Dabar populiaru
Publikuota: 2013 gegužės 30d. 13:46 , atnaujinta: 2013 gegužės 30d. 15:51

Kaune degė Šv. Nikolajaus Stebukladario cerkvės stogas

Kaune degė cerkvė
Aliaus Koroliovo nuotr. / Kaune degė cerkvė

Ketvirtadienį apie 13 val. Kaune, Žaliakalnyje atvira liepsna užsidegė Šv. Nikolajaus Stebukladario cerkvės stogas.

Apie gaisrą Žaliakalnyje, Kapsų ir Širvintų gatvių sankryžoje įsikūrusioje Šv. Nikolajaus Stebukladario cerkvėje, bendruoju pagalbos telefonu 112 buvo pranešta 13.19 val. Į įvykio vietą buvo išsiųstos 4 ugniagesių cisternos ir autokopėčios. Apie 14 val. atvyko pastiprinimas – dar viena autocisterna.

Ugniagesiai nustatė, kad gaisro židinys – cerkvės palėpėje virš altoriaus. Netrukus paaiškėjo, kad ugnies židinių – ne vienas, todėl pradėta ardyti ne tik palėpės konstrukcija, bet ir skardinis stogas.

Gesinimo darbams trukdė tiršti dūmai, apsunkinę matomumą, gelbėtojai turėjo dirbti su kvėpavimo aparatais. Vienam ugniagesiui pasidarė silpna. Jam prireikė medikų pagalbos, kiti žmonės per gaisrą nenukentėjo.

Apie 14.37 val. buvo paskelbta gaisro lokalizacija, o už 20 minučių gaisras buvo užgesintas. Tačiau gelbėtojai dar dirbo gaisravietėje kelias valandas dengdami altorių, ardydami sudegusias cerkvės lubas. Gaisro priežastis nustatinėjama, tačiau neatmetama, kad liepsną galėjo sukelti neatsargus elgesys su ugnimis, mat ryte cerkvėje buvo laikomos mišios ir uždegta daug žvakių.

Cerkvėje saugoma daug vertingų kultūrinių vertybių, kurias bandyta apsaugoti greitai išnešant į lauką. Dvasininkas, bendruomenės nariai, kultūros paveldo darbuotojai, padedami ugniagesių, iš vidaus tempė senas knygas, ikonas, kryžius ir kitus vertingus daiktus.

Tikimasi, kad bent dalį vandens ir ugnies apgadintų vertybių pavyks restauruoti. Patirti nuostoliai nustatinėjami.

Cerkvė – kultūros vertybė

Wikipedia.org skelbiama, kad Kauno Šv. Nikolajaus Stebukladario cerkvė – vienintelė sentikių cerkvė Kaune. Pastatas yra vieno aukšto, su centriniu bokštu pietvakariniame fasade, stačiakampio plano (ilgis 19 m, plotis 12, m, aukštis 5 m).

Cerkvė statyta kaip Kauno sentikių religinės bendruomenės (Lietuvos senųjų stačiatikių pomorų bažnyčios) maldos namai. Statyba užtruko kiek ilgiau nei metus – nuo 1905 m. balandžio iki 1906 m. gegužės. Pirmojo pasaulinio karo metais uždaryta.

Tarpukariu cerkvė tapo svarbiu Lietuvos sentikių religiniu ir kultūriniu centru. 1922 m. gegužės 6 d. Kaune įvyko pirmasis Sentikių pomorų bažnyčios Lietuvoje suvažiavimas.

2006 m. gegužės 22 d. paminėtas cerkvės 100 metų pašventinimo jubiliejus. 2007 m. spalio 24 d. cerkvė įrašyta į Lietuvos Respublikos kultūros vertybių registrą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Mano namas

Gaminkite protingai

Kelionė „The Coldest Ride“

Sveikata

Gyvenimas

Parašykite atsiliepimą apie 15min