Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Generalinė prokuratūra: VRK neteisėtai „darbiečiams“ skyrė beveik 5 mln. litų dotacijų, Viktoras Uspaskichas teisme pareiškė nesuprantąs kaltinimų

Viktoras Uspaskichas
Šarūno Mažeikos/BFL nuotr. / Viktoras Uspaskichas
Šaltinis: BNS
0
A A

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK), nežinodama apie Darbo partijoje (DP) vedamą dvigubą buhalteriją ir nežinodama apie į dokumentus įrašomus neteisingus duomenims, per keletą metų DP neteisėtai skyrė beveik 5 mln. litų dotacijų.

Tai skelbiama Generalinės prokuratūros kaltinamajame akte, kuris skaitytas Vilniaus apygardos teismo posėdyje pirmadienį, nagrinėjant DP bylą dėl dvigubos buhalterijos.

„Neteisėtai skyrus dotacijas, valstybė patyrė didelę žalą“, – mano Generalinė prokuratūra.

Prokurorai sako, kad buvusi partijos vyriausioji buhalterė ir iždininkė Marina Liutkevičienė turėjo teisę tvarkyti Darbo partijos lėšas ir turtą, veikdama DP naudai ir interesams, suklaidino VRK ir Valstybinę mokesčių inspekciją.

Prokuratūra skelbia, kad DP dviguba buhalterija vesta sistemingai.

Viktoras Uspaskichas įvardijamas kaip nusikalstamos organizuotos grupės dalyvis

Vadinamojoje DP juodosios buhalterijos byloje dabartinis europarlamentaras V.Uspaskichas įvardijamas kaip nusikalstamos organizuotos grupės dalyvis.

Pasak prokuroro Sauliaus Versecko, 2004–2006 metais jis, siekdamas neteisėto partijos finansavimo ir norėdamas išvengti finansavimo kontrolės, organizavo neteisėtą buhalterinės apskaitos tvarkymą, todėl šiuo metu negalima iš dalies nustatyti 2004–2006 metų įsipareigojimų vykdymo ir struktūros.

Prokuroras teigė, kad 2004–2006 metais DP partijos dokumentuose nefiksuota apie 25 mln. litų pajamų ir apie 23 mln. išlaidų, susijusių su turtu, įsipareigojimais ar struktūros pasikeitimais. Pamečiui skaičiuojant, anot teisėsaugininko, 2004-aisiais nebuvo fiksuota apie 13 mln. pajamų ir apie 13 mln. išlaidų, 2005-aisiais – apie 7,6 mln. litų pajamų ir apie 6,9 mln. išlaidų, 2006-aisiais – apie 4,4 mln. litų pajamų ir apie 3,7 mln. litų išlaidų.

S.Versecko teigimu, V.Uspaskichas 2004-ųjų pavasarį pavedė kitai bylos kaltinamajai Vitalijai Vonžutaitei vesti teisės aktus pažeidžiančią buhalteriją. Anot kaltintojo, politikas 2004–2006 metais kontroliavo sistemingai vykdytą neoficialių lėšų apskaitą ir ja užsiėmusius asmenis. Valstybinis kaltintojas taip pat paskelbė, kad nuo 2005-ųjų pradžios V.Vonžutaitė pavedė Nijolei Steponavičienei, kuri, kaip žiniasklaidoje skelbta, pradėjo bendradarbiauti su teisėsauga, nefiksuoti dokumentuose partijos lėšų formavimo.

Šioji su DP nebuvo susijusi darbo santykiais. S.Verseckas taip pat tvirtino, kad DP vadovas per V.Vonžutaitę vadovavo dar vienai kaltinamajai M.Liutkevičienei, kuri būdama atskaitinga už buhalterinį išlaidų teisingumą, žinodama, kad yra nefiksuotų lėšų, apgaulingai tvarkė buhalterinę apskaitą, oficialiai nefiksuodavo atlyginimų mokėjimų.

Anot prokuroro, oficialiuose dokumentuose neįrašytos lėšos buvo skirtos neoficialiems darbo užmokesčiams, pačiam DP lyderiui, įvairiems renginiams finansuoti, iš bendrovės „Teo“ gautoms sąskaitoms apmokėti, filialams, reklaminiams straipsniams, dalyvauti rinkimuose, politikos konsultantui samdyti.

Vyksta su ilgomis pertraukomis

V.Uspaskichas žurnalistams sakė, kad kaltinimai yra sufabrikuoti.

DP byla vyksta su itin ilgomis pertraukomis. Po daugiau nei metų pertraukos ji į teismo salę grįžo pernai spalį, tačiau tuomet posėdis atidėtas, nes neatvyko V.Uspaskicho advokatas Vytautas Sviderskis ir V.Vonžutaitės gynėjas Arūnas Petrauskas. Posėdžiai taip pat atidėti dėl V.Vonžutaitės nėštumo, vėliau – dėl jos auginamo vaiko ir sveikatos problemų.

Moteriai skirta psichiatrinė ekspertizė, tačiau jos rezultatų dar nėra.

Prieš tai šios bylos teismas nenagrinėjo daugiau kaip metus, nes tapęs Europos Parlamento nariu V.Uspaskichas buvo įgijęs teisinę neliečiamybę. Praėjusių metų rugsėjo pradžioje Europos Parlamentas panaikino jo teisinę neliečiamybę.

Baudžiamojoje byloje kaltinimai pateikti buvusioms partijos darbuotojams V.Vonžutaitei, M.Liutkevičienei, V.Uspaskichui ir V.Gapšiui. Kaltinimai taip pat pateikti juridiniam asmeniui – DP.

„Darbiečių“ lyderis 2006 metų rugpjūtį pripažinus jį įtariamuoju ilgiau nei metus nuo Lietuvos teisėsaugos slapstėsi Rusijoje.

Senatis DP byloje sueis 2014-aisiais.

Kaltės nepripažįsta

Kaltinamieji DP dvigubos buhalterijos byloje – V.Uspaskichas ir V.Vonžutaitė – kaltais dėl pateiktų kaltinimų neprisipažįsta.

V.Uspaskichas pareiškė nesuprantąs, kas parašyta kaltinamajame akte.

„Ar suprantate lietuviškai?“ – po šio politiko pareiškimo teiravosi bylos nagrinėjimui pirmininkaujanti teisėja Daiva Pranytė-Zalieckienė.

Tačiau V.Uspaskichas neatlyžo, teigdamas nesuprantąs, kas ten parašyta.

„Tai kokia kalba jums įteikti (kaltinimus – aut. past.)?“ – V.Uspaskicho klausė teisėja.

Po dialogo buvo prieita prie išvados, kad DP lyderis kaltas neprisipažįsta.

V.Gapšys savo pozicijos nepasitaręs su advokatu negalėjo pasakyti. Jis pageidavo, kad teisme būtų paskelbtas visas, o ne sutrumpintas kaltinamasis aktas, nes, jo manymu, dabar ir prieš tai posėdyje paskelbtame akte yra neatitikimų dėl pinigų sumų ir datų. Teisėja kaltinamąjį patikino, kad dabar teisme paskelbtas kaltinamasis aktas toks, koks V.Gapšiui buvo įteiktas 2008-aisiais.

M.Liutkevičienė aiškios pozicijos dėl kaltinimo neišsakė, jos gynėja ne iki galo perskaitė bylą.

V.Vonžutaitė savo kaltę neigia.

Bylos įrodymai bus nagrinėjami kitame posėdyje, kuris paskirtas gruodžio 5 dieną.

Teisėjų kolegija sutarė, kad byla intensyviai turi būti nagrinėjama kitų metų sausio ir vasario mėnesį.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Temos: 2 Buhalterija Partija
Parašykite atsiliepimą apie 15min