytųjų – vienos Kauno įmonės, kuri užsiima policijos konfiskuoto turto saugojimu, vadovas. BNS žiniomis, tai bendrovės „Aleksoto prekyba“ vadovas Rimtautas Petronis.

Speciali operacija vykdyta 2019 m. spalio 7–9 dienomis.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Donatas Karalukas
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Donatas Karalukas

Tyrimas vyko daugiau kaip vienerius metus, tiriamos tokios nusikalstamos veikos kaip neteisėtas disponavimas akcizais apmokestinamomis prekėmis, nusikalstamu būdu gauto turto įgijimas arba realizavimas, neteisėtas vertimasis ūkine, komercine, finansine ar profesine veikla, piktnaudžiavimas tarnyba, kyšininkavimas.

Kratų metu rasta ir paimta didelis kiekis akcizais apmokestinamų prekių, t. y. įvairių alkoholinių gėrimų, nepaženklintų banderolėmis – daugiau kaip 20 Euro palečių, t. y. daugiau kaip 16 000 vnt. įvairių alkoholio butelių. Taip pat rasta vogtų automobilių detalių ir kitų galimai vogtų prekių.

Kratų metu iš įvairių vietų bei asmenų paimta daugiau kaip 50 000 Eur, galimai gautų vykdant nusikalstamas veikas. Priimtas sprendimas apriboti nuosavybės teises į įtariamųjų sąskaitas.

Viską įvertinus ir atsižvelgus į Policijos departamento prie VRM Imuniteto valdybos atliktą Kauno apskrities policijos antikorupcinę analizę, priimtas sprendimas į Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato vadovo pareigas laikinai perkelti Policijos departamento prie VRM Imuniteto valdybos viršininką Elaną Jablonską.

Artimiausiu metu taip pat bus sprendžiamas klausimas dėl kelių Kauno apskrities padalinių vadovų rotacijos.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Tausokime maistą kartu

Susigrąžink gyvenimo spalvas

Video

01:00
08:36
03:05

Esports namai

Kiekvienas gali

Kiekvienas gali
Kiekvienas gali

Maistas

URBAN˙/

Grožio programa 360°

Sveikata

Interviu 15MAX
15MAX
Parašykite atsiliepimą apie 15min