Dabar populiaru

Naujausios

Publikuota: 2014 kovo 31d. 16:00

Korupciją nagrinėjančiam teismui – kaltinamojo ir liudytojo Dariaus Norkaus liudijimai

Darius Norkus teisme
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Darius Norkus teisme

Vilniaus apygardos teismas pirmadienį nagrinėjo dvi su galima korupcija vandens tiekimo įmonėse susijusias bylas. Šios bylos siejamos su „Vilniaus vandenų“ buvusiais vadovais ir esamais darbuotojais, įtarimai dėl korupcijos vienoje iš bylų yra pareikšti ir sostinės vicemerui Romui Adomavičiui.

Reikalavo keliones į Turkiją ar Jungtinius Arabų Emyratus

Buvusiam „Vilniaus vandenų“ vadovui Dariui Norkui iš vieno posėdžio teko bėgti į kitą. Buvusių „Vilniaus vandenų“ vadovų ir darbuotojų byloje jis yra kaltinamasis, o sostinės vicemero byloje – pagrindinis liudytojas. Į pastarąją teismas D.Norkaus pasikviesti negalėjo ilgą laiką – nepavykdavo įteikti šaukimų ar atvesdinti, o liudytojas atnešdavo pažymas, kad serga ir yra nedarbingas, nors į bylą, kurioje jis yra kaltinamasis, D.Norkus atvykdavo.

Pasak naujienų agentūros BNS, abiejų baudžiamųjų bylų nagrinėjimas paspartėjo, kai teisėjai pagaliau sulaukė D.Norkaus. „Vilniaus vandenų“ darbuotojų byloje, kuri teismą pasiekė dar prieš metus, pirmadienį buvo paskelbtas kaltinamasis aktas, o R.Adomavičiaus byloje pradėti klausyti garso įrašai, kuriuose užfiksuoti D.Norkaus pokalbiai su Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) pareigūnais.

Prokuroras Darius Tarsevičius paskelbė, kad D.Norkus būdamas „Vilniaus vandenų“ generaliniu direktoriumi, veikdamas su buvusiu pardavimo ir rinkodaros direktoriumi Nerijumi Laurinaičiu, dabartiniu gamybos padalinio vadovu Vytautu Kisieliumi bei plėtros ir pardavimų direktoriaus pavaduotojo pareigas dabar einančiu Linu Didriku, reikalavo duoti kyšį.

Bylos duomenimis, „Vilniaus vandenų“ būstinėje kabinete vykstant pokalbiui su įmonės atstovu dėl projektavimo paslaugų pirkimo, „Vilniaus vandenų“ vadovai pareikalavo nupirkti jiems trijų dienų poilsines keliones į Turkiją ar Jungtinius Arabų Emyratus.

Pinigai buvo perduodami degalinėse, Vilniaus centrinėse vietose

D.Norkus taip pat kaltinamas iš dumblą vežusios bendrovės „Utensta“ vadovo Antano Čijunčiko paėmęs 90 tūkst. litų kyšį. Byloje minimi Antanas ir Rolandas Čijunčikai yra giminaičiai – R.Čijučinkas yra A.Čijunčiko sūnėnas. R.Čijunčikas žadėjo padėti dėdei spręsti problemas, nes „Vilniaus vandenys“ delsė atsiskaityti už dėdės įmonėje atliktus darbus apie 730 tūkst. litų. R.Čijunčikas anksčiau buvo pažįstamas su D.Norkumi ir tikėjosi, kad sena pažintis padės išspręsti problemą. A.Čijunčikas sakė, kad iš pradžių pinigus „Vilniaus vandenų“ atstovams davė per sūnėną, vėliau mokėjo pats. Manoma, kad Utenoje veikusios įmonės vadovas sumokėjo apie 90 tūkst. litų kyšių ir dėl šių pinigų byloje pareiškė civilinį ieškinį.

Pagal kaltinamąjį aktą, pinigai buvo perduodami degalinėse, taip pat sostinės centrinėse vietose.

Priimti kyšį D.Norkus sutarė už savo neteisėtus įgaliojimus, pažeidė Viešųjų pirkimų įstatymą, reikalavimą laikyti skaidrumo, lygiateisiškumo, nediskriminavimo, proporcingumo principų

Kiti įtarimai D.Norkui dėl korupcijos susiję su jo vadovautos bendrovės vykdytais viešaisiais pirkimais – manoma, kad buvos susitarta dėl kyšio priėmimo iš bendrovės „Lukoil Baltija“ atstovo Raimundo Dabravalskio. Už neteisėtą veikimą  šios bendrovės naudai organizuojant ir vykdant viešojo pirkimo konkursą pareikšti „Vilniaus vandenų“ vadovo patarėjui viešųjų pirkimų klausimais Sauliui Lukošiui.

„Priimti kyšį D.Norkus sutarė už savo neteisėtus įgaliojimus, pažeidė Viešųjų pirkimų įstatymą, reikalavimą laikyti skaidrumo, lygiateisiškumo, nediskriminavimo, proporcingumo principų“, – iš kaltinamojo akto paskelbė prokuroras.

Išklausęs prokuroro, D.Norkus pareiškė, kad nesuprato kaltinimo, jis yra absurdiškas, o savo kaltės jis nepripažįsta. Kaltės taip pat nepripažino  N.Laurinaitis, L.Didrikas bei kiti kaltinamieji.

Visi kaltinamieji sutiko duoti parodymus, tačiau kai kurie pageidavo tai daryti tik po liudytojų apklausos.

„Dabar posėdį turim baigti, nes paskirtas kitas posėdis, kur jūs iškviestas liudytoju“, – kreipdamasi į D.Norkų, paskelbė teisėja Laureta Ulbienė.

Po šių teisėjos žodžių D.Norkui teko skubėti į R.Adomavičiaus bylos posėdį tame pačiame teisme.

Provokavo duoti 40 tūkst. litų vertės kyšį

R.Adomavičiaus bylą taip pat tyrė STT pareigūnai. Kaltinamajame akte rašoma, kad R.Adomavičius, būdamas Vilniaus miesto savivaldybei priklausančios bendrovės „Vilniaus vandenys“ stebėtojų tarybos nariu, žadėjo pasinaudoti savo tarnyba, įgaliojimais ir pažintimis, reikalavo ir priėmė didelės vertės kyšį – 40 tūkst. litų.

Bylos duomenimis, R.Adomavičius nuo 2012 metų birželio iki rugsėjo mėnesių provokavo bendrovės „Utenos melioracija“ interesams netiesiogiai atstovaujantį buvusį „Vilniaus vandenų“ vadovą D.Norkų jam duoti 40 tūkst. litų kyšį. D.Norkus pinigus R.Adomavičiaus prašymu paliko jo automobilyje „Mercedes-Benz“. Už tai jis esą žadėjo paveikti bendrovės „Vilniaus vandenys“ generalinį direktorių, kad bendrovė „Utenos melioracija“ būtų pripažinta nugalėtoja beveik 9 mln. litų vertės vandentiekio statybos ir renovacijos darbų viešajame pirkime.

Be to, anot prokuroro, jis provokavo duoti 5 proc. kyšį nuo viso projekto vertės.

Teisme buvo paskelbti įrašyti pokalbiai tarp D.Norkaus ir STT pareigūnų. Į teismą liudytoju buvo iškviestas ne tik D.Norkus, bet ir su juo bendravęs STT darbuotojas Saulius Petkevičius. Pirmasis jų pokalbis užfiksuotas 2012 liepos 11 dieną.

Iš įrašų matyti, kad dauguma STT ir D.Norkaus pokalbių vyko kavinėse bei restoranuose – į pokalbius retkarčiais įsiterpdavo užsakymai padavėjams.

Viename pokalbių dalyvauja D.Norkus ir du STT darbuotojai, užsiminta apie įrašo „pravalymą“. S.Petkevičius teismui paaiškino, kad ši frazė reiškia, kad iš įrašo pašalinti pašalinius garsus ir padaryti jį kokybiškesniu.

„Žinojau, kad D.Norkus ieško kontakto su STT darbuotoju. (...) Susipažinau su D.Norkumi. Jis pasakojo apie vicemero galimai nusikalstamas veikas, mes supratom, kad minimi faktai, aplinkybės, dominančios mūsų tarnybą“, – teismui sakė STT darbuotojas S.Petkevičius.

R.Adomavičius teigia, kad tai STT provokacija

Viename įraše kaip STT darbuotojai ir D.Norkus tariasi, kaip pastarajam eiti į susitikimą su R.Adomavičiumi, kokią aprangą vilkėti, kad nebūtų sukelta įtarimų. D.Norkus pasakojo, kad kartą R.Adomavičiui siūlė susitikti vienoje užeigoje, bet jis nesutiko. Paskui paaiškėjo, kad tos užeigos savininkai anksčiau dirbo ekonominėje policijoje.

Kyšį galinčiai duoti bendrovei siekiant laimėti konkursą aukščiau esančias konkurentes buvo galima tiesiog pašalinti arba susitarti, kad šios pačios pasitrauktų iš konkurso, mainais už tai pažadėjus laimėti kitus konkursus

Viename įraše girdėti, kaip D.Norkus STT pasakoja, kad Vilniaus savivaldybėje įvyko keturi viešieji konkursai, susiję su vandentiekio darbais, sutartys su potencialiais laimėtojais turėjo būti pasirašytos per mėnesį. Iki šio termino, pasak D.Norkaus, liko kelios dienos, tačiau niekas iš galimų laimėtojų nebuvo pakviestas pasirašyti jokių sutarčių.

„Specialiai yra laiko tempimas arba vilkinimas, stebint, ar susitarsi su pirmu“, – sakė D.Norkus. Pasak jo, kyšį galinčiai duoti bendrovei siekiant laimėti konkursą esą aukščiau esančias konkurentes buvo galima tiesiog pašalinti arba susitarti, kad šios pačios pasitrauktų iš konkurso, mainais už tai pažadėjus laimėti kitus konkursus.

Tuo metu R.Adomavičius žurnalistams teigė, kad šie įrašai padės atskleisti prieš jį, jo manymu, surengtą STT provokaciją.

„Viskas akivaizdu, jūs girdėjote – koks vyksta instruktažas ir kaip susitaria. Aš papasakosiu, ko iš tikrųjų D.Norkus pas mane vaikščiojo – tai (skiriasi kaip) diena ir naktis. Papasakosiu, kai ateis laikas, nenoriu, kad būtų suprasta, kad daromas viešas spaudimas per žiniasklaidą“, – po posėdžio žurnalistams sakė vicemeras.

Jis tvirtino teisme duosiąs parodymus, kai bus apklausti visi bylos liudytojai ir ištirti pateikti jo kaltės įrodymai.

Anksčiau jis yra minėjęs, kad jo automobilyje rasti pinigai buvo skirti Seimo rinkimų kampanijai. Į parlamentą R.Adomavičius nebuvo išrinktas.

D.Norkaus parodymai nesutampa

Pernai gruodį pagrindinis teisėsaugos liudytojas korupcija įtariamo Vilniaus vicemero byloje D.Norkus pareiškė, kad vicemeras iš jo jokių pinigų neprašė ir sumų nenurodė.

Jis teigė klausęs STT agentų, ką gautų manais už pinigų perdavimą. D.Norkui esą buvo paaiškinta, kad, jeigu sugebės paduoti pinigus, STT kreipsis į prokuratūrą, kad būtų nutrauktas anksčiau pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl D.Norkaus.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Verslas

„Lietuvos energijos“ vadovas Arūnas Maikštėnas: čia būta arogancijos ir pasikėlimo, bet įtarimai turi būti išsklaidyti

Aktualu

Orai.lt: lepins vasariška šiluma alsuojantys orai

Gyvenimas

Ameriką atradimu sužavėjęs lietuvis mediciną dukart metė dėl meno

Aktualu

Kas yra Stefanas Halperis – FTB informatorius, prisidėjęs prie tyrimo dėl D.Trumpo kampanijos ir Rusijos galimų ryšių?

Gyvenimas

Sunkiai serganti Laimos mama palikta likimo valiai: „Aš mokytoja, 8 tūkst. eurų per mėnesį gydymui neuždirbsiu“

Aktualu

Kodėl Rusija taip nervinasi dėl Romanui Abramovičiui neatnaujinamos Jungtinės Karalystės vizos?

Vardai

„Kelias į žvaigždes 2“ išgarsėjusi Simona Čėsnaitė gimusiai dukrai davė graikišką vardą

Aktualu

Dingusio Malaizijos lėktuvo MH370 paieškose bus padėtas taškas

„Ginčas“: „Lietuvos ryto“ fanai perlenkė lazdą?

Maistas

Egzotiški mėsainiai Kaune, supriešinę visuomenę: žmonės kviečiami paragauti kengūrienos, krokodilienos ir zebrienos

Gazas

Kodėl automobilių padangos kartais pripučiamos azotu?

Bažnyčia Naujajame Orleane, kurią įsigijo Beyonce

Gyvenimas

10 priežasčių, dėl kurių sunku atpažinti narcizą ir psichopatą

Gyvenimas

Mes lygūs. Nuo kūdikystės nematanti Irma Jokštytė: „Laikas, kai bandžiau kitiems ką nors įrodyti, baigėsi“

Vardai

Katažina, „Radistai“ ir E.Jakilaitis aiškinosi Vilniaus mįsles

Vardai

Dar vienas modernus žingsnis: princas Harry pamynė nerašytą taisyklę ir nešios vestuvinį žiedą

Gazas

„Ford“ sukūrė „orų fabriką“: automobilius bando dirbtinai sukūrę pūgas, kaitrą, uraganus

24sek

Rytų konferencijos finale – peštynės ir „Celtics“ pergalė

Aktualu

Irano aukščiausiasis lyderis kaltina Ameriką nesilaikant duoto žodžio

Aktualu

Saulius Skvernelis dėl reformų tikisi ir Seimo atsakomybės

Naujienos

Verslas

„Lietuvos energijos“ vadovas Darius Maikštėnas: čia būta arogancijos ir pasikėlimo, bet įtarimai turi būti išsklaidyti

Aktualu

Alisa Miniotaitė: 4-oji pramonės revoliucija. Jie ateis mūsų pasiimti

Aktualu

Orai.lt: lepins vasariška šiluma alsuojantys orai

Gyvenimas

Ameriką atradimu sužavėjęs lietuvis mediciną dukart metė dėl meno

Aktualu

Kodėl Rusija taip nervinasi dėl Romanui Abramovičiui neatnaujinamos Jungtinės Karalystės vizos?

Mokslas.IT

JAV išardė didžiulį su Rusijos žvalgyba siejamą botinklą

Vardai

„Kelias į žvaigždes 2“ išgarsėjusi Simona Čėsnaitė gimusiai dukrai davė graikišką vardą

Aktualu

Kas yra Stefanas Halperis – FTB informatorius, prisidėjęs prie tyrimo dėl D.Trumpo kampanijos ir Rusijos galimų ryšių?

„Ginčas“: „Lietuvos ryto“ fanai perlenkė lazdą?

Gyvenimas

Sunkiai serganti Laimos mama palikta likimo valiai: „Aš mokytoja, 8 tūkst. eurų per mėnesį gydymui neuždirbsiu“

Aktualu

Dingusio Malaizijos lėktuvo MH370 paieškose bus padėtas taškas

Bažnyčia Naujajame Orleane, kurią įsigijo Beyonce

Vardai

Katažina, „Radistai“ ir E.Jakilaitis aiškinosi Vilniaus mįsles

Maistas

Egzotiški mėsainiai Kaune, supriešinę visuomenę: žmonės kviečiami paragauti kengūrienos, krokodilienos ir zebrienos

Gazas

Kodėl automobilių padangos kartais pripučiamos azotu?

Gyvenimas

10 priežasčių, dėl kurių sunku atpažinti narcizą ir psichopatą

Vardai

Dar vienas modernus žingsnis: princas Harry pamynė nerašytą taisyklę ir nešios vestuvinį žiedą

Gyvenimas

Mes lygūs. Nuo kūdikystės nematanti Irma Jokštytė: „Laikas, kai bandžiau kitiems ką nors įrodyti, baigėsi“

Gazas

„Ford“ sukūrė „orų fabriką“: automobilius bando dirbtinai sukūrę pūgas, kaitrą, uraganus

24sek

Rytų konferencijos finale – peštynės ir „Celtics“ pergalė

Vardai

Žinau, ką renkuosi

Atnaujinkime namus

Video

Metas rinktis

Maistas

Laikas griliui

Išlaikyk atostogų ritmą

Remontas be nervų

Sveikata

Automobilių švaros centras AINAVA

Ryškiems įvarčiams

Pasaulis kišenėje

Sulčių nauda

Daugiau skonio

Naujas regėjimas

Unicef vaikų bėgimas „Už kiekvieną vaiką“

Renginių gidas

Parašykite atsiliepimą apie 15min