Dabar populiaru
Publikuota: 2020 rugpjūčio 24d. 20:03

Kruvinu išpuoliu parduotuvėje kaltinamas vyras teisme maldavo tablečių, bet ekspertai aiškino: „Jo būklė – normali“

Peiliu ginkluotas vyras peiliu sužalojo keturis žmones
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr. / Peiliu ginkluotas vyras peiliu sužalojo keturis žmones

Pirmadienį Vilniaus apygardos teismas turėjo pradėti nagrinėti bylą dėl pernai balandį įvykdyto kruvino išpuolio „Iki“ parduotuvėje Vilniuje ir „Ikea“ prekybos centro padegimo. Pagrindinis klausimas kyla dėl kaltinamojo R.K. psichinės sveikatos. Nors ekspertai tvirtina, kad vyras pakaltinamas ir supranta savo veiksmus, tačiau jo elgesys teismo salėje sukėlė rimtų abejonių tokiomis išvadomis.

Šios bylos nagrinėjimas turėjo prasidėti dar rugpjūčio 21 dieną, tačiau tada kaltinamasis nebuvo atvežtas iš įkalinimo įstaigos, nes Pravieniškių pataisos namuose pasimetė teismo laiškas dėl jo atgabenimo į posėdį.

Rusijos pilietis R.K. kaltinamas turto sugadinimu, plėšimu, pasikėsinimu itin žiauriai nužudyti 4 žmones, sunkiu sveikatos sutrikdymu ir neteisėtu disponavimu šaltuoju ginklu.

Už tokius nusikaltimus gresianti bausmė – laisvės atėmimas nuo 8 iki 20 metų arba iki gyvos galvos.

Anot kaltinimo, 2019 m. balandžio 14-osios vakarą vyras padegė „Ikea“ parduotuvę, tiesa, gaisras buvo operatyviai numalšintas.

Po to jis nusigavo į „Iki“ parduotuvę Lazdynuose, kur surengė kruviną išpuolį – peiliu sužalojo 4 žmones.

Iškart po sulaikymo su R.K. teisėsaugai buvo sudėtinga susikalbėti. Paaiškėjo, kad vyras prieš pat išpuolį neteko leidimo gyventi Lietuvoje ir turėjo būti grąžintas į tėvynę. Pareigūnams jis aiškino, kad nenorėjo atgal į Rusiją ir kalbėjo apie susidorojimą bei minėjo generolus ir Vladimirą Putiną.

Kaltinamojo advokatas Algimantas Smolskas per teismo posėdį užsiminė, kad R.K. Rusijoje buvo aukštas pareigas einantis kariuomenės pareigūnas, tačiau kuo tiksliai dirbo, nedetalizavo.

Kaltę prisiėmė

Pagrindinis klausimas, pirmadienį nagrinėtas teisme, ar R.K. išvis galima teisti ir ar jis pakaltinamas.

Konvojaus pareigūnų atvežtas vyras buvo stipriai susijaudinęs, drebėjo ir vos tramdė ašaras.

Mikčiodamas teisėjams kaltinamasis pasakė savo vardą ir pavardę, bet gimimo datos nurodyti negalėjo, turėjo išsitraukti lapuką ir ją perskaityti.

R.K. neprisiminė ir kur gyveno iki suėmimo, sunkiai rinko žodžius, todėl teisėja Nida Vigelienė paklausė, ar jis gerai jaučiasi.

„Nelabai gerai jaučiuosi, pastarosiomis dienomis negavau tablečių“, – atsakė Pravieniškių pataisos namuose šiuo metu įkalintas vyras.

„Kodėl negavote?“ – pasiteiravo teisėja, bet R.K. į šį klausimą atsakymo neturėjo.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Į teismą atvestas su peiliu „Iki“ parduotuvėje siautėjęs plėšikas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Į teismą atvestas su peiliu „Iki“ parduotuvėje siautėjęs plėšikas

Tuomet teisėja klausė, ar, kaltinamojo nuomone, šiandien jis jaučiasi pakankamai gerai, kad galima būtų pradėti nagrinėti bylą.

„Aš esu labai kaltas ir turiu būti nubaustas“, – į šį klausimą atsakė R.K.

„Bet ar galite dalyvauti posėdyje?“ – dar kartą perklausė teisėja, o kaltinamasis tik dar kartą pakartojo: „Aš su viskuo sutinku, esu labai kaltas.“

„Jeigu gaučiau raminamųjų, gal pagerėtų savijauta“, – pridūrė jis.

Suabejota ekspertų išvadomis

Drebantį, vos ant kojų pastovintį ir sunkiai žodžius renkantį vyrą nužvelgusi teisėja kreipėsi į salėje buvusią teismo psichiatrę Nadeždą Mačiūnienę, kuri vertino R.K. psichinę būklę, klausdama, ar vyro elgesys normalus.

„Kaltinamojo būklė yra įprasta“, – pareiškė teismo psichiatrė ir nurodė, kad jis tik susijaudinęs dėl jį užgriuvusių kaltinimų sunkiais nusikaltimais ir jam nesiseka adaptuotis naujoje aplinkoje.

„Jo situacija jam nėra palanki, jis supranta savo elgesio pasekmes, – kalbėjo psichiatrė ir nurodė, kad vyras patyrė daug išgyvenimų. – Jis buvo netekęs darbo, neteko pajamų, mirė vaikas, problemos šeimoje, jis aiškiai neprisitaikė visuomenėje.“

Teisėjai išklausė ekspertų, kurie nurodė, kad R.K. nereikalingas joks ypatingas gydymas, o teismo posėdis gali tęstis.

15min skaitytojo Mariaus K. nuotr./15min skaitytojas užfiksavo įtariamojo sulaikymą
15min skaitytojo Mariaus K. nuotr./15min skaitytojas užfiksavo įtariamojo sulaikymą

Tuomet prabilo kaltinamojo gynėjas – jis kategoriškai nesutiko su ekspertų nuomone.

„Jeigu čia yra sveikas žmogus, vos ne galintis eiti tarnauti į kariuomenę, nežinau, – kalbėjo advokatas ir prašė teismo skirti dar vieną ekspertizę, kurią atliktų kiti specialistai. – Abi ekspertės man sakė: niekada mes to ekspertizės akto nekeisim. Viskas čia aišku, viską surašėm, viskas aišku.“

Advokatas pridūrė, kad R.K. dar net nebuvo normaliai apklaustas ir, nors kartoja, kad savo kaltę pripažįsta, kyla klausimų, ar jis suvokia, kuo yra kaltinamas.

Pats kaltinamasis, paklaustas, kaip vertina ekspertų išvadas ir prašymą skirti naują ekspertizę, atsakė, kad nesuvokia, kas šiuo metu vyksta.

„Duokit man nors vieną tabletę“, – toks buvo R.K. atsakymas.

Dėl to, kad byloje reikia dar vienas ekspertizės, sutiko ir prokuroras Tomas Čepelionis.

„Matome kaltinamojo būseną, matome, kad posėdis neproduktyvus. Aš neprieštaraučiau gynėjui“, – sakė jis.

Kol teisėjai tarėsi, ar tenkinti advokato prašymą, teismo salėje girdėjosi tik tylus R.K. kūkčiojimas. Galiausiai teisėjos nusprendė, kad vyro negalima teisti, kol dar kartą nebus įvertinta jo sveikatos būklė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Praktiškai su „Norfa“

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min