Dabar populiaru
Šiame straipsnyje pateikiama informacija skirta asmenims nuo 18 metų, kurie pagal galiojančius LR įstatymus turi teisę naudotis tokio pobūdžio informacija. Jei jums nėra 18 metų, prašome spausti NE ir neatidaryti šio straipsnio. Jei jums jau yra 18 metų, spauskite TAIP tuo pačiu patvirtindami, kad vaizdinė ir grafinė informacija bus skirta tik jūsų asmeniniam naudojimui ir saugoma nuo nepilnamečių.
Taip
Ne
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Didžiosios pedofilijos bylos nagrinėjimą teisėjai tęsia be atokvėpių

N-18
Rasa Kairienė
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Rasa Kairienė
Šaltinis: 15min
0
A A

Teismas sostinėje toliau narplioja Andriaus Ūso baudžiamąją bylą. Pabaigtos liudytojų apklausos. Be to, pedofilijos byloje jau pagarsinti ir vienos svarbios mažametės liudytojos parodymai: ką Laimutės Stankūnaitės sesers dukra pasakojo apie A.Ūsą.

Ketvirtadienį nuo ryto Vilniaus miesto 2-asis apylinkės teismas toliau nagrinėja baudžiamąją bylą, kurioje kaltinimai mažametės tvirkinimu yra pateikti velioniui Andriui Ūsui.

Ketvirtadienio posėdyje tęsiamos apklausos, vėliau žadama garsinti bylos medžiagą. Šiame posėdyje teismas ketina apklausti su mažametės tvirkinimu susijusią bylą tyrusią policijos tyrėją Rasą Kairienę. Ketvirtadienį ji atvyko į teismą.

Prieš savaitę bylos nagrinėjimui pirmininkaujantis teisėjas Audrius Cininas pranešė, kad po R.Kairienės apklausos bus skelbiama bylos medžiaga. Po bylos medžiagos skelbimo turėtų vykti baigiamieji šalių pasisakymai.

Šiandien kolegijos vadovas papildomai informavo, kad po R.Kairienės apklausos numatoma pagarsinti mažametės liudytojos (Laimutės Stankūnaitės velionės sesers dukters) apklausos protokolą. Taip pat planuojama peržiūrėti mergaitės apklausos vaizdo įrašą.

Prasidėjo tyrėjos R.Kairienės apklausa. Ji pradėjo ikiteisminį tyrimą pagal Drąsiaus Kedžio pareiškimą dėl mažametės tvirkinimo.

„Dėl šios pažymos išrašymo aplinkybių aš atsisakau duoti parodymus“, – iškart pareiškė liudytoja. Mat R.Kairienė Panevėžyje yra teisiama dėl pažymos išrašymo, kad D.Kedžio mažametė dukra galimai buvo tvirkinama viename bute Kaune. Ši pažyma D.Kedžiui tapo pagrindu atimti vaiką iš motinos Laimutės Stankūnaitės.

R.Kairienė teismui sostinėje liudijo tik apie kitas bylos aplinkybes.

Tyrėja pasakojo, kaip ir nuo ko pradėjo tyrimą. Ji minėjo, kad pirmiausia norėta apžiūrėti butą, tačiau ten pareigūnų niekas neįsileido.

Tada norėta apklausti pačią galimai nukentėjusią mažametę. „Nebuvo aišku, ką vaikas kalbės“, – pabrėžė R.Kairienė.

Vaiko apklausa, dalyvaujant Vaiko teisių apsaugos tarnybos atstovei, buvo nufilmuota, visi parodymai užfiksuoti.

„Buvo vaikas atvežtas. Tačiau įvyko incidentas tarp įtariamojo ir vaiko tėvo. Įsivaizduokite, pešasi du suaugę vyrai. Bandome juos išskirti. Tada buvo įstumta į tą kambarį mama Stankūnaitė. Į tą kambarį, kur vaikas turi būti tik su psichologe, pakliuvo ir Stankūnaitė. Mergaitė pasišnekėjo su mama ir pasakė, kad nenori nieko pasakoti. Jos kalbėjosi dešimt, gal penkias minutes. Po to mes užėjome į kambarį ir išprašėme ją. Bet mergaitė pasakė, kad nenori kalbėti“, – apie tai, kaip dramatiškai vyko pasirengimas antrajai mažametės apklausai, teismui pasakojo R.Kairienė.

R.Kairienė pasakojo, kad visoje bylos medžiagoje figūravo butas R.Kalantos gatvėje. Apie tai, kad dar yra butas M.Gimbutienės gatvėje, tyrėjai sužinojo tik vėliau.

Teismas garsina mergaitės parodymus. Teisėjas prasitarė, kad vaiko apklausos vaizdo įrašas trunka 1 val. ir 15 min.

Iš pradžių mergaitė daugiausia pasakoja apie tai, kaip žaisdavo su D.Kedžio ir L.Stankūnaitės dukra, kokių užsiėmimų prisigalvodavo. „Žaisdavom namais, kačiukais, biblioteką, mokyklą“, – pasakoja mergaitė.

Vėliau mergaitė pradeda kalbėti apie dalykus, labiau susijusius su vadinamąja pedofilijos byla, su A.Ūsu.

„Aš Andrių mačiau tik vieną kartą. Jis geras žmogus. Buvo nupirkęs D. žaislų. Man atrodo, jis norėjo su Laimute gyventi. Andrius baisus, storas. Aš nežinau, ar jis miega su Laimute. Jis ne mano draugas“, – pasakojo mergaitė.

„Ar tau yra tekę nakvoti su...?“ – apie nakvynes su D.Kedžio ir L.Stankūnaitės dukra per apklausą klausinėjo vaiko.

– Kada tik leido jos tėtis.

– Pas ką jūs miegodavot?

– Pas mane arba pas ją.

– Dabar tavo draugė negyvena su mamyte?

– Negyvena.

– O kodėl negyvena?

– Tėvelis jai neduoda.

– Ar buvo taip atsitikę, kad nakvojai savo tetos Laimutės bute?

– Tam antram bute tik vieną kartą esu miegojus.

 – O ką veikdavote tame pirmame bute, kai su D. būdavote?

 – Žaidėm. Kompiuteriu, kačiukais, kino teatrą. Išjungiam šviesas, pasidarom tokį garsą didžiulį. Pasijungėm tokį filmą apie Bleidą. Ten buvo tikras kino teatras. Kai baigėsi filmas, abidvi sėdėjome tokios išsigandusios.

– Gal užaugusi norėsi būti aktore?

– Taip. Bet labiausiai tai mėgstu dainuoti, nes turiu tą ploną balsą gražų.

– Grįžkim į tuos laikus, kai dar nakvodavote kartu su Laimute. Ar žaisdavote kokius nors žaidimus su Laimute?

– Šokdavom su Laimute. Padarėm nuotrauką su manim. Atrodė, kaip tikras madų šou. 

– Ar Laimutė viena gyvendavo, ar ne viena?

– Nežinau, ar ji turi draugą ar draugę. Tik žinau, kad Linas pas ją atvažiuodavo.

– O kaip Linas atrodo?

– Su tamsiai rudais plaukais, su tokia tiesia šukuosena. Normalus jisai, nėra storas. Spuogiukų yra. Vieną kartą, kai miegojau pas Laimutę, girdėjau, kaip jis knarkia. Girdėjau tokią reklamą, kad galima pasipurkšti į gerklę, kad neknarktų, tai jam labai reikėtų tokio. Aš nežinau, ar D. yra mačiusi Liną.

– Man atrodo, Laimutė turėjo tokį draugą. Andrių, atrodo?

– Aš jį mačiau tik vieną kartą.

– Papasakok man, kaip jis atrodo.

–  Storas toks. Jis geras žmogus. D. nupirkdavo žaisliukų, vieną kartą nupirko tokį namelį. Kartais mums abiems po čiulpinuką nupirkdavo, vieną man, kitą D. Man atrodo, jis norėjo su Laimute gyventi. Andrius baisus, storas. Aš nežinau, ar jis miega su Laimute.

– Sakei, kad Linas knarkia. O tas Andrius, ar buvo likęs kada nors miegoti?

– Ne. Bet jis man nepatinka, negražus. Jis ne mano draugas, jis D. draugas.

– Nematei jo miegančio?

– Aš nežinau, ar Laimutė miega su juo, ar ne.

– Gal žinai jo pavardę?

– Ne.

– Ar Andrius yra likęs jus pasaugoti? Tu, D., o vat mamytė kažkur išbėgusi.

– Ne.

– Ką jūs visi veikdavote?

– Nežinau, neprisimenu.

– O su Andriumi esate kokį nors žaidimą žaidusios?

– Ne, su juo nelinksma.

– Ar su tavim jis kartais pasikalbėdavo?

– Su manim ne. Nes jis man ne draugas.

– Kai Andrius pas Laimutę į svečius atvažiuodavo, ar likdavo valgyti? Ar būdavo trumpai, ar ilgai.

– Nežinau, aš neprisimenu, čia buvo labai seniai.

– Ar Laimutė Andriaus kada buvo paprašiusi, kad užmigdytų D. pietų miego?

– Ji pati su D. būdavo.

Peržiūrėjus vaizdo medžiagą, teismas pagarsino specialisto išvadą apie šią mažametę liudytoją. Specialistas konstatavo, kad mergaitė nėra patyrusi jokios seksualinės prievartos.

Posėdyje paskelbta 15 minučių pertrauka. Po jos žadama toliau garsinti bylos medžiagą.

Per posėdžio pertrauką kaltinamojo A.Ūso tėvas su pašaipa komentavo, esą visi girdėjo tvirkintos, seksualiai išnaudotos mergaitės apklausą. Jis negailėjo karčių žodžių ir pedofilijos bylos tyrėjai Rasai Kairienei: esą arba pareigūnė buvo nusikalstamai nekompetentinga, arba papirkta (žr. filmuotą medžiagą).

VIDEO: 15min.lt - A.Ūso tėvo nuomonė apie pedofilijos bylos tyrėją

Papildyta 11.40 val. Po pertraukėlės teisme garsinami nukentėjusiosios mažametės parodymai per apklausą. Užfiksuotas mergaitės pasakojimas, kaip ją laižo A.Ūsas.

„Psichologė rodo ant piešinėlio lytinius organus ir klausia, kaip tai vadinasi. Mergaitė atsako, kad tai sysalas,“ – teisėjas citavo užfiksuotą psichologės ir mažametės bendravimą.

Toliau teismas garsino tos apklausos medžiagą, kurioje jau netiesiogiai dalyvavo ir įtariamasis A.Ūsas. Beje, pastarojoje apklausoje pageidavo dalyvauti ir mergaitės motina L.Stankūnaitė, tačiau teismas tai uždraudė, nes tada ji galėjo tapti šioje byloje įtariamąją.

„Nenoriu kalbėti apie Andrių,“ – kartojo mergaitė, tačiau vis prasitardavo apie „sysalą“ ir apie laižymą. Beje, prieš šią apklausą su mergaite be psichologės dalyvavimo kurį laiką bendravo jos motina L.Stankūnaitė.

Byloje yra ir mergaitės trečiosios apklausos medžiaga. „Ta vieta pas mergaitę vadinama sysalas. Pas berniuką vadinamas taip pat,“ – sakė mergaitė, tąsyk su psichologėmis bendravusi labai tyliai, nenoriai.

„Mama man meluodavo, kad Andrius man nieko nelaižydavo, o iš tikrųjų jis laižydavo. Jis kišdavo man į burną tą savo sysalą... Man skaudėdavo labai tuo metu burnytę...“ – užfiksuota padrikos mergaitės apklausos protokole.

Papildyta 12.04 val. Formaliai teisme prasidėjus pietums, teisėjas A.Cicinas nenutraukia darbo. Teisme peržiūrimas nukentėjusios mažametės apklausos vaizdo įrašas. Apie 13.35 val. paskelbta pietų pertrauka.

Papildyta 13.55 val. Po pietų susidomėjimas pedofilijos byla išblėso. Didelėje teismo salėje, kuri paprastai būna sausakimša, liko vos keturios žiūrovės ir tik du žiniasklaidos atstovai.

Toliau apžvelgiama nukentėjusiosios mažametės apklausa teisme, ikiteisminio tyrimo metu. Su mergaite tiesiogiai bendravo ir teisėja, tačiau klausimus uždavinėjo psichologė.

Mergaitei buvo užduodama dešimtys klausimų, kad pavyktų užmegzti su ja kontaktą, pamatuoti, ar adekvačiai vaikas vertina įvairius dalykus.

„Ateidavo Jonas, Ūsas, Aidas, duodavo pinigų. Mama pardavinėdavo... Bėgo kremas, ištepliodavo mane visą. Jie melagiai, laižo, tampo...“ – tyrimui svarbias mintis chaotiškai dėliojo mažametė.

Toliau teisėjų kolegija pasakojo, kokios išvados gautos per mažametei atliktą psichiatrinę-psichologinę ekspertizę.

Specialistai atkreipė dėmesį, kad mergaitė savo noru, net neklausinėjama, spontaniškai, gyvai pasakoja apie bylos aplinkybes: apie Andrių Ūsą bei kitus jos skriaudikus.

„Norite, aš parodysiu, kokio dydžio jo sysalas?“ – toks mažametės klausimas užfiksuotas ekspertizės medžiagoje.

Tačiau kamantinėjama apie nemalonių įvykių detales, mergaitė užsisklendžia.

Ekspertai vis dėlto konstatavo, kad polinkis fantazuoti ir painioti vaizduotės dalykus su realybe šiai mergaiteo nėra būdingas.

Mažametės protinio išsivystymo lygis atitinka jos amžiaus tarpsnio normas.

Kita vertus, vaikas yra dar nebrandus, nesugeba kritiškai vertinti aplinkos, prognozuoti įvykius.

„Kontaktas su tiriamąja blogėja. Ji įsitempia, tampa nervinga. Todėl papildomos tiriamosios apklausos nerekomenduojamos“, – pabrėžė ekspertai.

Specialistai taip pat pabrėžė, kad ginčai, vykstantys tarp mergaitės tėvų, neabejotinai neigiamai veikia jos elgesį ir emocijas, tačiau nėra duomenų, kurie leistų konkrečiai įvertinti to neigiamo poveikio mastą.

„Objektyvių duomenų apie Kedžio poveikį tiriamajai byloje nėra,“ – rašoma ekspertizės išvadose.

Ekspertai taip pat pareiškė nuomonę, kad mažametės parodymuose yra realių seksualinių patirčių apibūdinimų. Tačiau šiuo metu nėra galimybės nustatyti, kada ir kokiomis aplinkybėmis mergaitė tą patirtį įgijo.

Velionio kaltinamojo parodymai

Ketvirtadienio popietę didžiąją pedofilijos bylą nagrinėjančiame teisme buvo pagarsinta ir trijų kaltinamojo apklausų medžiaga. Naujoje portalo 15min.lt publikacijoje skaitykite apie tai, jog Andrius Ūsas pareigūnams buvo prasitaręs, kaip dėl 50 litų apgaudinėdavo Laimutę Stankūnaitę.

Šį ketvirtadienį teismas su nedidelėmis pertraukomis posėdžiavo nuo 9 val. ir 16.30 val.

Posėdžio pabaigoje teismas tenkino bylą kuruojančio prokuroro prašymą kviesti į kitą posėdį vieną iš eksperčių, tyrusių mažametės elgesį ir pasakojimus. Taip pat norima išklausyti liudytojo Lino, kurį savo pasakojimuose minėjo L.Stankūnaitės sesers dukra. „Skelbiama pertrauka iki kito ketvirtadienio. Proceso dalyvių prašau pasiruošti baigiamosioms kalboms“, – ryžtingai nusiteikęs darbštumu garsėjantis teisėjų kolegijos vadovas A.Cininas.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min