Dabar populiaru
Publikuota: 2011 lapkričio 9d. 09:17

Kauno pedofilijos bylos bomba sprogdina policiją

N.Venckienės knygoje – tragiška jos brolio D.Kedžio istorija, teisiniai pedofilijos bylos dokumentai.
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr. / N.Venckienės knygoje – tragiška jos brolio D.Kedžio istorija, teisiniai pedofilijos bylos dokumentai.

Žinia, kad policijos vadovai žinojo apie Drąsiaus Kedžio rengiamas žudynes, bet tarsi specialiai nieko nedarė, kad jį sustabdytų, vėl įaudrino visuomenę. Pareigūnai gali atsidurti už grotų, o D.Kedžio garbintojai vėl kyla į kryžiaus žygį už jo dukrą.

Policijos vadovai žinojo, bet Generalinei prokuratūrai nepranešė, kad D.Kedys ketino susidoroti su teisėju Jonu Furmanavičiumi, savo buvusia sugyventine ir dukros motina Laimute Stankūnaite, jos seserimi Violeta Naruševičiene, dukros tvirkinimu įtariamu Andriumi Ūsu, buvusiu verslo partneriu Kauno „agurkinių“ gaujos vadeiva Sauliumi Velečka ir tuometiniu Kauno apygardos teismo pirmininku Albertu Miliniu. Pareigūnai tylėjo net tuomet, kai D.Kedys nušovė J.Furmanavičių ir V.Naruševičienę.

Taip teigia po dvejų metų tylos į žurnalistus kreipęsis liudininkas M.Ž. Jis tikina kriminalistams pranešęs apie D.Kedžio planuojamas žudynių vietas, operacijos taktiką, slaptavietes. Liudininkas taip pat tikina, kad D.Kedį žudyti skatino jo sesuo Kauno apygardos teismo teisėja Neringa Venckienė.

Įtaria prokurorų klastą

N.Venckienė atsisako komentarų apie staiga išdygusį liudininką ir informatorių, tačiau pirmadienį jai palankioms žiniasklaidos priemonėms išsitarė, kad tai yra prokuratūros planas atimti iš jos globos brolio dukrą ir perduoti ją motinai, L.Stankūnaitei.

N.Venckienė atkreipė dėmesį, kad lapkričio 10 d. Aukščiausiasis Teismas nuspręs, ar nutraukti pedofilijos bylą, ar ją tęsti, o lapkričio 24 dieną Kėdainių teismas spręs, kam skirti 7-metės D.Kedžio dukros globą: palikti ją tetai N.Venckienei ar grąžinti motinai L.Stankūnaitei, kurią Kedžiai kaltino tuo, jog ji savo dukrą leido prievartauti iki šiol nenustatytiems pedofilams.

D.Kedžio teta, viena iš judėjimo „Drąsiaus kelias“ įkūrėjų Audronė Skučienė, patvirtino taip pat mananti, kad rengiamasi atimti mergaitę.

„Jeigu matysime, kad reikalai judės šia kryptimi, vėl rengsime protesto akcijas, nesėdėsime rankų sudėję. Nežinia, juk mergaitę gali vaistų prigirdę priversti kalbėti ką tik užsigeidę, išvežti, paslėpti. Jos nevalia atiduoti L.Stankūnaitei, jokiu būdu neleisime!“ – jausmingai kalbėjo A.Skučienė.

Ji apgailestavo, kad tarp Garliavoje, Klonio gatvėje, budėjusių ir mergaitę saugojusių D.Kedžio šalininkų buvo, jos manymu, piktavalių žmonių. „Tačiau patikimų žmonių liko. Jeigu reikės, pašauksime juos, bet šalininkus rinksimės atsargiau“, – teigė A.Skučienė.

Aklas žudiko bendrininkas?

Po liudytojo M.Ž. parodymų praėjusį sekmadienį teismas leido suimti du įtariamus D.Kedžio bendrininkus: Raimundą Ivanauską ir jo draugę Eglę Barauskaitę. Jiems pareikšti įtarimai rengiant nusikaltimus, planuojant žudynių vietas, atsitraukimus.

Prokuratūra nesuteikė daugiau žinių apie suimtųjų asmenybes. Tačiau, „15min“ duomenimis, suimtasis R.Ivanauskas yra sporto veteranų pasaulyje žinomas 56-erių metų buvęs kultūristas. R.Ivanauskas, raumeningas sportininkas, pagal loginę schemą tiktų į bendrininkus žudikui. Tik viena bėda: šis žmogus – beveik visiškai aklas.

R.Ivanausko treneris, Kauno sporto klubo „Olimpas“ vadovas Aleksas Novikovas, sakė, kad jau prieš trejus metus jo buvęs auklėtinis tapo I grupės regos invalidu.

„Jis matė tik kontūrus. Kiek žinau, pastaruoju metu visai nebematė. Tai paveldėta liga, R.Ivanausko tėvas irgi buvo aklas“, – prisiminė A.Novikovas.

Jis nežinojo, kokiomis aplinkybėmis D.Kedys ir R.Ivanauskas susipažino. Girdėjo tik, kad R.Ivanauskas garliaviškiui draugui padėjo sudaryti individualias treniruočių programas. D.Kedys praktikavo kūno dizaino sportą, turėjo modernius treniruoklius.

R.Ivanausko sportinė karjera buvo neilga, bet vaisinga: jis tapo tuometės SSRS kultūrizmo jaunimo čempionu, ne kartą laimėjo sąjungines šios sporto šakos pirmenybes.

Gerą balsą turintis sportininkas taip pat dainavo Kauno valstybiniame chore. A.Novikovas teigė, kad jautri klausa jam labai padėjo susigaudyti aplinkoje, kai neteko regėjimo.

R.Ivanauskas yra kilęs iš Kauno mafijos lizdu vadinamo Vilijampolės mikrorajono. Kiek žinoma, su gaujomis jis susidėjęs nebuvo.

Ginklą įdavusios rankos mįslė

Netikėtai išdygęs liudininkas ir policijos informatorius M.Ž. metė šešėlį ir ant D.Kedžio sesers, teisėjos N.Venckienės. Esą ji narkotikus vartojusio brolio netramdė, net skatino žudyti.

Iškilus į viešumą naujiems faktams, šios kraupios istorijos tyrėjams teks iš naujo perklausyti D.Kedžio pokalbių išklotines. Vienoje jų neva yra pokalbis, kurio metu D.Kedys skundžiasi, kad jį nuolat seka kažkoks automobilis, o moteriškas balsas pataria persekiotojus paskandinti kūdroje prie namų.

Bendraudamas su žurnalistu 2009 m. rugpjūtį D.Kedys aštriausiais žodžiais plūdo, jo nuomone, pedofilams parsidavusią teisėsaugą.

Bet tuomet ištarė frazę, kuri vėlesnių tragiškų įvykių kontekste skamba mįslingai: „Pedofilai mane provokuoja, kad aš pratrūkčiau ir imčiau šaudyti. To nebus, kovosiu prieš juos teisiniu keliu ir viešumu“, – tvirtino jis.

Kokia ranka privertė D.Kedį pakeisti nuomonę ir griebtis ginklo, jeigu tai iš tiesų, kaip skelbia oficiali versija, tikrai padarė jis? Atrodo, kad iš šios tamsios istorijos maišo dar išlįs ne viena sensacingų faktų yla.

Policijos dėmė

Paslaptingas liudininkas tikina pirmiausia informaciją apie D.Kedžio planus perdavęs savo tolimam giminaičiui policijos generalinio komisaro pavaduotojui Algirdui Stončaičiui.

Šis, išgirdęs apie ką bus kalbama, M.Ž. informaciją perdavė už kriminalinę policiją atsakingam policijos generalinio komisaro pavaduotojui Visvaldui Račkauskui ir tuometiniam Kriminalinės policijos biuro viršininko pavaduotojui Tomui Ulpiui, dabar vadovaujančiam Marijampolės policijai.

M.Ž. tikina, kad pareigūnams savo liudijimus surašė ranka, o vėliau ne kartą jiems teikė informaciją ir iki žudynių, ir vėliau. M.Ž. manymu, jei policija būtų tinkamai reagavusi, žudynių nebūtų buvę.

T.Ulpis atsisako komentarų, o V.Račkauskas, beje, buvęs vienas svarbiausių D.Kedžio žudynių tyrėjų, dabar tikina, kad  informacija buvo arba nepakankama, arba netinkamai įvertinta.

V.Račkauskas TV3 „Žinioms“ teigė tik dabar sužinojęs, kad dar iki Kauno žudynių pareigūnai turėjo informacijos apie D.Kedžio planus. Jis tikino pats „nei akivaizdžiai, nei neakivaizdžiai“ nebendravęs su kokiu nors asmeniu, kuris būtų žinojęs apie planuojamas žudynes.

Policijos departamento Imuniteto valdybos viršininkas Donatas Malaškevičius teigia, kad bandoma nustatyti, ar ta informacija, kurią asmuo suteikė prieš dvejus metus, ir kokia yra pateikta dabar, yra tokia pat. Taip pat tiriama, ko ėmėsi pareigūnai, kad būtų išvengta žudynių.

Generalinė prokuratūra pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl Policijos departamento pareigūnų galimo piktnaudžiavimo ir tarnybos pareigų neatlikimo. Vienas pareigūnas jau apklaustas kaip specialusis liudytojas. D.Malaškevičius leido suprati, kad jis netrukus gali tapti įtariamuoju. Anot jo, apie slaptą liudytoją žinojo ne tik minėti trys pareigūnai. Jų buvo gerokai daugiau.

Pedofilijos bylos vingiai

Prokuratūra nustatė, kad 2009 m. spalio 5-osios rytą išeidamas iš namų D.Kedys pasiėmė ir seife laikytus ginklus: savigynai išduotą pistoletą „Beretta“ ir 12 kalibro dvivamzdį šautuvą „Winchester“. Jis turėjo ir trečią ginklą – iš dujinio į kovinį perdirbtą pistoletą „IŽ Baikal“, kuris rastas šalia D.Kedžio pernai balandžio 17 d.

D.Kedys kaltino Kauno apygardos teismo teisėją J.Furmanavičių, buvusio Seimo pirmininko visuomeninį padėjėją A.Ūsą ir dar vieną nenustatytą asmenį seksualiai išnaudojus jo mažametę dukterį, o buvusios sugyventinės seserį V.Naruševičienę – mažamečių sąvadavimu.

Tyrimas šių įtarimų nepatvirtino.

J.Furmanavičius ir V.Naruševičienė buvo nušauti 2009-ųjų spalį Kaune. Manoma, kad tai padarė D.Kedys.

D.Kedžio kūnas buvo rastas 2010 metų balandžio 17 dieną prie Kauno marių. Lietuvoje ir Švedijoje atlikti tyrimai parodė, kad D.Kedys mirė girtas, užspringęs skrandžio turiniu.

Kaltinimai mažametės tvirkinimu buvo pateikti tik A.Ūsui. Pastarasis netikėtai mirė per nelaimingą atsitikimą praėjusių metų birželį, apvirtus keturračiam motociklui. Jis taip pat buvo girtas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Praktiški patarimai

Skanumėlis

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min