Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

​Henriko Daktaro advokatas reikalauja kviesti į teismą TV laidoje apie Kauno gaujas kalbėjusius kriminalistus

Henrikas Daktaras
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Henrikas Daktaras
Šaltinis: 15min.lt, BNS
0
A A

Iki gyvos galvos nuteistas Kauno nusikalstamo pasaulio šulas Henrikas Daktaras siekia, kad jo baudžiamąją bylą nagrinėjantys apeliacinės instancijos teismo teisėjai surastų ir apklaustų du įslaptintus liudytojus, kurių nesurado Klaipėdos apygardos teismas. Savo ruožtu Henytės advokatas teismui pateikė vienos televizijos laidos įrašus – kriminalinėje laidoje buvo kalbama apie Kauno gaujas – ir reikalauja apklausti aukštas pareigas ėjusius Kauno kriminalistus.

Lietuvos apeliacinis teismas penktadienį tęsė baudžiamosios bylos nagrinėjimą, kurioje  dėl įvairių nusikaltimų, įvykdytų 1993–2000 m., kaltais pripažinti Kauno nusikalstamo pasaulio atstovai, rašo Delfi.lt.

Iš Lukiškių į teismą atvežti H.Daktaras ir jo artimas bičiulis Egidijus Abarius buvo pasodinti ne teismo salėje, o stikliniame garde, Kauno nusikalstamo pasaulio šulo tradiciškai į teismą atvyko palaikyti jo žmona Ramutė bei motina Jadvyga Daktarienės.

Po pertraukos prie bylos grįžusios teisėjų kolegijos pirmininkas Valdimaras Bavėjanas paskelbė, kad atmeta anksčiau H.Daktaro pateiktą prašymą ir jo iš Lukiškių tardymo izoliatoriaus-kalėjimo nepaleis.

„Atvirai pasakius, net nesitikėjome, kad H.Daktaras prašys paleisti į laisvę“, – prisipažino teisėjas.

Henytę ginantis advokatas Kristupas Ašmys pateikė daug prašymų, susijusių su liudytojų apklausomis – jis siūlė apklausti ne tik anksčiau teisme neliudijusius asmenis, bet ir du įslaptintus liudytojus, kurių pirmosios instancijos teismui nepavyko surasti.

Be to, advokatas teismui pateikė vienos televizijos laidos įrašus – kriminalinėje laidoje buvo kalbama apie Kauno gaujas. Pasak advokato, šioje byloje kalbėję Kauno teisėsaugininkai atskleidė naujų detalių apie žudynes „Vilulos“ restorane. „Tai mums buvo naujiena“, – Delfi.lt cituoja advokatą K.Ašmį, prašiusį papildomai apklausti laidoje kalbėjusius aukštas pareigas ėjusius Kauno kriminalistus.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Egidijus Abarius
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Egidijus Abarius

„Gynyba pareiškė prašymus dėl įrodymų tyrimo atnaujinimo. Mes prašome apklausti apie 20 liudytojų. Dalis jų anksčiau nebuvo apklausti teisme, dalį liudytojų prašyta apklausti anksčiau, tačiau teismas prašymų netenkino“, – žurnalistams sakė advokatas.

Jis prašo skirti pakartotinę palaikų ekspertizę mirusio asmens palaikams, nors jo klientas dėl šio asmens nužudymo buvo išteisintas. Prokuratūra šį išteisinimą yra apskundusi teismui, primena BNS.

„Mums kilo abejonių, ar tai gali būti tas asmuo, nes pagal bylos duomenis, žmogui tuo metu buvo 29  metai, o ekspertai konstatavo, kad mirties metu jam buvo 46 metai. Tas didelis skirtumas mums kelia didelių abejonių. Mano ginamasis mano, kad jam buvo pakištas kažkas kitas“, – sakė K.Ašmys.

Advokatas taip pat prašo iškviesti į teismą asmenis, kurie esą po žudynių 1994 metais matė gyvą Rimantą Ganusauską, pravarde Mongolas. Šis asmuo iki šiol nerastas, manoma, kad jis buvo nužudytas.

Generalinė prokuratūra apeliaciniu skundu siekia, kad iki gyvos galvos nuteistas H.Daktaras būtų nuteistas ir dėl nusikaltimų, dėl kurių jis buvo išteisintas. Kitą grupuotės kūrėją ir vadovą Egidijų Abarių prašoma, kaip ir H.Daktarą, įkalinti iki gyvos galvos.

K.Ašmys taip pat mano, kad verslininko Sigito Čiapo nužudymo byloje trūksta medžiagos – pusantro tūkstančių lapų.

Generalinė prokuratūra apeliaciniu skundu siekia, kad iki gyvos galvos nuteistas H.Daktaras būtų nuteistas ir dėl nusikaltimų, dėl kurių jis buvo išteisintas. Kitą grupuotės kūrėją ir vadovą Egidijų Abarių prašoma, kaip ir H.Daktarą, įkalinti iki gyvos galvos. Abu vyrai laikomi suimti.

Pernai birželio viduryje H.Daktaras, E.Abarius ir dar būrys asmenų išgirdo nuosprendį Klaipėdos apygardos teisme.

H.Daktaras dėl aštuonių nusikaltimų, iš kurių du kaltinimai nužudymu, padarymo išteisintas, nenustačius, kad jis dalyvavo padarant šias veikas.

E.Abariui teismas skyrė laisvės atėmimą pataisos namuose 20 metų, iki nuosprendžio įsiteisėjimo ir įvykdymo paliko suimtą. Teisėjų kolegija E.Abarių pripažino vienu iš nusikalstamo susivienijimo kūrėjų ir vadovų, padariusiu tris labai sunkius ir keturis mažiau visuomenei pavojingus nusikaltimus. Pats kaltinamasis tiesiogiai žmonių nežudė.

E.Abarius dėl dvylikos nusikaltimų, iš kurių trys kaltinimai nužudymu ir du pasikėsinimu nužudyti, padarymo išteisintas, nenustačius, kad jis dalyvavo padarant šias veikas.

Tuo pačiu apeliaciniu skundu Generalinė prokuratūra prašo skirti su laisvės atėmimu nesusijusią bausmę su teisėsauga bendradarbiaujančiam buvusiam nusikalstamo susivienijimo dalyviui Rimvydui Žilinskui. Teismas jam skyrė realią laisvės atėmimo bausmę. Prokuratūra mano, kad kaltę pripažinusiam ir tyrimui padėjusiam R.Žilinskui turi būti skirta švelnesnė bausmė.

Prokuratūra skunde taip pat rašo, kad nuteistieji turi atlyginti tūkstantines proceso – lavonų paieškos, atgabenimo iš užsienio – išlaidas.

Pernai birželio 14 dieną nusprendį H.Daktaro ir kitų kaltinamųjų byloje paskelbė Klaipėdos apygardos teismo teisėjų kolegija.

Nuosprendį be prokuratūros taip pat apskundė E.Abarius, Audrius Gudomskas, Nikolajus Archipovas, Rolandas Zaveckas, R.Žilinskas ir H.Daktaro gynėjas.

Klaipėdos apygardos teismas nuosprendžiu konstatavo, kad 1993-2000 metais veikė vienvaldžio lyderio H.Daktaro vadovaujamas nusikalstamas susivienijimas, jo dalyviai buvo ginkluoti šaunamaisiais ginklais, sprogmenimis ir sprogstamosiomis medžiagomis, naudotais ir planuotais panaudoti daromuose nusikaltimuose (nužudymuose, turto prievartavimuose, plėšimuose ir kt.).

Pasak teismo, anksčiau teistas H.Daktaras padarė septynis labai sunkius, su kėsinimusi į žmogaus gyvybę susijusius nusikaltimus bei šešis lengvesnius nusikaltimus. Pats tiesiogiai dalyvavo nužudant du žmones, nusikalstamas veikas darė siekdamas savanaudiškų tikslų ir išsaugoti savo įtaką nusikalstamame pasaulyje.

„Iš grupuotės lyderio veiksmų matyti, kad nusikalstama veikla buvo jo gyvenimo būdas. H.Daktaras – labai pavojingas visuomenei ir jo nusikalstamų polinkių pakeisti įprasta kriminaline bausme neįmanoma. Nagrinėtu laikotarpiu nusikalstama veikla taip pat buvo šio vyro gyvenimo būdas", – paskelbė teismas.

Byloje dėl itin sunkių nusikaltimų buvo 16 kaltinamųjų, tačiau vienam pasislėpus, jo byla išskirta į atskirą ir nuosprendis paskelbtas 15-kai asmenų.

Teismas konfiskavo kaltinamųjų turto už 550 tūkst. litų, nukentėjusiesiems priteisė 205,5 tūkst. litų turtinės ir 450 tūkst. litų neturtinės žalos atlyginimo. Teismas pabrėžė, kad kaltinamųjų H.Daktaro ir E.Abariaus turto konfiskavimo klausimas turėtų būti išspręstas kitoje byloje, kurioje atliekamas ikiteisminis tyrimas dėl nepagrįsto praturtėjimo.

R.Zaveckui skirta 14 metų ir 6 mėnesių laisvės atėmimo bausmė. Skirdamas bausmę, teismas atsižvelgė į tai, kad jau anksčiau teistas kaltinamasis buvo aktyvus nusikalstamo susivienijimo narys, smurtinių nusikaltimų vykdytojas, susivienijimo hierarchijoje turėjęs aukštesnę padėtį ir nusikalstamo susivienijimo vadovų vertinamas kaip patikimas dalyvis. Jis padarė du labai sunkius ir kelis lengvesnius nusikaltimus.

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Jadvyga Daktarienė ir Ramutė Daktarienė
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Jadvyga Daktarienė (kairėje) ir Ramutė Daktarienė

Rimgaudas Lantuchas nuteistas 13 metų laisvės atėmimo bausme, Gyčiui Ježeriui skirta 11 metų laisvės atėmimo.

Teismas nustatė, kad anksčiau teisti R.Lantuchas ir G.Ježerys buvo aktyvūs nusikalstamo susivienijimo nariai, smurtinių ir turtinio pobūdžio nusikaltimų vykdytojai, padarę atitinkamai du labai sunkius ir penkis lengvesnius nusikaltimus bei vieną labai sunkų ir šešis lengvesnius nusikaltimus. G.Ježerys šiuo metu kituose teismuose yra teisiamas už nusikalstamų veikų po šio nusikalstamo susivienijimo iširimo padarymą, o tai, teismo manymu, rodo didesnį šio asmens pavojingumą visuomenei. Vyrai laisvės atėmimo bausmes atliks pataisos namuose, iki nuosprendžio įsiteisėjimo ir įvykdymo jiems taikyta kardomoji priemonė – suėmimas.

Virginijų Silvestravičių teismas nuteisė devynerių metų laisvės atėmimo bausme, Vaidą Vansevičių – aštuonerių metų laisvės atėmimo bausme, jas nuteistieji taip pat privalės atlikti pataisos namuose. Kol šis nuosprendis įsiteisės ir bus pradėtas vykdyti, jiems skirta kardomoji priemonė – suėmimas.

Pasak teismo, V.Silvestravičius padarė trylika nusikalstamų veikų, o V.Vansevičius – dešimt, abu kaltais prisipažino visiškai, aktyviai padėjo išaiškinti nusikaltimus ir juose dalyvavusius asmenis.

Kitiems kaltinamiesiems – N.Archipovui, R.Žilinskui, Sauliui Vaitukaičiui, Vidmantui Gudzinskui, Ramūnui Stanioniui, A.Gudomskui – teismas skyrė bausmes nuo dvejų iki aštuonerių metų. Jie jas privalės atlikti pataisos namuose. Kazimieras Petronis nuteistas 45 paromis arešto, o R.Stončiui baudžiamoji byla nutraukta suėjus patraukimo baudžiamojon atsakomybėn senaties terminui. Teismas nustatė, kad N.Archipovas, R.Stanionis ir K.Petronis nepriklausė nusikalstamam susivienijimui.

Kaltinamasis Arūnas Šimėnas bylos nagrinėjimo metu nuo teismo pasislėpė, todėl paskelbta jo paieška, o baudžiamoji byla išskirta į atskirą.

H.Daktaro ir jo grupuotės narių byla teisme nagrinėta nuo 2011 metų gegužės.

Pirmąsyk už grotų jis atsidūrė būdamas 19 metų. Suėmimą H.Daktarui teismas skyrė dar 2008 metų gruodžio 24 dieną, tačiau tada „Henytė“ pasislėpė. Jis sulaikytas Bulgarijoje, netoli Varnos miesto, 2009 metų rugsėjo 4 dieną. Rudenį suėjo ketveri metai, kai H.Daktaras laikomas už grotų.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min