Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Feisbuke platinami narkotikai žmonėms kelia siaubą, o policija skėsčioja rankomis

 Pasiūlymų įsigyti narkotikų socialiniuose tinkluose – apstu
15min/Linos Zaveckytės nuotr. / Pasiūlymų įsigyti narkotikų socialiniuose tinkluose – apstu
Šaltinis: 15min
6
A A

Internete plintant pasiūlymams nusipirkti narkotikų, Lietuvos policija daugiau kalba apie iššūkius tyrimams nei konkrečius atvejus, kai kvaišalus „feisbuke“ platinę asmenys buvo nubausti. O gal taip yra, nes kriminalistai seka ne narkotikų prekeivių, o paprasčiausių sukčių pėdsakais?

Galbūt feisbuke esate užklydęs ar ieškojote grupių, kuriose figūruoja raktiniai žodžiai marichuana, marihuana, 420, 420 pagalba ir kiti? Tuomet, tikriausiai, regėjote, kad tarp kitų žinučių šmėžuoja ir pasiūlymai įsigyti įvairiausių narkotikų – „dūmelių“, „sniego“, „amfos“ ir kitų.

Tiesą pasakius, neaišku, kam internautai varginasi narkotikus vadinti kodiniais pavadinimais, kadangi įdėdami skelbimą jie prideda ir nedviprasmiškas savo „prekių“ nuotraukas.

Vis dažniau tokias nuotraukas ir skelbimus pastebintys 15min skaitytojai – pasibaisėję.

Tą galima matyti iš jų laiškų, jau ne pirmą mėnesį plūstančių į redakcijos el. paštą. „Taip lengvai narkotikus platina per feisbuką? Ne pirmąkart matau, paviešinkit“, – teigė vienas skaitytojas.

Facebook.com/Internetinių narkotikų platintojų – daugybė
Facebook.com/Internetinių narkotikų platintojų – daugybė

Internautai pasipiktinę, kadangi tokius skelbimus gali matyti bet kas – tarp jų ir nepilnamečiai, todėl 15min domėjosi, ar tai mato ir pakankamai dėmesio tam skiria Lietuvos policija.

Pranešimus gauna, tačiau nubaustų – nėra?

Lietuvos kriminalinės policijos biuro (LKPB) atstovė spaudai Evelina Pagounis užtikrino 15min, kad policija taip pat gauna tokių pranešimų.

„Policija visus gautus pranešimus apie vykdomas nusikalstamas veikas, susijusias su neteisėtu narkotinių ar psichotropinių medžiagų platinimu, nuodugniai tikrina. Pasitvirtinus gautai informacijai, atliekami tyrimo veiksmai. Nustatyti asmenys, vykdantys tokias veikas, yra traukiami baudžiamojon atsakomybėn“, – raštu atsakė LKPB.

Pasiteiravus dėl nubaustų internetinių narkotikų prekeivių skaičiaus, policijos atstovė nukreipė į bendrą statistiką, kurioje užfiksuoti visi neteisėto psichotropinių, nuodingų, narkotinių medžiagų laikymo, taip pat – neteisėto kanapių laikymo ar auginimo, atvejai, tačiau apie internetu narkotikus platinančius asmenis – nieko.

Galima įvairiai užtaikyti – ant tikros, visokių žolelių ir arbatos. Nu, arba chymkės.

Galbūt policijos pareigūnai viešoje statistikoje neišskiria atvejų, kai buvo nubausti internetiniai narkotikų prekeiviai? Tikriausiai.

Dėl to 15min pasiteiravo, ar nebūtų įmanoma susipažinti su nuasmenintu įsiteisėjusiu teismo nuosprendžiu, pagal kurį būtų galima spręsti, kokios bausmės sulaukia tokie platintojai?

Kliūtys tyrimui

Vietoje to, kad nukreiptų į vieną ar kitą išaiškintą internetinės narkotikų prekybos atvejį, LKPB atstovė 15min pacitavo Baudžiamojo kodekso 260 straipsnį.

Remiantis juo aišku, kad įrodžius internetu narkotikus platinusio internauto kaltę, jo lauktų nuo trejų iki penkiolikos metų kalėjimo. Kiek tiksliai metų tektų praleisti kalėjime? Tai priklausytų nuo narkotikų kiekio ir ankstesnių padarytų nusižengimų.

Prabilusi apie iššūkius, kurie laukia narkotikų platinimo internetu tiriančių pareigūnų, LKPB atstovė buvo kiek atviresnė.

„Asmenys, platinantys ir ketinantys įsigyti narkotinių ar psichotropinių medžiagų, prisidengia išgalvotais asmens tapatybių duomenimis, naudoja pseudonimus, naudojasi galimybėmis socialiniuose tinkluose išlikti maksimaliai anonimiškiems. Socialiniai tinklai, dažniausia, yra įkurti užsienio šalyse, todėl gauti reikiamos tyrimui atlikti informacijos yra ganėtinai sudėtinga“, – pripažįsta LKPB atstovė Evelina Pagounis.

Vaikosi „savo uodegos“?

Kad gautų daugiau informacijos apie skaitytojams nerimą keliantį reiškinį, 15min teko susisiekti su narkotikų pasauliu iš vidaus susipažinusiu Roku (vardas pakeistas – red. past.).

Rokas mano, kad tirdami internetinės narkotikų prekybos atvejus policijos pareigūnai kartais vaikosi „savo uodegos“. Kodėl?

„Ten apgavikai. Dėl to jie taip reklamuojasi. Rašo, kad yra patikimi ir panašiai, bet nereiktų rautis vien dėl dūmų (kanapių – aut. past.) nuotraukų“, – sakė jis.

Kitaip tariant, kai kurios socialiniame tinkle publikuojamos nuotraukos – tik masalas. Nuotraukos yra neautentiškos, o afišuojamų narkotikų apsimetėliai prekeiviai gali nė neturėti.

„Facebook“ nuotr./Viena iš grupių socialiniame tinkle
„Facebook“ nuotr./Viena iš grupių socialiniame tinkle

Tokiu atveju, ką perka patiklūs socialinių tinklų vartotojai?

„Galima įvairiai užtaikyti – ant tikros, visokių žolelių ir arbatos. Nu, arba chymkės“, – sakė Rokas.

Tai reikštų, kad dalis internetinių narkotikų platintojų yra paprasčiausi sukčiai. Tiesa, pastaroji Roko minėta narkotinė medžiaga – „chymkė“ arba „purkšta žolė“ – yra itin klastinga ir gali būti mirtina.

Tiesa, tokius kanapių pakaitalus platinantys asmenys vis tiek sulauktų pasekmių už psichotropinių medžiagų platinimą.

Verta pažymėti, kad tikroji internetinė narkotikų rinka veikia vadinamajame „Darknet“. Tai slaptieji serveriai, kaip ir 2013 metais uždarytas „Silkroad“, prie kurių prisijungiama per tokias programas kaip „TorBrowser“.

„Tikrasis veiksmas vyksta darknete“, – 15min sakė Rokas.

15min primena, kad nuo sausio 1 d. net už menkiausią kiekį turimų ar perkamų narkotikų gresia baudžiamoji atsakomybė. Iki tol žmonės, pagauti laikantys ar įgyjantys nedidelius kiekius narkotinių medžiagų, galėjo būti baudžiami administracine tvarka ir išvengdavo teistumo.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min