Dabar populiaru
Publikuota: 2018 vasario 15d. 08:59

Daktarų šeimos pergalės kaina: Lukiškių kalėjimas visiems kaliniams privalo leisti ilgalaikius pasimatymus, bet spjauna į teismų sprendimus

Henrikas Daktaras, Ramutė Daktarienė
Luko Balandžio/Žmonės.lt nuotr. / Henrikas Daktaras, Ramutė Daktarienė

Pirmadienį galutine ir neskundžiama nutartimi dar kartą buvo priimtas teismo sprendimas, įpareigojantis suteikti Daktarų grupuotės vadeivai Henrikui Daktarui ilgalaikius pasimatymus su jo žmona Ramute. Europos žmogaus teisių konvenciją (EŽTK) pažeidžianti situacija tęsiasi jau devynerius metus, o tai prilyginama kankinimui. Tačiau Lukiškių tardymo izoliatorius-kalėjimas (TIK) neskuba vykdyti įsiteisėjusių teismų sprendimų ir šiuo metu planuoja prašyti Kalėjimų departamento rekomendacijos.

Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas nusprendė, kad dar 2016 metų gruodžio 22 dieną priimtas Vilniaus apygardos teismo sprendimas lieka nepakeistas ir turi būti vykdomas.

Lukiškių TIK laikėsi nuoseklios pozicijos, kad užtikrinti iki paros trunkančių ilgalaikių pasimatymų neįmanoma – tam nėra patalpų.

„Tai, kad įstaigoje nėra įrengta ilgalaikiams pasimatymams skirtų patalpų, nėra reikšminga aplinkybė sprendžiant civilinės atsakomybės klausimą, nes kaliniams garantuojamų teisių užtikrinimas įkalinimo įstaigose laikantis Konvencijos nustatyto reguliavimo yra pozityvi valstybės pareiga“, – dar 2016 m. nusprendė VAAT.

15min paklausė Lukiškių TIK direktoriaus pavaduotojo Romo Ostanavičiaus, kaip planuojama užtikrinti ilgalaikius sutuoktinių pasimatymus. Jis teigė, kad gerbia visus teismo sprendimus ir nutartis vykdys.

„Atsižvelgiant į Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo priimtą nutartį artimiausiu metu kreipsimės į Kalėjimų departamentą (KD) dėl rekomendacijų, kaip įgyvendinti minėtos nutarties nuostatas“, – atsakė R.Ostanavičius.

Su KD atstovu Tomu Čepelevskiu susisiekti nepavyko, jis į skambučius neatsakė. KD taip pat nereagavo į nusiųstus klausimus. Tikimės straipsnį papildyti departamento komentaru vėliau.

Teisinis nihilizmas

R.Daktarienei byloje atstovavęs advokatas Vytautas Sirvydis įsitikinęs, kad Lukiškių TIK nevykdydami teismų sprendimų demonstruoja visišką teisinį nihilizmą, nes pirmadienį laimėta byla – tikrai ne pirmoji. Dar 2016 metų balandį teismas įpareigojo Lukiškių TIK užtikrinti ilgalaikius pasimatymus.

„Pats įdomumas yra tas, kad šitą kelią jau praėjo ir Henrikas Daktaras, ir Ramutė Daktarienė. H.Daktaras jau laimėjo bylą, nes jam nesuteikiami ilgalaikiai pasimatymai. Dabar lygiagrečiai R.Daktarienė dėl to pati inicijavo procesą ir jį laimėjo.

Jei kalbame apie teisinį nihilizmą, tai pradėkim nuo to, kad vienas iš teisinio nihilizmo sudedamųjų elementų yra įstatymų nevykdymas, bet kur kas piktesnis nihilistinio elgesio variantas yra įsiteisėjusių teismo sprendimų nevykdymas“, – sako V.Sirvydis.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Vytautas Sirvydis
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Vytautas Sirvydis

Baisiausia, anot advokato, kad net į du įsiteisėjusius teismų sprendimus Lukiškių TIK nereaguoja ir, atrodo, nesiruošia jų vykdyti. Dėl šios situacijos teismas abiem sutuoktiniams iš viso jau yra priteisęs 2,5 tūkst. eurų.

„Mano klientų netenkina situacija, kad iš mokesčių mokėtojų lėšų mokamos teismų priteistos kompensacijos už patirtą žalą. Asmenys siekia, kad būtų užtikrintos Konvencijoje garantuotos jų teisės, o teismai įsiteisėjusiais procesiniais sprendimais netgi įpareigoja taip daryti“, – sako V.Sirvydis.

Šiuo metu byla dėl ilgalaikių pasimatymų nesuteikimo yra nagrinėjama ir Europos Žmogaus Teisių Teisme. Pasak V.Sirvydžio, nuo 2009 m. trunkantis pažeidimas EŽTK prasme prilyginamas kankinimui ir pažeidžia Konvencijos 3 str.

Sąlygos yra

Lukiškių TIK turi įsirengęs patalpas ilgalaikiams pasimatymams, ką Kalėjimų departamentas pranešė prieš pat 2016 metų Kalėdas.

„Įgyvendinant Bausmių vykdymo kodekso 94 straipsnio ir Pataisos įstaigų įrengimo ir eksploatavimo taisyklių reikalavimus Lukiškių tardymo izoliatoriuje-kalėjime įrengtos nuteistiesiems ir suimtiesiems naujos ilgalaikių pasimatymų, kurie vyks nuo 2017 metų pradžios, su artimaisiais patalpos. Ilgalaikių pasimatymų patalpose įrengti trys ilgalaikių pasimatymų gyvenamieji kambariai, sanitariniai mazgai su dušo kabina, praustuvu ir klozetu, bendro naudojimo virtuvė.

Virtuvėje įrengta viryklė, praustuvė, spintelės indams ir įrankiams sudėti, nupirkta šiukšlių dėžė, šaldytuvas, įrankiai ir indai. Ilgalaikių pasimatymų gyvenamuosiuose kambariuose taip pat yra stalai, spintos, lovos, televizoriai, buitiniai šaldytuvai“, – pranešime spaudai rašė KD.

Kalėjimų departamento nuotr./Ilgalaikių pasimatymų patalpa Lukiškėse
Kalėjimų departamento nuotr./Ilgalaikių pasimatymų patalpa Lukiškėse

Tačiau, V.Sirvydžio teigimu, dar vienas esminis kankinimo elementas yra ir tas, kad visoms kitoms nelaisvų asmenų kategorijoms, tiek suimtiesiems, tiek ir atliekantiems laisvės atėmimo bausmes šiame kalėjime, teisė į ilgalaikius pasimatymus geriau ar blogiau yra užtikrinama, bent jau taip, anot advokato, teigia Vyriausybė savo pastabose, adresuojamose EŽTT.

Tačiau kažkodėl įkalintiems iki gyvos galvos asmenims tokios patalpos nėra prieinamos ir suteikiamos. Ir Lukiškių TIK būtent tokiu argumentu bando aiškinti šios teisės pažeidimus.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Lukiškių kalėjimas
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Lukiškių kalėjimas

„Visiems kitiems nelaisviems asmenims tokios sąlygos yra, viskas gerai, o vienai nelaisvų asmenų kategorijai nėra. Kokiu pagrindu išskiriama ir diskriminuojama šita asmenų grupė?“ – svarstė advokatas.

R.Ostanavičius aiškino, kad to tiesiog neleidžia Bausmių vykdymo kodekso 85 straipsnis. Pagal jį, paprastajai grupei priskirti nuteistieji, į kurią patenka ir H.Daktaras, neturi teisės į ilgalaikius pasimatymus.

„Atsižvelgiant į tai ilgalaikiai pasimatymai nuteistiesiems, iki gyvos galvos laikomiems kalėjimuose, nesuteikiami“, – sakė R.Ostanavičius ir pridūrė, kad norint užtikrinti ilgalaikius pasimatymus, reiktų keisti teisės aktus.

Tiesa, LVAT sprendime pažymima, kad „EŽTK nuostatos ne tik pripažįstamos tiesiogiai, kaip ir Lietuvos Respublikos įstatymai, taikytinomis nacionalinėje teisės sistemoje, bet ir turinčiomis taikymo pirmenybę kolizijos su nacionaliniais teisės aktais atveju.“

Padėtų antstoliai?

Teismų sprendimus Lietuvoje vykdo antstoliai. V.Sirvydžio teigimu, jau bandyta eiti šiuo keliu, tačiau nesėkmingai.

„Buvo bandyta kreiptis į antstolius, tačiau jie sakė: ne, ne, tokio vykdomojo rašto mes niekada nepriimsime vykdymui, nes mes patys bent jau iš dalies priklausome nuo Teisingumo ministerijos, kuriai pavaldus ir Lukiškių TIK. Jeigu jau atsirastų drąsus antstolis, kuris imtųsi vykdyti įsiteisėjusio sprendimo dalį dėl atsisakymo užtikrinti teisę į ilgalaikius pasimatymus, situacija pagerėtų, nes antstoliai turi savarankiškas teises vykdymo procese.

Sunku tikėtis, kad atsirastų antstolis, turintis pakankamai profesinės drąsos, bet viltis išlieka. O gal pavyks išvengti priverstinio vykdymo proceso, gal Lukiškių TIK ar Kalėjimų departamentas geranoriškai vykdys teismo sprendimą“, – sakė jis.

Paprašius Antstolių rūmų pakomentuoti situaciją dėl teismų sprendimų vykdymo, jų atstovė Dora Petkauskaitė pažymėjo, kad R.Daktarienės atžvilgiu teismo sprendimas priimtas vos prieš keletą dienų, todėl nėra pagrindo manyti, kad jis nebus vykdomas.

O komentuodama, kaip elgtis tokius atveju, ji sakė, kad visada galima naudotis teise geranoriškai spręsti klausimus.

„Šiuo atveju galėtų būti taikoms analogija su, pavyzdžiui, priteistos žalos iš valstybės atlyginimu, kai asmuo gali tiesiogiai kreiptis į valstybės instituciją, kuriai sukurta viena ar kita prievolė, su prašymu imtis priemonių geranoriškai spręsti aktualų klausimą. Kalinamasis taip pat galėtų pasinaudoti teise kreiptis tiesiogiai į įkalinimo įstaigos administraciją.

Kita vertus, teisės į pasimatymus užtikrinimas yra viena iš laisvės atėmimo įstaigų problemų, kurios gali būti išspręstos ne vieno kurio antstolio, o tik sistemiškai dirbant valstybės lygiu“, – sako D.Petkauskaitė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Gyvenimas

Valstybė nusprendė geriau už Valentiną žinanti, kuo jai gydytis: moteris jaučiasi bandomuoju triušiu

Aktualu

A.Juozaičio politinio judėjimo pristatyme – kandidato grūmojimai neoliberalizmui

Tiesiogiai Aktualu

TS-LKD prezidentiniuose debatuose V.Ušackas dūrė: „Partijos vadovybė pasirinkusi Ingridą“

Pasaulis kišenėje

Unikali Lietuvos vieta, kurios turėtų pavydėti visa Europa

Aktualu

Kauniečių šeimą išardė praeivio skambutis: atėmė vaikus dėl pliaukštelėjimo per ranką

Aktualu

Tomas Viluckas: Skausminga istorija rašoma Ukrainoje

Vardai

Milžinas ir coliukė: kalnu pramintas „Sostų karų“ aktorius vedė savo mylimąją

Aktualu

VMVT pareikalavo „Maisto banko“ nedalinti iš „Pontem“ pirktų vištienos konservų

„Skrieja kamuolys“: stadiono miražas, „Sūduva“ ir „Žalgiris“, „Panevėžys“, J.Mourinho, J.Lopetegui, Milanas ir Miunchenas

Aktualu

Gausios ugniagesių pajėgos Kaune gesina buvusio Radijo fabriko sandėlį

15min iš Berlyno Kultūra

Ką būtinai norėjo papasakoti Florianas Illiesas apie 1913-uosius

15min recenzija Kultūra

MO startas: nuo dėmesio buMO iki nuoboduMO

Verslas

Paskutinė laida: „Small Planet Airlines“ sustabdė pilotų-kadetų mokymo programą

Aktualu

Ugniagesiai gelbėtojai perspėja: pajūryje vėjo gūsiai gali siekti 24 metrus per sekundę

Aktualu

Už triukšmingą vakarėlį Telšių politikus nubaudusi policija: „Įstatymai galioja visiems“

24sek

Lauktas sugrįžimas – Chrisas Krameris padės „Rytui“ Europos taurėje

Vardai

Dominyko Vaitiekūno mama: „Reikia užkirsti kelią viduramžius primenančių homoseksualių vaikų „gydymui“

Aktualu

Politologas: opozicijos pergalė didžiuosiuose Lenkijos miestuose – rimtas signalas

Gazas

Ateitis jau čia pat. Kada išauš autonominių automobilių era?

Gazas

Greitosios pagalbos automobiliuose sumontuota įranga kelia pavojų pacientams?

Naujienos

Gyvenimas

Valstybė nusprendė geriau už Valentiną žinanti, kuo jai gydytis: moteris jaučiasi bandomuoju triušiu

Aktualu

A.Juozaičio politinio judėjimo pristatyme – kandidato grūmojimai neoliberalizmui

Tiesiogiai Aktualu

TS-LKD prezidentiniuose debatuose V.Ušackas dūrė: „Partijos vadovybė pasirinkusi Ingridą“

Pasaulis kišenėje

Unikali Lietuvos vieta, kurios turėtų pavydėti visa Europa

Aktualu

Kauniečių šeimą išardė praeivio skambutis: atėmė vaikus dėl pliaukštelėjimo per ranką

Aktualu

Tomas Viluckas: Skausminga istorija rašoma Ukrainoje

Vardai

Milžinas ir coliukė: kalnu pramintas „Sostų karų“ aktorius vedė savo mylimąją

Aktualu

VMVT pareikalavo „Maisto banko“ nedalinti iš „Pontem“ pirktų vištienos konservų

„Skrieja kamuolys“: stadiono miražas, „Sūduva“ ir „Žalgiris“, „Panevėžys“, J.Mourinho, J.Lopetegui, Milanas ir Miunchenas

Aktualu

Gausios ugniagesių pajėgos Kaune gesina buvusio Radijo fabriko sandėlį

15min iš Berlyno Kultūra

Ką būtinai norėjo papasakoti Florianas Illiesas apie 1913-uosius

15min recenzija Kultūra

MO startas: nuo dėmesio buMO iki nuoboduMO

Verslas

Paskutinė laida: „Small Planet Airlines“ sustabdė pilotų-kadetų mokymo programą

Aktualu

Ugniagesiai gelbėtojai perspėja: pajūryje vėjo gūsiai gali siekti 24 metrus per sekundę

Aktualu

Už triukšmingą vakarėlį Telšių politikus nubaudusi policija: „Įstatymai galioja visiems“

24sek

Lauktas sugrįžimas – Chrisas Krameris padės „Rytui“ Europos taurėje

Vardai

Dominyko Vaitiekūno mama: „Reikia užkirsti kelią viduramžius primenančių homoseksualių vaikų „gydymui“

Aktualu

Politologas: opozicijos pergalė didžiuosiuose Lenkijos miestuose – rimtas signalas

Gazas

Ateitis jau čia pat. Kada išauš autonominių automobilių era?

Gazas

Greitosios pagalbos automobiliuose sumontuota įranga kelia pavojų pacientams?

Gera keliauti kartu

BALTIJOS MAISTO IR GĖRIMŲ PARODA „BAF“ 2018

Įkvėpk daugiau gyvenimo

Nacionalinis sveikatos egzaminas 2018

Parašykite atsiliepimą apie 15min