Dabar populiaru
Publikuota: 2013 gegužės 2d. 09:53 , atnaujinta: 2013 gegužės 2d. 14:08

Prokuroras Saulius Verseckas: Darbo partijos byla – baudžiamojo proceso trūkumų ir vilkinimo pavyzdys

Vytautas Gapšys ir Viktoras Uspaskichas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Vytautas Gapšys ir Viktoras Uspaskichas

Generalinės prokuratūros prokuroras Saulius Verseckas sako, kad Darbo partijos vadinamosios juodosios buhalterijos byla yra unikalus atvejis, atskleidęs baudžiamojo proceso trūkumus ir galimybes vilkinti procesą ištisus metus.

Tai valstybės kaltintojas sakė ketvirtadienį, pradėdamas sakyti didelės apimties savo kalbą Vilniaus apygardos teismo posėdyje.

„Perdavęs bylą teismui 2008 metais, neįsivaizdavau, kad baigiamąją kalbą turėsiu sakyti po penkerių metų“ , – sakė prokuroras.

Jis teigė, kad šioje byloje atskleisti nusikaltimai galėjo kelti grėsmę nacionaliniam saugumui ir politinei sistemai.

Ketvirtadienį iki pietų prokuroras buvo perskaitęs dešimtadalį savo kalbos. Savo pasisakymą ji tęs po pietų ir tikriausiai penktadienį. Kalbos pabaigoje jis pasakys, kokias bausmes siūlo kaltinamiesiems už sukčiavimą ir apgaulingą buhalterinės apskaitos tvarkymą.

„Perdavęs bylą teismui 2008 metais, neįsivaizdavau, kad baigiamąją kalbą turėsiu sakyti po penkerių metų“ , – sakė prokuroras.

Pagrindinės bylos liudytojos Nijolės Steponavičiūtės parodymus prokuroras pristatė kaip patikimus, kuriuos pagrindžia kiti bylos įrodymai.

„Pagrindinės liudytojos parodymai nekelia abejonių teisingumu ir tikrumu“, – sakė S.Verseckas.

Prisiminęs Viktoro Uspaskicho aiškinimus, kad jis nepažįsta N.Steponavičiūtės, prokuroras priminė, kad ši moteris dalyvavo steigiant partiją ir buvo pirmoji jos iždininkė, tačiau dirbo visuomeniniais pagrindais.

Valstybės kaltintojas vadinamoje partijos juodosios buhalterijos byloje S.Verseckas ketvirtadienį teisme pradėjo skaityti baigiamąją kalbą. Anksčiau prokuroras yra sakęs, kad kalba užims 185 puslapių.

Prokuroras teigė, jog savo kalboje remsis operatyviniu būdu gautais duomenimis, specialisto išvadomis, teisėtai atliktų kratų partijos būstinėje ir kitose vietose paimtų dokumentų ir daiktų duomenimis.

„Nors V.Uspaskichas kratą Darbo partijos būstinėje vadina neteisėta, jos protokolą tada pasirašė Loreta Graužinienė ir advokatas. Jie tada pretenzijų nepareiškė“, – sakė S.Verseckas.

Pasak jo, ištyrus bylą, yra tinkamai nustatytos faktinės aplinkybės – kokie asmenys dalyvavo tvarkant dvigubą partijos buhalteriją, koks kiekvieno jų buvo vaidmuo.

„2004-2006 metais Darbo partijoje buvo vedama dviguba buhalterija, šias aplinkybes atskleidė N.Steponavičiūtės parodymai – ji atskleidė esmines dvigubos buhalterijos aplinkybes, savo parodymus patvirtino teisme“, – sakė prokuroras.

N.Steponavičiūtė yra valstybės saugoma liudytoja, jos parodymų apie partijos „juoduosius pinigus“, jų saugojimą, vežiojimą ir neoficialus mokėjimus proceso dalyviai klausėsi keliuose teismo posėdžiuose. Iš viso Darbo partijos byloje buvo apklausta apie pusantro šimto liudytojų. Prokuroro vertinimu, kai kurie liudytojai atskleidžia partijos juodosios buhalterijos epizodus, o kai kurie buvo melagingi ir gali būti teismo įvertinti.

S.Verseckas savo kalboje citavo elektroninį susirašinėjimą tarp bendrovės „Kartonas“ patalpose dirbančios N.Steponavičiūtės ir centrinėje partijos būstinėje dirbusios Vitalijos Vonžutaitės. Jos rašo, kad „neįtraukta pirmininko “BMW„ nuomai – 11 tūkst. litų per mėnesį“. Kituose laiškuose moterys kalbasi, ką daryti su pingų pertekliumi, kitą kartą aiškinasi, kodėl nesutampa sumos ir taip toliau.

„V.Vonžutaitė vykdė neoficialios buhalterinės apskaitos tvarkymo kontrolę“, – dabartinės Seimo narės V.Vonžutaitės vaidmenį įvardijo prokuroras.

Jis savo kalbą turėjo pradėti prieš pusę mėnesio – balandžio 19 dieną. Tačiau tada V.Uspaskichas numatytu laiku neatvyko į teismą ir gavo 3900 litų (30 bazinių socialinių išmokų dydžio) baudą už neatvykimą be pateisinamos priežasties. Politikas teigė, kad nuvyko į Kauno klinikas, nes pradėjo skaudėti skrandį.

Ketvirtadienį teismui pasiteiravus, ar turi nustatytos formos medikų išduotą pažymą, V.Uspaskichas atsakė, kad neturi.

Darbo partija kaltinama 2004-2006 metais galėjusi neapskaityti daugiau nei 24 mln. litų pajamų ir 23 mln. litų išlaidų. Byloje tuometinis Darbo partijos pirmininkas V.Uspaskichas, Seimo pirmasis vicepirmininkas Vytautas Gapšys, Seimo narė Vitalija Vonžutaitė kaltinami organizavę apgaulingą partijos buhalterinės apskaitos tvarkymą. Šioje byloje be minėtų trijų parlamentarų kaltinama pati Darbo partija ir buvusi jos finansininkė Marina Liutkevičienė.

Darbo partijos atstovai kategoriškai atmeta kaltinimus ir bylą sako esant politine. Ši byla teismą pasiekė dar 2008 metais.

Balandžio pabaigoje buvęs Darbo partijos vadovas V.Uspaskichas su leiboristais susijungusios naujos partijos vairą perdavė V.Gapšiui, o pats tapo partijos pirmininko pavaduotoju. Darbo ir Leiboristų partijos uždarame suvažiavime susijungė į vieną naują juridinį darinį nauju pavadinimu Darbo partija (leiboristai).

Apie galimą jungimąsi su Leiboristų partija dar vasarį buvo užsiminęs Darbo partijos vadovas V. Uspaskichas. Tąkart jis svarstė, jog leiboristai greičiausiai gali prisijungti jau po to, kai įvyks planuojamas „darbiečių“ ir „tvarkiečių“ partijų susijungimas. Tačiau įvyko priešingai – dabar jungtuvės su leiboristais įvyks anksčiau nei su „Tvarka ir teisingumu“.

Prokuroras S.Verseckas yra prašęs teismo uždrausti jungtis „darbiečiams“ ir „tvarkiečiams“, argumentuodamas, kad tokiu atveju Darbo partija išnyktų ir jos nebebūtų galima patraukti baudžiamojon atsakomybėn. Teismas šį prašymą atmetė, argumentuodamas, jog draudimas jungtis partijoms galėtų prieštarauti Konstitucijai ir Politinių partijų įstatymui.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min