Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 birželio 8d. 10:35 , Atnaujinta: 2021 birželio 8d. 11:19

„Didžiausia tarptautinė policijos operacija“: nusikaltėliams nepadėjo geniali konspiracija

Antradienį specialaus pristatymo metu Lietuvos kriminalinės policijos biuro (LKPB) bei Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento vadovybė papasakojo apie Lietuvai aktualią tarptautinę operaciją, kurios esminis rezultatas yra demaskuotas nusikalstamais tikslais veikęs šifruotos komunikacijos tinklas. Konfiskuota apie 22 tonos hašišo, 2 tonos amfetamino, 6 tonos narkotinių medžiagų prekursorių, daugiau nei 250 šaunamųjų ginklų, rasta per 39 milijonai eurų įvairia valiuta.

Birželio 8-ąją Vilniuje surengta trumpoji spaudos konferencija, kurioje pristatyta „viena didžiausių tarptautinių policijos operacijų.“ Konferencijoje Policijos departamente dalyvavo aukšti mūsų šalies teisėsaugos pareigūnai – Lietuvos kriminalinės policijos biuro viršininkas Rolandas Kiškis ir Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento (ONKTD) vyriausiasis prokuroras Martynas Jovaiša.

Šįkart suduotas nestandartinis smūgis šešėlinio pasaulio veikėjams – apčiuoptas šifruotas komunikacijos tinklas. Anot teisėsaugininkų, konspiracinė komunikacija padėjo nusikaltėliams daryti rimtus kriminalinius pažeidimus, susijusius, pavyzdžiui su narkotikų apyvarta.

Per tarptautinę operaciją policija visame pasaulyje sulaikė daugiau nei 30 lietuvių, įtariamų narkotikų platinimu, konfiskuota 1,3 tonos narkotikų – kanapių, hašišo, kokaino. Vien Lietuvoje konfiskuotų narkotikų vertė – apie 9 mln. eurų, rašo BNS.

Operacijos kodinis pavadinimas – „Trojan shield“.

M.Jovaišos teigimu, 15 lietuvių sulaikyta Lietuvoje, teismas sprendžia dėl jų suėmimo. Dalį įtariamųjų – apie 10, teismas jau leido suimti.

LKPB vadovas pabrėžė, kad operacija buvo „labai didelio, tarptautinio masto.“ Iš viso įvairiose pasaulio šalyse atlikta per 700 kratų, yra sulaikyta 800 įtariamųjų.

Operacijos kodinis pavadinimas – „Trojan shield“, arba „OTF Greenlight“.

Konfiskuota apie 22 tonos hašišo, 2 tonos amfetamino, 6 tonos narkotinių medžiagų prekursorių, daugiau nei 250 šaunamųjų ginklų, rasta daugiau nei 39 milijonai eurų įvairia valiuta.

R.Kiškio teigimu, operacijos iniciatoriai – Federalinis tyrimų biuras (FTB) Jungtinėse Valstijose ir JAV narkotikų kontrolės saugumo agentūra, taip pat Nyderlandų, Švedijos policija, Lietuvos kriminalinės policijos biuras ir Vilniaus apygardos prokuratūra.

Dėl šios operacijos Europole buvo sudaryta bendra pareigūnų iš 16 valstybių grupė. Paskutinė, vadinamoji realizacijos fazė, įvyko tik vakar, birželio 7-ąją. „Buvo uždaryta šifruota komunikacijos platforma „Anom“, kuria naudojosi išskirtinai nusikalstamo pasaulio atstovai tiek Australijoje, tiek Jungtinėse Amerikos Valstijose, tiek Nyderlanduose, tiek skandinavų šalyse. Be abejo, ir Lietuvoje. Platforma buvo paplitusi po visą pasaulį“, – pabrėžė LKPB viršininkas.

Tarp užkardytų nusikaltimų – užsakomieji nužudymai, prekyba ginklais, ypatingai didelių narkotikų kiekių kontrabanda, pinigų plovimas.

Iš viso ši slaptoji dabar jau uždaryta platforma, kaip teigiama, turėjo apie 12 tūkst. naudotojų.

Teisėsaugos preliminariu vertinimu, įvykdžius „Trojan shield“ operaciją, tuo pačiu buvo užkirstas kelias bent šimtui sunkių arba net labai sunkių nusikaltimų. Ši plataus masto operacija prasidėjo dar 2019 metais spalį.

Bendrame Lietuvos prokuratūros ir LKPB pranešime pažymima, kad birželio 7 d. buvo uždaryta šifruota komunikacinė platforma „Anom“, kuria naudojosi organizuotos nusikalstamos grupės ir jų tinklai visame pasaulyje planuodami, koordinuodami ir vykdydami nusikaltimus Europoje ir už jos ribų. Tarp tokių nusikaltimų – užsakomieji nužudymai ir pasikėsinimai nužudyti, sunkūs sveikatos sutrikdymai, neteisėta prekyba ginklais ir kontrabanda, ypatingai didelių narkotikų kiekių kontrabanda ir jų platinimas, pinigų plovimas ir kiti sunkūs nusikaltimai.

Šifruota komunikacine platforma „Anom“ naudojosi daugiau nei 12 000 vartotojų iš daugiau nei 100 šalių. Daugiau nei 300 nusikalstamų tinklų (organizuotų grupių), bendravusių tarpusavyje 60 skirtingų kalbų, organizuodami ir vykdydami nusikalstamas veikas šioje platformoje apsikeitė, turimais duomenimis, 27 milijonais pranešimų.

Ši teisėsaugos operacija, prasidėjusi 2019 m. spalio mėn., yra viena iš sudėtingiausių iki šiol atliktų teisėsaugos operacijų kovojant su šifruotomis komunikacinėmis platformomis, naudojamomis išskirtinai nusikalstamoms veikoms organizuoti ir vykdyti.

Policijos iliustracija/„Trojan Shield / Greenlight“ operacijos logotipas
Policijos iliustracija/„Trojan Shield / Greenlight“ operacijos logotipas

Europolo vykdančiosios direktorės Catherine De Bolle teigimu, „ši operacija yra išskirtinė JAV, Švedijos, Nyderlandų, Australijos, Naujosios Zelandijos ir kitų Europos šalių teisėsaugos institucijų operatyvinės darbo grupės sėkmė. Europolas koordinavo tarptautines teisėsaugos institucijas, papildė jų turimą informaciją vykdomuose tyrimuose kovoje su organizuotu nusikalstamumu ir nelegalios narkotikų prekybos bei kontrabandos organizacijomis, kad ir kur jos bebūtų, kad ir kokį komunikacijos būdą jos bepasirinktų. Man labai malonu, kad Europolas remia šią operaciją ir stiprina teisėsaugos institucijų bendradarbiavimą, taip pabrėžiant tarptautinį šios operacijos ir viso tyrimo aspektą.“

Padėjo kriminalinė žvalgyba

Pirminiame operacijos „Trojan Shield / Greenlight“ etape pareigūnai rinko informaciją kriminalinės žvalgybos būdais. Vėliau gautus duomenis analizavo Europolas ir operacijoje dalyvaujančios šalys. Minėtos informacijos pagrindu buvo suplanuoti ir atlikti bendri tyrimo veiksmai visame pasaulyje. Europolo būstinėje Hagoje taip pat buvo įkurta speciali darbo grupė (OTF), kuri, kaip tarptautinis kriminalinės žvalgybos centras, analizavo šioje operacijoje dalyvaujančių 16 šalių teisėsaugos institucijų turimą bei gaunamą informaciją planuodama ir koordinuodama bendrus įvairių šalių teisėsaugos institucijų veiksmus.

Vieningos, didelio masto, jungtinės teisėsaugos institucijų operacijos „Trojan Shield / Greenlight“ metu buvo atliktos apie 700 kratų, apie 800 sulaikytų įtariamųjų.

Svarus Lietuvos indėlis

Išskirtinės tarptautinės operacijos metu Lietuvos kriminalinės policijos biuro pareigūnai kartu su Lietuvos Respublikos generalinės prokuratūros bei Vilniaus apygardos prokuratūros prokurorais, atliko 11 tarptautinių sulaikymo operacijų. Jų metu įvairiose šalyse buvo sulaikyta virš 30 asmenų, siejamų su Lietuvos ir tarptautiniu organizuotu nusikalstamumu.

Lietuvos pareigūnų inicijuotų operacijų ir sulaikymų metu buvo rasta apie 1332 kg įvairių rūšių kvaišalų: hašišo – 574 kg, kanapių – 641 kg, kokaino – 77 kg, amfetamino tipo stimuliuojančių medžiagų – 40 kg. Jų vertė neteisėtoje didmeninėje narkotikų rinkoje siekia daugiau nei 8 800 000 eurų.

Visų šioje tarptautinėje operacijoje dalyvavusių teisėsaugos institucijų ir pareigūnų dėka buvo užkirstas kelias daugiau nei šimtui labai sunkių nusikaltimų, kėlusių pavojų žmonių gyvybei ir sveikatai, iš neteisėtos apyvartos išimta virš 8 tonų kokaino, 22 tonų hašišo/kanapių, 2 tonų amfetamino tipo stimuliuojančių medžiagų, 6 tonų narkotinių ar psichotropinių medžiagų prekursorių, 250 šaunamųjų ginklų, ir daugiau nei 39 mln. eurų įvairiomis pasaulio valiutomis.

Anglų kalba vykusią „Trojan Shield / Greenlight“ operacijos pristatymo spaudos konferenciją galite pamatyti čia (vaizdo įraše nuo 14.25 min.).

Operacija „Trojan shield / Greenlight“ ir jos metu surinkti duomenys padės Europolui ir įvairių šalių teisėsaugos institucijoms pasauliniu mastu kovoti su organizuotu nusikalstamumu, leis identifikuoti ir baudžiamąja tvarka persekioti aukšto pavojingumo asmenis ir jų grupes.

Platforma „Sky ECC“

Šifruotos komunikacinės platformos ir ryšių priemonės ženkliai palengvina nusikalstamų veikų organizavimą ir vykdymą bei sudaro sąlygas išvengti teisėsaugos institucijų kontrolės, todėl organizuotoms nusikalstamoms grupėms ir jų tinklams yra gyvybiškai svarbios.

Tačiau šifruotų platformų rinka teisėsaugos institucijų pastangų dėka yra nestabili. 2020 m. liepos mėn. teisėsaugos institucijų operatyvinės darbo grupės (Op. „Emma“) pastangomis buvo išardyta mobilaus ryšio šifruota „EncroChat“ komunikacinė platforma, o 2021 m. kovo mėn. tarptautinė teisėsaugos institucijų operatyvinė darbo grupė (Op. „Limit“) užblokavo galimybes organizuotoms nusikalstamoms grupėms ir jų tinklams naudotis šifruota komunikacine platforma „Sky ECC“.

Po „Sky ECC“ operacijos daugelis organizuoto nusikalstamumo tinklų (grupių) greitai perėjo ir pradėjo naudotis naujomis šifruoto ryšio komunikacinėmis platformomis, siekiant išvengti teisėsaugos aptikimo ir galimos (teisėtos) kontrolės.

Abiejų operacijų metu buvo surinkta labai svarbi ir teisėsaugos institucijų atliekamiems tyrimams reikšminga informacija (duomenys) apie nusikaltėlių tarpusavio komunikaciją ir jos turinį – šimtai milijonų pranešimų suteikė teisėsaugos institucijoms neįkainuojamų įžvalgų kovoje su tarptautiniu organizuotu nusikalstamumu.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

15MAX

Grožio programa 360°

Atsakingai kuriamas šeimos verslas

Video

27:11
03:07
16:08

Esports namai

Kiekvienas gali

URBAN˙/

Tausokime maistą kartu

Receptas
Parašykite atsiliepimą apie 15min