Dabar populiaru
Publikuota: 2019 rugpjūčio 12d. 10:07 , Atnaujinta: 2019 rugpjūčio 12d. 10:46

Kaune teisiamas buvęs Kauno rajono administracijos direktorius: įklampino 5 tūkst. litų kyšis

Ričardas Pudževelis
Mariaus Vizbaro / 15min nuotr. / Ričardas Pudževelis

Rugpjūčio 12 d. Kauno apygardos teisme pradėta nagrinėti kyšininkavimo byla, kurioje kaltinamai pareikšti buvusiam Kauno rajono savivaldybės administracijos direktoriui socialdemokratui Ričardui Pudževeliui ir buvusiam Nuolatinės viešųjų pirkimų komisijos pirmininkui Kęstučiui Povilaičiui. Abu jie kaltinami iš įmonės „Sportėja“ priėmę 5000 litų kyšį. Abu kaltės nepripažįsta.

R.Pudževelis kaltinamas kyšininkavimu, o nuo 2011 m. Kauno rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoju dirbęs K.Povilaitis – kyšininkavimu ir kišimusi į valstybės tarnautojo ar viešojo administravimo funkcijas atliekančio asmens veiklą.

Manoma, kad šie asmenys, už tai, kad vienai bendrovei (UAB „Sportėja“) būtų sudarytos išimtinės sąlygos be viešųjų pirkimų procedūrų atlikti krepšinio aikštelės, esančios Padauguvos kaime Kauno rajone, sintetinės dangos įrengimo darbus, iš bendrovės atstovo priėmė kyšį.

Tyrimo duomenimis, viešųjų pirkimų procedūros buvo imituotos tik po darbų atlikimo, atgaline data pasirašant rangos sutartį bei už atliktus darbus apmokant Kauno rajono savivaldybės administracijos lėšomis.

Sutarė dėl 5000 litų kyšio

K.Povilaitis Kauno rajono savivaldybės administracijos Nuolatinės viešųjų pirkimų komisijos pirmininku paskirtas 2014 m. vasario 24 d.

Pasak kaltinamojo akto, 2014 metų rugpjūčio mėnesį K.Povilaitis, žinodamas, kad UAB „Sportėja“ 2014 m. liepos mėnesį nuo 11 iki 16 dienos pagal jo ir Sauliaus Kleizos, kaip tos įmonės atstovo, žodinį susitarimą atliko krepšinio aikštelės, esančios Kauno rajone, sintetinės dangos įrengimo darbus, savo darbo vietoje Kauno Savanorių pr., naudodamasis savo įtaka, kišosi į valstybės tarnautojo – Kauno rajono savivaldybės administracijos Vilkijos apylinkių seniūnijos seniūno Arūno Bačiūno veiklą, siekdamas priversti jį atlikti neteisėtus veiksmus savo ir minėtos įmonės naudai.

Kauno rajono savivaldybės administracija įmonei, su kuria susitarta, bankiniu pavedimu apmokėjo už minėtus darbus 40 481,76 litų.

Tokiais veiksmais buvo duoti žinomai neteisėti nurodymai A.Bačiūnui, kad šis imituotų krepšinio aikštelės sintetinės dangos įrengimo darbų viešojo pirkimo procedūras, dokumentus parengiant taip, kad darbai neva dar tik bus perkami. Taip pat A.Bačiūnui buvo perduoti trijų įmonių duomenys, kurioms neva buvo siųsti kvietimai dalyvauti minėtame pirkime, tikslu pagrįsti apmokėjimą „Sportėjai“ už jau atliktus krepšinio aikštelės dangos įrengimo darbus, o jam – K.Povilaičiui, gauti už tai iš šios bendrovės kyšį.

Kauno rajono savivaldybės administracijos Vilkijos apylinkių seniūnijos darbuotojams, A.Bačiūno nurodymu, 2014 metų rugpjūčio mėnesį suklastojus tikrus dokumentus, imituojant krepšinio aikštelės sintetinės dangos įrengimo darbų viešojo pirkimo procedūrų atlikimą, Kauno rajono savivaldybės administracija „Sportėjai“, su kuria susitarta, bankiniu pavedimu 2014 m. rugpjūčio 7 d. apmokėjo už minėtus darbus 40 481,76 litų.

Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Kęstutis Povilaitis
Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Kęstutis Povilaitis

Šiais savo veiksmais K.Povilaitis kaltinamas kišimųsi į valstybės tarnautojo ar viešojo administravimo funkcijas atliekančio asmens veiklą. Už tai gresia viešieji darbai arba bauda, arba areštas, arba laisvės atėmimas iki dvejų metų.

Be to, K.Povilaitis kaltinamas tuo, kad būdamas Kauno rajono savivaldybės administracijos Nuolatinės viešųjų pirkimų komisijos pirmininku, veikdamas bendrai su kitu valstybės tarnautoju – Kauno rajono savivaldybės administracijos direktoriumi Ričardu Pudževeliu, 2014 m. rugpjūčio 13 d. Kauno rajono savivaldybės patalpose susitikęs su S.Kleiza, kaip „Sportėjos“ atstovu, tiesiogiai savo ir R.Pudževelio naudai priėmė iš S.Kleizos kyšį – 5000 litų (1448,10 euro).

Kyšis paimtas už jo ir R.Pudževelio neteisėtą neveikimą ir veikimą vykdant įgaliojimus praeityje ir ateityje: kad buvo patenkintas S.Kleizos ir jo sūnaus Pauliaus Kleizos (nurodytas kaip „Sportėjos“ vadovas) interesas – nepaskelbus ir Viešųjų pirkimų įstatymo nustatyta tvarka neatlikus privalomųjų supaprastintų viešųjų pirkimų procedūrų, taip neužtikrinus, kad parenkant tiekėją būtų laikomasi Viešųjų pirkimų įstatyme numatytų skaidrumo ir nediskriminavimo principų, nevykdant Lietuvos Konkurencijos įstatymo viešojo administravimo subjektams numatytos pareigos užtikrinti sąžiningos konkurencijos laisvę, S.Kleizos įmonė parinkta krepšinio žaidimo aikštelės sintetinės dangos įrengimo darbų tiekėja.

Pasiėmė perpus mažesnę kyšio dalį

Kyšis paimtas ir už tai, kad šiuos darbus įmonei atlikus, K.Povilaitis kuo skubiau duotų nurodymą Kauno rajono savivaldybės administracijos Vilkijos apylinkių seniūnijos seniūnui A.Bačiūnui atgaline, ne vėlesne nei tikroji darbų atlikimo data, pasirašyti rangos sutartį su įmone ir artimiausiu metu parengtų tariamų viešųjų pirkimų atlikimo, parenkant laimėtoju S.Kleizos įmonę „Sportėją“, dokumentaciją.

Nebuvo sudaryta šiai bendrovei kliūčių priduoti krepšinio žaidimo aikštelės sintetinės dangos įrengimo darbus. Atliktas savalaikis šių darbų priėmimas ir apmokėjimas Kauno rajono savivaldybės administracijos lėšomis – 40481,76 litų (su PVM).

Kyšiu sutarta dėl palankumo tai pačiai bei kitoms su S.Kleiza ir P.Kleiza susijusioms įmonėms ateityje, renkantis darbų ar paslaugų tiekėjus, organizuojant ir vykdant su tuo susijusius viešųjų pirkimų konkursus.

Teisėsaugos duomenimis, K.Povilaitis, priėmęs kyšį, tą pačią 2014 m. rugpjūčio 13 d. iš anksto telefoninio pokalbio metu sutartu laiku nuvykęs į R.Pudževelio gyvenamąją vietą, su pastaruoju pasidalino priimtą kyšį. 1400 litų (405,47 eurų) pasiliko sau, o likusius pinigus perdavė R.Pudževeliui.

Šiais savo veiksmais K.Povilaitis kaltinamas atlikęs kyšininkavimą. Už tai baudžiama bauda arba laisvės atėmimu iki septynerių metų.

Administracijos direktoriui – didesnė kyšio dalis

Vadovaujantis kaltinamuoju aktu, R.Pudževelis kaltinamas tuo, kad būdamas Kauno rajono savivaldybės administracijos direktoriumi (paskirtas 2011 m. balandžio 14 d.), atsakingu už Kauno rajono savivaldybės administracijos Nuolatinės viešųjų pirkimų komisijos darbą, veikdamas bendrai su kitu valstybės tarnautoju – Kauno rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoju K.Povilaičiu, pastarajam 2014 m. rugpjūčio 13 d. Kauno rajono savivaldybės administracijos patalpose susitikus su S.Kleiza, kaip įmonės „Sportėja“ atstovu, tiesiogiai savo ir R.Pudžvelio naudai priėmus iš S.Kleizos kyšį – 5000 litų (1448,10 euro), pinigus su bendru pasidalijo.

Kaltinimas dėl kyšininkavimo tapatus tam, kuris pateiktas K.Povilaičiui. R.Pudževelis kaltinamas per K.Povilaitį iš S.Kleizos priėmęs 3600 litų (1042,63 euro) kyšį.

Šiais savo veiksmais R.Pudževelis kaltinamas kyšininkavimu. Už tai baudžiama bauda arba laisvės atėmimu iki septynerių metų.

Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Ričardas Pudževelis
Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Ričardas Pudževelis

Jaučiasi žlugdomas

Pirmadienį teisme pasirodęs R.Pudževelis buvo nekalbus – teigė komentarą duosiąs, kai byla bus išnagrinėta. O štai K.Povilaitis tikino neprisimenąs, kas vyko prieš tuos penkerius metus.

„Visas procesas – absurdas, per ilgai vyksta. Nesuvokiu, kas čia vyksta. Kiek tokių nekaltų žmonių tąsomi? Aš tik vienas iš jų. Liudininkai pripasakoja nebūtų dalykų. Kur įrodymai, faktai? Lai pateikia. Neprisimenu, kas vyko. Neprisimenu, ką vakar valgiau, ką galiu prisiminti, kas vyko prieš 8-erius metus. Ar jūs prisimintumėte?“, – dar prieš posėdį teigė K.Povilaitis.

Jis prisipažino besijaučiąs sužlugdytas, žeminamas Lietuvos teisėsaugos, Lietuvos valstybės.

1961 m. Kauno rajono gimęs K.Povilaitis yra įgijęs aukštąjį išsilavinimą, išsituokęs, anksčiau neteistas, šiuo metu dirba direktoriumi dvejose privačiose įmonėse.

15min.lt koležas/Kęstutis Povilaitis ir Ričardas Pudževelis
15min.lt koležas/Kęstutis Povilaitis ir Ričardas Pudževelis

„Ne, kaltu neprisipažįstu“, – bylą nagrinėjančiai teisėjai patikino K.Povilaitis, nesutikęs šiuo metu duoti savo parodymų.

1963 m. Tauragės rajone gimęs bei aukštąjį išsilavinimą įgijęs kaltinamasis R.Pudževelis yra vedęs, dirba privačioje įmonėje, gyvena Kulautuvoje, aukščiau neteistas.

„Kaltu neprisipažįstu“, – tą patį, ką ir bendras, patikino R.Pudževelis.

Jis savo parodymus duos tuomet, kai savuosius parodymus pateiks kiti bylos dalyviai – po liudytojų apklausos.

Pasak bylos prokuroro Ričardo Gailevičiaus, kyšį davusio S.Kleizos atžvilgiu ikiteisminis tyrimas nepradėtas – jis privalės liudyti šioje byloje.

Ši byla išskirta iš didesnės bylos dėl įvairių galimo kyšininkavimo epizodų Kauno rajono savivaldybėje, galėjusių vykti 2014 metais. Prokuratūros atstovas atskleidė, kad šių – K.Povilaičio ir R.Pudževelio, bei kitų asmenų atžvilgiu vykdyti ir keli kiti ikiteisminiai tyrimai.

„Čia yra atskirta byla dėl dalies nusikalstamų veikų. Kitos galimai padarytos nusikalstamos veikos yra tiriamos kituose ikiteisminiuose tyrimuose“, – po posėdžio teigė R.Gailevičius.

Kitas posėdis šioje byloje numatytas spalio 14 dieną. Jame planuojama apklausti liudytojus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min