TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Kauno policija atskleidė aferą, kuomet su suklastotomis mokėjimo kortelėmis naktiniame klube iš sąskaitų buvo bandoma pavogti per 600 tūkstančius litų

Kreditinės kortelės
„Scanpix“ nuotr. / Mokėjimo kortelės
Šaltinis: 15min
0
A A

Kauno apskrities policijos pareigūnai tiria baudžiamąsias bylas dėl netikrų elektroninių mokėjimo priemonių gaminimo, tikros elektroninės mokėjimo priemonės klastojimo ar neteisėto disponavimo elektronine mokėjimo priemone arba jos duomenimis.

Kaip rašoma Kauno apskrities VPK pranešime, Lietuvos Respublikos įstatymai numato baudžiamąją atsakomybę net tik už netikrų pačių elektroninių mokėjimo priemonių gaminimą, naudojimą, neteisėtą įgijimą, laikymą, perdavimą ar realizavimą, bet ir už įvairaus pobūdžio techninės ar programinės įrangos ar kitokių priemonių, tiesiogiai skirtų ar pritaikytų netikroms elektroninėms mokėjimo priemonėms gaminti, ar tikroms klastoti bet kokį disponavimą. Tai yra apysunkis nusikaltimas, už kurį atsako tiek fizinis tiek juridinis asmuo (jei nustatoma jo kaltė) už kurio įvykdymą numatyta griežčiausia alternatyvi bausmė - laisvės atėmimas iki 6 metų. Baudžiamoji atsakomybė kyla už tokių veikų įvykdymą neatsižvelgiant, ar buvo padaryta materialinė žala, ar ne.

Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Nusikaltimų tyrimo valdybos Ekonominių nusikaltimų tyrimo skyriuje pastaruoju metu tiriamose ikiteisminiuose tyrimuose yra tiriama tiek ir pačių netikrų mokėjimo instrumentų -  kortelių neteisėto panaudojimo, tiek ir jų gaminimo, taip pat tikrų suklastojimo atvejai, taip pat ir įrangos tiesiogiai skirtos gaminti tokias mokėjimo priemones gaminimo ir naudojimo atvejai.

Keletas pavyzdžių: ikiteisminis tyrimas pradėtas, nes Kaune, komerciniam bankui priklausančių  kelių bankomatų išorinėje panelėje  rastas pritvirtintas plastikinis įrenginys, skirtas neteisėtai nuskaityti banko klientų duomenis. Įrengimą rado ir nuėmė banko klientas apie tai pranešdamas bankui ir įrenginį pateikdamas banko darbuotojams.

Asmenys, galimai įvykdę minėtas nusikalstamas veikas, buvo užfiksuoti banko vaizdo kameromis. Nustatyta, kad panaudojus  pavogtus Lietuvos piliečių mokomųjų kortelių duomenis, užsienio šalyse  buvo vykdomi grynųjų pinigų išėmimai iš bankomatų.  Dėl šių veiksmų bankas patyrė 20 tūkst. 207 litų nuostolį. Asmenys, galimai įvykdę šiuos nusikaltimus nustatyti, ikiteisminio tyrimo medžiagą prokurorai perduos teismui.

Ikiteisminis tyrimas pradėtas gavus informaciją, kad viename Kauno miesto naktiniame klube, atlikinėjamos įtartinai nebūdingos finansinės operacijos, panaudojant ne Lietuvos bankų išduotus mokėjimo instrumentus. Ikiteisminio tyrimo metu nustatyta, kad panaudojant suklastotas įvairių komercinių bankų mokėjimo korteles buvo bandyta atlikti 176 neteisėtas mokėjimo operacijas už 629 tūkst. 452 litų sumą.  

31 neteisėta operacija svetimomis mokėjimo kortelėmis – 86 tūkst. 116 litų sumai buvo sėkminga. Asmenys, galimai įvykdę šiuos nusikaltimus, nustatyti, ikiteisminio tyrimo medžiagą prokurorai perduos teismui. Atliktų kratų metu pas įtariamuosius  rasta įranga hologramų karpymui, popieriaus karpymo įrenginiai, magnetinių juostelių ritinių, folija hologramomis, plastikinėmis kortelėmis, mokėjimo kortelių ruošiniais, pagamintų netikrų užsienio bankų kortelių,  asmens  pažymėjimų, aukštos kokybės spausdintuvų, įrankių ir instrumentų naudotų kortelėms ir dokumentams gaminti.

Ikiteisminis tyrimas  taip pat pradėtas gavus informaciją, kad vieno mažmeninės prekybos tinklo prekybos centre,  Kaune, atlikinėjamos įtartinai nebūdingos finansinės operacijos, panaudojant ne Lietuvos bankų išduotus mokėjimo instrumentus. Parduotuvėje  sulaikyti du jaunuoliai, Kauno gyventojai,  kurie kelis kartus atsiskaitė ne savo mokėjimo kortele, pas juos buvo dar rasta  ne jų mokėjimo kortelių, atliekant tyrimą buvo nustatyta, kad šie asmenys įvairiose Kauno parduotuvėse inicijavo ne mažiau kaip 27 operacijos svetimomis mokėjimo kortelėmis. Dalis jų pavyko, dalis ne. Asmenys, galimai įvykdę šiuos nusikaltimus nustatyti, ikiteisminio tyrimo medžiaga prokuroro bus perduota teismui.

Ikiteisminis tyrimas  atliekamas gavus informaciją, kad viename komercinių bankų du asmenys, pasinaudoję suklastotais asmens tapatybės dokumentais, atsidarė sąskaitas ir įgijo kreditines mokėjimo korteles su nustatyto riboto dydžio kreditu. Pasinaudoję elektroninėmis komunikacijos priemonėmis, pervedę avansinį mokėjimą, Lenkijoje išsinuomavo du lengvuosius automobilius, kurių negrąžino.

Šiose bylose nustatyti ne mažiau 10 įtariamų ir potencialiai įtariamų asmenų, užsiminėjusių  tokio pobūdžio nusikaltimais. Keletas asmenų šiais metais buvo sulaikyti ir suimti, taip pat paskirtos kitokios kardomosios priemonės. Šiuos nusikaltimus darantys asmenys yra pakankamai išprusę informacinių technologijų, tipografijos  srityse, jie aktyviai naudojasi elektroninėmis ryšio priemonėmis ir jų teikiamos galimybėmis.  Nusikaltimų pasiruošimui reikalingas kruopštumas, atsakingumas, o įvykdymui, dažnai, už atskirus mokesčius pasitelkiami pašaliniai asmenys, nežinantys apie pasiruošimo nusikaltimui vykdymo niuansus (vietas ir asmenis). Šiuos nusikaltimus paprastai daro išsilavinę vyrai ar jaunuoliai, apie  20-30 metų amžiaus, kai kurių darbo pobūdis susijęs su informacinėmis technologijomis.

Kaip ir kiekvienas nusikaltimas, taip ir tokio pobūdžio veikos nepadaromos be pėdsakų. Tai ir elektroninių komunikacijos priemonių saugomi duomenys, banko sąskaitų judėjimo duomenys, vaizdo kamerų įrašai, elektroninėse laikmenose likę arba atkuriami pėdsakai, pirštų antspaudai, pirštinių, DNR pėdsakai ir t.t. Policijos tyrėjo darbas  tuos pėdsakus surasti, tinkamai užfiksuoti, kad teismuose jie būtų įvertinti ir pripažinti įrodymais.

Didžioji dalis bylų dėl netikrų elektroninių mokėjimo priemonių gaminimo, tikros elektroninės mokėjimo priemonės klastojimo ar neteisėto disponavimo elektronine mokėjimo priemone arba jos duomenimis atskleidžiama, išaiškinama ir kalti asmenys sulaukia pelnytos bausmės. Tiriant tokius nusikaltimus, būtinos tyrėjo ir prokuroro specialiosios žinios ir įgūdžiai, tyrimai užtrunka ilgai.

Kauno apskrities policijos pareigūnai primena žmonėms, kad naudojantis mokėjimo kortelėmis būtina elgtis atsakingai. Nuo mokėjimo kortelės neteisėto panaudojimo (ir pinigų užvaldymo) neapsaugos jokios moderniausios programinės įrangos, jei ant pačios kortelės su “viniu” savininkas bus išbraižęs identifikavimo (PIN) kodą.  Jokiais būdais niekam (net ir banko, išdavusio kortelę, darbuotojus) identifikavimo kodų negalima atskleisti, būtina užtikrinti, kad niekas jų nepastebės įvedinėjant parduotuvėje, kavinėje ar prie bankomato.

Kauno apskrities policija primena, kad prie bankomatų neturi būti jokių jam nebūdingų prietaisų, priklijuotų įrenginių prie kortelės įdėjimo lizdo ar klaviatūros. Tuo galima įsitikinti vizualiai, o pamačius ką nors įtartino, būtina informuoti banką ar policiją.

Policijos pareigūnai įspėja, kad mokėjimo kortelėmis atliekamos nebūdingos operacijos yra stebimos, tikrinamas jų teisėtumas.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min