Dabar populiaru
Publikuota: 2019 gruodžio 11d. 13:26 , Atnaujinta: 2019 gruodžio 11d. 17:25

Incidentas „Achemos“ gamykloje: teko stabdyti azoto rūgšties agregatą, pasirodė dūmai

Trečiadienio rytą „Achemos“ gamykloje įvyko incidentas, pasirodė dūmai, teko stabdyti vieną iš devynių azoto rūgšties (UKL) agregatų. Vėjas teršalus ėmė nešti iš Jonavos rajono į Ukmergės pusę. Aplinkosaugininkų teigimu, į aplinką išmestas kenksmingas azoto oksidas, tačiau baimintis dėl to nereikėtų.

15min skaitytojas redakciją informavo apie esą įvykusį sprogimą Jonavos rajone esančioje „Achemos“ azoto trąšų gamykloje. Tiesa, įmonės atstovų tvirtinimu, sprogimo nebuvo: įrengimo stabdymo metu buvo garsas, kuris žmonėms galėjo asocijuotis su sprogimu.

Susisiekus su Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentu, jų atstovė Laura Valauskienė pranešė, kad gelbėtojai į „Achemą“ kviesti nebuvo.

„Šiandien apie 10:55 min. vėl dėl techninių priežasčių buvo sustabdytas AB „Achema“ gamybinis įrengimas, vienas iš devynių azoto rūgšties (UKL) agregatų. Tuo metu aplinkoje pasimatė oranžinis dūmas, vadinamoji „lapės uodega“, reiškianti, kad sustabdymo metu įrenginiuose susidarė tam tikras kiekis medžiagų. Procesas buvo itin trumpas ir užtruko tik 1–1,5 min., o pasirodžiusį dūmą vėjas nupūtė nuo Jonavos miesto“, – pranešė „Achemos“ atstovai. „Achema“ šį pranešimą spaudai išplatino tik po 13 valandos.

15 val. 07 min. „Achema“ išplatino papildomą komentarą, kuriame teigiama, kad gamykla dirba normaliu režimu.

„Minėto įrenginio sustojimas nesukėlė jokių neigiamų pasekmių, išskyrus trumpalaikį gamybos sutrukdymą ir leistiną apie minutę trūkusį dūmų išmetimą. Bendrovės duomenimis, Jonavos mieste esančios aplinkos oro monitoringo stotelės nerodo taršos padidėjimo.

Tačiau viešojoje erdvėje pasirodę tyčia skleidžiami gandai apie darbuotojų sužalojimą, taršą ar net sprogimą yra absoliučiai niekuo nepagrįsti, gąsdina ir klaidina žmones bei atsakingas valstybės institucijas“, – skelbia įmonė.

Aplinkos apsaugos departamentas pranešė, kad Jonavoje teršalų koncentracijos viršijimas aplinkos ore kol kas nėra fiksuotas. Visgi, tyrimas bus pradėtas.

„Pirminiais duomenimis, teršalai išmesti per gamybinėje įrangoje įrengtus apsauginius vožtuvus, kurie suveikia sutrikus technologiniam procesui. Paaiškėjus, kad šie taršos šaltiniai nėra įtraukti į įmonės turimą Taršos integruotos prevencijos ir kontrolės leidimą, bus vertinama aplinkai padaryta žala. Taip pat bus nustatinėjamas išmestų teršalų kiekis. Dėl įvykio Aplinkos apsaugos departamente prie Aplinkos ministerijos bus pradedamas tyrimas“, – pranešė AAD.

Aplinkosaugininkas: „Bijoti nereikia“

Vos sulaukęs pranešimo apie incidentą, į įvykio vietą išskubėjo Jonavos aplinkos apsaugos inspekcijos viršininkas Kęstutis Celiešius.

„Bijoti šiuo metu tikrai nieko nereikia, – 15min pasakojo gamykloje esantis K.Celiešius. – Baimė gal buvo pirminiame etape, kai tik viskas įvyko.“

Anot jo, dėl kol kas dar neaiškių priežasčių įvyko incidentas, jo metu į aplinką išmestas azoto oksidas.

Vėjas teršalus ėmė nešti ne Jonavos, o priešinga kryptimi.

„Azoto oksidas yra teršalas, kuris žmogaus sveikatai ir aplinkai yra kenksmingas, – aiškino K.Celiešius. – Bet tų azoto oksidų, iš kiekvieno agregato, stabdant, leidžiant, jie visada išmetami. Tik jie išmetami per aukštą kaminą, 60 metrų aukščio. O dabar išmetimas buvo 18 metrų aukštyje, tai tas vaizdas ir buvo truputį klaikokas. Dar šiandien atmosferos slėgis žemas ir viskas spaudžiama prie žemės.“

Visgi aplinkosaugininko teigimu, žmonėms nieko daryti nereikia ir pavojaus jų sveikatai nėra.

„Pats pravažiavau vietą, kur nuėjęs visas šleifas. Jis kažkur tarp Ukmergės ir Jonavos rajonų. Net nuvažiavau tarp Pageležių ir Laibiškių, kur nuėjusi visa banga. Pažiūrėjau, ten išvis nėra jokių gyvenviečių, – sakė jis. – O toliau link Ukmergės ir Panevėžio, į tą šoną eina, bet nei didesnių miestų ar gyvenviečių nepasiekia.“

„Kažkokia tarša yra, bet kad tai kaip nors paveiktų gyventojus ar gyvūnus, negalėčiau taip teigti“, – sakė jis.

Gyventojai sunerimo, patariama naudotis uosle

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Jonavos skyriaus Jurgita Arbočienė 15min teigė, kad šią įvykusią techninę avariją gyventojai įvertino jautriai, su nerimu. „Turime informacijos, kad azoto gamybos agregate įvyko technologinis sutrikimas. Į aplinką pateko azoto oksidų. Buvo matyti šleifas, vadinamoji lapės uodega, užtai žmonės labai sureagavo.“

Anot pašnekovės, „Achemos“ vadovybė iškart suskubo užtikrinti, kad aplinkos užterštumas iškart po įvykio neviršijo didžiausių leistinų ribinių verčių.

„Šiuo metu vyksta posėdis „Achemoje“ su Aplinkos apsaugos departamento pareigūnais, laukiama informacijos patvirtinimo, kokia vis dėlto yra ta tarša,“ – popietę sakė J.Arbočienė.

Ji teigė, kad kaip tik šiuo metu į teritoriją Jonavos rajone yra išvykę Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistai. Jie tiria aplinką, kurioje įsikūrę gyventojai yra arčiausiai taršos šaltinio ir labiausiai galėjo pajusti poveikį.

Tai nėra ekstremali situacija, ypatingo pasiruošimo nereikia, – ramino visuomenės sveikatos specialistė.

„Tiesiog turime įvertinti situaciją: ar ten nejaučiamas kvapas, ar ten nesimato kokio nors neįprasto debesies, kitų neįprastų reiškinių. Jei žmonės vis dėlto pajuto kažkokį neįprastą kvapą, galbūt atsirado galvos skausmas arba kažkokia alerginė reakcija – rekomenduojama, kad jie kol kas vengtų išėjimo į lauką, aktyvios fizinės veiklos, kad kol kas nevėdintų patalpų. Žinoma, jei žmonės išties blogai pasijustų, jie turėtų nedelsdami kreiptis į gydytojus“, – patarė NVSC Jonavos skyriaus vadovė.

Ji pabrėžė, kad arti, aplink „Achemą“, gyvenamųjų teritorijų apskritai nėra, ten sanitarinė apsaugos zona. Minimi artimiausi kaimai: Makštava ir Baltromiškė.

Turimais duomenimis, vėjas teršalus iš „Achemos“ ėmė nešti ne Jonavos miesto ar Kauno, o priešinga – Ukmergės kryptimi. Tačiau šį miestą chemikalai ore pasiekė jau palyginti nedidelės koncentracijos. „Tai nėra ekstremali situacija, ypatingo pasiruošimo nereikia“, – užtikrino visuomenės sveikatos specialistė J.Arbočienė ir pridūrė, kad gyventojams jaučiant kvapą ar kitą poveikį galioja tos pačios anksčiau minėtos rekomendacijos.

Savivaldybė sunerimusi

Jonavos rajono savivaldybė savo feisbuko paskyroje paskelbė, kad prašo „Achemos“ atstovų ir aplinkosaugininkų suteikti visą informaciją apie gruodžio 11 d. ir lapkričio 25 d. įmonės teritorijoje įvykusius incidentus ir jų pasekmes.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Mindaugas Sinkevičius
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Mindaugas Sinkevičius

„Pasikartojantys incidentai „Achemos“ gamykloje kelia didelį nerimą ne tik man, bet ir visiems Jonavos gyventojams, todėl kviečiame Aplinkos apsaugos departamento atstovą, įmonės vadovus, nes norime išsiaiškinti, kokia padėtis įmonėje, kokia tarša ir žalos dydis.

Taip pat norime žinoti, kas daroma, kad panašūs incidentai nesikartotų?“, – sako Jonavos rajono meras Mindaugas Sinkevičius.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Ekspertai pataria

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai

Video

04:04
02:49
00:10

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min