Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Daugėja piktnaudžiavimų nemokamai įsigyjant asmens dokumentą

Pasas
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Pasas
Šaltinis: 15min
0
A A

Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Migracijos valdyboje (toliau – Vilniaus migracijos valdyba) pastebėta daugėjant pageidavimų asmens tapatybę ir pilietybę patvirtinantį dokumentą įgyti nemokamai.

Įgyti asmens tapatybės kortelę (ATK) ar pasą su nuolaida gali jaunesni nei 18 metų ir senatvės pensijos amžiaus sulaukę Lietuvos Respublikos (LR) piliečiai. Jiems valstybės rinkliava už ATK ar paso išdavimą, keitimą dydis sumažinamas 50 procentų. Lengvata įgyjant asmens tapatybę ir pilietybę patvirtinantį dokumentą naudojasi ir socialiai remtini asmenys. Jie turi teisę asmens tapatybę ir pilietybę patvirtinantį dokumentą, neribojant pasirinkimo, įgyti nemokamai.

Vilniaus migracijos valdybos darbuotojai, priimdami prašymus išduoti, keisti asmens dokumentą, pastebi, kad tarp socialiai remtinų asmenų, siekiančių nemokamai įgyti ATK ir/ar pasą, gali būti piktnaudžiaujančiųjų valstybės jiems suteikta teise. Tokia prielaida daroma daugėjant atvejų, kuomet socialiai remtino asmens pasas keičiamas pritrūkus jame lapų vizoms žymėti. Minėta dokumento keitimo priežastis rodo, kad žmogus dažnai važinėja už LR ribų, randa tam lėšų ir, galbūt, piktnaudžiauja valstybės teikiama parama.

Šiais metais įsigaliojusi nauja LR piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams redakcija sudarė sąlygas kai kurioms valstybinėms institucijoms aiškintis minėtas aplinkybes ir apie, galbūt, nelegaliai gautas pajamas ar nelegalų darbą pranešti suinteresuotai tarnybai. Taip siekiama išsiaiškinti, ar valstybės parama asmeniui skirta tikslingai, ar realus jo gyvenimas nesiskiria nuo deklaruojamojo įvairiuose prašymuose ir pažymose.

Rinkliavos dydžiai už asmens tapatybę ir pilietybę patvirtinančių dokumentų išdavimą pasikeitė 2011 metais. Valstybės rinkliava už asmens tapatybės kortelės išdavimą, keitimą bendra tvarka nuo 70 Lt sumažėjo iki 30-ies, už pasą padidėjo nuo 100 Lt iki 150-ies. Norint pasą gauti skubos tvarka per vieną darbo dieną, mokama 250 Lt, per penkias – 200 Lt. Asmens tapatybės kortelės kaina, siekiant ją įsigyti skubos tvarka per vieną darbo dieną, pakilo iki 110 Lt, per penkias – 70 Lt.

Lengvatos įgyjant asmens tapatybę ir pilietybę patvirtinantį dokumentą taikomos LR piliečiams, kuriems nesukako 18 metų, taip pat piliečiams, kuriems sukako senatvės pensijos amžius, nustatytas LR valstybinių socialinio draudimo pensijų įstatyme. Jiems, kaip minėta aukščiau, valstybės rinkliava už ATK, paso išdavimą, keitimą dydis sumažinamas 50 procentų, tačiau tik už vieno iš šių dokumentų (pasirinktinai – paso ar ATK) išdavimą, keitimą, ir tik bendra tvarka. Lengvatos už ATK, paso išdavimą skubos tvarka pastarajai asmenų grupei, priešingai nei socialiai remtiniems asmenims, netaikomos.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min