Dabar populiaru
Tiesiogiai
15min be reklamos
Publikuota: 2019 rugsėjo 23d. 21:04

Interviu su kontrabandininku: „Kai pradeda rėkt „Ant žemės!“ – bėgt neverta“ (3)

Interviu su kontrabandininku Tik 15min
Interviu su kontrabandininku

Trečioji – paskutinė interviu su lietuvių kontrabandininku, dirbančiu Baltarusijos pasienyje, dalis. Joje pasakojama apie tai, kaip vyksta cigarečių permetimas per sieną, jų išvežimas, perdavimas klientui ir kas turi atlyginti nuostolius, jeigu krovinį sulaiko pasieniečiai.

Pirma interviu dalis: Interviu su cigarečių kontrabandininku: „Tai azartas ir pinigai“ (1)

Antra dalis: Interviu su kontrabandininku: „Paprastai už reisą užsidirbi 600-700 eurų“ (2)

„Kai gaudai dėžes, stengiesi, kad kojos būtų kaip prikaltos“

Per pėdsakų juostą dėžes permeta. Baltarusijos pusėje nieko tokio nėra. Jų viskas apleista. Ąžuolynai. Jie gali prieiti, o pas mus per smėlyną galima permesti. Aš pats nesusidūriau, bet ten, kur stovi sienos tvora, baltarusiai šaudo su ragatkėm. Tarp medžių pritvirtina ir šauna. Tada gan toli nuskrieja. Suriša lipnia juosta po 5 blokus ir šauna. Vienai dėžei „permesti“ reikia 10 šūvių. Čia laiko užtrunka.

Pvz., „šucheris“ pravažiuoja kaimą ir parašo žinutę „KG“. Tai reiškia, kad „kaimas gerai“. O jeigu pavojus – „M“ – „mentai“. Arba „P“ – „pavojus“.

Vietas reikia kaitalioti. Nes gali būti, kad vieną kartą praleis su cigaretėm nuo sienos, nors tave jau gal ir seka – vykdo operaciją. Kaitalioji ne tik vietas, bet ir išvažiavimo laiką.

Pats kai darai, tai stengiesi, kad neliktų jokio pėdsako. Kad neišsimintų takelis, jeigu eini per samanas, žiūri, kad neitum per dideles. Kur mažesnė. Kai gaudai dėžes, stengiesi, kad kojos būtų kaip prikaltos, bet vis tiek kartais išsimala žemė. Kokia dėžė nukrenta ar pats numini. Tada sutvarkai viską po to. Vietą irgi renkiesi tokią permetimui, kad nebūtų smėlio. Geriausia per griovį kokį.

„Neši po 20-30 kg ant pečių“

Kai per sieną permeti, reikia dar viską sunešti. Paeini būna ir 3, ir 5 kilometrus. Priklauso nuo cigarečių, bet viena dėžė sveria nuo kiek daugiau 11 iki kiek daugiau 13 kg.

Neši po 2-3 dėžes. Kol nuo sienos atsitrauki, tai neši „ant šono su diržais“, o po to jau su „naščiais“ ant nugaros persidarai, nes kitaip šoną pakerta. Ypač, jeigu kur toliau reikia.

Tada arba tiesiai pakrauni į mašiną, arba palieki. Jie žino, kur atvažiuoti ir paimti. Seniau būdavo sandėliuodavo. Dabar jau nelabai.

Aš kartais paslėpdavau miške, kur duobės, samaningos vietos, eglynai, o išsiveži kitą dieną.

„Bendraudami žinutėmis nerašom visko atvirai“

Mane lydėdavo viena mašina. Aš pasikrovęs važiuoju, o per kelis kilometrus prieš mane važiuoja „šucheris“. Bendraujam radijo ryšio stotelėmis. Bet, kai įvažiuoji į miestą – pereini prie telefonų. Nes mieste gali susekti radijo ryšį. Kai išvažiuoji iš miesto ribų, tada vėl pradedi bendrauti radijo stotelėmis.

Bendraudami žinutėmis irgi nerašom visko atvirai. Būna sutarti trumpiniai. Pvz., „šucheris“ pravažiuoja kaimą ir parašo žinutę „KG“. Tai reiškia, kad „kaimas gerai“. O jeigu pavojus – „M“ – „mentai“. Arba „P“ – „pavojus“.

Kai dirbi išvežėju ir pats vairuoji, tai tavo atsakomybė būna iki pristatai kam reikia. Tada jis atsiskaito už darbą. Atlygis priklauso nuo kontrabandos kiekio ir atstumo. Jeigu pavežėjai kelis kilometrus, tai duoda ne daugiau 50 eurų. Būna – 70, 100 eurų.

Būna, kad kai kurie persidaro mašinas. Jeigu jau užspaudžia pasieniečiai – tada sudegini mašiną. Paprasčiausias būdas – benzino bakelis ir jeigu jau matai, kad nepabėgsi – padegi.

Man pačiam vežant krovinį neteko užsirauti. Tik teko slėptis.

„Pažintys, pinigai. Jie nieko nebijo“

Seniau pats jau kelyje atskirdavau, kai veždavo. Net mašinas žinojau. Dabar viskas susimaišė. Laikas panašus, tos pačios mašinos arba viena tik pasikeičia. Pirma mašina greitai nulekia, kita tai pagreitina, tai sulėtina. Jos turi laikytis atstumo.

Susitaria greitį. Apie 130–140 kilometrų per valandą. Kai jau išveži iš zonos, tada jau pirkėjui atveži namo. Būna, kad ir miškuose perima. Būna, kad ir iki pat vietos atveži. Ten, kur didieji centrai surenka, ten jų jau niekas nepaims. Pažintys, pinigai. Jie nieko nebijo.

Būna, kad sutari ir prieš miestą susitinki perduoti krovinį arba už miesto kur nors miškuose. Paprastai ta chebra toliau krovinį varo iš Lietuvos. Dalis nusėda pas mus, o daugiausia – į Lenkiją. Dalis ir toliau turėtų pasiekti.

Už sandėliavimą gauni arba duodi irgi apie 50 eurų. Bet namuose cigarečių laikyti irgi nepatartina. Pasieniečiai nežiūri į tai, bet ekonominė policija.

„Seniau lengviau buvo. Dabar užspausta viskas“

Telefonu per daug stengiamės nekalbėti. Bet tam yra atskiri telefonai. Nesusekami. Jeigu kalbi su paprastu, tai kaitalioji korteles. Pora kartų susisiekei ir viskas – meti lauk. Jie atvažiuoja pinigų pasiimti po viso darbo padaryto ir tada duoda kitą savo numerį. Tada pats nusiperki ir vėl susisieki.

Per sieną neperdavinėjam pinigų. Nesinešiojam miške. Pasiimi nebent jeigu kokį grybautoją sutiktum. Ir tai žiūrint ką susitikai. Bet gerai turėti kokį 100 ar 50 eurų, kad tie tylėtų,

Dabar turiu apie 40 tūkst. eurų skolos valstybei ir kitiems. Nuo jaunystės prisikaupė

Būna, baltarusiai susistato mašinas prie ruožo su aparatūra. Ir užfiksuoja, kad pašalinis ryšys. Ir gali patikrinti. Tada telefonu žinutėmis rašai. Kalbėti nekalbi.

Seniau lengviau buvo. Dabar užspausta viskas. Kameros, davikliai. Jau sunku praslysti. Jeigu pastebėjai, kad tokia kamera užfiksavo – viską stabdai. Tada jau privalai keisti vietą. Stebėk vėl iš naujo.

„Jeigu jau gaudytų su sraigtasparniu būtų viskas“

Nešant kelis kartus sulaikė. Pradeda rėkt „Ant žemės!“, deda antrankius ir veža į užkardą. Bėgt neverta. Ką ten pabėgsi. Užsiroviau, nes be šucherių tada dirbau. Bet paprastai pasiųsdavau ką nors, kad po kokia egle ar krūmuose pasėdėtų.

Bet jeigu jau pagavo kartą, tada jau nelabai išsivartysi. Nesvarbu, kad be nieko ėjai ir sutiko tave, tada jau pradės tą ruožą tikrinti. Jie pradės labiau stebėti ir kamerų prikaišios, daviklių pridės prie patrulio tako. O juos rasti sunku.

Kai aš pats samdau nešikus, tai aš priekyje jų ir su racija. Jeigu juos pagauna, tai man tik nuostolius atlyginti reik, bet man jau niekas neprirašys nieko. Buvo, kad tokiu metu mane pagavo, nuvežė į užkardą, o mano nešikai ėjo, nuėjo ir padėjo kur reikia cigaretes. Bet jeigu jau būtų su sraigtasparniu gaudę būtų viskas. Atsisėdai ant maišų ir lauk,kol tave išveš. Neapsimesi, kad žvėriukas.

„Baudų nemoka. Kaupia ir kaupia“

Baisiausia, kai pagauna, kai žinai, jog reiks nuostolį. Atlyginti už konfiskuotas cigaretes.

Jeigu jau „sudegi“ – tave pagauna pasieniečiai arba pareigūnai, tada nei nešikas, nei vairuotojas negauna jokio užmokesčio, o visas nuostolis tenka pačiam kontrabandos organizatoriui. Kai kurie turi atsidėję lėšas, jeigu krovinys „sudega“. Aš pats neturėjau. Atkali ir toliau varai.

Jeigu pagauna, tai nuostolis būna už 5 dėžes maždaug 1300 eurų. Tiek reikia grąžinti baltarusiams. O nuostolis skaičiuojamas paprastai: jeigu baltarusį pagaus – jis atsako, jeigu jau mūsų pusėje pagauna – mes. Be to, prisideda dar bauda. Ji būna 5000–6000 eurų. Bet daug kas nemoka. Kaupia ir kaupia. Jeigu pagauna, tai pats ir moki baudą. Niekas neduoda tų pinigų. Čia tavo reikalas. Nenori – neik. Gavai baudą ir susitvarkyk.

Dabar turiu apie 40 tūkst. eurų skolos valstybei ir kitiems. Nuo jaunystės prisikaupė. Už kontrabandą, vairavimą ir kt. Tad ir dirbti oficialiai negaliu.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Metas rinktis

Mėgaukis šiandien

Rūpintis aplinka – paprasta

Video

14:30
02:57
01:09:06

Esports namai

Sveikos ir gražios kojos

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min