Dabar populiaru
Publikuota: 2010 gruodžio 23d. 14:09

Generalinė prokuratūra: šiais metais teismui perduota jau aštuntoji byla dėl genocido vykdymo

Lietuvos Respublikos generalinė prokuratūra
Andriaus Ufarto/BFL nuotr. / Lietuvos Respublikos generalinė prokuratūra

Vilniaus apygardos teismui perduota dar viena byla dėl ginkluoto nacionalinio pasipriešinimo sovietų okupaciniam režimui dalyvių – Lietuvos partizanų fizinio sunaikinimo.

Generalinė prokuratūra informuoja, kad šiemet tai jau aštuntoji nusikaltimų žmoniškumui ir karo nusikaltimų baudžiamoji byla, kurią prokurorai perdavė teismams.

Pilietis V.J.P. (gim. 1931 m.) kaltinamas tuo, jog būdamas pasipriešinimo sovietų okupacinei valdžiai dalyviu – Lietuvos partizanu (slapyvardis „Klajūnas“) sutiko bendradarbiauti su sovietų okupacinės valdžios represine Lietuvos SSR valstybės saugumo ministerijos struktūra bei vykdyti jos nurodymus.

Sutikimą bendradarbiauti jis davė 1952 m. vasario 28 d., kai buvo suimtas saugumo agentų - smogikų.

Ikiteisminio tyrimo duomenimis, V.J.P. žinojo šios sovietų okupacinės valdžios represinės struktūros pagrindinį tikslą – fiziškai sunaikinti ir suimti dalį Lietuvos gyventojų, kurie priešinosi sovietų okupacinei valdžiai, t.y. Lietuvos partizanus ir jų ryšininkus (rėmėjus).

Nuo 1952 m. iki 1965 m., būdamas minėto saugumo užverbuotu agentu (agentūrinis slapyvardis „Kairys“), V.J.P. veikė pagal iš anksto sudarytą ir patvirtintą veiksmų planą, kartu su kitais agentu vykdė šios sovietų okupacinės valdžios represinės struktūros nurodymus – fiziškai naikino ir suiminėjo Lietuvos gyventojus. Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras nurodo, kad agentai – smogikai apsimesdami partizanais, operacijų metu dangstydavosi tariamais partizaniškais slapyvardžiais.

30 puslapių kaltinamasis aktas inkriminuoja V.J.P. nusikalstamą veiką, numatytą Baudžiamojo kodekso 99 straipsnyje (genocidas).

Ikiteisminiam tyrimui vadovavo Generalinės prokuratūros Specialiųjų tyrimų skyriaus prokuroras, tyrimą atliko Lietuvos Respublikos valstybės saugumo departamentas.

„Galimybės ištirti ir išaiškint tokius nusikaltimus, o tuo labiau patraukti dar gyvus kaltininkus baudžiamojon atsakomybėn – yra labai atsakingas ir sudėtingas darbas. Šiemet tai jau aštuntoji tokio pobūdžio byla ir tai didžiausias tokių bylų skaičius per paskutinį dešimtmetį, - džiaugiasi užbaigtu ikiteisminiu tyrimu Generalinės prokuratūros prokuroras Alvydas Valiukevičius.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min