Dabar populiaru
Publikuota: 2015 birželio 18d. 10:11

Iš neteisėto verslo praturtėjusi suvalkiečių giminė laukia karčiausio teismo verdikto

Kontrabandinės cigaretės ir pinigai
Šiaulių policijos nuotr. / Asociatyvinė iliustracija: kontrabandinės cigaretės ir pinigai

Iš vogtų automobilių ir cigarečių kontrabandos klestėjusios šeimos gyvenimą Marijampolės apskrities teisėsaugininkai mėgina paversti pragaru: gresia ne tik teismai bei bausmės, bet ir turto konfiskavimas.

Marijampolės apskrities vyriausiojo policijos komisariato (toliau – apskr. VPK) Kriminalinės policijos nusikaltimų tyrimo skyriaus pareigūnai ištyrė ir perdavė į teismą bylą dėl neteisėto praturtėjimo.

2012 m. liepos mėn. Marijampolės savivaldybėje Kumelionių kaime, sodų bendrijoje „Piliakalnis“ esančio namo garaže buvo surasti du, 2012 m. liepos mėn. Prancūzijoje vogti visureigiai: „Honda CR-V“ ir „Toyota RAV-4“.

VSAT nuotr./Sulaikytas „Honda“ visureigis
Asociatyvinė nuotr./Sulaikytas „Honda“ visureigis

Įvykio vietoje tuomet buvo sulaikyti trys marijampoliečiai, kuriems buvo pareikšti įtarimai pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 189 str. 2 d. (nusikalstamu būdu gauto turto įgijimas arba realizavimas) už tai jiems grėsė bauda arba areštas, arba laisvės atėmimas iki ketverių metų. 

Marijampolės apskr. VPK pareigūnai nustatė, jog moderniai įrengtas namas, Marijampolės sav. Kumelionių kaime esančioje sodų bendrijoje „Piliakalnis“, kurio garaže buvo rasti vogti prabangūs automobiliai, teisiškai priklauso vieno iš įtariamųjų, E. Z. (gim. 1975 m.), jau penkis kartus teisto dėl įvairių nusikalstamų veikų) uošviui R. Ž., (gim. 1958 m.). Gauta pirminė informacija apie tai, kad namu naudojosi E. Z. su žmona E. Z.

Be to, R. Ž ir jo sutuoktinė K. Ž turėjo nemažai ir kito 2006-2008 metais įgyto nekilnojamo turto: sklypų, sodų namų.

Pasidomėjo turto kilme

Marijampolės apskr. VPK Kriminalinės policijos nusikaltimų tyrimo skyriaus pareigūnai inicijavo, kad būtų pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl neteisėto praturtėjimo (Lietuvos Respublikos BK 1891 str. 1 d.). Jiems kilo pagrįstų įtarimų, jog didelė dalis R. Ž. ir K. Ž.  disponuojamo nekilnojamojo turto yra įgyta iš niekur nedirbančio žento E. Z. nusikalstamu būdu gautų pajamų, pasakojama Marijampolės apskrities VPK atstovų ketvirtadienį paviešintame pranešime.

Atliekant tyrimą ir siekiant surinkti įkalčius dėl neteisėtų pajamų, buvo taikomos procesinės prievartos priemonės. Jų metu gauta informacija, jog E. Z. nuolat įgyja, laiko, gabena į Lenkijos Respubliką kontrabandines cigaretes, o jo žmonos brolis A. Ž. lydi ir stebi, ar kelyje nėra pareigūnų. 

2012 m. lapkričio 12 d. prie Kalvarijos pasienio kontrolės punkto, Lenkijos Respublikos pasienyje, E. Z. buvo sulaikytas su įkalčiais – automobiliu gabenantis 3 000 pakelių kontrabandinių cigarečių. Buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl neteisėto disponavimo akcizais apmokestinamomis prekėmis.

Neatidėliotinai buvo atlikta krata žmonos brolio A. Ž. namuose, kurios metu  buvo surasta dar 2 000 pakelių kontrabandinių cigarečių. E. Z. ir A. Ž. buvo įteikti pranešimai apie įtarimą pagal LR BK 1992 str. 1 d. (neteisėtas disponavimas akcizais apmokestinamomis prekėmis. Už šį nusikaltimą numatyta bauda arba laisvės atėmimas iki septynerių metų).  E. Z. paskirta kardomoji priemonė – suėmimas.

Suimtasis prisipažino kartu su žmonos broliu A. Ž. gabenęs cigaretes. Prisipažino laikęs ir vogtus visureigius. Bylos dėl nusikalstamu būdu gauto didelės vertės turto įgijimo ir neteisėto disponavimo akcizais apmokestinamomis prekėmis, iškeliavo į teismą.

Rado daug įkalčių

Nei E. Z., nei jo šeimos nariai dar nežinojo apie atliekamą tyrimą dėl neteisėto praturtėjimo. Pareigūnai vienu metu (įtariamiesiems bei jų šeimos nariams netikėtai) atliko kratas jų namuose. Taip tikėtasi surasti nusikalstamu būdu gautus pinigus ir svarbiausia – galimus skolų ar paskolų raštelius. Kratų metu skolų lapelių nerasta, tačiau rasta ir paimta daug kitų byloje reikšmingų įkalčių: pas E. Z. rasti uošviui R. Ž. priklausančių sklypų, namo, esančio SB „Piliakalnis“, dokumentai, sąrašai su statybų darbams išleistų pinigų sumomis, kvitai ir t. t.

Visi asmenys, kurių namuose buvo atliekamos kratos, patvirtino, kad skolų neturi. Nors įtariamojo E. Z. uošviai vengė bendradarbiauti su pareigūnais ir teigė, jog skolų bei kitų finansinių įsipareigojimų neturintys, o namą statė ir nekilnojamąjį turtą pirko iš savo pajamų, nes visą gyvenimą dirbo, augino gyvulius. Tačiau negalėjo nurodyti, kur ir kokios statybinės medžiagos pirktos, kiek jos kainavo ir kas atliko statybos darbus.

Paskyrė ekspertizę

Ikiteisminio tyrimo metu apklausti asmenys, iš kurių buvo įsigyti sklypai ir kitas nekilnojamasis turtas, užrašytas R. Ž. vardu. Apklausti ir asmenys ruošę namo projektus, tiekę statybines medžiagas, atlikę statybos darbus ir kiti, galėję turėti reikšmingos informacijos sėkmingam šios bylos ištyrimui.

Teismas paskyrė namo atkuriamosios vertės ekspertizę. Nustatyta, kad nekilnojamojo turto – gyvenamojo namo ir kitų statinių bei susijusių daiktų (kilnojamojo turto), taip pat sukurtos gerovės, esančios Marijampolės sav. Kumelionių k. SB „Piliakalnis“, paskaičiuota atkuriamoji vertė yra 680 000 litų (bemaž 197 000 eurų).

Dabar teismui belieka nuspręsti, kaip pakryps iš nusikalstamų veikų prabangų gyvenimą susikūrusių  giminaičių likimai.

Atlikti finansinės veiklos tyrimai parodė, kad 2003-2012 m. gautos pajamos bei patirtos išlaidos (ir 2006-2012 m. nekilnojamojo turto įsigijimo, statybos ir įrengimo išlaidos), piniginių lėšų likučiai banke ir ne banke tiriamojo laikotarpio pradžioje nepakankami nei R. Ž ir jo sutuoktinės K. Ž., nei  E. Z.  ir jo sutuoktinės pajamų patirtoms išlaidoms padengti.  Nustatyta, kad R. Ž. ir K. Ž.  turėjo didelės vertės turto (už 219 097,54 euro)  ir žinojo, kad jis įgytas už žento E. Z. nusikalstamu būdu gautas pajamas.

Keli teismai jau nubaudė

Teisme jau išnagrinėtos bylos ir priimti apkaltinamieji nuosprendžiai, kuriose E. Z. buvo kaltinamas įvykdęs nusikalstamas veikas numatytas LR BK  189 str. 2 d. (nusikalstamu būdu gauto turto įgijimas arba realizavimas) ir LR BK 1992 str. 1 d. (neteisėtas disponavimas akcizais apmokestinamomis prekėmis). Dabar teismui belieka nuspręsti, kaip pakryps iš nusikalstamų veikų prabangų gyvenimą susikūrusių  giminaičių likimai. 

Už neteisėtą praturtėjimą Lietuvos Respublikos baudžiamasis kodeksas numato baudą arba areštą, arba laisvės atėmimą iki ketverių metų.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min