Dabar populiaru
Publikuota: 2018 gruodžio 12d. 20:02

Kalinys atskleidė, kaip organizuodavo telefonų ir narkotikų patekimą į Pravieniškes

„Pravieniškių mafijos“ bylos nagrinėjimas
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr. / „Pravieniškių mafijos“ bylos nagrinėjimas

Vilniaus apygardos teismas tęsia Pravieniškių pataisos namuose veikusio nusikalstamo susivienijimo bylos nagrinėjimą. Trečiadienį prieš teismą stojo nuteistasis, pripažintas nukentėjusiu nuo, kaip įtariama, Aido Kupčiūno vadovaujamos gaujos. Jis papasakojo, kaip „vierchų“ paliepimu organizuodavo neleistinų paketų patekimą į įkalinimo įstaigą.

Nuteistasis į Pravieniškių pataisos namus pateko 2007-aisiais metais ir pasinaudojo suteikta galimybe darbuotis.

„Ten gyvenant pradžioje viskas buvo normaliai, po to prasidėjo nesutarimai, muštynės tarp kauniečių“, – teismui pasakojo nuteistasis.

Nuteistasis 2010 metais buvo perkeltas į pirmą lokalinį sektorių, kur dienas belangėje leisdavo aukščiausios kalinių kastos atstovai – bachūrai ir vierchai. Kaip jis pats pasakojo, perkeltas buvo dėl nusižengimų, vienas tokių – darbo vietoje įkliuvo girtas.

„Tuo metu nebuvo jokių bezpriedielų, jeigu leido gyvent, priėmė, čia gyvensi, ir viskas“, – sakė jis.

Tuo metu viršiausi Pravieniškėse buvo Kauno mafijos pažiba, jau vėliau nušautas laisvėje Deimantas Bugavičius ir Vidmantas Grigaliūnas.

„Konfliktas prasidėjo atvykus Aidui Kupčiūnui, Artūrui Račkeliui, Andriui Obelieniui. Matėsi trintis, prasidėjo konfliktai, kažkas vyksta. Pradėjo Kauno žmonės bendrauti visai kitaip, – pasakojo buvęs kalinys, šiuo metu gyvenantis Airijoje. – Norėjo patraukti vienus žmones, buvo Deima (D.Bugavičius), juos patraukė ir į tą vietą stojo Aidas (A.Kupčiūnas).“

Buvusi Pravieniškių valdžia buvo nuversta itin žiauriai, jie ne kartą buvo žiauriai sumušti.

Nuteistasis savo akimis pasakojo matęs, kaip V.Grigaliūnas be sąmonės buvo nešamas į ligoninę.

Suprasti akimirksniu

  • Iš viso šioje byloje kaltinimų sulaukė 16 asmenų, jų amžius nuo 20 iki 55 metų. 14-a iš jų šiuo metu – už grotų. Tarp kaltinamųjų – ne tik kaliniai, teisiamas ir Pravieniškių pataisos namų Kriminalinės žvalgybos skyriaus vyresnysis inspektorius Evaldas Baronėnas.
  • Nusikalstamas susivienijimas Pravieniškių pataisos namuose veikė 2011–2017 metais.
  • Vyrams pateikti kaltinimai dėl nusikalstamo susivienijimo organizavimo, vadovavimo jam ir dalyvavimo susivienijimo veikloje, dėl bejėgiškos būklės asmens itin žiauraus nužudymo ir kitų nusikaltimų.
  • Įtariama, kad pataisos namuose Aidas Kupčiūnas tapo nusikalstamo susivienijimo vadeiva, jam talkininkavo Andrius Obelienius ir Artūras Račkelis.
  • Į šį susivienijimą trijulė įtraukė ir kitus nuteistuosius, kaip mano bylą tyrę pareigūnai, dalis jų didelio pasirinkimo neturėjo, mat su besipriešinančiais buvo susidorojama.
  • Manoma, kad grupuotės vadeivos sprendė klausimus dėl fizinių bausmių taikymo. Bausti naudotos metalinės lazdos, elektros laidai, kiti žalojimui skirti įrankiai.
  • A.Kupčiūnas su parankiniais skirstė nuteistuosius į aukštesnes ar žemesnes grupes, tarp nuteistųjų vadinamas kastomis, suteikdami šioms grupėms priskirtiems nuteistiesiems privilegijų dėl geresnių sąlygų pataisos namuose arba šias sąlygas blogindami.
  • Iš bausmę atliekančių nuteistųjų kaltinamieji, įtariama, reikalavo mokėti pinigines lėšas į bendrą nusikalstamo susivienijimo pinigų fondą ir jį tvarkė, kontroliavo šių lėšų įmokėjimą, panaudojimą.
  • Nusikalstamo susivienijimo vadovai sprendė nuteistųjų neteisėtos veiklos pataisos namuose klausimus: leido arba draudė užsiimti narkotinių ar psichotropinių medžiagų disponavimu, turto prievartavimu, telefonų, alkoholio ir kitų draudžiamų daiktų platinimu.

Organizavo daiktų permetimą

Nuteistasis teismui aiškino, kad pats visada stengėsi laikytis nuošaliau ir tiesiog ramiai atlikti bausmę. Savęs jis nepriskyrė bachūrų kastai, tačiau tvirtino nebuvęs ir nuskriaustuoju.

Tačiau valdžią į savo rankas perėmus A.Kupčiūnui, ramūs laikai lokaliniame sektoriuje pasibaigė. Pačiam jam buvo liepta organizuoti neleistinų daiktų patekimą į Pravieniškes.

„Pasakydavo, pasikviesdavo Artūras arba Aidas, sakydavo, šiandien bus, ir reikėdavo padaryti“, – pasakojo buvęs kalinys.

Anot jo, vos gavęs paliepimą iš vierchų, susiskambindavo su laisvėje buvusiu pažįstamu Meilučiu.

„Prie jo privažiuodavo, paduodavo paketus, – pasakojo jis. – Tada laukdavome vakaro, tokie metimai vyksta tik vakarais, paprastai, apie 23 valandą.“

Permetimo schemoje veikia keletas nuteistųjų. Pats liudytojas antrame aukšte stovėdavo prie lango, stebėdavo vidinį kiemą ir bokštelį, ar tuo metu nevaikšto apsauga.

„Tada man paskambindavo, sakydavo, pasiruošk. Tarnas perduoda šią žinutę nuskriaustiesiems, kurie laukdavo rabočkėje, lauke, gamybinėje zonoje“, – pasako jis.

Metikas tuomet sviesdavo ryšulį per tvorą. Gaidžiams, norint pasiimti siuntinius, tekdavo perlipti dar vieną spygliuotą tvorą, spygliams įveikti ant jų užmesdavo čiužinius.

Kalėjimų departamento nuotr./Permesti daiktai
Kalėjimų departamento nuotr./Permesti daiktai

„Po viso to siuntinius jie perduoda tarnams. Tada jie įneša į vidų ir perduoda, kam reikia. Aš tik sakydavau telefonu metikui, gali mest, ar negali mest“, – sakė jis.

Nuteistasis nežinodavo, kas yra tuose paketuose, tačiau neabejojo, ten būdavo telefonai. Paklaustas teisėjo, ar taip įkalinimo įstaigą galėjo pasiekti ir narkotikai, jis atsakė: „Tikrai gali būti“.

Klausiamas, kodėl išvis prie to prisidėjo, nuteistasis tvirtino neturėjęs kito pasirinkimo.

„Man tikrai nebuvo pasirinkimo, jei man pasakė kažką daryti, viskas. Būčiau klausęs bet ko. Aš neturėjau pasirinkimo, kitaip su manim būtų susidoroję“, – sakė jis.

Itin pavojingi

Šioje byloje kaltinimai pateikti dėl nusikalstamo susivienijimo organizavimo, vadovavimo jam ir dalyvavimo susivienijimo veikloje, dėl bejėgiškos būklės asmens itin žiauraus nužudymo ir kitų nusikaltimų.

Įtariama, kad pataisos namuose Aidas Kupčiūnas tapo nusikalstamo susivienijimo vadeiva, jam talkininkavo Andrius Obelienius ir Artūras Račkelis.

Į šį susivienijimą trijulė įtraukė ir kitus nuteistuosius, kaip mano bylą tyrę pareigūnai, dalis jų didelio pasirinkimo neturėjo, mat su besipriešinančiais buvo susidorojama.

Įtariama, kad nusikalstamo susivienijimo dalyviai dėl savanaudiškų paskatų sužalojo kelis nuteistuosius, dar du bejėgiškos būklės nuteistuosius pasikėsino nužudyti, o vieną nuteistąjį nužudė itin žiauriai kankindami.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./„Pravieniškių mafijos“ bylos nagrinėjimas
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./„Pravieniškių mafijos“ bylos nagrinėjimas

Manoma, kad grupuotės vadeivos sprendė klausimus dėl fizinių bausmių taikymo bei asmeniškai ar per kitus nusikalstamo susivienijimo dalyvius, nuteistuosius, taikė fizines bausmes nuteistiesiems. Bausti naudotos metalinės lazdos, elektros laidai, kiti žalojimui skirti įrankiai.

A.Kupčiūnas su parankiniais skirstė nuteistuosius į aukštesnes ar žemesnes grupes, tarp nuteistųjų vadinamas kastomis, suteikdami šioms grupėms priskirtiems nuteistiesiems privilegijų dėl geresnių sąlygų pataisos namuose arba šias sąlygas blogindami.

Iš bausmę atliekančių nuteistųjų kaltinamieji, įtariama, reikalavo mokėti pinigines lėšas į bendrą nusikalstamo susivienijimo pinigų fondą ir jį tvarkė, kontroliavo šių lėšų įmokėjimą, panaudojimą.

Nusikalstamo susivienijimo vadovai sprendė nuteistųjų neteisėtos veiklos pataisos namuose klausimus: leido arba draudė disponuoti narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis, užsiėmė turto prievartavimu, telefonų, alkoholio ir kitų draudžiamų daiktų platinimu.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./„Pravieniškių mafijos“ bylos nagrinėjimas
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./„Pravieniškių mafijos“ bylos nagrinėjimas

Užvaldė Pravieniškes

Tarp kaltinamųjų – ne vien suimtieji, vienas jų Pravieniškių pataisos namų Kriminalinės žvalgybos skyriaus vyresnysis inspektorius Evaldas Baronėnas.

Vadovaujamų pareigų neužėmęs buvęs prižiūrėtojas kaltinamas dalyvavimu nusikalstamo susivienijimo veikloje ir piktnaudžiavimu tarnyba.

Gaujos vadovai ir dalyviai tarp bausmę atliekančių nuteistųjų aktyviai propagavo jų pačių nustatytas kriminalinio pasaulio subkultūros elgesio taisykles, kartu visiškai ignoruodami oficialias Pataisos namų tvarkos normas.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Kalėjimų departamento pareigūnai atlieka kratą Pravieniškių pataisos namuose
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Kalėjimų departamento pareigūnai atlieka kratą Pravieniškių pataisos namuose

Nuteistieji perėmė įkalinimo įstaigą į savo rankas, o Pravieniškių vadovai užsimerkdavo prieš vykdomus nusikaltimus.

Dar pavasarį, perduodant bylą į teismą, tuometinis Lietuvos kriminalinės policijos biuro viršininko pavaduotojas Andžejus Roginskis sakė, kad susivienijimas veikė 2011–2017 metais.

„Tai vienas pirmųjų tyrimų, jis padėjo išaiškinti brutalius nusikaltimus“, – sakė A.Roginskis. Anot jo, jei nuteistieji nenorėdavo dalyvauti gaujos nusikaltimuose, jie buvo verčiami tą daryti. Nors asmuo buvo siunčiamas už grotų pasitaisyti, jis ten įgydavo kitokios patirties.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Gyvenimas

A.Varnos karjera Londone – nuo garsenybių vairuotojo iki brangaus fotografo: kodėl grįžo į Lietuvą?

Aktualu

Verslininkas, filantropas S.Karosas išlydimas į paskutinę kelionę – atguls Menininkų kalnelyje

Aktualu

Gdansko merui Pawelui Adamowicziui tariamas paskutinis sudie

Gazas

Kelionė tvarkomu Palemono keliu – kraupus nuotykis gyventojai

„Vieni vartai“: didžiausios Lietuvos futbolo viltys, „Atlanto“ laidotuvės ir E.Jankausko nauja stotelė

24sek

Už „skubantį“ L.Lekavičių iškalbingesnis buvęs R.Pitino gyrė ir sirgalius, ir žurnalistą

Maistas

Vytaro Radzevičiaus „Pasaulio puodai“: jaučio liežuvis su grybais

Aktualu

Dvi avarijos toje pačioje Vilniaus vietoje: dėl slidžios dangos susidūrė keturios mašinos

Gazas

Iš Dakaro – į kalėjimą

Vardai

Dueto „Lilas ir Innomine“ narys Konstantinas Kiveris susituokė su mylimąja Juste Mikelekvičiūte

Pasaulis kišenėje

Turkija grįžta į auksinius savo laikus – šeimai atostogos gali brangti ir triženkle suma

Gyvenimas

Varlių kolekcininkė Reda siekia Lietuvos rekordo – vyras eksponatams pastatė net specialų namelį

Aktualu

S.Paltanavičius: prisimenate žiemą, kai šalo iki 42,9 ℃?

15min tema Aktualu

Apiplėšimas prie televizoriaus: iš patiklios lietuvės už laimės ritualus išviliojo 10 000 eurų

24sek

Gražiausių Eurolygos epizodų 10-uke – blokų karuselė, A.Gudaitis ir karaliaujantis A.White'as

Vardai

Ramūnas ir Justina Rudokai paskutinę akimirką buvo priversti praleisti apdovanojimus: „Buvo ašarų“

Aktualu

Viduržiemio orai: kitą savaitę grįžta stiprūs šalčiai

24sek

D.Sirvydis nesitikėjo tokio sezono: „Kaip viskas klostosi, yra nerealu“

Aktualu

Drama Vilniuje: Nemenčinėje nestojęs „Ford“ buvo persekiojamas ir pašautas

Kultūra

Aušra Kaziliūnaitė: Amerikietiški dienoraščiai III. Kūnai ir ruduo

Vardai

Dūzgės neįprastoje aplinkoje: Operos ir baleto teatre įžymybės šventė kartu su metų geriausiais

Vardai

„Žmonės 2019“ apdovanojimai: vyriškos ašaros, naujoko sėkmė ir įkvepiančios kalbos

24sek

Vienas už visus, visi už vieną: A.White'o pažintis su „Žalgirio“ rūbinės vertybėmis

Sportas

T.Danilevičius apie virtinę paraiškų į trenerio postą: „Visi specialistai mano, kad tai prestižinė vieta“

Aktualu

Konfliktą su vyru klaipėdietė sprendė dūriu peiliu į koją

Naujienos

Aktualu

D.Grybauskaitė: jokių pažymų apie premjero skelbiamas grėsmes nėra

Aktualu

Prie Havajų sudužus naikintuvui buvo sužeistas jo pilotas

Aktualu

Ukrainos konsulas aplankė Maskvoje laikomus ukrainiečių jūreivius

Gyvenimas

Išgirdę 8-metės dukters diagnozę tėvai nustėro: Lietuvoje gydymo nėra

Aktualu

Kanada nerimauja dėl dar vieno Kinijoje dingusio savo piliečio

Gazas

Keliuose yra slidžių ruožų

Aktualu

Buvęs Panevėžio policijos viršininko pavaduotojas G.Kliauga siekia žalos atlyginimo

Sportas

Čempionų lyga: paskutinis laimingasis „Lyon“ ir grandų sensacingi pralaimėjimai

Aktualu

Panevėžyje girtas vairuotojas policijai įkliuvo prie visą parą veikiančio baro

Aktualu

Švietimo ir mokslo komitetas pritarė D.Grybauskaitės etatinio apmokėjimo pataisoms

Aktualu

Londoną supančiojus „Brexit“ mazgams priblokšta Europa klausia: „Kas jums pasidarė?“

Aktualu

Kokią kainą mokėsime kovoje su suklastotomis naujienomis?

Aktualu

D.Grybauskaitė vyksta į Briuselį tartis dėl „Brexit“, ES biudžeto

Patikrinta 15min Aktualu

Tiesa ar melas? Saulius Skvernelis: „Ministro pirmininko atlyginimas dėl mokesčių reformos nesikeis nė vienu euru“

Mokslas.IT

Rusijoje demonstruotas „pažangus robotas“ pasirodė esąs žmogus su roboto kostiumu

Gyvenimas

Savanoriaujanti Vitalija: „Kodėl seneliai, turintys artimuosius, jaučiasi tokie vieniši?“

Sportas

Čempionų lyga: Maskvos CSKA vėl pažemino namuose žaidusį Madrido „Real“

Verslas

Jau kitais metais pinigų pervedimus bus galima atlikti per kelias sekundes

24sek

Čempionų lyga: „Neptūnas“ namuose nukovė be pralaimėjimų žengusius italus

Aktualu

Antarktidoje žuvo du JAV stoties techniniai darbuotojai

24sek

Formalumas, bet malonus: „Rytas“ – Europos taurės „Top 16“ etape

N-18 Aktualu

Kraupus lietuvės nužudymas Anglijoje: kaltinamasis nusprendė savo naudai neliudyti

Verslas

Jaunus medikus nuvylusi A.Pabedinskienė jaučiasi įžeista: mokiau pagal pateiktas temas

Gazas

„Bugatti Veyron“ išlaikymas: už vienos detalės kainą – naujas įprastas automobilis

Aktualu

Britanijos premjerė Th.May ragina savo partiją palaikyti ją per balsavimą dėl nepasitikėjimo

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

00:21
20:23
01:49

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min