Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Įžūlūs piktavaliai nepaiso mirtino elektros poveikio ir daro milžinišką žalą

Elektra
Sauliaus Žiūros/BFL nuotr. / Elektra
Šaltinis: 15min
0
A A

Vilniaus rajone AB LESTO užfiksavo įžūlaus chuligalizmo atvejį, kuomet buvo sugadintas elektros skirstomojo tinklo įrenginys ir nutrauktas elektros energijos tiekimas.

Kaip rašoma bendrovės LESTO pranešime, rugsėjo pradžioje Vilniaus rajono Medininkų seniūnijos Slabados kaimo gyventojai informavo apie neblaivius asmenis. Vienas iš jų – to paties kaimo gyventoja J.U., kuri savo chuliganiškais veiksmais sugadino 10 kV transformatorių ir buvo traumuota elektros srovės. Šis faktas patvirtina LESTO bendrovės specialistų išvadas, kad kai kurių asmenų nuo piktavališkų veiksmų nesustabdo nei mirtinas elektros srovės pavojus, nei padaroma žala vietos gyventojams, kurie dėl sugadintų tinklo įrenginių netenka galimybės naudotis elektros energija.

AB LESTO duomenimis, šiemet neatsakingas elgesys bei tyčinis pašalinių asmenų įsibrovimas į bendrovės tinklo įrenginius, jų detalių bei alyvos grobstymas nusinešė dviejų asmenų gyvybes, dar keturi buvo stipriai sužaloti.

Pasak LESTO prevencijos ir kontrolės departamento direktoriaus Juozo Šakelos, patiriamų nuostolių dėl skirstomajam tinklui daromos žalos mažinimas yra vienas svarbiausių tikslų, siekiant bendrovės veiklos efektyvumo. Jo teigimu, bendrovė taiko techninius sprendimus ir imasi operatyvių organizacinių priemonių, bendradarbiaudama su policija, seniūnijomis ir bendruomenėmis.

LESTO specialistų nuomone, metų pradžioje dažnėjančius skirstomojo tinklo įrenginių plėšimus, siekiant pasisavinti detales galėjo lemti išaugusios spalvotųjų metalų supirkimo kainos ir aukštas nedarbo lygis.

„Nusikaltimų augimo tendencijai galimai turėjo įtakos ir tai, kad iš asmenų, priduodančių metalo laužą supirktuvėse ne visada reikalaujama dokumentų, kurie leistų identifikuoti legalų priduodamų metalų šaltinį ir patį asmenį. Pagal šiuo metu galiojantį gyventojų pajamų mokesčio įstatymą, supirkėjai, priimdami iki 200 Lt vertės metalo laužą, pinigus gyventojui gali išmokėti išduodami tik kasos aparato čekį ir neidentifikuodami asmenybės. Taip priduodant nežinia iš kur gautą „iki 200 Lt“ vertės metalo laužą po kelis ar keliolika kartų per dieną, galima uždirbti nemenkas neapmokestinamas pajamas. Taigi, „lengvi pinigai“ masina ir metalų vagis, ir supirkėjus“, – dažnėjančių vagysčių priežastis aiškina J.Šakela.

Pasak LESTO atstovo, reaguodama į blogėjančią situaciją, bendrovė diegė modernias signalizacijų sistemas, įrengė papildomus užraktus, naudojo kitas priemones, kuriomis būtų galima nustatyti nusikaltimų vykdytojus. Bendrovės specialistai paruošė specialų dažniausiai grobstomų skirstomojo tinklo įrenginių spalvotųjų metalų detalių pristatymo leidinį, kad metalų supirkėjai galėtų lengvai atpažinti ir nepriimtų išplėšto LESTO turto.

„Deja, ne visi metalų supirkėjai sąžiningai vykdo savo veiklą – faktai rodo, kad dalis jų nepaiso draudžiamų supirkti metalinių detalių sąrašo. Siekiant išaiškinti įvykdytus nusikaltimus kartu su policijos bei Valstybinės mokesčių inspekcijos pareigūnais patikrinome 34 metalo laužo supirktuves ir penkiose iš jų radome daugiau kaip 900 kg neteisėtai supirktų spalvotojo metalo detalių, neteisėtai pasisavintų iš elektros skirstomojo tinklo įrenginių. Daugiausia spalvotųjų metalų detalių vagysčių iš LESTO įrenginių įvykdyta Vilniaus rajone“, – sako LESTO prevencijos ir kontrolės departamento vadovas.

LESTO duomenimis, per pirmąjį šių metų pusmetį spalvotųjų metalų detalių vagysčių iš bendrovės eksploatuojamo tinklo skaičius išaugo 7 proc., lyginant su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu. Šįmet dėl tinklo įrenginių plėšimo ir jų detalių vagysčių bendrovė patyrė daugiau kaip 280 tūkst. litų žalą.

J.Šakelos teigimu, didelį rūpestį bendrovei kelia ir transformatorių alyvos vagystės. Lyginant su tuo pačiu laikotarpiu pernai, šiemet per pirmąjį pusmetį jų skaičius išaugo 34 proc., nuostoliai padidėjo 21 proc. (t. y. sudarė 385 tūkst. litų). Iš viso per pirmus šešis šių metų mėnesius dėl piktavalių veiklos 1140 vartotojų patyrė elektros tiekimo sutrikimus. Dažniausiai įvykdomos alyvos vagystės nustatytos Rokiškio (38 atvejai), Panevėžio (37), Jonavos (16), Kėdainių (11) rajonuose. LESTO specialistų nuomone, alyvą vagys naudoja patys arba parduoda kaip kurą žemės ūkio technikos savininkams.

„Padidėjusį alyvos vagysčių skaičių galėjo lemti augančios degalų kainos rinkoje ir pastaruoju metu sumažėjusios galimybės atsivežti pigesnių degalų iš Baltarusijos“, – teigia J.Šakela.

Pasak jo, kovojant su alyvų vagimis, į LESTO transformatorius pastaruoju metu pilama modifikuota alyva, kurią naudojant transporto priemonių vidaus degimo varikliuose, šie nepataisomai sugadinami. Be to, bendradarbiaujant su policijos pareigūnais, šiais metais buvo išaiškinta ne viena asmenų grupė, įvykdžiusi nusikalstamas veikas grobstant skirstomųjų tinklų bendrovei priklausantį turtą, transformatorinę alyvą.

Šiuo metu dėl Vilniaus rajone įvykdytų transformatorių apiplėšimų teisme nagrinėjama baudžiamoji byla dėl trijų asmenų nusikalstamų veikų. Vienas asmuo nuteistas – jam priteista atlyginti bendrovei LESTO virš 5 tūkst. litų. Šiais metais birželio mėnesį Kaune, bendradarbiaujant su policijos pareigūnais, buvo sulaikyta grupė asmenų, įtariamų vogus transformatorių alyvą bei ardžius elektros tinklo įrangą. Šiuo metu dėl šių asmenų neteisėtų veikų atliekamas ikiteisminis tyrimas.

Rugpjūčio pabaigoje Kupiškio rajone buvo sulaikyti du panevėžiečiai, įtariami įvykdę  transformatorių alyvos vagystes Kupiškio ir Panevėžio rajonuose. Šių įtariamųjų sulaikymas – vienas iš LESTO, policijos ir bendruomenės gyventojų bendradarbiavimo pavyzdžių.

„Siekdami sumažinti tragiškų įvykių ir išvengti nuostolių, skatiname gyventojus aktyviai įsitraukti į nusikalstamos veikos prieš skirstomuosius tinklus prevenciją. Organizuojame visuomenės švietimo projektus, atkreipiame dėmesį į saugaus elgesio reikalavimus, skatiname gyventojų pilietiškumą, pabrėžiant, kad šių pasekmių našta gula ant visų sąžiningų elektros vartotojų pečių. Sugadintų skirstomojo tinklo įrenginių atstatymas finansuojamas iš pajamų, gautų už elektros tiekimo ir skirstymo paslaugas. Maža to, dėl sugadintų įrenginių dažnai sutrinka elektros tiekimas elektros vartotojams“, – sako J.Šakela.

LESTO atstovas primena, kad gyventojai prašomi informuoti bendrovę apie pastebėtus elektros energijos grobstymo atvejus, plėšiamus elektros tinklo įrenginius, vagiamą alyvą ar nutrauktus laidus telefonu. J.Šakelos teigimu, dalis gyventojų aktyviai reaguoja į šiuos raginimus – šių metų pirmąjį pusmetį LESTO sulaukė per 600 pranešimų apie pastebėtus neteisėtos veiklos skirstomajame tinkle atvejus. Pagal gautus anoniminius pranešimus (tel. 8- 5 2552555 ir kontaktų centro tel. 1802), buvo nustatyti 106 neteisėto elektros vartojimo faktai, bendrovei kompensuota 95 tūkst. litų.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Temos: 2 Vandalai LESTO
Parašykite atsiliepimą apie 15min