Dabar populiaru
Publikuota: 2009 rugsėjo 2d. 12:56

Dėl „Youtube“ išplatintos vaizdo medžiagos „Maxima“ inicijuoja kriminalinį tyrimą

Kadras iš paviešintos vaizdo medžiagos
Interneto nuotr. / Kadras iš paviešintos vaizdo medžiagos

14 tūkst. 416 peržiūrų. Tokį skaičių vos per kelias dienas užfiksavo automatinis interneto svetainės „Youtube“ skaitiklis prie vaizdo medžiagos, kurioje apsaugos kameros yra užfiksavusios persirengimo kabinose liemenėles besimatuojančias moteris. Filmuko autoriai teigia, kad vaizdo įrašas darytas parduotuvėje „Maxima“.

Apie svetainėje „Youtube“ publikuojamą šią vaizdo medžiagą redakciją trečiadienio rytą informavo skaitytoja Inga S. Ji užsiregistravo 15min.lt puslapyje, kuriame skaitytojai patys gali įkrauti naujienas, ir paliko įrašą apie šią vaizdo medžiagą.

„Internete patalpintas vaizdelis, manau, šokiruos ne vieną...“ – parašė skaitytoja.

Redakcija, peržiūrėjusi „Youtube“ publikuojamą medžiagą, nusprendė plačiau pasidomėti filmuku ir jo atsiradimo aplinkybėmis.

Į svetainę „Youtube“ praėjusį savaitgalį vaizdo medžiagą įkėlė vartotojas, pasivadinęs anonims12345. Jis neslepia, kad yra iš Latvijos.

Filmukas prasideda vaizdeliu, kuriame aiškiai matyti „Maximos“ logotipas, šviečia užrašas „kamera nr. 6“. Vėliau atsiranda nespalvotas apsaugos kamerų vaizdas, filmuojantis parduotuvės persirengimo kabinas. Jose moterys matuojasi liemenėles. Vėliau kamera sukiojasi po parduotuvę, kurioje kaba drabužiai, persirengimo kabinos tuo metu yra tuščios. Dar po kiek laiko atsiranda spalvotas vaizdas, persirengimo kabinose stambiu planu vėl fiksuojantis pusnuoges moteris.

Vaizdo kameros puikiai fiksuoja ne tik moterų kūno dalis, kurias jos paprastai slepia nuo aplinkinių, bet ir jų veidus.

Filmuko pabaigoje vėl parodomas „Maximos“ logotipas.

Nulaužė apsaugos sistemas

Vaizdo medžiaga greičiausiai daryta mobiliuoju telefonu. Juo ne tik perfilmuotas apsaugos kamerų monitorius, bet ir aplinka, kurioje vaizdas užfiksuotas. Tolumoje matosi ir daugiau monitorių.

Interneto nuotr./Kadras iš paviešintos vaizdo medžiagos
Interneto nuotr./Kadras iš paviešintos vaizdo medžiagos

Tačiau pačiuose užfiksuotuose vaizduose niekur nematyti įrodymų, kad iš tiesų filmuota „Maximoje“. Nepaisant to, latviškos „Maximos“ atstovas Ivaras Andinšas kalbėdamas telefonu su 15min.lt žurnalistu patvirtino, kad skandalingi vaizdai iš tiesų gali būti nufilmuoti vienoje iš „Maximos“ parduotuvių Rygoje. Bendrovė dėl to inicijuoja kriminalinį tyrimą.

„Vienas tokio tyrimo niuansas, be jokios abejonės, yra medžiagos paviešinimas. Tačiau mus domina ir tai, kokiu būdu filmuko autorius sugebėjo apeiti apsaugas, kurios blokuoja vaizdo įrašus, jei į kamerų stebėjimo lauką patenka persirengimo kabinos. Filmuko autorius jas tiesiog nulaužė įsibrovęs į kompiuterinę sistemą“, – teigia I.Andinšas.

Interneto nuotr./Kadras iš paviešintos vaizdo medžiagos
Interneto nuotr./Kadras iš paviešintos vaizdo medžiagos

Pasak „Maximos“ atstovo, dauguma parduotuvių (ne tik „Maxima“, bet ir kitos) naudoja besisukiojančias apsaugos kameras. Tačiau saugant klientų privatumą, kameros užprogramuotos taip, kad į jų stebėjimo lauką patekus persirengimo kabinoms, sistema blokuoja vaizdą. Tokiu atveju stebėjimo monitoriuose ir vaizdo įraše matomas baltas laukas, visiškai išplaukęs vaizdas ar panašiai.

„Tokiu atveju nieko įžiūrėti negalima. Šiuo konkrečiu atveju mes manome, kad kažkas iš mūsų buvusių darbuotojų sugebėjo apeiti šias apsaugas ir vaizdas atsirado. Bet jis nesugebėjo įveikti antro apsaugos lygio ir nepasidarė įrašo. Apsaugos sistema jam neleido pasidaryti įrašo į kokią nors laikmeną. Todėl piktavalis viską perfilmavo mobiliuoju telefonu. Bet kokiu atveju tai ir įmonės diskreditavimas, ir vagystė su įsilaužimu, ir... Šiuo atveju įvykdytų nusikaltimų sąrašą galima sudaryti labai ilgą“, – įvykio versijomis su 15min.lt žurnalistu dalijosi latviškosios „Maximos“ atstovas.

Panaikino galinčius demaskuoti pėdsakus

Filmuotą medžiagą svetainėje „Youtube“ latviai pastebėjo pirmadienį. Iš filmuotos medžiagos (kai kurių prekių išdėstymo, persirengimo kabinų įrengimo ypatumų ir kitų smulkmenų) mūsų kaimynai nustatė, kad filmuota iš tiesų parduotuvėje „Maxima“. Bendrovės atstovai taip pat nustatė, kad tai gali būti viena iš Rygoje veikiančių parduotuvių.

Interneto nuotr./Kadras iš paviešintos vaizdo medžiagos
Interneto nuotr./Kadras iš paviešintos vaizdo medžiagos

„Tai piktavališkas veiksmas, tyčinis veiksmas siekiant mus sukompromituoti. Kitaip mes negalime vertinti, kadangi ir filmo pradžioje, ir filmo pabaigoje autorius akcentuoja mūsų vardą. Jis labai greitai šią filmuotą medžiagą išplatino keliose interneto svetainėse. Ją peržiūrėjo tūkstančiai žmonių, internete atsirado šimtai kopijų. Todėl mes inicijuojame tyrimą. Įmonei padaryta labai didelė žala. Nors vaizdo medžiagą pastebėjome pirmadienį, stengėmės surinkti kuo daugiau duomenų, galėsiančių padėti tyrimui. Šiandien (trečiadienį – red. past.) kreipėmės į policiją, kad būtų pradėtas kriminalinis tyrimas, ir pareigūnams perdavėme visus surinktus įkalčius. Policija juk turi daugiau galimybių už mus rasti piktavalį, kuris šitaip pasielgė“, – tvirtina „Maximos“ atstovas.

Tai piktavališkas veiksmas, tyčinis veiksmas siekiant mus sukompromituoti. Kitaip mes negalime vertinti, kadangi ir filmo pradžioje, ir filmo pabaigoje autorius akcentuoja mūsų vardą. Jis labai greitai šią filmuotą medžiagą išplatino keliose interneto svetainėse. Ją peržiūrėjo tūkstančiai žmonių, internete atsirado šimtai kopijų.Kol kas iki galo neaišku, kada internete paplitę vaizdai buvo nufilmuoti. Pasak redakcijos pašnekovo, apsaugos kameros visais atvejais fiksuoja įrašo datą ir laiką.

„Filmuko autorius labai pasistengė ir gerai užmaskavo pėdsakus, galinčius jį demaskuoti. Jis sugebėjo nutrinti, jam pavyko panaikinti įrašo datą. Todėl pasakyti, kada viskas yra nufilmuota, mes kol kas negalime. Parduotuvė, kurioje galėjo būti padarytas šis įrašas, Rygoje dirba nuo 2003 metų“, – teigia I.Andinšas.

„Maximos“ atstovas teigia kol kas negirdėjęs, kad dėl privatumo pažeidimų policijai būtų pasiskundusios vaizdo įraše užfiksuotos moterys. Bet jis neatmeta, kad jos dar gali taip pasielgti.

„Pagrindas kreiptis į policiją, paviešinus šią medžiagą, tikrai yra. Gal jos dar nežino, gal nematė. Belieka laukti“, – sakė latviškos „Maximos“ atstovas.

Lietuvoje persirengimo kabinos nefilmuojamos

UAB „Maxima LT“ atstovė ryšiams su visuomene Renata Saulytė 15min.lt žurnalistui patvirtino irgi žinanti apie internete išplatintą vaizdo medžiagą.

„Mūsų kolegos Latvijoje rūpinasi tuo reikalu, jie incijuoja tyrimą. Galiu patikinti, kad Lietuvoje veikiančiose parduotuvėse „Maxima“ persirengimo kabinos nėra filmuojamos“, – sakė R.Saulytė.

Beje, kol 15min.lt domėjosi šia istorija ir šnekino „Maximos“ atstovus, vaizdo medžiagos peržiūrų skaičius svetainėje „Youtube“ išaugo daugiau kaip tūkstančiu. Greitai filmukas tapo nebeprieinamas vartotojams.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min