Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Daktaras Baranauskas teisiamas už „stebuklingą“ gydymą embriono kamieninėmis ląstelėmis

E.Baranauskas teisme
LNK žinių stop kadras / E.Baranauskas teisme
Šaltinis: 15min
0
A A

Buvusiam „Embriotechnologijų centro“ vadovui Evaldui Baranauskui gresia iki 8 metų nelaisvės, nes jis nepagydomomis ligomis sergantiems pacientams žadėdavo taikyti embrioninių kamieninių ląstelių persodinimo gydymo metodą, kuris Lietuvoje neaprobuotas.

Pirmadienį Vilniaus 1-asis apylinkės teismas toliau nagrinėjo baudžiamąją bylą, kurioje buvusiam „Embriotechnologijų centro“ vadovui E.Baranauskui gresia iki 8 metų nelaisvės.

Medicinos praktikos licencijos neturintis 53 metų vyras kaltinamas neteisėtu gydymu embrioninėmis kamieninėmis ląstelėmis.

Vyras iš sunkiai sergančių ar nepagydomų ligonių susirinko beveik pusę milijono litų. Nukentėję pacientai sako žadėtos sveikatos nesulaukę ir E.Baranauską vadina šarlatanu, pasakojo LNK žinios.

Pagal išsilavinimą E.Baranauskas yra gydytojas, tačiau jo licencija atimta. Pasak nukentėjusių žmonių, pacientus vyras priimdavo vienos Antakalnio gydymo įstaigos teritorijoje esančioje buvusioje sargo patalpoje.

Valstybinė medicininio audito inspekcija dar 2003-iųjų metų gruodžio 23 dieną atliko UAB “Embriotechnologijų centras” veiklos tyrimą. Tada nustatyta, kad centro darbuotojai esą tik reklamavo Rusijoje teikiamas embrioninių kamieninių ląstelių persodinimo paslaugas, todėl ši veikla yra teisėta.

Buvo teigiama, kad Sveikatos apsaugos ministerija nereglamentuoja „Embriotechnologijų centro“ paslaugų, nes jos teikiamos kitoje valstybėje. Tuo pačiu paslaugoms negalioja ir saugumo bei veiksmingumo reikalavimai, keliami mūsų šalyje.Teigiama, jog iš pacientų gydytojai surinko apie 463 tūkst. litų.

Buvo aiškinama, kad niekas negali uždrausti pacientams gydytis šiuo metodu ir mokėti už tai.

Surinko bemaž 0,5 milijono litų

Prokuratūra bendrovę Embriotechnologijų centrą ir buvusį jos direktorių E.Baranauską kaltina apgavus apie 10 ligonių, juridiniam bei fiziniam asmeniui pateikti kaltinimai dėl sukčiavimo, įgyjant didelės vertės svetimą turtą, bei neteisėto vertimosi ūkine, komercine, finansine ar profesine veikla.

Prokuroro teigimu, žadėdamas nepagydomomis ligomis sergantiems pacientams išgijimą vyras taikė žmonėms tariamą gydymą. Aiškėja, kad ligoniams galėjo būti leidžiamas vadinamasis Ringerio tirpalas.

Už tai iš pacientų gydytojai paėmė apie 463 tūkst. litų.

Bylos duomenimis, E.Baranauskas nuo 2004-ųjų vasario iki 2007-ųjų kovo nepagydomomis ligomis sergantiems pacientams žadėdavo taikyti embrioninių kamieninių ląstelių persodinimo gydymo metodą, kuris Lietuvoje neaprobuotas. Jo saugumas ir efektyvumas neįrodytas.

LNK žinių stop kadras/E.Baranauskas teisme
E.Baranauskas (dešinėje) teisme su advokatu.

Bendrovė netgi neturėjo sveikatos priežiūros licencijos.

Ligonis: „Absoliučiai nepagerėjo“

Vilnietis Kazimieras Vilimas LNK žinioms yra pasakojęs, jog turi problemų su klubo sąnariais. Jis teigė labai apsidžiaugęs, kai daktaru prisistatęs E.Baranauskas pažadėjo jam palengvinti dalią be varginančių operacijų. Vyras už neva embrioninių kamieninių ląstelių injekciją sumokėjo 28 tūkst. Tačiau, kaip pats teigia, nepasveiko: „Absoliučiai nepagerėjo. O buvo pateikta taip, jis labai, kai susipažinom, atsitiktinai žinoma, tai jis labai vaizdžiai ant savęs pateikė. Sako, vat matai koks aš dabar žvalus. Reiškia, aš sau, sako, susileidau.“

Kitas nukentėjusysis Remigijus Deveikis už neva embrioninių kamieninių ląstelių injekciją paklojo beveik 30 tūkstančių litų. Vyras tikėjosi, kad pasveiks ir nereikės protezuoti kelio. Tačiau nesulaukęs sveikatos sudvejojo, ar tikrai sumokėjo už kamienines ląsteles.

„Aš šiuo momentu galvoju, kad tai buvo paprastas fiziologinis tirpalas. Jokių ląstelių nebuvo, nes jeigu būt buvę, būtų kažkas tai vis tiek arba pagerėję, arba pablogėję. O dabar buvo absoliutus nulis“, – kalbėjo R.Deveikis.

E.Baranauskas apie galimai neteisėtą gydymo metodą kalbėti nepanoro.

„Galimai. O ar jie galimai neteisėti – dar reikia įrodyt. – Jūs sakot, kad jie teisėti? – Aš kol kas nieko nesakau. Komentarai bus vėliau,“ – LNK žinioms yra sakęs E.Baranauskas.Man buvo pasiūlytas iki šiol negirdėtas, netradicinis gydymas, buvo patikinta, kad jis yra veiksmingas ir nekenksmingas. Buvo įvardyta suma – 28 tūkst. litų, – teisme pasakojo nukentėjusysis Teodoras.

Pirmadienio posėdyje buvusio „Embriotechnologijų centro“ vadovo teismas dar neapklausė, tai galbūt pavyks padaryti kito posėdžio metu.

Siūlė „veiksmingą ir nekenksmingą“ metodą

Šios dienos posėdyje liudijęs dar vienas nukentėjusysis Teodoras taip pat pasakojo, jog jam buvo pažadėta, esą į nugarą ir pilvą bus suleistos kamieninės ląstelės.

„Šiandien net ir nežinau, kas man buvo suleista“, – teisme pasakytus vilniečio žodžius cituoja Delfi.lt.

Ilgą laiką nugaros skausmus kentęs vyras pasakojo, kad netradicinį gydymą jam pasiūlęs Vilniaus miesto universitetinėje ligoninėje bei Baltijos ir Amerikos klinikoje dirbantis gydytojas Nerimantas Markevičius.

„Daktaras man suorganizavo susitikimą su „Embriotechnologijų centro“ vadovais – E.Baranausku ir dar vienu žmogumi, kurio pavardės nepamenu, – teisme pasakojo Teodoras. – Man buvo pasiūlytas iki šiol negirdėtas, netradicinis gydymas, buvo patikinta, kad jis yra veiksmingas ir nekenksmingas. Buvo įvardyta suma – 28 tūkst. litų.“

Teisme liudyti iškviestas gydytojas N.Markevičius pareiškė šiam pacientui nedaręs jokių injekcijų ir apskritais nesąs susijęs su embriotechnologiniais metodais.

Dėl sūnaus užstatė bankui butą

Delfi.lt pasakojo apie dar vieną nukentėjusiąją – kad padėtų sunkiai sergančiam ir net vaikščioti negalinčiam sūnui, moteris bankui užstatė butą.

„Mes radome skelbimą laikraštyje, aš paskambinau, bet neišdrįsau kalbėti ir padėjau ragelį. Tada gydytojas iš karto perskambino, jam papasakojau apie sūnų. Jis iš karto žadėjo padėti, sakė, kad mums tereikia pasidaryti tomografiją, o po gydymo sūnus ant kojų atsistos per pusę metų“.

Liudytoja sakė, kad gydytojui nuvežusi medicininius dokumentus sužinojo gydymo kainą – 32 tūkst. litų.

Moteris pasakė tiek lėšų neturinti, tačiau gydytojas patarė nueiti į banką ir pasiimti paskolą. Bankininkai motinai padėjo, tačiau pareikalavo užstatyti butą.

Kai tik bankas pervedė paskolą, ji iš karto atvežė sūnų į sostinę. „Man parodė ampules baltame pavidale, o paskui sūnui jas suleido, bet jo savijauta nė kiek nepagerėjo, atvirkščiai, po to buvo keli dideli priepuoliai“, – teismui aiškino ši liudytoja.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min