Dabar populiaru
Publikuota: 2015 sausio 16d. 09:32 , atnaujinta: 2015 sausio 16d. 11:08

Baltarusijai šnipinėjęs Romualdas Lipskis į teismo salę žengė šypsodamasis

Romualdas Lipskis kaltinamas šnipinėjęs Baltarusijai.
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Romualdas Lipskis kaltinamas šnipinėjęs Baltarusijai.

Penktadienį Vilniaus apygardos teismas atvertė rezonansinę baudžiamąją bylą, kurioje Lietuvos pilietis Romualdas Lipskis kaltinamas šnipinėjęs Baltarusijai. Pareigūnų į salę vedamas 56 metų kaltinamasis nuo žurnalistų nesislapstė ir šypsojosi fotografams. Aiškėja, kad jis šnipinėjo ne tik bendrovę, kurioje dirbo, bet ir NATO oro policijos misiją.

„Gal yra klausimų? – per posėdžio pertrauką į žurnalistus kreipėsi R.Lipskis. Viešojo saugumo tarnybos pareigūnai aiškino, kad teisiamasis negali bendrauti su žiniasklaida, tačiau jis toliau tęsė. – Aš noriu, kad būtų atviras posėdis, nes visa presa turėtų žiūrėti. Todėl, kad čia yra piaras.

Posėdyje dalyvavo ir vertėjas, tačiau teismui buvo paaiškinta, kad kaltinamasis supranta ir moka lietuvių kalbą.

Kaltinamajame akte, kurį perskaitė valstybinį kaltinimą byloje palaikantis prokuroras Redas Savickas, teigiama, kad R.Lipskis šnipinėjo Baltarusijos specialiosioms tarnyboms. Vyriškis kelis kartus susitiko su baltarusiu Sergejumi Kurilenka, žinodamas, kad užsienietis dirba Baltarusijos KGB. Jam perdavė slapta fotografuotus ir įsimintus duomenis.

Valstybės įmonės „Oro navigacija“ vyresnysis technikas R.Lipskis rinko informaciją apie šią bendrovę, taip pat apie Vilniaus tarptautinį oro uostą, Šiauliuose esančią Lietuvos karinių oro pajėgų bazę, NATO oro policijos misiją, net kariškių planus.

Pareigūnai užfiksavo, kad 2012 m. spalio 21-osios vakarą R.Lipskis skaitmeniniu fotoaparatu fotografavo duomenis iš penkių segtuvų.

Pareigūnai užfiksavo, kad 2012 m. spalio 21-osios vakarą R.Lipskis kelias valandas fotografavo duomenis iš penkių segtuvų. Daugiausia tai – informacija apie bendrovės „Oro navigacija“ infrastruktūrą, komunikacijos kanalus, įrangos techninius duomenis, planuojamų statybų projektus.

Įamžinęs šiuos dokumentus, R.Lipskis paskambino Baltarusijos KGB agentui S.Kurilenkai ir vakare susitiko su juo Vilniaus Dariaus ir Girėno gatvėje esančiame prekybos centre. Ten Minsko šnipui perdavė fotoaparato atminties kortelę.

Tačiau tai buvo ne viskas. Kita KGB darbuotojo užduotis buvo sudėtingesnė – Lietuvos pilietis turėjo perskaityti dokumentus, susijusius su Lietuvos kariuomene.

Rinko duomenis apie NATO misiją

Teigiama, kad nuo 2011 metų iki 2013 metų kovo 4 dienos R.Lipskis skaitė ir bandė įsiminti duomenis, susijusius su Šiaulių Zoknių oro uoste esančia Lietuvos karinių oro pajėgų baze. Šnipinėjimu įtariamas lietuvis rinko informaciją apie bazės apsaugą, patekimo galimybes, karinių objektų išdėstymą, planuojamus naujus objektus. Taip pat NATO oro policijos misiją.

2013 metų kovo 4 dienos vakarą jis susitiko su KGB darbuotoju tame pačiame prekybos centre ir žodžiu perdavė surinktą informaciją.

2013 metų kovo 4 dienos vakarą jis susitiko su KGB darbuotoju tame pačiame prekybos centre ir žodžiu perdavė surinktą informaciją.

„Aš fotografavau šitas schemas, bet kaltės čia mano nėra. Aš tai padariau, kad atsikabinčiau nuo šito KGB agento, kaip sako prokuroras. Aš nė karto Kurilenkai neskambinau, jis man skambinėdavo“, – teisme aiškino R.Lipskis.

Be to, jis teigė, kad dokumentai nėra slapti, esą kai kurie segtuvai ant jo stalo gulėjo apie dešimtmetį.

„Kaltinamajame akte nėra sakoma, kad R.Lipskis rinko slaptus duomenis. Sakoma, kad jis slapta fotografavo ir perdavė Baltarusijos specialiosioms tarnyboms“, – paaiškino prokuroras.

R.Lipskis tvirtino, kad šioje situacijoje jis yra auka, todėl paprašė apklausti kai kuriuos „Oro navigacijos“ darbuotojus ir teismui parodyti dokumentus, kuriuos fotografavo. Taip esą įrodytų, kad duomenys nebuvo slapti.

Teismas šiuos prašymus patenkino. Kitą kartą byla bus atversta vasario mėnesį. Sausį teismas turės pratęsti kardomąją priemonę.

VSD stebėjo trejus metus

Per operaciją buvo sulaikytas ir dar vienas asmuo, tačiau informacija apie jį kol kas nėra viešinama. Pareigūnai tik paaiškino, kad Minsko šnipų bylos yra išskirtos į du atskirus tyrimus.

Valstybės saugumo departamentas šnipą stebėjo maždaug trejus metus. Ikiteisminį tyrimą prieš metus pradėjo Lietuvos kriminalinės policijos biuro pareigūnai, o koordinavo Generalinė prokuratūra.

Jeigu R.Lipskis būtų pripažintas kaltu, tai jam gresia iki 15 metų laisvės atėmimo bausmė.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min