Dabar populiaru
Publikuota: 2009 liepos 4d. 14:36

Iš teismo motina išėjo raudodama

Plaktukas
Tomo Urbelionio/BFL nuotr. / Plaktukas

23 metų Tado Vaismano, nužudyto 2007-ųjų Kalėdų išvakarėse, motina vakar išėjo iš Kauno apygardos teismo raudodama. Pasikėsinimu nužudyti jos sūnų kaltintas Kauno policininko sūnus Edgaras Zapustas nuteistas tik 5 metų laisvės atėmimu.

Prokurorė siūlė įkalinti garsaus Kauno advokato Ričardo Girdziušo ginamą trečią kartą teisiamą E.Zapustą 16 metų. Teisėjų kolegija, vadovaujama Jono Furmanavičiaus, teigia rėmusis teismų praktika: "Jeigu yra galimybė nustatyti nuo kokio sužalojimo konkrečiai mirė nužudytasis, atsakomybė negali būti kolektyvinė." Metais vyresniam 20-mečio E.Zapusto bendrui Deividui Vonžodui, kuris tą vakarą švaistėsi atlenkiamu peiliu, skirta 17 metų 1 mėnesio ir 13 dienų laisvės atėmimo bausmė (siūlyta 19 metų). Tai - taip pat jau trečias D.Vonžodo teistumas.

"Kas daugiau gavo pinigų - tokia ir teismo praktika!" - palikdama teismo salę neištvėrė raudančią nužudytojo motiną atlydėjusi draugė.

Nusikaltimas nufilmuotas

T.Vaismano nužudymas prie Laisvės alėjoje esančio naktinio klubo "Siena" turėjo didelį atgarsį.

Teisme peržiūrėjus vaizdo kameros, užfiksavusios šį nusikaltimą, įrašą šokiravo visuomenės abejingumas. Įraše matyti, kaip du iš klubo išėjusius jaunuolius pasiveja kiti du. Užpultieji mušami rankomis ir kojomis, badomi peiliu. Daugiausia smūgių suduota vaikinams jau gulint ant grindinio. Visa tai vyksta gausėjančių žiūrovų akivaizdoje. Išpuolio liudytojais tapo apie keliasdešimt jaunuolių. Kai kurie iš jų net buvo išsitraukę mobiliuosius telefonus ir fotografavo aukas. Greitąją medicinos pagalbą iškvietė tik parsivežti klube vakarojusį draugą atvykęs 18-metis, liudijęs ir teisme. Anot jo, atvykus teko brautis pro žiūrovų būrį.

Patikėta teisiamaisiais

Nustatyta, kad muštynes pradėjo E.Zapustas. Teisme jis teigė puolęs pirmas, nes priešingu atveju neva būtų užpultas pats. Neva T.Vaismanas, kurį jis tą vakarą matė pirmą kartą, su draugu jį įžeidė eidami į klubo drabužinę. Neva nepažįstamieji užkabinę jį ir D.Vonžodą petimi ir po apsižodžiavimo pakvietę į lauką pasikalbėti.

Visai kitaip apie tragedijos priešistorę pasakojo per plauką gyvas likęs T.Vaismano draugas Donatas U. Anot jo, konfliktas su dviem agresyviai nusiteikusiais bendraamžiais įvyko drabužinėje. Priekabių ieškoti ėmė nepažįstamieji.

Skelbdama nuosprendį kolegija teigė neradusi jokių teisiamųjų kaltę sunkinančių aplinkybių, nors šie prisipažino prieš įvykį klube gėrę alaus. Tačiau rasta jų kaltę lengvinančių aplinkybių - neva teisiamieji prisipažino.

Donatas U., kurio akyse buvo nužudytas draugas, o jis pats vos išvengė žūties (jam įdurta vos keli centimetrai nuo širdies), prašė 100 tūkst. litų neturtinei žalai atlyginti. Kolegija jam priteisė "realaus dydžio" sumą - 30 tūkst. litų.

Kaltinimai perkvalifikuoti

Patikėjo J.Furmanavičiaus vadovaujama teisėjų kolegija ir D.Vonžodo žodžiais, kad jis nenorėjęs nužudyti. "Jeigu būčiau norėjęs, būčiau smogęs peiliu 10 kartų", - toks buvo šio kaltinamojo argumentas. (Mirtinai sužaloto T.Vaismano kūne suskaičiuotos 4 durtinės žaizdos. Jo draugui smogta 1 kartą.) "Nėra įrodymų, kad D.Vonžodas siekė Donatą U. nužudyti, todėl jo poelgis perkvalifikuotas pagal sukeltas pasekmes. Panaikinus kaltinimą pasikėsinimu nužudyti, D.Vonžodas pripažintas kaltu dėl sunkaus sveikatos sutrikdymo.

Perkvalifikuotas ir prokurorų kaltinimas, pareikštas E.Zapustui. Kadangi šis ne tik neturėjo peilio, bet ir neva nematė, kad jį turi D.Vanžodas, pasikėsinimas nužudyti perkvalifikuotas į viešosios tvarkos pažeidimą, o už tai gresia laisvės atėmimas tik iki 2 metų. 5 metai išėjo pridėjus ankstesnę bausmę, kurios jis dar neatlikęs. Tačiau E.Zapustas suimtas nuo 2007-ųjų gruodžio ir šis laikas į naujuoju nuosprendžiu skirtą bausmę įskaitomas - jam kalėti teliko truputį daugiau nei 3 metai. Tačiau neabejojama, kad prokurorai bei nukentėjusieji vakarykštį nuosprendį skųs.

Ne pirmas kartas

T.Vaismano motina prašė priteisti už žuvusį sūnų pusę milijono litų. "Jis padėdavo ir man, ir 15 bei 6 metų sesutėms. Tikėjausi, padės išleisti jas į gyvenimą", - taip, braukdama ašaras apie Danijoje dirbusį savo vienintelį sūnų teisme pasakojo Rita Kasparavičienė.

Teisėjų kolegija konstatavo, kad motina neteko sūnaus, tačiau "prašoma neturtinė žala negali būti vertinama, kaip bausmė kaltinamajam". Tuo remiantis, nužudytojo motinai priteista "suma, kuri kompensuotų tik išgyvenimus". Kolegijos nuomone, tai - 150 tūkst. litų.

"Argi tai nuosprendis?! - pro ašaras klausė R.Kasparavičienė. - Kiek dar žmonių, išėjęs po 5 metų, jis užspardys?!"

Anksčiau E.Zapustas jau buvo teistas už labai panašų nusikaltimą. Tąsyk šis peštukas, kultivavęs kovos menus, sunkiai sužalojo vyriškį, su kuriuo dėl kažko sukonfliktavo parduotuvėje. Išėjusio į gatvę jo jau laukė E.Zapustas su draugais. Kaip visada, E.Zapustas buvo "kiečiausias".

Metų seklys

T.Vaismanas nužudytas atvykęs iš Danijos kalėdinių atostogų pas Balbieriškyje (Prienų r.) gyvenančią motiną bei seseris. Tragedija įvyko po paros, kai jis nuvažiavo pas Kaune gyvenantį vaikystės draugą Donatą U. Eiti į naktinį klubą "Siena" draugai neplanavo, tačiau jų pasirinktas "Zepelinus" tą vakarą nedirbo.

D.Vonžodas tą vakarą atėjo į "Sieną" su mergina, tačiau jiedu susipyko, kas taip pat galėjo turėti įtakos jo agresyvumui. E.Zapustas, kurį vėliau pasikvietė D.Vonžodas, į klubą buvo vos įleistas. "Sienos" apsauga už agresyvų elgesį jau buvo įtraukusi jį į juodąjį sąrašą. Tačiau tie patys "Sienos" apsaugininkai tąkart leido D.Vonžodui netrukdomai vidun įsinešti peilį.

Jiedu buvo demaskuoti padidinus vaizdo kamerų įrašus. Šį nusikaltimą atskleidęs Kauno vyriausiojo policijos komisariato Smurtinių nusikaltimų tyrimo skyriaus tyrėjas Saulius Baranauskas buvo pripažintas metų sekliu.

E.Zapusto, kurio ieškota savaitę, tėvas - Kauno patrulių rinktinės vyresnysis patrulis. Tiesa, dabar jis turi kitą šeimą. E.Zapusto artimieji LŽ pasakojo, kad jis tapo nebevaldomas po tėvų skyrybų.

„Lietuvos žinios“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

23:30
04:39
00:23

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie 15min