Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2014 sausio 2d. 16:34

Henriko Daktaro gaujos byloje paskirta atsarginė teisėja, bet teismas darbą tęs tik pavasarį

Henrikas Daktaras
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Henrikas Daktaras
Už sunkius nusikaltimus kalėti iki gyvos galvos nuteisto Henriko Daktaro byloje Lietuvos apeliacinio teismo pirmininkas paskyrė atsarginę teisėją Virginiją Čekanauskaitę, tačiau dėl bendro užimtumo rezonansinis procesas bus tęsiamas tik kovo mėnesį.

Dabar bylą nagrinėja trijų teisėjų kolegija – Baudžiamųjų bylų skyriaus teisėjai: Valdimaras Bavėjanas, Linas Žukauskas ir Laima Garnelienė. Atsargine teisėja paskirta Civilinių bylų skyriaus teisėja Virginija Čekanauskaitė. Įstatymas nedraudžia civilines bylas nagrinėjantiems teisėjams dalyvauti baudžiamųjų bylų svarstyme.

Kiti Apeliacinio teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus teisėjai jau buvo anksčiau nagrinėję kitus su byla susijusius klausimus – kardomojo suėmimo pratęsimo pagrįstumo ir t.t. Jau kartą su byla susijusius klausimus sprendę teisėjai antrą kartą į tą pačią bylą paprastai neskiriami. Atsarginiai teisėjai skiriami, kad neužtruktų bylos nagrinėjimas – kad jis galėtų pakeisti kitą kolegijos narį, jei šis negalėtų dalyvauti procese.

Atsarginė teisėja V.Čekanauskaitė dalyvavo ketvirtadienį įvykusiame bylos posėdyje.

Egidijus Abarius
Egidijus Abarius

H.Daktaras teismo prašo pakeisti jam kardomąją priemonę į švelnesnę – iš suėmimo į namų areštą. Teismas nutarties dėl šio prašymo kol kas nepriėmė. Toliau byla bus nagrinėjama kovo mėnesį.

Pirmajame bylos posėdyje lapkričio 27 dieną H.Daktarui Apeliaciniame teisme nuo savo bylos nepavyko nušalinti Generalinės prokuratūros prokuroro Zdzislavo Tuliševskio.

Generalinė prokuratūra apeliaciniu skundu siekia, kad iki gyvos galvos nuteistas H.Daktaras būtų nuteistas ir dėl nusikaltimų, dėl kurių jis buvo išteisintas. Kitą grupuotės kūrėją ir vadovą Egidijų Abarių prašoma, kaip ir H.Daktarą, įkalinti iki gyvos galvos.

Pernai birželio viduryje H.Daktaras, E.Abarius ir dar būrys asmenų išgirdo nuosprendį Klaipėdos apygardos teisme.

H.Daktaras dėl aštuonių nusikaltimų, iš kurių du kaltinimai nužudymu, padarymo išteisintas, nenustačius, kad jis dalyvavo padarant šias veikas.

Prokuratūra skunde taip pat rašo, kad nuteistieji turi atlyginti tūkstantines proceso – lavonų paieškos, atgabenimo iš užsienio – išlaidas.

E.Abariui teismas skyrė laisvės atėmimą pataisos namuose 20 metų, iki nuosprendžio įsiteisėjimo ir įvykdymo paliko suimtą. Teisėjų kolegija E.Abarių pripažino vienu iš nusikalstamo susivienijimo kūrėjų ir vadovų, padariusiu tris labai sunkius ir keturis mažiau visuomenei pavojingus nusikaltimus. Pats kaltinamasis tiesiogiai žmonių nežudė.

E.Abarius dėl dvylikos nusikaltimų, iš kurių trys kaltinimai nužudymu ir du pasikėsinimu nužudyti, padarymo išteisintas, nenustačius, kad jis dalyvavo padarant šias veikas.

Tuo pačiu apeliaciniu skundu Generalinė prokuratūra prašo skirti su laisvės atėmimu nesusijusią bausmę su teisėsauga bendradarbiaujančiam buvusiam nusikalstamo susivienijimo dalyviui Rimvydui Žilinskui. Teismas jam skyrė realią laisvės atėmimo bausmę.

Tuo metu prokuratūra mano, kad kaltę pripažinusiam ir tyrimui padėjusiam R.Žilinskui turi būti skirta švelnesnė bausmė.

Rūtos Strakšaitės nuotr./Prokuroras Zdzislavas Tuliševskis
Rūtos Strakšaitės nuotr./Prokuroras Zdzislavas Tuliševskis

Prokuratūra skunde taip pat rašo, kad nuteistieji turi atlyginti tūkstantines proceso – lavonų paieškos, atgabenimo iš užsienio – išlaidas.

Pernai birželio 14 dieną nuosprendį H.Daktaro ir kitų kaltinamųjų byloje paskelbė Klaipėdos apygardos teismo teisėjų kolegija.

Nuosprendį, be prokuratūros, taip pat apskundė E.Abarius, Audrius Gudomskas, Nikolajus Archipovas, Rolandas Zaveckas, R.Žilinskas ir H.Daktaro gynėjas.

Klaipėdos apygardos teismas nuosprendžiu konstatavo, kad 1993-2000 metais veikė vienvaldžio lyderio H.Daktaro vadovaujamas nusikalstamas susivienijimas, jo dalyviai buvo ginkluoti šaunamaisiais ginklais, sprogmenimis ir sprogstamosiomis medžiagomis, naudotais ir planuotais panaudoti daromuose nusikaltimuose (nužudymuose, turto prievartavimuose, plėšimuose ir kt.).

Teisėjų kolegija, skirdama bausmes 15 kaltinamųjų, atsižvelgė į padarytų nusikalstamų veikų pavojingumo laipsnį, kaltinamųjų vaidmenis padarant konkrečius nusikaltimus, padarytų nusikaltimų kiekį, jų padarymo motyvus ir tikslus, kaltinamųjų atsakomybę lengvinančias ir sunkinančias aplinkybes, kaltinamųjų asmenybes.

Pasak teismo, anksčiau teistas H.Daktaras padarė septynis labai sunkius, su kėsinimusi į žmogaus gyvybę susijusius nusikaltimus bei šešis lengvesnius nusikaltimus. Pats tiesiogiai dalyvavo nužudant du žmones, nusikalstamas veikas darė siekdamas savanaudiškų tikslų ir išsaugoti savo įtaką nusikalstamame pasaulyje.

„Iš grupuotės lyderio veiksmų matyti, kad nusikalstama veikla buvo jo gyvenimo būdas.

H.Daktaras – labai pavojingas visuomenei ir jo nusikalstamų polinkių pakeisti įprasta kriminaline bausme neįmanoma. Nagrinėtu laikotarpiu nusikalstama veikla taip pat buvo šio vyro gyvenimo būdas“, – paskelbė teismas.

Byloje dėl itin sunkių nusikaltimų buvo 16 kaltinamųjų, tačiau vienam pasislėpus, jo byla išskirta į atskirą ir nuosprendis paskelbtas 15-kai asmenų.

Teismas konfiskavo kaltinamųjų turto už 550 tūkst. litų, nukentėjusiesiems priteisė 205,5 tūkst. litų turtinės ir 450 tūkst. litų neturtinės žalos atlyginimo. Teismas pabrėžė, kad kaltinamųjų H.Daktaro ir E.Abariaus turto konfiskavimo klausimas turėtų būti išspręstas kitoje byloje, kurioje atliekamas ikiteisminis tyrimas dėl nepagrįsto praturtėjimo.

H.Daktaro ir jo grupuotės narių byla teisme nagrinėta nuo 2011 metų gegužės.

Pirmąsyk už grotų jis atsidūrė būdamas 19 metų. Suėmimą H.Daktarui teismas skyrė dar 2008 metų gruodžio 24 dieną, tačiau tada Henytė pasislėpė. Jis sulaikytas Bulgarijoje, netoli Varnos miesto, 2009 metų rugsėjo 4 dieną. Pernai rudenį suėjo ketveri metai, kai H.Daktaras laikomas už grotų.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

SEB verslo augimo programa

01:16:45
47:36

Video

00:35
08:08
20:36

Adventur 2022

Maistas

URBAN˙/

Tik prenumeratoriams
Parašykite atsiliepimą apie 15min