15 dienos proga! Metinė prenumerata vos už 7,99 Eur.
Išbandyti
Geras turinys neatostogauja. Prenumerata vos nuo 0,50 Eur/mėn!
Išbandyti

Milžiniška operacija Lietuvoje ir Airijoje: sulaikyta 18 įtariamųjų, gaujos vadas – plungiškis

Didelės tarptautinės operacijos metu pareigūnai sulaikė 18 asmenų galimai priklausančių nusikalstamam susivienijimui. Išsiaiškinta, kad grupuotė galėjo platinti narkotines medžiagas, išnaudoti žmones, užsiimti finansiniais nusikaltimais. Mažiausiai 65 asmenys buvo išnaudoti prekybai narkotikais.

Kaip teigė Klaipėdos apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroras Ruslanas Ušinskas, ši byla – rezonansinė. Pirmą kartą Hagoje įkurtas koordinacinis centras nusikaltimams tirti.

Kaip pranešama, Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos organizuoto nusikalstamumo tyrimo valdybos (KPONTV) ir Klaipėdos apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus pareigūnai, glaudžiai bendradarbiaudami su Airijos ir Jungtinės Karalystės (Šiaurės Airijos) pareigūnais, koordinuojant Eurojustui ir Europolui, talkinant Lietuvos policijos antiteroristinių operacijų rinktinei „Aras“, Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos, Klaipėdos, Kauno, Šiaulių, Panevėžio ir Alytaus apskričių VPK pareigūnams trečiadienį atliko didelio masto sulaikymų ir kratų operaciją Lietuvoje, Airijoje ir Jungtinėje Karalystėje (Šiaurės Airijoje).

Realizuotas ilgalaikis ir sudėtingas ikiteisminis tyrimas dėl neteisėto disponavimo narkotinėmis medžiagomis, pinigų plovimo, prekybos žmonėmis bei dalyvavimo nusikalstamo susivienijimo veikloje. Nustatyta, jog mažiausiai 65 žmonės buvo išnaudojami prekybai narkotikais Airijos ir Jungtinės Karalystės (Šiaurės Airijos) gatvėse.

Klaipėdos apskrities VPK nuotr./Tarptautinės operacijos metu rasta krūva grynųjų pinigų
Klaipėdos apskrities VPK nuotr./Tarptautinės operacijos metu rasta krūva grynųjų pinigų

Nustatyta, kad grupuotėje būta vaidmenų pasiskirstymo. Socialiai pažeidžiami jaunuoliai buvo verbuojami neva geram darbui Airijoje. Tačiau ten paaiškėdavo, koks darbas laukia. Išaiškėjo, kad buvo naudojamas ir smurtas prieš jaunuolius, jei šie nepaklusdavo. Grupuotėje veikė ir pinigų surinkėjai, platintojai.

Gauti pinigai Lietuvoje buvo investuojami į nekilnojamą turtą, automobilius, buvo steigiamos įmonės.

Rugpjūčio 26 d. įvairiose Airijos, Jungtinės Karalystės (Šiaurės Airijos) ir Lietuvos vietose, pareigūnai iš viso sulaikė 18 įtariamųjų, iš jų – 10 Lietuvoje, tarp sulaikytųjų – 1983 m. gimęs, lig šiol Lietuvoje neteistas, šio nusikalstamo susivienijimo lyderis. 15min žiniomis, sulaikytasis - plungiškis, valdęs autoservisą mieste. Trečiadienį plungiškiai matė prie įmonės „Aro“ pareigūnus, išgabenamą šeimininką.

Pareigūnai atliko kratas apie 65 vietose, kurių metu aptikta daugiau nei 136 000 eurų grynais pinigais, 12 400 Jungtinės Karalystės svarų, taip pat apribotos nuosavybės teisės įtariamųjų turtui – žemės sklypams, butams, automobiliams, kurių rinkos vertė gali siekti apie 700 000 eurų.

Organizuoto nusikalstamo susivienijimo nariai įtariami dideliais kiekiais platinę narkotinę medžiagą heroiną Airijoje ir Jungtinėje Karalystėje (Šiaurės Airijoje). Tyrėjai įtaria, jog lietuvis nusikalstamo susivienijimo lyderis, padedamas dviejų kitų asmenų, taip pat verbavo asmenis Lietuvoje ir juos išnaudojo nusikalstamai veikai daryti – platinti minėtose šalyse narkotines medžiagas. Iš viso nuo 2015 m. prie šio nusikalstamo susivienijimo prisijungė arba buvo pasitelkti atskiriems nusikaltimams daryti ne mažiau kaip 20 asmenų.

Klaipėdos apskrities VPK viršininkas Alfonsas Motuzas teigė, kad jų pareigūnai pirmieji gavo signalus apie regione galimai vykdomus nusikaltimus. Tačiau netrukus paaiškėjo, kad čia – grupuotė, kurios gijos veda į Airiją. Tyrimas išsiplėtė. Pareigūnai pastaruosius dvejus metus vis vykdavo į Airiją ir šiaurės Airiją, kur su vietos pareigūnais keitėsi medžiaga, vykdė tyrimą.

Sulaikymai tiek užsienyje, tiek Lietuvoje vyko koordinuotai. Lietuvoje iš viso su šia operacija dirbo 100 pareigūnų.

Tyrimo metu nustatyta, jog žemiausia nusikalstamo susivienijimo grandis – gatvės prekeiviai, daugiausia lietuvių kilmės, socialiai pažeidžiami ar priklausomybių turintys asmenys, pagal išankstinį susitarimą ir žinant, jog jie bus išnaudojami nusikalstamai veikai daryti, buvo gabenami į minėtas šalis prekiauti narkotinėmis medžiagomis.

VIDEO: Tarptautinės operacijos metu sulaikyta 18 asmenų – Klaipėdos apskr. VPK viršininko A. Motuzo komentaras

Minėto nusikalstamo susivienijimo dalyviai įtariami tarptautiniu mastu organizavę ir pinigų „plovimą“ didelėmis sumomis, t.y. nusikalstamu būdu gauto turto legalizavimą įgyjant kilnojamo ir nekilnojamojo turto, atliekant kitas susijusias finansines operacijas. Aprašytoje byloje atliekamas ir finansinis tyrimas.

Tokio masto tarptautinė operacija, koordinuota Eurojusto ir Europolo, yra sėkmingo ilgalaikio bendradarbiavimo tarp trijų šalių rezultatas.

2018 m., Klaipėdos apskr. VPK KPONTV inicijavus šį ikiteisminį tyrimą, buvo sudaryta jungtinė tyrimo grupė, kurią koordinavo ir finansavimą skyrė Eurojustas.

Glaudų Lietuvos atstovų bendradarbiavimą su Airijos ir Jungtinės Karalystės (Šiaurės Airijos) pareigūnais užtikrino šeši koordinaciniai susitikimai Eurojuste, Hagoje.

Pasak Klaipėdos apskr. VPK viršininko Alfonso Motuzo „tokio masto tarptautinės operacijos liudija apie mūsų pareigūnų profesionalumą ir gebėjimą nuosekliai ir ilgai dirbant išaiškinti net itin gerai konspiruotas įtariamųjų galimai vykdytas nusikalstamas veikas. Visgi tyrėjai įtaria, jog nukentėjusiųjų skaičius gali būti gerokai didesnis, tad prašome visus, galimai tapusius šio nusikalstamo susivienijimo organizuotos prekybos žmonėmis aukomis, nedelsiant kreiptis į Klaipėdos apskr. VPK KPONTV tel. (8 700) 60904 arba (8 700) 60887“.

„Tokie geri rezultatai nebūtų buvę pasiekti, jei ne glaudus Lietuvos, Airijos ir Jungtinės Karalystės atstovų bendradarbiavimas. Labai svarbus ir Eurojusto teisinis koordinavimas. Ši byla atskleidžia, jog glaudžiai bendradarbiaudami, kartu galime užtikrinti, jog narkotikai nepasiektų gatvių ir žmonės galėtų jaustis saugūs“ – sakė Margarita Šniutytė-Daugėlienė, Lietuvos nacionalinė narė Eurojuste.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Balsuokite už architektūriškai žaviausią miestą ir pasidalinkite jus įkvepiančiais pastatais
Reklama
Iš gyvenimo nuotykio sugrįžusi „Lidl“ vaikų komanda“ neslepia emocijų
Reklama
Jau liepos 17 d. Indrė Stonkuvienė kvies moteris susitikti ypatingame nemokamame renginyje
Reklama
Auga visiškai įrengto naujo būsto paklausa: kuo tai patrauklu?
Užsisakykite
15min naujienlaiškius