Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

FNTT „Irdaivos“ tyrime pareiškė įtarimus 7 asmenims

„Irdaiva“ bendrovės generalinis direktorius Irmantas Kubilius
15min.lt montažas / „Irdaiva“ bendrovės generalinis direktorius Irmantas Kubilius
Šaltinis: BNS
0
A A

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) tęsia ikiteisminį tyrimą, kuriame aiškinasi keliolikos bendrovių veiklą, sietiną su galbūt neskaidriais viešaisiais pirkimais atliekant statybos darbus. Tyrimas atliekamas dėl sukčiavimo, dokumentų klastojimo, apgaulingo apskaitos tvarkymo, piktnaudžiavimo tarnyba ir pinigų plovimo, praneša FNTT.

FNTT įtaria, kad įgyvendinant ES lėšomis vykdytus projektus Respublikinėje Kauno ligoninėje ir Palangos šilumos tinkluose, viena iš ikiteisminio tyrimo akiratyje esančių Vilniuje registruotų statybos bendrovių viešųjų pirkimų metu slapta susitardavo su kitais konkurso dalyviais.

Galėjo tartis tarpusavyje

Keletas statybų bendrovių, tarp kurių yra ir Vilniaus įmonė „Irdaiva“, dalyvaudamos viešuosiuose pirkimuose galėjo derinti veiksmus, susitariant, kad dalyviai pasitrauks iš konkurso, taip užtikrindami pergalę konkrečiai įmonei, sakė FNTT laikinasis vadovas Šarūnas Rameikis ketvirtadienį žurnalistams. Tyrime figūruoja 12 bendrovių.

„Tarnyba atliko didelės apimties ikiteisminį tyrimą, kuris buvo neviešo pobūdžio, buvo bendradarbiaujama su Viešųjų pirkimų tarnyba, kuri taip pat didelį indėlį įdėjo. Jis buvo susijęs su viešaisiais pirkimais būtent statybų sektoriuje ir buvo analizuojama daug bendrovių, kurios laimi pirkimus būtent Lietuvoje. Mūsų tyrime figūruoja apie 12 ūkio subjektų, šiai dienai įteikti pranešimai apie įtarimus 7 fiziniams asmenims. Tyrimas yra atliekamas dėl trijų projektų, iš kurių du buvo įgyvendinti“, – ketvirtadienį žurnalistams sakė Š.Rameikis.

Anot jo, galima sukčiavimo konkursuose schema buvo tokia, kad įmonės susitardavo tarpusavyje, kas pasitrauks ir kurios bendrovės laimės.

„Tos bendrovės laimėdavo konkursus, viešuosius pirkimus. Ar tai būtų Europos Sąjungos finansuojami projektai, ar biudžeto finansuojami projektai. Iš tiesų, kaip matėme ir įtarėme, būdavo slapti susitarimai, kad tam tikri ūkio subjektai pasitrauktų iš konkursų, o laimėtų viena iš tų bendrovių“, – teigė FNTT vadovas.

Perklaustas, ar įmonės derino veiksmus tarpusavyje, jis teigė, kad taip galėjo būti: „Mes įtariame, kad galėjo taip būti“.

BNS žiniomis, tarp paimtų daiktų buvo ir palydoviniai telefonai, be to, privačiame banko seife rasta 400 tūkst. eurų grynais. Be to, tarp tiriamų bendrovių jau anksčiau minėtos „Irdaiva“ ir „Teisa“ ir, neoficialiais duomenimis, tyrime figūruoja bendrovės „Infes“ bei „Litcon“.

Rastos didelės sumos grynųjų

FNTT atliko daugiau nei 30 kratų, tirdama galimus pažeidimus konkursuose. Pasak Š.Rameikio, kratų metu rastos didelės grynųjų pinigų sumos.

„Galime patvirtinti tikrai didelės pinigų sumos ir siekia ne vieną šimtą tūkstančių eurų“, – tvirtino jis.

Šiame ikiteisminiame tyrime taip pat tiriamos aplinkybės dėl Turto banko vykdyto 27,5 mln. eurų vertės Vilniaus koncertų ir sporto rūmų rekonstrukcijos projekto. Nustatyta, kad darbuotojas, kuris buvo vienas iš viešojo pirkimo komisijos narių, pirkimo procedūros metu dirbo ir konkursą laimėjusioje „Irdaivoje“.

Kovo pabaigoje FNTT atliko kratas Vilniaus statybų bendrovėje „Irdaiva“, o jos vadovą ir vienintelį savininką Irmantą Kubilių sulaikė.

Vasario pradžioje Turto bankas, remdamasis FNTT informacija, nutraukė Sporto rūmų rekonstrukcijos konkursą, kuriame vieninteliu kvalifikaciją atitikusiu dalyvių buvo pripažintas „Irdaivos“ vadovaujamas konsorciumas. FNTT duomenimis, vienas Turto banko viešojo pirkimo komisijos narių Tomas Lukoševičius tuo pačiu metu dirbo ir „Irdaivoje“.

„Irdaivos“ vadovas I.Kubilius tuomet BNS patvirtino, jog T.Lukoševičius buvo įsidarbinęs įmonėje terminuotam laikui, tačiau jis esą neatskleidė, jog dirba ir valstybės įmonėje. Anot jo, T.Lukoševičius nedarė įtakos konsorciumo pasiūlymui konkurse.

Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) praėjusių metų pabaigoje pareiškė, jog Turto bankas turės iš naujo svarstyti konkurso biudžetą bei konsorciumo pasiūlytą kainą, kuri pasirodė per didelė ir siekė 27,79 mln. eurų.

Skandalas dėk Kauno ligoninės remonto

Be to, pernai rugsėjį VPT pranešė įtarianti, kad „Irdaiva“ neremontavo Respublikinės Kauno ligoninės, nors laimėjo rangos konkursą, o 2,7 mln. eurų vertės užsakymą perleido jame nedalyvavusiai bendrovei. Tuomet tarnybos vadovė Diana Vilytė sakė, kad tokiu būdu buvo pakeista esminė sutarties sąlyga – sutarties šalis, tai yra rangovas.

Kauno ligoninės 2014 metais skelbtą konkursą „Irdaiva“ laimėjo kartu su partnerėmis – inžinerinių sprendimų bendrove „Fima“, Kauno statybų bendrove „Kaminta“ bei „Vėsa ir partneriai“. Tačiau FNTT nustatė, jog nė viena bendrovė remonto neatliko, o darbus perleido įmonei „Niskama“, kuri už tai „ Irdaivai“ sumokėjo 478 tūkst. eurų, bei įmonei „Struktūra“, kuri konkurse pasiūlė mažiausią 2,03 mln. eurų kainą, tačiau jos nesugebėjo pagrįsti ir buvo pašalinta iš konkurso. VPT teigimu, darbų aktai rodo, jog „Struktūra“ atliko darbų už 1,53 mln. eurų.

I.Kubilius yra kaltinamasis Visagino merės Dalios Štraupaitės byloje, tačiau Panevėžio apygardos teismui antradienį jau penktą kartą nepavyko pradėti nagrinėti šios bylos. Vienas iš advokatų pranešė, kad I.Kubiliaus atžvilgiu atliekami ikiteisminio tyrimo veiksmai kitoje byloje, todėl jis neatvyko į posėdį.

VPT duomenimis, „Irdaiva“ 2008-2016 metais gavo 136,2 mln. eurų vertės užsakymų, o konsorciumose – dar 145,7 mln. eurų.

„Irdaiva“ 2015 metais uždirbo 2,261 mln. eurų grynojo pelno – 2,2 karto daugiau nei 2014 metais, jos pajamos per metus smuko 18,9 proc. iki 47,803 mln. eurų.

FNTT, atlikdama šį tyrimą, bendradarbiauja su Viešųjų pirkimų tarnyba.

Atliekamą ikiteisminį tyrimą kontroliuoja ir jam vadovauja Vilniaus apygardos prokuratūra.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min