Dabar populiaru
Publikuota: 2018 spalio 13d. 08:00

Baikerio A.Kilkaus dingimo metinės: tyrėjai išsikvėpė, o įtariamasis L.Baltrūnas atsikratė apykojės

Laurynas Baltrūnas, pravarde Oblius ir Aivaras Kilkus, pravarde Kumpis
15min montažas / Laurynas Baltrūnas, pravarde Oblius ir Aivaras Kilkus, pravarde Kumpis

Žmogžudyste vis dar įtariamas baikeris Laurynas Baltrūnas fizine prasme – jau laisvas žmogus. Artėjant rezonansinio nusikaltimo tyrimo metinėms, pagrindinis įtariamasis nusikratė intensyvios pareigūnų priežiūros. Teismui nutarus 41 metų L.Baltrūno nebepančioti apykoje, prokuratūra šio sprendimo net nemėgino ginčyti. Tuo metu dingusiojo Aivaro Kilkaus paieškos yra įstrigusios, neperspektyvus atrodo ir visas ikiteisminis žmogžudystės tyrimo procesas.

Spalio 15-ąją sukanka lygiai metai, kai prasidėjo bene paslaptingiausia pastarojo dešimtmečio Lietuvos kriminalinė istorija – jos pradžioje niekas net negalėjo pagalvoti, kad dramatiški įvykiai plėtosis pagal tokį scenarijų. Ir kad per 365 paras niekas nepasikeis bei nepaaiškės.

Kol kas kinta ir aiškėja tik neesminiai dalykai.

L.Baltrūnui atstovaujantis advokatas Rolandas Tilindis 15min teigė, kad sukakus metinėms jokio esminio pokyčio byloje nėra, o vienintelė, bet iškalbinga naujiena – kad įtariamajam pagaliau pavyko atsikratyti elektroninės spynos ant kojos.

„Kai teismas nepratęsė Baltrūnui intensyvios priežiūros – apykojės nešiojimo, tai niekas to net neskundė. Sprendimas yra įsiteisėjęs“, 15min informavo advokatas.

„Bet esminė situacija byloje nepasikeitusi. Ir, matyt, nepasikeis“, – mįslingai pridūrė teisininkas.

Suprasti akimirksniu

 • 2017 m. spalio 15 d. apie 17 val. Aivaras Kilkus motociklu „Harley-Davidson“ išvyko iš namų Vilniuje ir negrįžo, o jo buvimo vieta iki šiol nėra žinoma. Varėnos rajone buvo rastas 41 metų A.Kilkaus motociklas ir jo šalmas.
 • Baikerių gretose Kumpiu vadinto vyro ne vieną dieną įnirtingai ieškojo ne tik šeima, policija, bet ir būriai savanorių, dalis kurių nė nepažinojo Aivaro, tačiau neliko abejingi šiai dramai.
 • Spalio 20 d. įtarimai dėl neteisėto A.Kilkaus laisvės suvaržymo buvo pateikti Laurynui Baltrūnui, o Vilniaus apylinkės teismas leido jį suimti dviem mėnesiams. Gruodžio 14 d. suėmimo terminą leista pratęsti dar dviem mėnesiams.
 • Gruodžio pradžioje šiame tyrime padaugėjo įtariamųjų, jų sąrašą papildė L.Baltrūno bičiulis Darius Matusevičius. Šis baikeris buvo įtariamas tik tuo, kad išvežė A.Kilkaus motociklą į Varėnos rajoną. Jam įtarimai bendrininkavus šiame nusikaltime ir slėpus įkalčius panaikinti.
 • Gruodžio 15 d. policija netikėtai išsivežė apklausai L.Baltrūno žmoną. Moteris, įtariama įkalčių slėpimu, už grotų praleido dvi paras.
 • 2018 m. vasario 19 d. L.Baltrūnas po keturių mėnesių, praleistų Lukiškių tardymo izoliatoriuje-kalėjime, paleistas į laisvę ir iki šiol laukia tyrimo pabaigos namų arešto sąlygomis.
 • 2018 m. liepą teismas pratęsė kardomąją priemonę apykoję dėvinčiam baikeriui L.Baltrūnui, tačiau sušvelnino jam taikomo namų arešto sąlygas – panaikino draudimą dienos metu išvykti tolėliau nuo pastovios gyvenamosios vietos. Vyras įgijo galimybę keliauti po visą Lietuvą, jei tik spėja parvykti į apykojės kontrolės punktą iki šeštos valandos vakaro.
 • Spėliojama, kad tarp L.Baltrūno ir buvusio klubo „Vorai“ nario A.Kilkaus galėjo būti nesutarimų, susijusių su pinigais, garažais. Aplinkybes tyrėjai dar aiškinasi.
 • Baikerių pasaulyje L.Baltrūnas turi Obliaus pravardę. Jis vadinamas žinomiausiu Lietuvos baikeriu. Apie 20 metų gyvuojančiam baikerių klubui „Vorai“ jis vadovavo nuo pat klubo veiklos pradžios.
 • Oblius yra turėjęs nemalonumų su teisėsauga, kai per koncertą Aukštadvaryje apmėtė kiaušiniais homoseksualumo neslepiantį atlikėją Ruslaną Kirilkiną.

Tai, kad anksčiau nuožmiai už grotų laikytas įtariamasis L.Baltrūnas dabar mėgaujasi laisve, savaime nieko nereiškia. Tačiau tuo pačiu sunku įsivaizduoti, kad žmogų, kurį planuojama pelnytai ir argumentuotai netrukus siųsti į pataisos įstaigą, dabar nuspręsta paleisti be jokių rimtesnių suvaržytų.

Kitaip tariant, kaltės dėl A.Kilkaus dingimo ar nužudymo niekuomet nepripažinęs L.Baltrūnas, regis, vis mažiau primena potencialų teisiamąjį. Kita vertus, apykojės nuėmimas šiandien ramaus gyvenimo ateityje L.Baltrūnui irgi negarantuoja.

„Sprendimas yra teisėjo. O sprendimas to neskųsti yra prokuratūros. Jei būtų kažkokių duomenų apie mano ginamojo kaltę, reikia manyti, ir tie sprendimai, tiek teismo, tiek prokuratūros, būtų buvę kitokie. Vien tai parodo, kad esminė situacija byloje yra ta pati, nepasikeitusi“, – svarstė advokatas R.Tilindis.

Kiek tęsis ikiteisminis tyrimas?

Pagal galiojančią tvarką, ikiteisminis tyrimas kiekvieno asmens atžvilgiu negali tęstis amžinai. Atvirkščiai – yra nustatyti tam tikri laiko rėmai. Ar pagrindinio įtariamojo gynyba planuoja imtis veiksmų, kad L.Baltrūnas net nebebūtų įtariamasis?

Vilniaus aps. VPK nuotr./A.Kilkaus motociklas
Vilniaus aps. VPK nuotr./A.Kilkaus motociklas

Suprasti akimirksniu

 • Ikiteisminio tyrimo eigą ir trukmę reglamentuoja Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodeksas (BPK).
 • Kodekso 176 straipsnis numato, kad ikiteisminis tyrimas turi būti atliktas per kuo trumpiausius terminus, bet ne ilgiau kaip:1) dėl baudžiamojo nusižengimo – per tris mėnesius;2) dėl nesunkių, apysunkių ir neatsargių nusikaltimų – per šešis mėnesius;3) dėl sunkių ir labai sunkių nusikaltimų – per devynis mėnesius.
 • 2. Dėl bylos sudėtingumo, didelės apimties ar kitų svarbių aplinkybių šio straipsnio 1 dalyje numatytus terminus ikiteisminiam tyrimui vadovaujančio prokuroro prašymu gali pratęsti aukštesnysis prokuroras rezoliucija. Ikiteisminis tyrimas turi būti prioritetinis bylose, kuriose įtariamieji yra suimti, taip pat bylose, kuriose įtariamieji ar nukentėjusieji yra nepilnamečiai.3. Jeigu ikiteisminis tyrimas tęsiasi per ilgai, ikiteisminio tyrimo teisėjas, gavęs įtariamojo ar jo gynėjo skundą, gali priimti šio Kodekso 215 straipsnyje numatytus sprendimus.
 • BPK 215 str. numato, i per šešis mėnesius po pirmosios įtariamojo apklausos ikiteisminis tyrimas nebaigiamas, įtariamasis, jo atstovas ar gynėjas gali paduoti skundą ikiteisminio tyrimo teisėjui dėl ikiteisminio tyrimo vilkinimo. Skundui nagrinėti ikiteisminio tyrimo teisėjas surengia posėdį, į kurį kviečiami įtariamasis ar jo gynėjas ir prokuroras. Išnagrinėjęs skundą, ikiteisminio tyrimo teisėjas priima vieną iš šių nutarčių: 1) skundą atmesti; 2) įpareigoti prokurorą užbaigti ikiteisminį tyrimą per nustatytą terminą; 3) ikiteisminį tyrimą nutraukti.
 • Per ikiteisminio tyrimo teisėjo nustatytą terminą prokuroras privalo užbaigti ikiteisminį tyrimą ir surašyti kaltinamąjį aktą arba surašyti nutarimą dėl ikiteisminio tyrimo nutraukimo. Prokuroras gali kreiptis į ikiteisminio tyrimo teisėją, prašydamas pratęsti ikiteisminiam tyrimui užbaigti nustatytą terminą. Termino pratęsimo klausimas sprendžiamas naujame teismo posėdyje.

„Aš esu tikras, kad aukštesnieji prokurorai tą terminą kaskart pratęsia. Aišku, teoriškai mes galime skųsti tyrimo trukmę. Bet aš nemanau, kad pareigūnai toje byloje nieko nedaro“, – 15min kalbėjo R.Tilindis.

Jei tyrėjai nieko nedarytų – tai būtų pagrindas teismui iškart nutraukti tyrimą ar bent nustatyti konkrečią jo pabaigos datą. Tačiau šiuo atveju, netgi įtariamojo gynėjo vertinimu, tai nėra aktualu.

Nerastas nei gyvas žmogus, nei kūnas. Tokia patinė situacija, – bylos eigą reziumavo R.Tilindis.

„Jei tyrėjai bent kažką daro, tikimybė, kad teismas nustatys terminą užbaigti tyrimą per kažkiek laiko, yra nulinė. Juolab nerastas nei gyvas žmogus, nei kūnas. Tokia patinė situacija“, – įsitikinęs R.Tilindis. Teisininkas pritarė, kad būtent situacijos neapibrėžtumas tiek faktų, tiek terminų prasme, šiuo atveju yra bjauriausias aspektas, varantis į neviltį ir A.Kilkaus artimuosius, ir L.Baltrūno šeimą, ir teisėsaugininkus, niekaip neišnarpliojančius šio paslaptingo kriminalo.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Laurynas Baltrūnas su savuoju gynėju R.Tilindžiu
Luko Balandžio / 15min nuotr./Laurynas Baltrūnas su savuoju gynėju R.Tilindžiu

Generalinė prokuratūra: aktualių žinių nėra

Prašydami aktualios informacijos apie šio itin didelį visuomenės susirūpinimą sukėlusio nusikaltimo tyrimo eigą ir rezultatus, 15min žurnalistai kreipėsi į Lietuvos Respublikos generalinę prokuratūrą. Iš GP Komunikacijos skyriaus atsiųstas tik toks formalus atsakymas: „Apgailestaujame, tačiau šiuo metu naujos viešintinos informacijos apie vykstantį ikiteisminį tyrimą nėra.“

Šiuo metu naujos viešintinos informacijos apie vykstantį ikiteisminį tyrimą nėra.

Anksčiau prokuratūros atstovai yra komentavę, kad kad A.Kilkaus fizinė paieška „buvo vykdoma ir bus vykdoma.“

Taip pat teigta, kad tiriamos visos įmanomos versijos, kurios turi realaus pagrindo ir yra pagrįstos kokiais nors duomenimis.

Prokurorai yra užsiminę, kad byloje užsakyta daugybė ekspertizių, tačiau siekiant nepakenkti tyrimui viešai jų nedetalizavo ir nekomentavo.

Ar galimas scenarijus, kad byla bus ištirta ir perduoda teismui, net ir neradus dingusio, galimai nužudyto žmogaus?

Į šį klausimą prokuratūros atstovai konkrečiai nėra atsakę, o aptakus, ne visai klausimo esmę atitinkantis komentaras skambėjo taip: „Byla bus perduota teismui tuomet, kai bus ištirtos ir nustatytos visos bylos aplinkybės.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Saudo Arabijos sosto įpėdinio aplinkoje jau prieš metus kalbėta apie priešų žudymą

Auksarankio kieme – upelis. Smagu, bet nelabai: Višakio Rūda

Aktualu

„Le Monde“: Baltijos šalių prezidentus traumavo susitikimas su D.Trumpu

Aktualu

V.Ušackas: realūs galimi prezidentai – I.Šimonytė ir tas žmogus, kurį parems R.Karbauskis

„Ginčas“: Lietuvos rinktinės sąrašo dilema – paskutinis šansas D.Motiejūnui?

Aktualu

N.Maliukevičius: Maskvos ir Madrido bendradarbiavimas keltų grėsmę kovai su kibernetinėmis atakomis

Vardai

„Naktinės Personos“ sustabdė veiklą ir atsisveikina su gerbėjais

Interviu 24sek

Dominuojantis Mantas Kalnietis – apie Tony Parkerio žinutę ir ypatingą talentą

Vardai

Paskutinis „Mis Bumbum“ užpakaliukų konkursas baigėsi skandalingai: varžovė užsipuolė nugalėtoją

Gyvenimas

Medikai Benitai žadėjo neįgaliojo vežimėlį, o dabar moteris jaučiasi apgavusi senatvę – sukūrė neįprastą mankštą

Vardai

Mirė „Marvel“ komiksų legenda Stanas Lee

Aktualu

Švedijoje su atkimštu buteliu prie vairo įkliuvo lietuvis vilkiko vairuotojas

24sek

Du žaidėjus išskyręs Š.Jasikevičius džiaugėsi: „Mums reikėjo tokių rungtynių“

Gazas

Balsuokite ir išrinkite „Tautos automobilį“: elektrinė „Hyundai Kona“, galinti nuvažiuoti 470 km viena įkrova

Vardai

Advokato A.Bandžiaus naujos sužadėtinės gyvenime irgi netrūko dramų: su dukra teko bėgti iš Švedijos

Mokslas.IT

„iPhone XR“ apžvalga: kuklesnis, bet ne prastesnis, arba Kam mokėti daugiau?

24sek

M.Grigonio šou – lyderius namie palikęs „Žalgiris“ nušlavė „Dzūkiją“

Aktualu

Perlojoje paminėtos Perlojos Respublikos šimtosios metinės

Aktualu

Senka lemiamas laikas sutarti dėl „Brexit“

Pasaulis kišenėje

Atradimas Italijoje: alternatyva nuo žmonių dūstančiai Venecijai – Kjodža

Naujienos

24sek

Šaro ramybę po nesėkmės paaiškinant: naujas šviesulys ir lengvai ištaisomos klaidos

Aktualu

Vilniaus gatvėse su BMW lenktyniavę chuliganai finišavo pareigūnų rankose

Maistas

Kaip mikliai išgliaudyti granato sėklas ir išsispausti sulčių: 4 vaizdo pamokos

Aktualu

Nigerijoje užsiliepsnojus naftos produktotiekiui žuvo mažiausiai 30 žmonių

Aktualu

Iranas kviečia imtis lobistinių veiksmų prieš JAV prezidento D.Trumpo politiką

Mokslas.IT

Slaptažodis – tai raktas: nepalikite jo spynoje

Sportas

„Monaco“ klubo vairą perima legendinis Thierry Henry

Aktualu

Vakarų Krante mirė akmenimis apmėtyta moteris

Aktualu

Mažeikių kapinėse rastas katino kūnas be galvos, policija ieško žudikų

Gazas

Darnus judumas šaltuoju sezonu: nestabdo nei lietus, nei šalčiai

Aktualu

Orai.lt: bobų vasara trauktis neskuba

24sek

L.Jamesas: „Aikštėje galiu varžytis su bet kuo, bet titulus laimi ne individualybės“

Verslas

Parduodama pilis – lyg iš Disney pasakos

Sportas

Dar vieną medalį iškovojusi K.Teterevkova: „Treneris sakė, kad padariau neįmanomą“

Aktualu

JAV visuomenės nutukimo problema kelia rūpesčių Pentagonui

Deuce

Solidų pasirodymą Kinijoje surengęs N.Džokovičius pakils į antrą reitingo vietą

Aktualu

Labanoro girioje – žygis siekiant atkreipti dėmesį į kirtimus saugomose teritorijose

Aktualu

Telšių rajone autobusų aikštelėje vyriškis spyrė ir trenkė į galvą dešimtmečiui

Gyvenimas

8 populiarūs, bet klaidingi patarimai apie namų tvarkymą ir drabužių priežiūrą

Pasaulis kišenėje

Keliautojai atranda Koh Talu salą – ten lyg sanatorija

Vardai

Ypatingos

09:17
05:49

Gera keliauti kartu

Ko reikia šiuolaikiniam pirkėjui?

Mamos prieš meningokoką

Parašykite atsiliepimą apie 15min