Dabar populiaru
Publikuota: 2011 lapkričio 7d. 16:33

Dingusių kariūnų mįslė: klausimų daugėja, atsakymų niekas nežino

Dingusio kariūno mama Živilė Gasparavičienė
Andriaus Vaitkevičiaus / 15min nuotr. / Dingusio kariūno mama Živilė Gasparavičienė

Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos vadovai tikisi, kad per Vėlines dingę du kariūnai yra gyvi. Tuo tarpu vieno dingusio kariūno mama bendraudama su žurnalistais sakė, kad jos sūnus buvo patenkintas mokslais Karo akademijoje ir jo dingimo istorija neva dėl nepatenkinamų sąlygų Akademijoje, buvo tarsi perkūnas iš giedro dangaus.

Karo policija pirmadienį pradėjo ikiteisminius tyrimus dėl galimo Karo akademijos ketvirtakursio Dariaus Šaduikio ir penktakursio Antano Gasparavičiaus savavališko pasišalinimo iš karo tarnybos. Karo policijos atstovai teigia, kad už savavališką pasišalinimą iš tarnybos vietos įstatymai numato laisvės atėmimą iki dvejų metų, už dezertyravimą – iki penkerių.

Tačiau tai teoriškai. Praktiškai kol kas niekas negali pasakyti, kur ir kodėl dingo du Karo akademijos kariūnai.

D.Šaduikis į akademiją turėjo grįžti iki lapkričio 1 dienos 24 valandos, A.Gasparavičius – iki lapkričio 2 dienos 7 valandos.

Tačiau kariūnai nustatytu laiku į Akademiją negrįžo, vėliau žiniasklaidoje pasirodė straipsnių, kuriuose abu kariūnai pasakoja apie netvarką Karo akademijoje. Paskelbtuose kariūnų laiškuose rašoma apie patyčias, jaunesniųjų žeminimus, nestatutinius santykius, akademijoje vartojamą alkoholį, žaidimą kortomis iš pinigų.

„Tokių santykių, kokie buvo aprašyti, Akademijoje tikrai nėra“, – penktadienį surengtoje spaudos konferencijoje sakė Karo akademijos vadovas Gintaras Bagdonas.

Jei norite peržiūrėti vaizdo medžiagą iš spaudos konferencijos, spauskite čia.

Dingusio kariūno mama: „Jis buvo patenkintas“

Iki šiol iš sūnaus panašių dalykų negirdėjusi žurnalistams patvirtino ir dingusio kariūno A.Gasparavičiaus mama Živilė Gasparavičienė.

„Nieko tokio man sūnus nėra pasakojęs. Jis kaip tik gyrė Akademiją. Viską, kas buvo parašyta tame straipsnyje, aš galiu paneigti. To tikrai nebuvo“, – sakė Ž.Gasparavičienė.

Moteris sako, kad sūnui buvo likę visai nedaug mokytis, jis jau buvo pasirinkęs magistrinio darbo temą. Karo akademiją jis turėjo baigti liepos mėnesį ir jau turėjo paskyrimą į Šiaulius.

„Jis buvo patenkintas. Džiaugėsi, kad baigs Akademiją ir pradės dirbti. Visą tai, kas vyksta, man tarsi perkūnas iš giedro dangaus“, – tvirtina dingusio kariūno mama.

Pasak Ž.Gasparavičienės, prieš Vėlines jis grįžo namo į Alytų, paskui išvažiavo pas draugą į Klaipėdą, o kitą dieną planavo važiuoti pas senelius į Radviliškį.

„Aš nežinau, kur jis dabar“, – sakė moteris.

Karo akademijos viršininkas: „Negaliu pasakyti, kas jiems bus, nes nežinau, kas atsitiko“

Karo akademijos vadovas G.Bagdonas tvirtina, kad dingus kariūnams, pas jį apsilankė mergina, kuri anksčiau mokėsi Akademijoje, tačiau ją paliko.

Andriaus Vaitkevičiaus/15min.lt nuotr./Spaudos konferencija Karo akademijoje
Andriaus Vaitkevičiaus/15min.lt nuotr./Spaudos konferencija Karo akademijoje

„Ji pateikė notaro patvirtintą įgaliojimą, kad gali atstovauti A.Gasparavičiui. Ji tik uždavė klausimą – kas jiems bus. Žinoma, į tokį klausimą aš negaliu atsakyti, nes nežinau, kas jiems atsitiko. Tuomet aš bandžiau klausti jos, bet ji atsisakė atsakinėti. Sakė, kad klausimus adresuočiau raštiškai“, - pasakojo G.Bagdonas, reikšdamas viltį, kad abu dingę kariūnai gyvi.

Vėliau ta pati mergina G.Bagdonui atnešė pareiškimą, kad A.Gasparavičius būtų išbrauktas iš Akademijos sąrašų.

„Ji pateikė įgaliojimą. Tačiau po teisinio įvertinimo nustatyta, kad tas įgaliojimas negali būti pagrindu išbraukti iš sąrašų. Tai tik prielaida, kad tai gera žinia. Jei kam nors atstovauja, vadinasi, gyvas, yra kam atstovauti“, – sakė G.Bagdonas.

Notaro patvirtintas įgaliojimas buvo surašytas spalio 28 d., juo mergina įpareigojama tvarkyti A.Gasparavičiaus lėšas, turtą, atstovauti teismuose ir panašiai. A.Bagdonui buvo palikta ir dingusio kariūno D.Šaduikio pasirašyta laiško kopija, atkartojanti tas pačias mintis, kurios buvo skelbtos spaudoje dėl netvarkos Akademijoje.

„Aš negaliu pasakyti, kuo jie konkrečiai buvo nepatenkinti. Jie patys nesikreipė net į artimiausius savo draugus. Niekas negali paaiškinti, kas įvyko. Galiu tik remtis tuo, kas buvo skelbta spaudoje – jie nepatenkinti egzistuojančia tvarka“, – tvirtino Karo akademijos vadovas.

Andriaus Vaitkevičiaus/15min.lt nuotr./Karo akademijos vadovas Gintaras Bagdonas
Andriaus Vaitkevičiaus/15min.lt nuotr./Karo akademijos vadovas Gintaras Bagdonas

A.Bagdonas patvirtino, kad kariūnams šiuo metu nusprendus mesti mokslus Karo akademijoje, jiems tektų grąžinti jų paruošimui išleistas lėšas. A.Gasparavičius ir D.Šaduikis ruošėsi tapti karo aviatoriais.

„Karo aviatorių paruošimas yra labai brangus. Šiuo atveju kiekvienas turėtų grąžinti po 170 tūkst. su trupučiu litų. Yra buvę atvejų, kad žmonės mesdavo mokslus ir grąžindavo pinigus už mokslą“, – sako G.Bagdonas.

Karo Akademijos viršininkas įžvelgia dar vieną šios istorijos niuansą.

„Mes visada stengiamės išsiaiškinti jaunuolio vidinę motyvaciją. Per atrankas pirmiausiai mes tikriname jaunuolio galėjimą būti karininku. Tai pirmiausia. O jau po to jis dalyvauja konkurse pagal pažymius. Šie du jaunuoliai šitos atrankos nepraėjo. Jie praėjo Aviacijos instituto organizuojamą atranką. Tuo metu buvo laikoma, kad tai tas pats. Aviacijos institutas tikrina, ar jie gali būti pilotais, mums svarbiau – ar jie gali būti karininkais. Dabar atrankos suvienodintos. Bet tuo metu, kai stojo šitie du jaunuoliai, tvarka buvo kita. Nereikia pamiršti, kad pilotai gyvena liberalesnėje aplinkoje. Būsimieji karo pilotai didžiąją laiko dalį praleisdavo su civiliais. Tas truputį juos atskirdavo nuo kitų kariūnų. Tai irgi gali būti priežastis, kad dalis būsimų aviatorių yra šiek tiek kitokie. Šiemet įstoję į karo aviaciją jau praleidžia daugiau laiko Akademijoje, gauna daugiau karinės dvasios“, – sakė G.Bagdonas.

Neringa Grinytė: „Apklausos metu paaiškės tam tikri dalykai“

G.Bagdono minima mergina, kuri jam atnešė įgaliojimą tvarkyti A.Gasparavičiaus reikalus, yra buvusi kariūnė Neringa Grinytė. Ji, kaip praneša agentūra BNS, pirmadienį žurnalistams neatsakė į klausimą, ar žino, kur šiuo metu yra dingusiais laikomi kariūnai.

„Negaliu komentuoti, todėl, kad esu tas asmuo, kuris dar nėra visiškai apklaustas“, – sakė ji.

Buvusi kariūnė tvirtino negalinti komentuoti ir to, ar A.Gasparavičius ir D.Šaduikis, yra gyvi, sveiki. Bet mergina tikino esanti pasirengusi bendradarbiauti ir su teisėsauga, ir su vaikinų artimaisiais.

„Pačią pirmą dieną, lapkričio antrą, kai kariūnų jau nebebuvo akademijoje, su manimi mėgino susisiekti visi, kas tik galėjo, ir akademijos bendruomenė, ir tėvai. Visiems aš labai geranoriškai pasakiau, kad informaciją, kurią galiu suteikti, aš būtinai visiems suteiksiu – kreipkitės į mane raštiškai, ir mes su advokatu nutarsime, kada mums tinkamas laikas atvykti, kada galima viską padaryti. Iki šio ryto to nebuvo padaryta“, – sakė ji.

„Apklausos metu paaiškės tam tikri dalykai“, – tvirtino mergina.

Paklausta, kam jai reikalingas advokatas, N.Grinytė teigė, jog siekia apsaugoti save.

„Viena aš jokių dalykų nekomentuosiu. Man reikalingas advokatas, kad galėčiau apginti save, nes šuo metu esu pagrindinis žmogus, kuris sulaukia klausimų, teiginių, replikų. Negaliu bet kam bet ko pasakoti“, – teigė ji.

Apie buvusias studijas Karo akademijoje mergina pasakojo, kad ten tvyro patyčios, liūdesio ir nevilties nuotaikos.

Tuo tarpu kariūno A.Gasparavičiaus mama Ž.Gasparavičienė teigia, kad notaro esą patvirtintas įgaliojimo raštas, jog N.Grinytė yra A.Gasparavičiaus atstovė, nėra tinkamas. Pasak motinos, dokumente esantis parašas nėra jos sūnaus.

„Jie buvo draugai, pažįstami, bet kad labai su ja bendrautume, tai taip nebuvo (...) Aš skambinu, ji nekelia ragelio. Ji šiandien paskaitose nebuvo, turėjo duoti televizijai interviu, bet jos neberanda. Aš visada nenorėjau, kad ji draugautų su juo. Man pasirodė, kad ji nepatikimas žmogus", – sakė moteris.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Popiežiaus Pranciškaus vizito pabaiga Vilniuje: pagarba holokausto ir sovietų aukoms

Verslas

Ekologinio ūkio savininkas: man gaila, bet turiu absoliučiai viską eksportuoti

Aktualu

Tragedija pasibaigusios regatos dalyviai: sąlygos buvo nelengvos, bet niekas varu nevarė

Aktualu

Popiežius Kaune kvietė kunigus būti arčiau žmonių: „Sako: žmonės neateina. Eik juos atrasti“

Aktualu

Kaune į parduotuvę įėjo ir susmuko nudurtas vyras, suimti įtariamieji

Susitikimų su popiežiumi vietos ir programa

Verslas

Pabėgėliai iš Sirijos Lietuvoje gyvena laukimu ir mokosi lietuvių kalbos

Sportas

L.Spalviui atlikta kelio operacija: be futbolo – pusmetį

Aktualu

Politologai įvertino: artėjantys prezidento rinkimai gali sukelti net ir vyriausybinę krizę

Vardai

Michaelas Jacksonas po mirties uždirba daugiau nei būdamas gyvas: jo giminaičiai maudosi prabangoje

Popiežiaus vizitas Aktualu

Popiežiaus susitikime su Baltijos šalių pašvęstaisiais – neplanuotas pokalbis su vienuolėmis

Pasaulio savaitės įvykiai – įspūdingiausiuose kadruose (2018 rugsėjo 16 – 22 d.)

Popiežiaus vizitas Aktualu

Popiežius po „Viešpaties angelo“ maldos prakalbo lietuviškai: „Gražaus sekmadienio! Skanių pietų!“

Vardai

Eurika Masytė sukėlė audrą feisbuke: kodėl popiežių oro uoste pasitiko būtent ši mergaitė?

Popiežiaus vizitas Aktualu

Popiežius Pranciškus Kaune: „Lietuva gali paliudyti, kaip nukrečia šiurpas ištarus žodį Sibiras arba getai“

Gyvenimas

Kokios kaktos raukšlės rodo tikimybę susirgti širdies ligomis?

Vardai

Liucinos Rimgailės atostogos Balyje: be vyro, švenčiant pasakiškas draugės vestuves

Sportas

Pirmuosius taškus „Chelsea“ prarado Londono derbyje

Aktualu

Buvusio Vilniaus geto vietoje iš akmenų sudėta Dovydo žvaigždė

Gyvenimas

Nuotaka atšaukė vestuves, nes svečiai atsisakė tenkinti jos užgaidą – dovanoti grynųjų

Naujienos

Aktualu

Popiežiaus Pranciškaus vizito pabaiga Vilniuje: „Te Lietuva būna vilties švyturiu“

Verslas

Ekologinio ūkio savininkas: man gaila, bet turiu absoliučiai viską eksportuoti

Aktualu

Tragedija pasibaigusios regatos dalyviai: sąlygos buvo nelengvos, bet niekas varu nevarė

Aktualu

Dviaukštį autobusą Anglijoje vairuojanti emigrantė: vyrai ir moterys čia lygūs

Maistas

Užkandžiai vaikams iš rudens gėrybių: nuo morkų keksiukų iki moliūgų humuso

Susitikimų su popiežiumi vietos ir programa

Aktualu

Popiežius Kaune kvietė kunigus būti arčiau žmonių: „Sako: žmonės neateina. Eik juos atrasti“

Aktualu

Kaune į parduotuvę įėjo ir susmuko nudurtas vyras, suimti įtariamieji

Verslas

Pabėgėliai iš Sirijos Lietuvoje gyvena laukimu ir mokosi lietuvių kalbos

Vardai

Eurika Masytė sukėlė audrą feisbuke: kodėl popiežių oro uoste pasitiko būtent ši mergaitė?

Aktualu

Politologai įvertino: artėjantys prezidento rinkimai gali sukelti net ir vyriausybinę krizę

Pasaulio savaitės įvykiai – įspūdingiausiuose kadruose (2018 rugsėjo 16 – 22 d.)

Vardai

Michaelas Jacksonas po mirties uždirba daugiau nei būdamas gyvas: jo giminaičiai maudosi prabangoje

Popiežiaus vizitas Aktualu

Popiežiaus susitikime su Baltijos šalių pašvęstaisiais – neplanuotas pokalbis su vienuolėmis

Popiežiaus vizitas Aktualu

Popiežius po „Viešpaties angelo“ maldos prakalbo lietuviškai: „Gražaus sekmadienio! Skanių pietų!“

Gyvenimas

Kokios kaktos raukšlės rodo tikimybę susirgti širdies ligomis?

Vardai

Liucinos Rimgailės atostogos Balyje: be vyro, švenčiant pasakiškas draugės vestuves

Sportas

L.Spalviui atlikta kelio operacija: be futbolo – pusmetį

Popiežiaus vizitas Aktualu

Popiežius Pranciškus Kaune: „Lietuva gali paliudyti, kaip nukrečia šiurpas ištarus žodį Sibiras arba getai“

Sportas

Pirmuosius taškus „Chelsea“ prarado Londono derbyje

Vardai

Daugiau vandens

Sveikata

Ruduo pilnas komplimentų

Parašykite atsiliepimą apie 15min