Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Brazilijoje dėl kokaino gabenimo sulaikytos lietuvės teigia buvusios apgautos draugės

Kokainas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Kokainas
Šaltinis: BNS
0
A A

Gegužės viduryje su keliais kilogramais kokaino Brazilijoje sulaikytos dvi Lietuvos pilietės tvirtina, kad narkotikus joms pakišo draugė ir jos sugyventinis.

Lietuvos ambasados Argentinoje pirmoji sekretorė Laura Tupe BNS pranešė, kad sulaikytosios su ja susisiekė telefonu ir paprašė pagalbos.

Anot diplomatės, merginos tvirtino, kad viešėjo pas draugę lietuvę Pietų Europoje, kai ši pasiūlė vykti atostogų į Braziliją. Su merginomis keliavo ir užsienyje gyvenančiosios draugas.

Merginos esą ilgai dvejojusios dėl tokio išskirtinio kelionės pasiūlymo, tačiau nieko blogo neįtarusios, nes pasitikėjusios savo drauge. Išvykstant iš Brazilijos į Europą, Jorgelino Kubishek oro uoste gegužės 10 d. jų lagaminuose rasta po keletą kilogramų kokaino.

L.Tupe teigė, kad oficialiai apie šį įvykį ambasada dar nėra informuota.

„Pietų Amerikoje tokių atvejų pasitaiko nemažai. Dauguma Pietų Amerikoje sulaikytų ar laisvės atėmimo bausmę atliekančių Lietuvos piliečių savo kaltę pripažįsta ir teigia žinoję, kad dirbo vadinamaisiais mulais, narkotines medžiagas gabeno už atitinkamą atlygį. Kiti savo kaltės nepripažįsta ir sakosi nežinoję, jog jų lagaminuose paslėpti narkotikai", - pasakojo diplomatė.

2007 metais Lietuvos institucijoms oficialiai pranešta apie 17 Pietų Amerikoje sulaikytų Lietuvos piliečių, 2008 m. gauta 20 pranešimų, 2009 m. - 6. Visi sulaikyti dėl narkotikų.

Pastarosiomis dienomis Lietuvos ambasadai Buenos Airėse pranešta, kad Ekvadore sulaikyti dar šeši Lietuvos piliečiai, Venesueloje - du.

„Šie atvejai dar nėra įtraukti į statistiką, kadangi nėra gauti oficialūs minėtų valstybių teisėsaugos institucijų pranešimai", - aiškino L.Tupe.

Be to, ne visos valstybės informuoja apie jų šalies teritorijoje sulaikytus užsieniečius. Pavyzdžiui, to nedaro Peru, kur, Lietuvos diplomatų žiniomis, šiuo metu kalėjimuose yra 15 mūsų šalies piliečių.

Per pastaruosius dvejus su puse metų Lietuvos piliečių sulaikyta Argentinoje, Brazilijoje, Ekvadore, Kosta Rikoje, Peru ir Venesueloje. Yra pasitaikę piliečių sulaikymo atvejų ir Kolumbijoje.

Vien Argentinos kalėjimuose kali 15 lietuvių, iš jų 9 jau nuteisti (minimali bausmė Argentinoje yra 4,5 metų, maksimali - 16 metų), kiti dar laukia teismo sprendimo.

Vadovaujantis Argentinos ir aplinkinių regiono valstybių teismų praktika, teismo sprendimo tenka laukti apie 12-18 mėnesių.

Pagal savo kompetenciją sulaikytiesiems padeda Lietuvos ambasada Buenos Airėse ir garbės konsulai Ekvadore, Peru, Kolumbijoje, Venesueloje bei San Paulo valstijoje (Brazilija).

Pasak L.Tupes, Argentinos teisingumo ministerija narkotinių medžiagų kurjerius, pavieniais atvejais per sieną bandančius pervežti vieną ar daugiau kilogramų narkotikų, vadina aukomis ir teigia, kad jie neturėtų būti baudžiami taip pat, kaip rimti narkotikų gabentojai, priklausantys organizacijai. Deja, vietos įstatymai to nepripažįsta ir bausmės yra griežtos.

Paprastai sulaikytiesiems skiriamas valstybės gynėjas. Norėdami paskubinti proceso eigą, nuteistieji turi teisę samdyti privačius advokatus, tačiau jų įkainiai ne kiekvienam pagal kišenę.

„Žinomas atvejis, kai už advokato paslaugas buvo prašoma 25 tūkst. JAV dolerių atlygio, - BNS teigė diplomatė. - Vien už nuteistojo prašymo sutrumpinti laisvės atėmimo bausmę perdavimą teismui ir šio prašymo nagrinėjimo teisme kuravimą rimti Argentinos advokatai gali paprašyti 5-10 tūkst. eurų."

Lietuvos ambasados darbuotoja keliaujantiesiems į Pietų Ameriką pataria būti budriems.

„Jei jūsų draugas nupirko jums kelionę į Pietų Ameriką, pakeliui jums dingo lagaminas (kaip vienai prieš savaitę Brazilijoje sulaikytai lietuvaitei) ir tas pats draugas ar jo draugas dar ir padėjo jums įsigyti naują lagaminą (rekomendavo parduotuvę ar pan.), labai didelė tikimybė, jog pakliuvote į chrestomatinę narkotikų kurjerių situaciją ir kad jums pasiūlytame lagamine gali būti paslėptos narkotinės medžiagos", - įspėji diplomatė.

Dvišalės Lietuvos sutartys su Argentina ir Brazilija dėl nuteistųjų perdavimo dar nėra pasirašytos. Šiuo metu jos derinamos, o po pasirašymo dar turės būti ratifikuotos.

Su kitomis Pietų Amerikos valstybėmis Lietuva taip pat neturi dvišalių nuteistųjų perdavimo sutarčių, bet kai kurios regiono valstybės yra prisijungusios prie 1983 m. Nuteistųjų asmenų perdavimo konvencijos, pavyzdžiui, Venesuela, Kosta Rika ir kt.

Vadovaujantis minėta konvencija nuteistųjų perdavimas vyksta įgyvendinus tam tikras sąlygas: turi būti priimtas galutinis teismo sprendimas dėl bausmės, gautas priimančios valstybės sutikimas, turi būti valstybės, kurioje priimtas teismo sprendimas, sutikimas, nuteistojo prašymas, iki bausmės pabaigos turi būti likę ne mažiau kaip šeši mėnesiai ir kt.

Perdavimo procedūra gali trukti apie šešis mėnesius, o kai kuriose valstybėse ir ilgiau. Lietuvai perduoti piliečiai likusią laisvės atėmimo bausmės dalį atliktų Lietuvoje.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min