Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Generalinė prokuratūra: daugėja nusikalstamų veikų asmens lygiateisiškumui ir sąžinės laisvei

Plakatas šalia Kauno žydų sinagogos
15min.lt skaitytojos Jolitos nuotr. / Plakatas šalia Kauno žydų sinagogos
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Generalinė prokuratūra atkreipia dėmesį, kad pastaruoju metu padaugėjo nusikalstamų veikų asmens lygiateisiškumui ir sąžinės laisvei.

Kaip rašoma Generalinės prokuratūros pranešime, vien per pirmus 4 šių metų mėnesius buvo pradėti 9 ikiteisminiai tyrimai, susiję su antisemitizmu ir tokio pobūdžio išpuoliais internete, prie žydų religinių apeigų vietų ar kitose viešose vietose. Pavyzdžiui, vien 2011 m. balandžio 20 dieną buvo pradėti 4 ikiteisminiai tyrimai dėl viešų antisemitinių išpuolių, tą dieną įvykusių Vilniuje, Kaune ir Panevėžyje (galimai tai susiję su Adolfo Hitlerio 122-osiomis gimimo metinėmis). Palyginimui – per visus praėjusius metus dėl neapykantos žydų tautinei grupei kurstymo buvo pradėti 6 ikiteisminiai tyrimai.

2010 m. šalyje buvo pradėti 168 ikiteisminiai tyrimai dėl nusikalstamų veikų asmens lygiateisiškumui ir sąžinės laisvei: 8 tyrimai  - dėl neapykantos kurstymo romų etninei grupei, 6 - dėl neapykantos žydų tautinei grupei kurstymo, 3  - dėl kurstymo prieš lenkų tautinę grupę, 2 - dėl kurstymo prieš rusų tautybės žmones ir 1 ikiteisminis tyrimas - dėl religinės neapykantos kurstymo (prieš katalikus). Likę ikiteisminiai tyrimai pradėti dėl neapykantos kurstymo homoseksualios orientacijos žmonėms ar jų grupei. 

Pasak prokurorų, daugiausiai ikiteisminių tyrimų buvo pradėta dėl nusikalstamų veikų, padarytų elektroninėje erdvėje. Internetinėje erdvėje padaromų ir tiriamų šios kategorijos baudžiamųjų bylų skaičius sudaro apytikriai 95 proc. visų aptariamos kategorijos nusikalstamų veikų. 

2010 m. teismams prokurorai perdavė 24 baudžiamąsias bylas dėl neapykantos kurstymo prieš tam tikras žmonių grupes (2 baudžiamosios bylos pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso169 straipsnį ir 22 baudžiamosios bylos - pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 170 straipsnio 2, 3 dalis). Apylinkių teismai dėl neapykantos kurstymo ir diskriminacijos 2010 m. nuteisė 14 asmenų. Išteisintų asmenų nebuvo. 21 šios kategorijos ikiteisminis tyrimas buvo nutrauktas. 

„Nusikalstamų veikų, padarytų dėl rasinės, nacionalinės, ksenofobinės, homofobinės, religinės neapykantos ar kitų diskriminacinio pobūdžio motyvų, tyrimas yra specifinis ir sudėtingas, todėl Generalinė prokuratūra teritorinėms prokuratūroms ir šias nusikalstamas veikas tiriančioms ikiteisminio tyrimo įstaigoms primena dar 2009 m. parengtas metodines rekomendacijas dėl tokių nusikalstamų veikų ikiteisminio tyrimo organizavimo, vadovavimo jam ir atlikimo ypatumų, - teigia Generalinės prokuratūros Baudžiamojo persekiojimo departamento vyriausiojo prokuroro pavaduotojas Žydrūnas Radišauskas. - Siekiame, kad nusikalstamos veikos, susijusios su nesantaikos kurstymu mūsų šalyje, būtų ištirtos kuo greičiau, profesionaliau, išsamiau“.

Lietuvos Respublikos Konstitucijos 18 straipsnis įtvirtina principą, kad žmogaus teisės ir laisvės yra prigimtinės. Konstitucijos 25 straipsnio 4 dalyje nurodoma, jog laisvė reikšti įsitikinimus ir skleisti informaciją nesuderinama su nusikalstamais veiksmais – tautinės, rasinės, religinės ar socialinės neapykantos, prievartos bei diskriminacijos kurstymu, o 29 straipsnyje skelbiama, kad įstatymui, teismui ir kitoms valstybės institucijoms ar pareigūnams visi asmenys lygūs. Žmogaus teisių negalima varžyti ir teikti jam privilegijų dėl jo lyties, rasės, tautybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų ar pažiūrų pagrindu. Žmonių diskriminavimą draudžia ir baudžiamasis įstatymas, numatantis baudžiamąją atsakomybę už nusikalstamas veikas asmens lygiateisiškumui ir sąžinės laisvei (Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 169 – 171 straipsniai).

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min