Dabar populiaru
Publikuota: 2018 lapkričio 9d. 17:57

Kaune atimtų ir grąžintų vaikų istorija: įtarimai pateikti ir tėvui, o tėvas smurtu kaltina globėjus

Atimtų vaikų mama Eglė Kručinskienė
Mariaus Vizbaro / 15min nuotr. / Gintaras ir Eglė Kručinskai

Didelį atgarsį visuomenėje sukėlusi istorija, kuomet iš kauniečių Kručinskų šeimos iš pradžių buvo atimti, o vėliau grąžinti du vaikai, darosi vis painesnė. Per apklausai dukrai paliudijus, kad tėvas jai yra sudavęs, o tėvui pripažinus, kad kažkada yra sudavęs dukrai per užpakalį, prokuratūra dėl to jam oficialiai pareiškė įtarimus. Tuo pat metu tėvas viešai užsiminė, kad jo dukra galėjo patirti smurtą būdama pas laikinuosius globėjus. Policija ėmėsi šių aplinkybių patikslinimo: renkama pradinė informacija, ar šis atvejis vertas bylos ir globėjams.

Skandalingai atimtų ir vėl šeimai grąžintų mažamečių tėvas Gintaras Kručinskas apie dukters galbūt patirtą smurtą viešai prasitarė prieš keletą dienų, prieš tai pats pabendravęs su savo mergaite apie laikotarpį, kuomet ji priverstinai gyveno pas globėjus.

„Tai kaip, sakau, jus ten migdydavo? Mergaitė sako „Griebdavo už pilvo ir judindavo mus“, net taip atsidusau. Sakau, kratydavo? Ar skaudėdavo? Verkdavai? „Verkdavau“, – lapkričio 7 d. „LNK Žiniose“ pasakojo G.Kručinskas.

15min sužinojo, kad į šiuos žodžius reagavo Kauno policija ir jau ėmėsi tyrimo. Baudžiamojo proceso kodekse (BPK) šis preliminarus tyrimas vadinamas pranešimo duomenų patikslinimu.

„Jie tą užfiksavo ir atlieka tą patikslinimą. Jiems neatlikti čia neišeina. O mes patys tų smulkmenų dabar nesprendžiam“, – epizodo nesureikšmino Kručinskų šeimos advokatas Saulius Dambrauskas ir dar pridūrė, kad asmeniškai jis ar jo atstovaujamasis G.Kručinskas jokio skundo teisėsaugai neteikė.

Kokiu pagrindu aplinkybių patikslinimas atliekamas, 15min paaiškino Kauno apylinkės prokuratūros Ketvirtojo skyriaus Vyriausioji prokurorė Daiva Brudnienė.

„Duomenys apie galimai padarytą nusikalstamą veiką gali būti iš įvairių dokumentų ir šaltinių gaunami. Tai gali būti tiek pareigūno tarnybinis pranešimas, tiek kažkieno apklausos protokolas, tiek kito ikiteisminio metu gauti duomenys, reikalaujantys naujo ikiteisminio tyrimo, tiek iš viešosios erdvės“, – aiškino prokuratūros atstovė.

Kuriuo pagrindu aplinkybių patikslinimas atliekamas konkrečiai šiuo atveju, 15min pašnekovė nedetalizavo.

VTAS laukia, ką ištirs policija

Kaip žinoma, kuomet nustatoma reali grėsmė vaikų saugumui šeimoje, teismas gali nuspręsti perduoti juos laikiniems globėjams. Taip įvyko ir šiuo atveju – Kručinskų mergaitei ir berniukui buvo suteikta laikina globa. Kas konkrečiai globėjais tampa – konfidenciali informacija, nesuteikiama visų pirma tėvams, nei kitiems pašaliniams asmenims. Tačiau policija tai, žinoma, gali sužinoti.

Kauno apskrities vaiko teisių apsaugos skyrius (VTAS) vedėjos pareigas laikinai einanti Andželika Vežbavičiūtė teigė, kad iš jos vadovaujamos tarnybos kol kas jokių duomenų neprašoma.

„Kaip tarnyba, mes šiame aplinkybių patikslinime nefigūruojame. Mes tik gavome iš prokuratūros informaciją, kad toks patikslinimas policijoje yra atliekamas. Teisėsauga aiškinasi, tikslinasi, o jei kažko imsis daugiau, tada matysim ir mes. Jei būtų nustatytas netinkamas globėjos veikimas, tada mes svarstytume dėl globėjos tinkamumo“, – kalbėjo A.Vežbavičiūtė.

Tuo pačiu Kauno VTAS vadovė užtikrino, kad Kručinskų vaikai buvo atiduoti jokių abejonių nekėlusiems globėjams.

„Jie yra įvertinti, mokymus praėję. Jų globos kokybė yra įvertinta, be to, globėjų prižiūrimus vaikus lanko ir socialiniai darbuotojai. Yra visa sistema, o ne taip, kad kažkoks fizinis asmuo vaikus pasiėmė ir savo nuožiūra su jais elgiasi“, – ramino laikinoji vedėja.

Ar, A.Vežbavičiūtės požiūriu, globėjams mestas šešėlis nėra bereikalingas intrigų, įtampos kurstymas ir be to jau sudėtingoje situacijoje? „Tokios įžvalgos galėtų būti. Kartais iš tiesų ne faktai, o emocijos ima viršų. Bet nenoriu apibendrinimų daryti, kol neturiu pilnos informacijos“, – neskubėjo vertinti 15min pašnekovė.

Tikslins ne ilgiau nei 10 dienų

Aplinkybių patikslinimas, atliekamas pagal Baudžiamojo proceso kodeksas BPK 168-ąją straipsnį, šiuo metu dar nėra baigtas, 15min informavo prokurorė D.Brudnienė.

Jei policija nuspręs ikiteisminį tyrimą pradėti, jį atliks būtent policijos tyrėjai, tačiau organizuos tyrimą ir bylai vadovaus prokuratūra. Jei bus priimtas sprendimas atsisakyti pradėti ikiteisminį tyrimą, prokuratūra turės patikrinti tokio sprendimo pagrįstumą ir teisėtumą.

Jei policija nuspręstų bylos globėjams nekelti, sprendimą patikrintų prokuratūra.

„Dar reikia žinoti, kokį sprendimą priims policijos komisariatas, tikrindamas aplinkybes. Nes jis ir šiandien, ir ryt gali pradėti ikiteisminį tyrimą. Priešingu atveju, jei sprendimas bus atsisakyti pradėti ikiteisminį tyrimą, mes jį galėsime revizuoti, tikrinti, jei reikės – ir naikinti,“ – aiškino prokurorė.

BPK numato, kad tokie proceso veiksmai turi būti atlikti per kuo trumpesnius terminus, bet ne ilgiau kaip per 10 dienų.

Suprasti akimirksniu

  • Istorija prasidėjo rugsėjo 29 dieną apie 13 valandą, kai kaunietė Eglė Kručinskienė buvo išėjusi su dviem mažamečiais vaikais pasivaikščioti Panemunės šile Kaune.
  • Anot motinos, dvejų metų sūnus pasileido bėgti miško takeliu į dviračių taką ir dingo iš akiračio. Moteris paliko trimetę dukrą ir pasivijo berniuką. Vienas praeivis matė, kaip ji pliaukštelėjo porą kartų vaiką per kombinezoną, o netrukus sudavė ir per rankytę, kad mažylis sureaguotų.
  • Kaunietis motiną ėmė filmuotis, atvyko policija, motina uždaryta į areštinę. Pareigūnai iškėlė bylą. Vaikai mėnesiui atimti iš šeimos, po to grąžinti.

Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijos poskyris 15min informavo, kad pagrindinėje byloje pareigūnai vis dar tęsia ikiteisminį tyrimą pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 284 str. (dėl viešosios tvarkos pažeidimo) ir 140 str. 3 d. (fizinio skausmo sukėlimo ar nežymaus sveikatos sutrikdymo mažamečiui) asmeniui. Kaip žinoma, BK 284-asis straipsnis šiuo atveju aktualus todėl, kad pats pirmas konfliktas, nuo kurio ir įsisiūbavo visa istorija, vyko būtent viešoje vietoje.

Kručinskų advokatas S.Dambrauskas paaiškino, kaip tyrėjų akiratyje atsidūrė ne tik motina, bet ir tėvas.

„Todėl, kad jisai papasakojo apie vaikų auklėjimą, ir paminėjo, iš kur atsiradęs tas rykštelės elementas jų šeimoje, kaip drausminanti priemonė“, – minėjo advokatas.

Vaikų tėvas neslepia, kad kažkada yra pliaukštelėjęs dukrai per užpakalį.

G.Kručinskas tiesiog papasakojo, kad kuomet vaikai susipyksta tarpusavyje, rykštele jie sudrausminami, ir tuomet vėl susitaiko. Vaikų tėvas taip pat neslėpė, kad ar prieš metus ar kažkada yra pliaukštelėjęs dukrai per užpakalį.

Advokatui padėtis atrodo tragikomiška

Baudžiamajame kodekse tokie veiksmai aptariami 140-ajame straipsnyje „Fizinio skausmo sukėlimas ar nežymus sveikatos sutrikdymas.“

Šio straipsnio 3-oje dalyje numatoma, kad tas, kas mušdamas ar kitaip smurtaudamas sukėlė mažamečiui fizinį skausmą, baudžiamas viešaisiais darbais arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki dvejų metų.

Advokatą glumina, kad įtarimai pareikšti dėl nusikaltimo, kurio padarymo laikas nėra žinomas ir vargu ar teoriškai jį galima nustatyti.

„Jis neprisimena, kada tai buvo, tik prisimena, kad buvo. Tai – tragikomiška situacija“, – nuostabos neslėpė S.Dambrauskas.

Teisininko žodžiais tariant, iki šiol didžiausias šioje istorijoje padarytas pažeidimas – nepagrįstas vaikų atėmimas iš tėvų, padaręs „didžiulę žalą“ tiek tėvams, tiek vaikams.

„Kol kas mes apskritai visą šią situaciją laikome nenormalia“, – pareiškė S.Dambrauskas, pridūręs turintis omenyje tokį aktyvų tarnybų ir teisėsaugos reagavimą į Kručinskų vaikų drausminimą.

Komentarai: 22

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Verslas

Lietuvio emigracija Suomijoje truko pusdienį: darbdavys mini „netipinę situaciją“

Lapkričio TOP 13: knygų antplūdis artėjant šventėms.

Aktualu

Avarijoje prie Balėnų kaimo aštuonmetį mirtinai sužalojo Mažeikių tarybos narys Sigitas Kaktys

Vardai

„Atspėk, kas dėžėje“ premjera: tokių Monikų dar nematėte – iš baimės net drebėjo rankos

Erikos istorija

Aktualu

Suprasti akimirksniu: 15min atsako į svarbiausius klausimus apie prezidento rinkimus

N-18 Aktualu

Lukiškių prižiūrėtojus fekalijomis apipylęs žudikas žagintojas pats tapo nukentėjusiuoju

Aktualu

Koks „Brexito“ likimas palankiausias Didžiosios Britanijos lietuviams?

Gazas

Kodėl žmonės XIX a. taip bijojo greičio: mitai apie iškritusias gimdas ir ištirpusius kūnus

Gyvenimas

K.Mišinienė: „Seksualinę prievartą patiria ne tik įkalinimo ar globos įstaigose esantys vyrai“

24sek

K.Pangosas: apie svarbiausią Šaro pamoką, nustebinusius katalonus ir stiprų „Žalgirį“

Aktualu

Theresa May atmeta galimybę rengti antrą referendumą dėl „Brexit“

24sek

Antanas Guoga apie „Ryto“ skandalus: „Praeities šešėliai persekioja klubą“

Aktualu

„Lion Air“ katastrofa: žuvusiojo sužadėtinė vestuvinėje fotosesijoje pozavo viena

Vardai

Iglė per gimtadienį scenoje sulaukusi 4 kilogramus sveriančio S.Prūsaičio siurprizo neteko žado

Sportas

Stebuklo nebus – Kauno „Vytis“ antrą kartą pralaimėjo Čempionų lygoje

15min eksperimentas Gazas

15min/Gazas patikrino: ką naktį mato vairuotojas, jei pėsčiasis eina su „tautine apranga“

Vardai

Internete žaibiškai pasklidusi parodija Karolinos Meschino nė kiek neįžeidė: „Nauda abipusė“

Pasaulis kišenėje

Kelionė Vokietijoje: Freizingas – bavariško jaukumo oazė

Aktualu

Po LRT tyrimo apie Registrų centrą – numatomi tyrimai Seime ir prokuratūroje

Naujienos

24sek

Šarą po pertraukos išgirdęs „Žalgiris“ iš Podgoricos grįžta su pergale

Verslas

Konkursas „Už darnią plėtrą“: šalia aerodromo iškilę namai aviacijos ir technologijų entuziastams

Gyvenimas

Žaneta apie depresija sirgusią seserį: „Ji nenorėjo sau padėti – o gal nemokėjo“

Kultūra

„Faktų galios“ paraštėje: kas svarbiau – kardas ar petnešos?

Aktualu

Viešuoju transportu keliauti su vaiku: iššūkis ar patogumas?

24sek

Prieš išvyką į Kauną „Barcelona“ nukovė pergalę Rusijoje

Verslas

Kaune atidaryti atsinaujinę gimdymo namai, kuriuose gimė ir trys A.Verygos vaikai

Vardai

Michelle Obamos išpažintis: patyrusi persileidimą, dukrų susilaukė tik po pagalbinio apvaisinimo

Aktualu

Britų ministras atsistatydino dėl „siaubingos klaidos“ ruošiant „Brexit“ susitarimą

Aktualu

VTEK į skandalą įsukęs M.Siaurys siekia grįžti, bet komisija viliasi, kad su juo dirbti neteks

Sportas

Kovotojas Igoris Osininas: ringe aš niekada nepykstu

Gazas

Vaidotas Žala Dakarui pasirengęs: pasikrapštysime garaže, pasifotografuosime ir krausime dešras bei maisto davinius

Maistas

Gastronomijos istorikas: lietuvių simpatijos skirtingai mėsai kito su laikmečiu

Aktualu

Politologė R.Urbonaitė: mikrodvikovas su Seimu dažniau pavyksta laimėti prezidentei

Mokslas.IT

Vilniaus universitete pristatytas beaidis kambarys: neatspindi nei garso, nei elektromagnetinių bangų

Verslas

Latvijos centrinio banko vadovas tapo įtariamuoju dar viename baudžiamajame tyrime

Vardai

Šeima ir draugai išlydi Arūną Storpirštį: „Kad ir kokių cirkų prikrėtęs, kito niekada nenuskriaudė“

15min iš Podgoricos 24sek

„Žalgiriui“ švilps bei keiksnos ir kontroversiškas Juodkalnijos prezidentas

„Eurolygos diena“: aiški prognozė „Žalgiriui“ ir netikėtas prizas (5/5)

Interviu Aktualu

Valstiečius svarbiuose balsavimuose išduodantis R.Martinėlis: „Aš visada buvau liberalas“

Vardai

Ypatingos

07:22
06:20

Gera keliauti kartu

Ko reikia šiuolaikiniam pirkėjui?

Sveikata

Mamos prieš meningokoką

Būk nesustabdoma

Parašykite atsiliepimą apie 15min