15min be reklamos
Publikuota 2022 09 05, 16:28 Atnaujinta 2022 09 05, 18:14

Buvęs kontržvalgybininkas V.Kavaliauskas nuteistas dėl valstybės paslapties praradimo

Vilniaus apygardos teismas pirmadienį kaltu dėl valstybės paslapties praradimo, piktnaudžiavimo, turto pasisavinimo ir dokumentų klastojimo pripažino buvusį Antrojo operatyvinių tarnybų departamento prie Krašto apsaugos ministerijos darbuotoją Vytautą Kavaliauską. „Po atliktų vidinių tyrimų dėl kontrolės stokos buvo atleisti ar kitaip nubausti dar keli pareigūnai“, – nuosprendį komentavo krašto apsaugos ministras.
Pratybų „Kibernetinis skydas 2017“ akimirka
Asociatyvi iliustracija / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Teismas paskelbė, kad jam skiria realią trejų metų ir aštuonių mėnesių laisvės atėmimo bausmę, be to, buvusiai darbovietei jis turės sumokėti beveik 0,9 milijono eurų – daugiau nei 888 tūkstančių.

„Nieko nekomentuosiu“, – žurnalistams sakė V. Kavaliauskas.

Teismas įpareigojo nuteistąjį Antrajam operatyvinių tarnybų departamentui atlyginti 888 tūkst. eurų žalą.

Byla nagrinėta neviešuose teismo posėdžiuose, siekiant neatskleisti žvalgybos metodų, funkcijų ir kitos jautrios informacijos.

„Keturi per šešerių metų laikotarpį įvykdyti nusikaltimai yra tarpusavyje susiję, tai žala ir pasisavinto turto vertė, nusikaltimai susiję su kriptovaliutomis“, – žurnalistams sakė nuosprendį paskelbęs teisėjas Paulius Veršekys.

Pagal teismo paskelbtus duomenis, žvalgybininkas kurį laiką buvo suimtas, jo suėmimas truko nuo praėjusių metų gruodžio iki šių metų birželio.

Nuteistasis šiuo metu yra laisvėje, jam taikoma intensyvi priežiūra, paimti dokumentai.

Nuosprendžiu jam taip pat uždrausta penkerius metus dirbti žvalgybos institucijose.

Teismas taikė laikiną nuosavybės teisių apribojimą nuteistojo turtui, nuosprendyje minėtas 41 laikrodis, Ukrainos grivinos, tačiau, pasak teisėjo, su Ukraina nusikaltimai nėra susiję.

Nuosprendis dar gali būti skundžiamas Lietuvos apeliaciniam teismui.

Ministras Arvydas Anušauskas teigė negalintis atskleisti nusikaltimų padarymo aplinkybių.

Pirmadienį „Facebook“ paskyroje krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas teigė negalintis atskleisti nusikaltimų padarymo aplinkybių ir motyvų, tačiau nurodė, kad „nusikaltimai buvo padaryti atliekant žvalgybinį darbą, klastojant dokumentus“.

„Tai išaiškėjo, kai pernai buvo pavesta patikrinti per keletą metų skirtų lėšų naudojimą“, – sakė jis.

Irmanto Gelūno / BNS nuotr./Arvydas Anušauskas
Irmanto Gelūno / BNS nuotr./Arvydas Anušauskas

A. Anušausko teigimu, ministerija ir AOTD principingai vertins tokius atvejus.

„Galima apgailestauti, kad buvusi kontrolės stoka sudarė sąlygas tokiam piktnaudžiavimui, tačiau po atliktų vidinių tyrimų dėl kontrolės stokos buvo atleisti ar kitaip nubausti dar keli pareigūnai“, – sakė ministras.

Antrasis operatyvinių tarnybų departamentas prie Krašto apsaugos ministerijos yra krašto apsaugos ministrui pavaldi Krašto apsaugos sistemos institucija, vykdanti žvalgybą ir kontržvalgybą gynybos, karinėje-politinėje, karinėje-ekonominėje, karinėje-technologinėje ir karinėje-informacinėje srityse, Krašto apsaugos sistemos institucijų veiklos užsienyje srityje.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min