Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2011 lapkričio 7d. 16:33

Dingusių kariūnų mįslė: klausimų daugėja, atsakymų niekas nežino

Dingusio kariūno mama Živilė Gasparavičienė
Andriaus Vaitkevičiaus / 15min nuotr. / Dingusio kariūno mama Živilė Gasparavičienė
Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos vadovai tikisi, kad per Vėlines dingę du kariūnai yra gyvi. Tuo tarpu vieno dingusio kariūno mama bendraudama su žurnalistais sakė, kad jos sūnus buvo patenkintas mokslais Karo akademijoje ir jo dingimo istorija neva dėl nepatenkinamų sąlygų Akademijoje, buvo tarsi perkūnas iš giedro dangaus.

Karo policija pirmadienį pradėjo ikiteisminius tyrimus dėl galimo Karo akademijos ketvirtakursio Dariaus Šaduikio ir penktakursio Antano Gasparavičiaus savavališko pasišalinimo iš karo tarnybos. Karo policijos atstovai teigia, kad už savavališką pasišalinimą iš tarnybos vietos įstatymai numato laisvės atėmimą iki dvejų metų, už dezertyravimą – iki penkerių.

Tačiau tai teoriškai. Praktiškai kol kas niekas negali pasakyti, kur ir kodėl dingo du Karo akademijos kariūnai.

D.Šaduikis į akademiją turėjo grįžti iki lapkričio 1 dienos 24 valandos, A.Gasparavičius – iki lapkričio 2 dienos 7 valandos.

Tačiau kariūnai nustatytu laiku į Akademiją negrįžo, vėliau žiniasklaidoje pasirodė straipsnių, kuriuose abu kariūnai pasakoja apie netvarką Karo akademijoje. Paskelbtuose kariūnų laiškuose rašoma apie patyčias, jaunesniųjų žeminimus, nestatutinius santykius, akademijoje vartojamą alkoholį, žaidimą kortomis iš pinigų.

„Tokių santykių, kokie buvo aprašyti, Akademijoje tikrai nėra“, – penktadienį surengtoje spaudos konferencijoje sakė Karo akademijos vadovas Gintaras Bagdonas.

Jei norite peržiūrėti vaizdo medžiagą iš spaudos konferencijos, spauskite čia.

Dingusio kariūno mama: „Jis buvo patenkintas“

Iki šiol iš sūnaus panašių dalykų negirdėjusi žurnalistams patvirtino ir dingusio kariūno A.Gasparavičiaus mama Živilė Gasparavičienė.

„Nieko tokio man sūnus nėra pasakojęs. Jis kaip tik gyrė Akademiją. Viską, kas buvo parašyta tame straipsnyje, aš galiu paneigti. To tikrai nebuvo“, – sakė Ž.Gasparavičienė.

Moteris sako, kad sūnui buvo likę visai nedaug mokytis, jis jau buvo pasirinkęs magistrinio darbo temą. Karo akademiją jis turėjo baigti liepos mėnesį ir jau turėjo paskyrimą į Šiaulius.

„Jis buvo patenkintas. Džiaugėsi, kad baigs Akademiją ir pradės dirbti. Visą tai, kas vyksta, man tarsi perkūnas iš giedro dangaus“, – tvirtina dingusio kariūno mama.

Pasak Ž.Gasparavičienės, prieš Vėlines jis grįžo namo į Alytų, paskui išvažiavo pas draugą į Klaipėdą, o kitą dieną planavo važiuoti pas senelius į Radviliškį.

„Aš nežinau, kur jis dabar“, – sakė moteris.

Karo akademijos viršininkas: „Negaliu pasakyti, kas jiems bus, nes nežinau, kas atsitiko“

Karo akademijos vadovas G.Bagdonas tvirtina, kad dingus kariūnams, pas jį apsilankė mergina, kuri anksčiau mokėsi Akademijoje, tačiau ją paliko.

Andriaus Vaitkevičiaus/15min.lt nuotr./Spaudos konferencija Karo akademijoje
Andriaus Vaitkevičiaus/15min.lt nuotr./Spaudos konferencija Karo akademijoje

„Ji pateikė notaro patvirtintą įgaliojimą, kad gali atstovauti A.Gasparavičiui. Ji tik uždavė klausimą – kas jiems bus. Žinoma, į tokį klausimą aš negaliu atsakyti, nes nežinau, kas jiems atsitiko. Tuomet aš bandžiau klausti jos, bet ji atsisakė atsakinėti. Sakė, kad klausimus adresuočiau raštiškai“, - pasakojo G.Bagdonas, reikšdamas viltį, kad abu dingę kariūnai gyvi.

Vėliau ta pati mergina G.Bagdonui atnešė pareiškimą, kad A.Gasparavičius būtų išbrauktas iš Akademijos sąrašų.

„Ji pateikė įgaliojimą. Tačiau po teisinio įvertinimo nustatyta, kad tas įgaliojimas negali būti pagrindu išbraukti iš sąrašų. Tai tik prielaida, kad tai gera žinia. Jei kam nors atstovauja, vadinasi, gyvas, yra kam atstovauti“, – sakė G.Bagdonas.

Notaro patvirtintas įgaliojimas buvo surašytas spalio 28 d., juo mergina įpareigojama tvarkyti A.Gasparavičiaus lėšas, turtą, atstovauti teismuose ir panašiai. A.Bagdonui buvo palikta ir dingusio kariūno D.Šaduikio pasirašyta laiško kopija, atkartojanti tas pačias mintis, kurios buvo skelbtos spaudoje dėl netvarkos Akademijoje.

„Aš negaliu pasakyti, kuo jie konkrečiai buvo nepatenkinti. Jie patys nesikreipė net į artimiausius savo draugus. Niekas negali paaiškinti, kas įvyko. Galiu tik remtis tuo, kas buvo skelbta spaudoje – jie nepatenkinti egzistuojančia tvarka“, – tvirtino Karo akademijos vadovas.

Andriaus Vaitkevičiaus/15min.lt nuotr./Karo akademijos vadovas Gintaras Bagdonas
Andriaus Vaitkevičiaus/15min.lt nuotr./Karo akademijos vadovas Gintaras Bagdonas

A.Bagdonas patvirtino, kad kariūnams šiuo metu nusprendus mesti mokslus Karo akademijoje, jiems tektų grąžinti jų paruošimui išleistas lėšas. A.Gasparavičius ir D.Šaduikis ruošėsi tapti karo aviatoriais.

„Karo aviatorių paruošimas yra labai brangus. Šiuo atveju kiekvienas turėtų grąžinti po 170 tūkst. su trupučiu litų. Yra buvę atvejų, kad žmonės mesdavo mokslus ir grąžindavo pinigus už mokslą“, – sako G.Bagdonas.

Karo Akademijos viršininkas įžvelgia dar vieną šios istorijos niuansą.

„Mes visada stengiamės išsiaiškinti jaunuolio vidinę motyvaciją. Per atrankas pirmiausiai mes tikriname jaunuolio galėjimą būti karininku. Tai pirmiausia. O jau po to jis dalyvauja konkurse pagal pažymius. Šie du jaunuoliai šitos atrankos nepraėjo. Jie praėjo Aviacijos instituto organizuojamą atranką. Tuo metu buvo laikoma, kad tai tas pats. Aviacijos institutas tikrina, ar jie gali būti pilotais, mums svarbiau – ar jie gali būti karininkais. Dabar atrankos suvienodintos. Bet tuo metu, kai stojo šitie du jaunuoliai, tvarka buvo kita. Nereikia pamiršti, kad pilotai gyvena liberalesnėje aplinkoje. Būsimieji karo pilotai didžiąją laiko dalį praleisdavo su civiliais. Tas truputį juos atskirdavo nuo kitų kariūnų. Tai irgi gali būti priežastis, kad dalis būsimų aviatorių yra šiek tiek kitokie. Šiemet įstoję į karo aviaciją jau praleidžia daugiau laiko Akademijoje, gauna daugiau karinės dvasios“, – sakė G.Bagdonas.

Neringa Grinytė: „Apklausos metu paaiškės tam tikri dalykai“

G.Bagdono minima mergina, kuri jam atnešė įgaliojimą tvarkyti A.Gasparavičiaus reikalus, yra buvusi kariūnė Neringa Grinytė. Ji, kaip praneša agentūra BNS, pirmadienį žurnalistams neatsakė į klausimą, ar žino, kur šiuo metu yra dingusiais laikomi kariūnai.

„Negaliu komentuoti, todėl, kad esu tas asmuo, kuris dar nėra visiškai apklaustas“, – sakė ji.

Buvusi kariūnė tvirtino negalinti komentuoti ir to, ar A.Gasparavičius ir D.Šaduikis, yra gyvi, sveiki. Bet mergina tikino esanti pasirengusi bendradarbiauti ir su teisėsauga, ir su vaikinų artimaisiais.

„Pačią pirmą dieną, lapkričio antrą, kai kariūnų jau nebebuvo akademijoje, su manimi mėgino susisiekti visi, kas tik galėjo, ir akademijos bendruomenė, ir tėvai. Visiems aš labai geranoriškai pasakiau, kad informaciją, kurią galiu suteikti, aš būtinai visiems suteiksiu – kreipkitės į mane raštiškai, ir mes su advokatu nutarsime, kada mums tinkamas laikas atvykti, kada galima viską padaryti. Iki šio ryto to nebuvo padaryta“, – sakė ji.

„Apklausos metu paaiškės tam tikri dalykai“, – tvirtino mergina.

Paklausta, kam jai reikalingas advokatas, N.Grinytė teigė, jog siekia apsaugoti save.

„Viena aš jokių dalykų nekomentuosiu. Man reikalingas advokatas, kad galėčiau apginti save, nes šuo metu esu pagrindinis žmogus, kuris sulaukia klausimų, teiginių, replikų. Negaliu bet kam bet ko pasakoti“, – teigė ji.

Apie buvusias studijas Karo akademijoje mergina pasakojo, kad ten tvyro patyčios, liūdesio ir nevilties nuotaikos.

Tuo tarpu kariūno A.Gasparavičiaus mama Ž.Gasparavičienė teigia, kad notaro esą patvirtintas įgaliojimo raštas, jog N.Grinytė yra A.Gasparavičiaus atstovė, nėra tinkamas. Pasak motinos, dokumente esantis parašas nėra jos sūnaus.

„Jie buvo draugai, pažįstami, bet kad labai su ja bendrautume, tai taip nebuvo (...) Aš skambinu, ji nekelia ragelio. Ji šiandien paskaitose nebuvo, turėjo duoti televizijai interviu, bet jos neberanda. Aš visada nenorėjau, kad ji draugautų su juo. Man pasirodė, kad ji nepatikimas žmogus", – sakė moteris.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

15MAX

Grožio programa 360°

Atsakingai kuriamas šeimos verslas

Video

27:11
03:07
16:08

Esports namai

Kiekvienas gali

URBAN˙/

Tausokime maistą kartu

Receptas
Parašykite atsiliepimą apie 15min