TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

​Brangių ikonų byloje – dar vienas nuosprendis: nuteistas Raimondas Aukštuolis

Ikonų kolekcija
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Eksponatas iš vėtytos ir mėtytos ikonų kolekcijos
Šaltinis: BNS
0
A A

Dėl prieš septynerius metus per didžiausią plėšimą Vilniuje pagrobtų ikonų teismo procesai vyksta iki šiol. Vilniaus miesto apylinkės teismas trečiadienį paskelbė nuosprendį iš Vilniaus kolekcininko 2008 metais pagrobtų milijonais vertinamų ikonų realizavimo byloje.

Įtariama, kad meno vertybes turėjo būti parduotos Lietuvoje, o Vokietijoje – sumokėti pinigai.

Šioje byloje taip pat nuteistas R.Aukštuolio sūnus Tomas.

Praėjus beveik penkeriems metams po didžiulės ikonų vagystės Lietuvoje, 2013 metų vasarą Vokietijos policija Frankfurte suėmė įtariamąjį Raimondą Aukštuolį. Manoma, kad, būdamas Vokietijoje ir gavęs pinigus, R.Aukštuolis turėjo paskambinti bendrams, kad gavo pinigus ir galima atiduoti ikonas.

R.Aukštuolis ikonų realizavimo byloje nuteistas kalėti trejus metus, tačiau bausmės vykdymas atidėtas dvejiems metams. Nuteistajam draudžiama bausmės atidėjimo laikotarpiu išvykti iš gyvenamosios vietos ilgiau nei septynioms paroms be institucijos, prižiūrinčios bausmės vykdymo atidėjimą, leidimo.

Šioje byloje taip pat nuteistas R.Aukštuolio sūnus Tomas Aukštuolis. Jam skirta dvejų metų laisvės atėmimo bausmė, jos vykdymą atidedant metams.

Iš R.Aukštuolio Policijos departamento naudai priteisti 3 335 eurai ekstradicijos išlaidų.

Kartu su tėvu ir sūnumi teistas Vilniaus rajono gyventojas Česlovas Kabelis. Jis pripažintas kaltu dėl neteisėto ginklų laikymo.

Vyras nuteistas kalėti dvejus metus, bausmės vykdymą atidedant metams.

Kaip skelbė Generalinė prokuratūra, 2012 metų pabaigoje gavus žvalgybinės informacijos, Lietuvos kriminalinės policijos biuro ir Organizuoto nusikalstamumo tyrimo pareigūnams, vykdžiusiems tarptautinę operaciją, po kurio laiko Vokietijoje pavyko sulaikyti vieną iš organizuotos nusikalstamos grupuotės lyderių R.Aukštuolį, bandžiusių parduoti 50 ikonų už 570 tūkst. eurų. Vilniuje tuo pačiu metu sulaikyti jo bendrininkai, perduodantys ikonas.

Liudytojas Sergejus Fiodorovas teismui yra pasakojęs, kad jo vardu buvo išnuomota priekaba, kurioje rastos ikonos. Pasak jo, T.Aukštuolis 2013 metų birželio pabaigoje jam paskambino ir paprašė pagalbos – esą pametė piniginę su dokumentais ir negali išsinuomoti priekabos be jų. S.Fiodorovas sutiko padėti. Vyrai nuvyko į degalinę Ozo gatvėje, kur S.Fiodorovas pateikė savo dokumentus.

„Jis (T.Aukštuolis – BNS) pats kalbėjosi su darbuotojais, aš tik pateikiau dokumentus ir pasirašiau. Pasakiau, kad išvykstu į Suomiją, kad negalėsiu grąžinti, jis patikino, kad grąžins,“ – teigė liudytojas.

Grįžęs iš Suomijos S.Fiodorovas susisiekė su T.Aukštuolio mama ir sužinojo, kad jo draugas sulaikytas, o priekaba areštuota. Po dienos jis pats iškviestas pas tyrėjus.

Teisme apklaustas ir apiplėštas kolekcininkas Andrejus Balykas. Jis sakė, kad nė vieno iš kaltinamųjų nepažįsta.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Andrejus Balykas
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Andrejus Balykas

„Man teisėsaugos organai pranešė, kad Vokietijoje buvo sulaikyta dalis ikonų. Vykau į Kriminalinės policijos biurą atpažinti – mano ar ne mano daiktai. Jos tikrai iš mano kolekcijos. Aš jas atidaviau į muziejų. Pavargau – viskas šešerius metus vyksta. Man dar negrąžinta kažkur daugiau nei 230–240 ikonų. Aštuonios guli Minske“, – teismui yra sakęs kolekcininkas.

Didelę istorinę ir kultūrinę reikšmę turinčių vertybių kolekcija buvo pagrobta dar 2008 metais. Tuomet policijos pareigūno uniforma apsirengęs nusikaltėlis sustabdė automobiliu važiavusį A.Balyko sūnų, panaudojo prieš jį fizinį smurtą ir gavo informacijos apie jo namuose turimą turtą. Įsibrovus į Balykų gyvenamąjį namą, pagrobta 294 ikonų kolekcija, aukso ir sidabro dirbinių, grynųjų pinigų, taip pat šaunamasis ginklas. Iš viso turto už maždaug milijonus eurų.

Tyrimą atlikusiems Lietuvos kriminalinės policijos biuro pareigūnams pavyko nustatyti įtariamuosius ir surasti 20 ikonų. Pernai birželį Panevėžio apygardos teismas už didelės vertės turto pagrobimą pripažino kaltais aštuonis asmenis.
2013 metų vasarą per kratas rastos 67 pagrobtos ikonos, du šaunamieji ginklai ir kelios dešimtys šovinių. Pasak prokuratūros, organizuotos nusikalstamos grupuotės lyderiui priklausantys ginklai ir šoviniai buvo laikomi Č.Kabelio namuose, kuris prisipažino padaręs nusikalstamą veiką, gailėjosi ir padėjo išaiškinti nusikalstamose veikose dalyvavusius asmenis.

Iš viso tyrimų metu kol kas surastos 87 pagrobtos ikonos. Dar daugiau nei 200 surasti nepavyko.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min