Dabar populiaru
Publikuota: 2019 gegužės 27d. 16:14

Iš šeimos išplėšti Jokūbavo vaikai: už košmarą prisiteisė 40 tūkstančių eurų

Nepagrįstai iš šeimos paėmus du vaikus tėvai siekia prisiteisti už patirtą žalą.
J. Andriejauskaitės / 15min nuotr. / Nepagrįstai iš šeimos paėmus du vaikus tėvai siekia prisiteisti už patirtą žalą.

40 tūkstančių eurų – tokią kompensaciją šeimai turės sumokėti Kretingos rajono savivaldybė, vykdžiusi vaiko teisių priežiūrą. Iš šiame rajone gyvenančios šeimos, įtarus smurtą, septyniems mėnesiams buvo paimti du mažamečiai vaikai, mat ant neįgalaus vaiko buvo pastebėta mėlynių ir nubraižymų. Nuo išgyvenimų neatsigaunanti šeima Kretingos rajono savivaldybę padavė į teismą ir siekė prisiteisti 120 tūkstančių eurų – po 30 tūkstančių kiekvienam šeimos nariui. Teismas priteisė ketvirtadalį šios sumos.

Klaipėdos administracinis apygardos teismas šeimai priteisė po 10 tūkstančių eurų kiekvienam šeimos nariui – dviem vaikams ir tėvams. Savivaldybė taip pat turės sumokėti 5 procentus palūkanų, skaičiuojant nuo 2018 metų lapkričio mėnesio.

Teismas ieškinį patenkino iš dalies ir atmetė administracinę bylą dėl reiškiamų reikalavimų Lietuvos valstybei. Sprendimas gali būti skundžiamas per 30 dienų. Ar skųs sprendimą, šeimos advokatas A.Galminas kol kas negalėjo pasakyti. Išklausyti teismo verdikto Kretingos rajono savivaldybės atstovai neatvyko.

„Manau, tai pirmoji tokia byla, susijusi su vaikais ir kilusia žala, tai bus geras pavyzdys tolimesnei praktikai“, – sakė A.Galminas, pabrėždamas, jog tarnautojai turės griežčiau vertinti aplinkybes ir vaikų paėmimą iš šeimos, kad netektų atlyginti patirtos žalos.

Paimti vaikus galima tik turint įrodymų

Teismas motyvuose pasisakė, jog teisiniu reguliavimu draudžiama paimti vaikus taip, kaip pasielgė Kretingos rajono savivaldybė. Vaikai gali būti paimami tik išimtinais atvejais ir tik esant pakankamai įrodymų. Šiuo atveju buvo remtasi neįgalaus vaiko paaiškinimais, o ikiteisminis tyrimas nutrauktas neįrodžius, kad tėvai padarė smurtinius veiksmus.

Teismas mano, kad tokia situacija negalima ir už patirtus išgyvenimus turi būti kompensuojama bent jau neturtine forma.

Užsigavo pats

Nemalonumai prasidėjo, kai tuomet ant penkerių metų berniuko skruosto ir nugaros darželyje auklėtoja pastebėjo mėlynių. Tėvams nė nebuvo pranešta, kad vaikas paimamas iš darželio. Atvykusi pasiimti vaiko mama jo neberado.

Daugiafunkcio centro, kuriame prižiūrėtas vaikas, darbuotojai mamai aiškino, jog berniukas leido suprasti, kad jam skauda nugarą, tad jis buvo išvežtas į ligoninę. Nuvykusi ir ten mama vaiko nebeaptiko.

Vaiko teisių darbuotoja netrukus tėvams pranešė, jog sūnus sumuštas, o šie įtariami naudoję smurtą.

Į namus jau kitą dieną atvyko du policijos ekipažai, paėmę ir tuomet dar dvejų neturėjusį mažylį. Dar išvakarėse įėjusi į namus kaimo felčerė griebė jaunėlį ir išrengusi jį apžiūrinėjo, įspėjo, jog šeima susidomėjo vaiko teisių specialistai ir policija.

15min jau rašė, jog iš tėvų paimti abu berniukai tris mėnesius gyveno vaiko raidos centre, vėliau buvo perkelti į laikinųjų globėjų namus, kur prabuvo dar keturis mėnesius, kol vyko tyrimas. Atliktas ikiteisminis tyrimas dėl skausmo sukėlimo, tačiau, kaip tėvai ir tikino, vyresnėlis susižalojo pats.

Galiausiai policija ikiteisminį tyrimą nutraukė.

Kaip pasakoja Kretingos rajono gyventoja, berniukas jau nuo trejų metų turi neįgalumą. Jam nustatytas autizmas, vidutinis protinis atsilikimas, berniukas nekalba. Vaikas buvo linkęs žaloti save, nuskriausdavo ir mažesnį brolį. Dėl vaiko sveikatos būklės tėvai konsultavosi Vaiko raidos centre Vilniuje.

Tądien, kai vaikas buvo darželyje, ant jo kūnelio būta mėlynių, tačiau, anot mamos, jis pagriuvo ir pats užsigavo.

Anksčiau teismo posėdyje mama minėjo, jog iš šeimos išplėšti vaikai iki šiol patiria išgyvenimų – labai sunkiai miega, yra jautrūs, su baime stebi, kas atvažiavo į kiemą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Kviečiame anties

Video

01:07
01:20
02:44

Esports namai

Parašykite atsiliepimą apie 15min