Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

​Dailininko Justino Vienožinskio sodybos ir istorinių vertybių plėšimo byla jau teisme

1770-ųjų metų gamybos smuikas
Panevėžio aps. VPK nuotr. / 1770-ųjų metų gamybos smuikas
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Panevėžio apygardos prokuratūros prokurorai apygardos teismui perduoda baigtą tirti dailininko Justino Vienožinskio sodybos ir istorinių vertybių plėšimo baudžiamąją bylą. 2011 metų vasarą plėšikai, įsibrovę į Rokiškio rajone esančią dailininko Justino Vienožinskio (1886-1960) sodybą, grasindami peiliu surišo čia gyvenusį menininko sūnų, gąsdino jo žmoną ir pas juos paviešėti atvykusius šeimos narius

 

Trejų metų prireikė, kad į kaltinamųjų suolą sėstų Rokiškio rajone J.Vienožinskio sodybą apšvarinę plėšikai. Jų grobiu tapo aukso bei kiti juvelyriniai dirbiniai ir 1770-aisiais metais Vokietijoje pagamintas smuikas. Pareigūnams surasti pavyko tik penktadalį grobio.


2011-ųjų metų birželio 17-ą dieną užpuolikai įsibrovė į sodybą po kelias dienas trukusio stebėjimo. Praėjus kelioms valandoms po vidurnakčio plėšikai prisiartino prie sodybos. Vienas užpuolikas į namą pateko per langą, tuomet atrakino duris lauke likusiems talkininkams.

Plėšikai gyventojus užklupo miegančius. Tuo metu namuose buvo šeimininkė AldonasVienožinskienė, du anūkai ir sodybos šeimininkas Vincas Vienožinskis. Būtent jis ir prabudo išgirdęs triukšmą. Pastebėję prabudusį šeimininką užuolikai jam sudavė keletą smūgių į galvą ir surišo.

Taip pat lipnia juosta ir laidais buvo surišti ir kiti gyventojai. Juos užpuolikai uždarė į vieną kambarį, atėmė telefonus ir apribojo galimybę priešintis. Netrukus po to prasidėjo grasinimai peiliais ir įkaitintu lygintuvu. Šeimininkų buvo prašoma pasakyti, kur slepiamos brangenybės.

Plėšikai susirinko jų manymu vertingiausius daiktus ir dar pagrobė beveik 20 tūkstančių litų. Užpuolikai iš rėmų išpjovė ir J.Vienožinskio tapytus paveikslus, tačiau vėliau juos ten pat ir paliko, nusprendę, kad jų imti neverta.

Tomo Markelevičiaus nuotr./Algis Marcinkevičius (kairėje) ir Aurelijus Navickas
Tomo Markelevičiaus nuotr./Algis Marcinkevičius (kairėje) ir Aurelijus Navickas

Tyrimo metu paaiškėjo, kad sodybą apiplėšė trys 25-26 metų jaunuoliai. Visi jie neseniai buvo paleisti iš įkalinimo įstaigų. Vienas iš užpuolikų teistas jau 9 kartus už chuliganišką elgesį bei vagystes. Pareigūnai atskleidė, kad sodyba plėšikus suviliojo po to, kai vienas iš anūkų savo draugams prasitarė apie senelių namuose laikomus vertingus daiktus. Apie tai sužinoję plėšikai nedelsiant sukūrė apiplėšimo planą.

„Nusikaltimo tyrimas buvo sudėtingas, nes neturėjome jokių kabliukų. Nusikaltėliai į namus įsibrovė veidus slėpdami po kaukėmis, po įvykio atsikratė rūbais. Manėme, kad plėšikai turėjo pažinoti šeimą. Tai pat svarstėme, kad asmenys galėjo būti neseniai paleisti iš įkalinimo įstaigos“, – apie tyrimą pasakojo Panevėžio apskrities VPK Nusikaltimų tyrimo biuro viršininko pavaduotojas Algis Marcinkevičius.

Sulaikyti Kauno ir Zarasų gyventojai Erikas Ž, Artūras G. Mindaugas M. iš pradžių savo kaltę neigė. Vienas iš kaltinamųjų tą darė itin atkakliai, tačiau susipažinęs su surinktais įrodymas vyras galiausiai prisipažino su bendrais įvykdęs nusikaltimą. Visi jie tvirtino, kad plėšimą įvykdė todėl, kad neturėjo pinigų pragyvenimui.

Paaiškėjo, kad netrukus po apiplėšimo užpuolikai stengėsi kuo greičiau realizuoti daiktus. Jau kitą dieną kaune buvo pradėti pardavinėti juvelyriniai ir aukso dirbiniai. Antikvarinis smuikas kurį laiką buvo vežiojamas iš vienos vietos į kitą, nes nusikaltėliai nežinojo kam ir kaip jį parduoti. Vėliau nė kiek neapgadintas, 10 tūkstančių litų įvertintas smuikas buvo rastas Zarasuose.

Policijos pareigūnai rado ir smaragdais padabintą žiedą, kurį buvo įsigijęs pirkėjas ir jau spėjęs padovanoti savo mylimąjai. Pareigūnams teko vogtą žiedą nuo moters piršto numauti. Deja, bet pareigūnai nespėjo žiedo gražinti Aldonai Vienožinskienei. Moteris tą pačią dieną mirė.

Už tokį nusikaltimą trims plėšikams gresia laisvės netekti dešimčiai metų.

Komentarai
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min