Dabar populiaru
Publikuota: 2018 lapkričio 28d. 14:38

Buvusi prokurorė R.Aliukonienė nuteista dėl prekiavimo poveikiu

Buvusi prokurorė Rita Aliukonienė kaltinama prekyba poveikiu.
J.Andriejauskaitės/15min.lt nuotr. / Buvusi prokurorė Rita Aliukonienė kaltinama prekyba poveikiu.

Buvusi prokurorė Rita Aliukonienė turi būti nuteista už prekybą poveikiu, o ne už rengimąsi daryti nusikaltimą, trečiadienį paskelbė apeliacinis teismas.

Lietuvos apeliacinis teismas išnagrinėjo Klaipėdos apygardos prokuratūros prokuroro ir nuteistųjų Ritos Aliukonienės ir Arūno Cicėno gynėjų apeliacinius skundus dėl minėtų asmenų nuteisimo už prekybą poveikiu – rengimąsi pareikalauti kyšio už tariamas pastangas paveikti Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teisėją dėl palankesnio sprendimo Darbo partijos nariui.

Nuteistųjų advokatai Lietuvos apeliacinio teismo prašė jų ginamuosius išteisinti. Prokuroras apeliaciniu skundu prašė pakeisti nuteistiesiems kaltinimą ir nuteistųjų padarytą veiką vertinti ne kaip rengimąsi pareikalauti kyšio, o kaip baigtą nusikaltimą.

Lietuvos apeliacinis teismas tenkino prokuroro prašymą ir nuteistųjų nusikaltimą kvalifikavo kaip baigtą nusikaltimą, paskyrė laisvės atėmimo bausmes, atidedant jų vykdymą, ir konstatavo, kad buvusiai prokurorei pagrįstai paskirta baudžiamojo poveikio priemonė – teisės dirbti valstybės tarnyboje atėmimas.

Lietuvos apeliacinis teismas pripažino, kad nuteistieji pareikalavo kyšio iš Vytauto Gapšio, todėl pirmosios instancijos teismas nepagrįstai nuteisė R.Aliukonienę ir A.Cicėną tik už rengimąsi jo pareikalauti. Tokia veika kvalifikuojama kaip baigtas nusikaltimas.

J. Andriejauskaitės / 15min nuotr./R.Aliukonienė ir A.Cicėnas
J. Andriejauskaitės / 15min nuotr./R.Aliukonienė ir A.Cicėnas

Taigi, teisėjų kolegija, pakeitė nuteistiesiems veikos kvalifikavimą, bet paskyrė tokias pat kaip apygardos teismas bausmes ir jų dydžius.

Klaipėdos apygardos teismas 2018 m. kovo 19 d. nuosprendžiu dėl rengimosi pareikalauti kyšio už pažadą paveikti teisėją minėtus asmenis pripažino kaltais ir paskyrė bausmes: R.Aliukonienei trejų metų laisvės atėmimo bausmę, A.Cicėnui – dvejų. Paskirtų laisvės atėmimo bausmių vykdymą atidėjo dvejiems metams, įpareigojant nuteistuosius neišvykti iš gyvenamosios vietos miesto (rajono) ribų be leidimo.

„Asmenys padarė tyčinį baigtą nusikaltimą, nes veikdami bendrininkų grupe atliko visus veiksmus, kurie rodo, kad iš V.Gapšio buvo pareikalautas didesnis negu 250 MGL vertės dydžio kyšis už pastangas paveikti Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teisėją. Teismas nenustatė lengvinančių aplinkybių“, – teigia teisėjų kolegijos pirmininkė Laima Garnelienė.

Teisėjų kolegija atsižvelgė į kelis nuteistųjų gynėjų prašymus. A.Cicėnui, kurio darbo sritis apima visą Lietuvos teritoriją, apygardos teismo paskirta pareiga neišvykti iš gyvenamosios vietos miesto (rajono) ribų be leidimo pakeista į pareigą neišvykti iš Lietuvos, nes, kitu atveju, nuteistojo priežiūrą vykdančios institucijos leidimą reikėtų gauti beveik kiekvieną dieną.

R.Aliukonienei baudžiamojo poveikio priemonė – teisės dirbti valstybės tarnyboje atėmimas paskirtas dvejiems metams. Apeliacinės instancijos teismas atkreipė dėmesį, kad pagal baudžiamąjį įstatymą ir teismų praktiką teismo paskirtų baudžiamojo poveikio priemonių įvykdymo terminas negali viršyti bausmės vykdymo atidėjimo laiko (apygardos teismo nuosprendžiu R.Aliukonienei buvo atimta galimybė dirbti valstybės tarnyboje trejus metus, o laisvės atėmimo bausmės vykdymas atidėtas dvejiems metams).

Šis Lietuvos apeliacinio teismo nuosprendis dar gali būti skundžiamas kasacine tvarka Lietuvos Aukščiausiajam Teismui, praneša Lietuvos apeliacinis teismas.

„Šampano paieškos“

Duodama parodymus pirmosios instancijos teisme R.Aliukonienė sudėliojo ilgą draugystės su A.Cicėnu, ilgamečiu bičiuliu, istoriją, tikino prašiusi jo pagalbos kandidatuojant į aukštesnes pareigas prokuratūroje. A.Cicėnas turėjęs pakalbėti su V.Gapšiu, kad vienas tuo metu Seimo pirmininkės L.Graužinienės į komisiją deleguotų atstovų palaikytų ją atrankos metu. R.Aliukonienė tikino nustebusi, kai minėtas atstovas komisijoje nė nepasirodė ir šiai kilo įtarimų, ar iš tiesų ilgametis bičiulis A.Cicėnas susitarė dėl pagalbos ir yra toks artimas draugas.

Raštelyje esamą užrašą, kuriame galimai buvo užrašyta „15 000, ar užteks?“, moteris grindė, jog šie skaičiai, kurių ji nepamena, tebuvo kalba apie skolą dėl tvoros, kuri skiria jos ir A.Cicėno žemės sklypus. Esą, tai skola litais, kuri nebuvo grąžinta.

„A.Cicėnas teisme išdėstė skirtingą versiją. Anot A.Cicėno, jis suprato, kad tai kaina už pastangas paveikiant suinteresuotus asmenis V.Gapšiui palankia linkme, tačiau jis laikė, jog visa tai nerimta, nes netikėjo, jog Aukščiausiosios kolegijos narius galima papirkti. Jis neketino dalyvauti ir teikti pasiūlymo V.Gapšiui. Kodėl ėjo pokalbis apie pinigus, neklausė, siekdamas puoselėti ilgalaikius santykius“, – teisme kalbėjo prokuroras, patikinęs, jog R.Aliukonienės versija nepasirodė įtikinama, tai esą leidžia teigti ir Kriminalinės žvalgybos bei pokalbių duomenys.

Jei visai tai iš tiesų tebuvo žaidimas, kodėl šių pokalbių metu buvo susitarta dėl sutartinių dviem pašnekovams suprantamų frazių?“, – baigiamojoje kalboje sakė prokuroras A.Velutis.

A.Velutis pabrėžė, jog neįtikima atrodo, jog neva dėl užgautų asmeninių ambicijų įsivelti į tariamą žaidimą galėjo moteris, turinti teisinį išsilavinimą ir daug metų dirbanti akademinėje srityje. Kaip teigiama, susitikimų metu buvo kryptingai kalbama ta pačia Darbo partijos bylos tematika. Be to, pora turėjo sutartinių frazių, viena tokių kaip „šampano vis ieškau“, užfiksuota žinutėse.

„Jei visai tai iš tiesų tebuvo žaidimas, kodėl šių pokalbių metu buvo susitarta dėl sutartinių dviem pašnekovams suprantamų frazių? Susitartos frazės apie „šampano paieškas“, kriminalinės žvalgybos gauti duomenys, pokalbių įrašai, paneigia šią poziciją, kad R.Aliukonienės gvildenamos temos A.Cicėnui nebuvo aktualios ir nesuprantamos“, – baigiamojoje kalboje sakė A.Velutis, primindamas, jog A.Cicėnas negalėjo racionaliai paaiškinti, kodėl, kaip pats teigė, nesuprasdamas jų pokalbio turinio apie Darbo partijos bylą, tokių pokalbių nenutraukė ir motyvavo, esą siekė būti mandagus ilgametės draugės atžvilgiu.

Apie valandą trukusioje kalboje A.Velutis teismui dėstė painią istoriją, pabrėždamas, jog ji neįtikima, ir siūlė R.Aliukonienei skirti 25 MGL baudą bei paskirti ketverių metų laisvės atėmimo bausmę ją atidedant trejiems metams, taip pat dvejiems metams uždrausti dirbti valstybės tarnautoja. Anot A.Velučio, kadangi moteris yra teigiamai charakterizuojama, ilgametė teisės institucijos pareigūnė, akademinės sferos atstovė, skirti realų laisvės atėmimą nebūtų pagrįstas prašymas.

Tokią pat baudą ir panašią bausmę, vos pusmečiu trumpesnę, siūloma skirti ir A.Cicėnui.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera

Video

01:09
02:13
02:24

Dabar tu gali

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min