Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Dėl kyšio teisiamo advokato Mariaus Monkevičiaus į kalėjimą siųsti neprašo net prokuroras

Marius Monkevičius
Sauliaus Chadasevičiaus / 15min nuotr. / „Dėl to, kad aš suklupau, niekas nekaltas, tik aš pats. Prašau teismo leisti man pabandyti atsistoti ant kojų“, – teisme atgailavo ir prašė atleisti jį nuo baudžiamosios atsakomybės M.Monkevičius.
Šaltinis: 15min
0
A A

Dėl įtarimų paėmus kyšį prieš teismą stojusio teisininko byla nagrinėjama pagreitinto proceso tvarka. Prokuroras siūlo bausti M.Monkevičių tik bauda, o kaltinamasis prašo apskritai atleisti jį nuo baudžiamosios atsakomybės.

Vilniaus miesto 3-iasis apylinkės teismas trečiadienį išnagrinėjo dėl paimto 3 000 litų kyšio įkliuvusio advokato M.Monkevičiaus bylą.

Procesas įvyko pagreitinta tvarka – informacija apie posėdžius net nespėjo atsirasti baudžiamųjų bylų tvarkaraščiuose.

Prokuroras Mindaugas Barkauskas šios dienos posėdyje pasiūlė bausti M.Monkevičių tik 5 200 litų bauda, o kaltinamasis prašė apskritai atleisti jį nuo baudžiamosios atsakomybės. To paties teismo prašė ir du už suklupusį teisininką pasiryžę laiduoti asmenys – M.Monkevičiaus tėvas bei kolega advokatas Paulius Bružas.

Kaip prieš dvi savaites pranešė Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) atstovai, balandžio 19 dieną STT Vilniaus valdybos pareigūnai, atlikdami ikiteisminio tyrimo veiksmus, Vilniuje sulaikė advokatą M.Monkevičių.

Advokatui įteiktas pranešimas apie įtarimą dėl nusikalstamos veikos, numatytos Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 226 straipsnio 1 dalyje (tarpininko kyšininkavimas), padarymo.

Įtariamasis 48 valandoms uždarytas į areštinę. Jo darbo vietoje ir namuose padarytos kratos.

Užsimanė papildomo atlygio

Netrukus įtarimas perkvalifikuotas į pasikėsinimą sukčiauti. Pasirodo, viename sename ikiteisminiame tyrime dėl galimo autorinių teisių pažeidimo M.Monkevičius atstovavo karo fotografui Liutaurui Strimaičiui. Advokatas užsigeidė papildomo „honoraro“: duok tris tūkstančius, o aš pasirūpinsiu, kad policija tave paliktų ramybėje. Kyšį paėmęs advokatas sulaikytas su įkalčiais.

Iš pradžių manyta, kad jog M.Monkevičius iš tiesų rengėsi perduoti pinigus tyrėjams ar prokurorams. Tačiau tokių duomenų tyrimo metu nesurinkta. Būtent todėl kaltinimai M.Monkevičiui buvo perkvalifikuoti: iš tarpininko kyšininkavimo į pasikėsinimą sukčiauti. Vyro veika vertinama tik kaip pasikėsinimas, nes apgaule gautais pinigais jis net nespėjo pasinaudoti.

Ikiteisminį tyrimą kontroliavo Vilniaus miesto apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroras.

Vilnietis teisininkas M.Monkevičius advokato praktika užsiima nuo 2005 metų.

Sakydamas baigiamąją kalbą, prokuroras M.Barkauskas pasidžiaugė, jog šiuo atveju labai pasiteisino bylos nagrinėjimas pagreitinto proceso tvarka: byla išnagrinėta žaibiškai, be to, tiek kaltinamasis, tiek liudytoju šioje byloje pripažintas L.Strimaitis puikiai viską prisimena.

Siūlo teisti, bet nesodinti

Bausmę kaltinamajam turėjęs pasiūlyti prokuroras svarstė, jog M.Monkevičius prisipažinimas ir atgaila atrodo nuoširdi. Šį faktą prokuratūros atstovas siūlė vertinti kaip teisininko atsakomybę lengvinančią aplinkybę. M.Monkevičiaus atsakomybę sunkinančių aplinkybių byloje nenustatyta.

Maža to, M.Monkevičius ligšiol neteistas, jis neturi rimtų administracinių nuobaudų, charakterizuojamas teigiamai.

„Kaltė yra pilnai nustatyta ir įrodyta“, – M.Barkauskas sakė, jog teisme net nėra būtinybės išsamiai nagrinėti visos byloje surinktos medžiagos.

Tuo tarpu kalbėdamas apie kaltinamojo pageidavimą būti atleistam nuo bausmės, prokuratūros atstovas priminė: „Tai yra teismo teisė, bet ne pareiga“.

M.Barkausko supratimu, ši istorija neatitinka visų sąlygų, kurioms esant baudžiamojon atsakomybėn traukiamas asmuo gali būti atleistas nuo atsakomybės. Mat M.Monkevičiaus kyšio paėmimas nebuvo vienkartinis spontaniškas veiksmas, o ilgokai, nuo 2011 metų vasario pabaigos iki balandžio 19 dienos vykdyta tęstinė veikla. 

Prokuroras M.Barkauskas savo baigiamąją kalbą apibendrino teigdamas, jog šioje byloje bausmės tikslai gali būti pasiekti ir neskiriant kaltinamajam realios laisvės atėmimo bausmės, todėl pakaks, jei teismas skirs M.Monkevičiui 40 MGL dydžio baudą.

Jaučiasi jau pakankamai nubaustas

Nekovingai šioje byloje buvo nusiteikęs ir kaltinamojo atvokatas Juzefas Kozubovskis. „Nusikaltimas kvalifikuotas tinkamai, jis ištirtas, išanalizuotas ir įrodytas“, – pripažino gynėjas.

Teisininkas su prokuroru nesutiko tik dėl to, kad M.Monkevičius negali būti atleidžiamas nuo baudžiamosios atsakomybės pagal laidavimą. „Mes jį pažįstame nuo 2005 metų ir nuo to laiko neabejojome nei jo kompetencija, nei sąžiningumu. Jis atgailauja. Čia bus pamoka jam, ir ji nebus pamiršta“, – kalbėjo advokatas J.Kozubovskis, pabrėžęs, jog net du asmenys yra pasirengę laiduoti, garantuoti savo žodžiu už M.Monkevičių – kad vilnietis nepadarys daugiau jokios nusikalstamos veikos.

Tardamas paskutinį žodį, pats M.Monkevičius į teismą kreipėsi taip: „Nuoširdžiai prisipažįstu dėl padarytos man inkriminuotos nusikalstamos veikos. Aš jau esu nubaustas. Mano gyvenimas niekada nebebus toks, koks buvo iki šiol. Dėl to, kad aš suklupau, niekas nekaltas, tik aš pats. Prašau teismo leisti man pabandyti atsistoti ant kojų.“ 

Itin jausminga, nuo teisinių argumentų nutolusi buvo laiduoti už sūnų pasiryžusio vilniečio pensininko Kazimiero Monkevičiaus kalba. „Kadangi esu docentas, dėstęs filosofiją, tai pamąstęs galiu pasakyti: kiekvienam žmogui pasitaiko, kai jį labiau valdo pasąmonė, o ne protas. Todėl aš labai prašau... Mes visi esame nuodėmingi...“ 

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Nebūkite abejingi - praneškite apie korupciją!

Praneškite STT apie korumpuotus valstybės tarnautojus, pareigūnus ar kitus asmenis. STT užtikrina jūsų konfidencialumą. STT tiria: kyšininkavimą (kai reikalauja kyšio), papirkimą (kai siūlo kyšį), piktnaudžiavimą tarnyba, netinkamą pareigų atlikimą, prekybą poveikiu ir kitas korupcinio pobūdžio nusikalstamas veikas. Spauskite čia ir nusiųskite pranešimą tiesiai STT pareigūnams!
Kaip rasti STT   DUK   Apie STT
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min