Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

K.Čilinskas ir V.Bakas teigia, kad prokuratūros ir policijos vadovybė galėjo dangstyti plataus masto kontrabandą (papildyta 17.21 val.)

Policija
Andriaus Vaitkevičiaus / 15min nuotr. / Policija
Šaltinis: BNS
0
A A

Teisininkas Kęstutis Čilinskas ir Nacionalinio pareigūnų profsąjungų susivienijimo (NPPSS) lyderis Vytautas Bakas teigia, kad, remiantis policininkų surinktais duomenimis, kai kurie prokuratūros ir policijos vadovai galėjo prisidėti prie plataus masto kontrabandos dangstymo. Kauno apygardos prokuratūros vyriausiasis prokuroras Kęstutis Betingis, kuris kontroliuoja Kalvarijos policijos komisariato tyrimus, antradienį žurnalistams pareiškė, jog šis komisariatas yra probleminis.

Anot V.Bako, tai pakerta pačių pareigūnų pasitikėjimą sistema ir stumia iš jos sąžiningus pareigūnus.

„Pareigūnų surinkti duomenys rodo, kad grupė buvo, jos šaknys kontrabandinėje veikloje. (...) Jei nebūtų paliesti įtakingi kontrabandininkai, nebūtų tokios globos, paramos“, – antradienį per spaudos konferenciją kalbėjo K.Čilinskas.

Pasak V.Bako, labai pavojinga situacija susiklostė Marijampolėje ir už jos ribų. „Marijampolėje ir už jos ribų susiklostė labai pavojinga situacija, kai vadų vadukų (...) bizniai ir aferos gali apskritai pakirsti ne tik žmonių, bet ir pačių pareigūnų pasitikėjimą sistema. (...) Sudėtinga įsivaizduoti mums, kai pareigūnai sėdi pasalose, renka informaciją, o jų vadovai po to familiariai kaip, atsiprašant, draugeliai toliau bendrauja su tais įtariamaisiais“, – sakė V.Bakas.

„Sunkiai įsivaizduoju, kaip tie žmonės gali vadovauti apskrities policijai, disponuoti slapta informacija ir atlikti tyrimus“, – kalbėjo jis.

Anot K.Čilinsko, Policijos departamento generalinio komisaro pavaduotojas Visvaldas Račkauskas įtariamas trukdęs pareigūnams atlikti tyrimą ir piktnaudžiavęs tarnybine padėtimi.

„Jis trukdė duodant parodymus (...), pabrėžtinai sakydavo, kad susitikinės toliau, nors buvo kardomosios priemonės, kad negalima, bet buvo užfiksuota, jog susitinkama. (...) Akivaizdus trukdymas, piktnaudžiavimas savo padėtimi. (...) Buvo daromas spaudimas pareigūnams, įrodinėjama, kad jie neteisūs“, – teigė K.Čilinskas.

Tuo metu Kauno apygardos vyriausiasis prokuroras Kęstutis Betingis užsitraukė įtarimus dėl to, kad, pasak K.Čilinsko, apygardos prokuratūroje buvo trukdoma pareigūnams tirti šią bylą.

„Apygardos prokuratūroje šiurkščiai išbarti pareigūnai, ką jie daro, ko kišasi, ir nebeleista toliau dirbti toje byloje. (...) Teismui tik vienas iš įtariamųjų atiduotas, nors įrodymai buvo vienodi visiems (...) prašant tik baudos, nors byla rodė, kad pas tą asmenį rasta kontrabandinių prekių, naudotas smurtas. Mažai tikėtina, kad reikėjo elgtis švelniai su šiuo asmeniu, o kiti ištraukti iš bylos“, – kalbėjo teisininkas.

Pasak jo, taip buvo dangstomas „aukšto lygio nusikaltimas“, dėl kurio esą medžiodami tarėsi prokuratūros ir policijos vadovybės atstovai.

„Pareigūnų įsitikinimu, tai aukšto lygio nusikaltimo dangstymas. Jie susidarė įspūdį iš to, kad sutapo (...) šitos bylos gesinimas ir kaltų asmenų ištraukimas nuo atsakomybės su tuo, kad į Kalvarijų rajoną į medžioklę atvyko trys svarbūs asmenys: generalinio prokuroro pavaduotojas, generalinio komisaro pavaduotojas ir privačios saugos firmos vadovas. Pareigūnai įtaria, kad čia galėjo būti galutinai suderinta pozicija, kas turėjo galutinai įvykti šioje istorijoje, kuri prasidėjo nuo kontrabandos bylos“, – aiškino jis.

Pastaroji byla, K.Čilinsko žodžiais, dar nebaigta, ją tiria policijos kriminalistai, kurie esą baiminasi ją atiduoti prokurorams, nes mano, kad gali būti toliau trukdoma tyrimui.

Pirmadienį Kalvarijos rajono policijos komisariato kriminalistai kreipėsi į generalinį prokurorą, prašydami pradėti ikiteisminį tyrimą dėl Marijampolės apskrities vyriausiojo policijos komisariato (AVPK) vadovų veiksmų. Pareigūnai skundžiasi, kad yra verčiami nutraukti ikiteisminį tyrimą dėl kontrabandos ir vagysčių.

Policijos departamentas teigia, kad dėl Marijampolės AVPK viršininko pavaduotojo Edvardo Bukotos veiksmų tarnybinis patikrinimas jau atliktas ir tarnybinės atsakomybės nenustatyta, tačiau jo reputacija ir doroviniai principai tyrėjams sukėlė abejonių.

Kalvarijų kriminalistų skundas perduotas Lietuvos kriminalinės policijos biuro Korupcijos kontrolės valdybai.

Tarnybinis patikrinimas, pasak Policijos departamento, pradėtas po to, kai šių metų pradžioje buvo gautas Kalvarijos kriminalistų prašymas pareikšti nepasitikėjimą E.Bukota.

Policijos generalinis komisaras Marijampolės apskrities VPK viršininkui Kęstučiui Kalinauskui buvo nurodęs imtis priemonių, kad kilęs konfliktas neturėtų įtakos pareigūnų tarnybinei veiklai, kad būtų užtikrinti visaverčiai tarnybinio pavaldumo santykiai bei eliminuota galimybė neteisėtomis priemonėmis daryti poveikį nepasitikėjimą pasirašiusiems Kalvarijos kriminalistams, tačiau šie nurodymai nebuvo vykdomi pakankamai greitai.

NPPSS pirmadienį pranešė, kad „aukšti Marijampolės apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai dalyvauja nusikalstamo pasaulio, susijusio su kontrabanda ir vagystėmis, veikloje, o jų veiklą dangsto aukštesnių teisėsaugos įstaigų vadovai“.

Anot profesinių sąjungų pranešimo, neturėdami kitos išeities Kalvarijos rajono policijos komisariato kriminalistai kreipėsi į generalinį prokurorą, prašydami pradėti ikiteisminį tyrimą dėl Marijampolės apskrities AVPK viršininko pavaduotojo E.Bukotos, to paties komisariato viršininko Kęstučio Kalinausko, taip pat Kauno apygardos vyriausiojo prokuroro K.Betingio ir Policijos departamento generalinio komisaro pavaduotojo V.Račkausko veiklos.

Papildyta 17.21 val.: „Jau ne vienerius metus ten vyksta, švelniai sakant, nesusikalbėjimas. Teko išgirsti iš Marijampolės vyriausiojo prokuroro, kad Kalvarijos policijos komisariate maža to, kad, sakykime, darbas nėra tinkamai organizuojamas, bet stinga ir kvalifikacijos“, – teigė K.Betingis.

Tuo metu generalinis prokuroras Raimundas Petrauskas pažadėjo kruopščiai ištirti septynių Kalvarijos policijos komisariato pareigūnų skundą dėl spaudimo nutraukti kai kuriuos ikiteisminius tyrimus.

„Skundas tikrai bus ištirtas. Kadangi minimi aukšti pareigūnai, manau, reikalingas detalus ir kruopštus tyrimas“, – antradienį žurnalistams sakė jis.

Prokuroras K.Betingis tvirtino, kad jo vadovaujama prokuratūra nutarė perimti ikiteisminį tyrimą dėl medžių vagystės, nes sužinojo, kad pavaldiniai ketina pateikti įtarimus savo viršininkui, su kuriuo konfliktuoja jau ne pirmus metus.

Apylinkės vyriausiasis prokuroras informavo, kad pavaldus komisariatas, pavaldūs pareigūnai neva surinko kažkokią medžiagą prieš apskrities policijos komisariato viršininko pavaduotoją (Edvardą Bukotą – BNS) ir rengiasi teikti įtarimus. Taip praktikoje paprastai nedaroma. Paprastai tai daro vietos prokuroras“, – dėstė K.Betingis.

Anot jo, bylą perėmus prokuratūrai, aptikta daug šiurkščių Baudžiamojo proceso kodekso pažeidimų atliekant ikiteisminį tyrimą.

„Kadangi buvo labai grubiai, su šiurkščiais baudžiamojo proceso įstatymo pažeidimais surinkta medžiaga, kadangi buvo požymių, kad vykdyti neteisėti veiksmai prieš asmenis, kurie davė parodymus, siekiant, kad būtų kuo greičiau ir objektyviau ištirta, perimta byla ir perduota mūsų prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokurorams ištirti“, – pasakojo Kauno apygardos prokuratūros vadovas.

Be to, jis pranešė išsikvietęs Kalvarijos policijos komisariato vadovą Dainių Gaižauską ir jam pačiam išsakęs priekaištus dėl padarytų pažeidimų.

Anot K.Betingio, jis pareiškęs, kad net gali būti svarstomas klausimas dėl ikiteisminio tyrimo pradėjimo pareigūnų atžvilgiu.

„Pasakiau, kad gali būti taip, jog bus pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl piktnaudžiavimo tarnyba ir pareiginių įgaliojimų viršijimo dėl šios bylos tyrimo. Buvo vyriškas, rimtas pokalbis, man atrodė, kad turi pakakti“, – tvirtino prokuroras.

Tačiau ikiteisminis tyrimas dėl to nebuvo pradėtas.

K.Betingis antradienį atsisakė nurodyti, kokius šiurkščius pažeidimus Kalvarijos pareigūnai padarė.

Prokuroras informavo, kad jo pavaldiniai bylą dėl miško vagystės ištyrė ir perdavė teismui. E.Bukotai pateikti įtarimų esą nebuvo pagrindo. Jis šioje byloje figūravo kaip liudininkas.

K.Betingis tvirtino apie šią situaciją informavęs Policijos departamentą ir Generalinę prokuratūrą.
Prokuroras sakė neturįs duomenų apie galimus Marijampolės apskrities vyriausiojo policijos komisariato (VPK) viršininko pavaduotojo E.Bukotos ryšius su nusikalstamo pasaulio atstovais.

„Ten buvo, yra užprogramuotas konfliktas, nes pareigūnai, vaikšto, kalba, kelia erzelynę“, – apibendrino K.Betingis.

Jis pareiškė žinąs, kad konfliktas komisariate gali būti susijęs su siekiu gauti aukštesnes pareigas.

Antradienį į Marijampolę ir Kalvariją išvyko Policijos departamento pareigūnų grupė.

Policijos generalinio komisaro pavaduotojas Visvaldas Račkauskas, kurio pavardė taip pat minima Kalvarijos kriminalistų skunde, antradienį žurnalistams sakė jokio spaudimo šiems pareigūnams nedaręs.

„Jokių teisinių įgaliojimų daryti įtaką ikiteisminiam tyrimui aš neturiu ir jokio spaudimo aš nedariau“, – pabrėžė jis.

Anot V.Račkausko, anksčiau Policijos departamente atliktas tarnybinis patikrinimas dėl E.Bukotos veiksmų, ir jokio tarnybinio nusižengimo neaptikta.

Policijos generalinio komisaro pavaduotojas pasakojo, kad praėjusią savaitę grupė departamento pareigūnų jau lankėsi ir Marijampolėje, ir Kalvarijoje, kalbėjo su visais suinteresuotais asmenimis.

„Susidarė nuomonė, kad tie vertinimai, klausimai užduoti dėl vienokių ar kitokių faktų tikrumo, kaip suprantu, dabar tapo lyg ir kaltinimo pagrindu Policijos departamento ar prokuratūros darbuotojams. Nuomonių nesutapimas tapo pagrindu apkaltinti“, – kalbėjo V.Račkauskas.

Paklaustas, ar yra medžiojęs Marijampolėje, pareigūnas atsakė apie savo laisvalaikio pomėgius nekalbėsiąs.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min