Dabar populiaru
Publikuota: 2018 gruodžio 18d. 13:48 , Atnaujinta: 2018 gruodžio 18d. 14:49

Kauno policija atskleidė plataus masto tarptautinės operacijos detalių: sulaikyta 10 asmenų

Darius Valkavičius ir Darius Žukauskas
15min nuotr. / Darius Valkavičius ir Darius Žukauskas

Pirmadienio rytą Kauno gatvėse pastebėti „Aro“ pareigūnai – vykdyta plati įtariamųjų sulaikymo operacija. Pranešta, kad sulaikomi asmenys įtariami nusikaltimų padarymu tiek Lietuvoje, tiek ir užsienyje. Antradienį Kauno policija surengė spaudos konferenciją, kurioje atskleidė daugiau operacijos detalių. Informaciją pateikė ir iš Vokietijos atvykusi prokurorė. Iš viso sulaikyta 10 įtariamųjų.

Pirmadienį „Facebook“ socialiniame tinkle pradėjo sklisti vaizdo įrašai, kaip rytinio piko metu „Aro“ pareigūnai, sustabdę automobilį ant Aleksoto kalno, artinasi prie jo. Kas vyksta, Kauno policija neatskleidė, tik patvirtino, kad vykdoma operacija.

Kadras iš filmuotos medžiagos/Sulaikymas
Kadras iš filmuotos medžiagos/Sulaikymas

Pirmadienį popiet laikinosios sostinės teisėsauga informavo, kad vykdoma operacija bendradarbiaujant su kolegomis iš užsienio, taip pat ir „Aro“ pareigūnais.

„Operacijos metu sulaikomi asmenys galimai darę nusikalstamas veikas ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje. Šiuo metu dalis įtariamųjų sulaikyta, kitų asmenų sulaikymo operacija tęsiama“, – tiek informacijos teatskleidė Kauno policijos atstovai, pranešę apie rengiamą spaudos konferenciją.

Ši surengta antradienio popietę. Joje detalių apie vykdomą tyrimą pateikė Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininkas Darius Žukauskas, Kauno apygardos prokuratūros vyriausiasis prokuroras Darius Valkavičius bei viešnia iš Vokietijos – prokurorė Miriam Weisenburger.

„Vakar dieną Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos organizuoto nusikalstamumo tyrimo valdybos pareigūnai, bendradarbiaudami su Vokietijos, Vilniaus, Lietuvos policijos antiteroristinių operacijų rinktinės „Aro“, Interpolo pareigūnais, Vilniaus bei Kauno miestuose sulaikė 8 asmenis, kurie Vokietijoje galimai vykdė prabangių automobilių vagystes. Buvo nusitaikyta į BMW ir „Mercedes-Benz“ markių automobilius. Dar du įtariamieji buvo sulaikyti Vokietijoje. Dėl organizuotos nusikalstamos grupės veiksmų padaryta daugiau nei 1,5 milijono eurų žala. Vagiami buvo tik 2017 ir 2018 metais pagaminti automobiliai“, – teigė D.Žukauskas.

Vidutiniškai vieno automobilio vertė siekdavo nuo 60 000 iki 170 000 eurų. Tyrimo metu vogti automobiliai buvo surasti Vokietijoje, Lenkijoje bei Lietuvoje. Pagrobtus automobilius grupuotės nariai vilkikuose arba savo eiga pargabendavo į Lietuvą. Čia dalis jų būdavo išardomi, o jų detalės realizuojamos. Pareigūnai toliau tęsia tyrimus ir aiškinasi, ar sulaikytieji neįvykdė vagysčių ir kitose Europos šalyse.

Dėl organizuotos nusikalstamos grupės veiksmų padaryta daugiau nei 1,5 milijono eurų žala. Vagiami buvo tik 2017 ir 2018 metais pagaminti automobiliai.

Pavogti automobiliai – itin geros komplektacijos. Sulaikytas buvo ir šios gerai organizuotos grupuotės lyderis bei organizatorius. Grupuotės nariai ne tik vykdė automobilių vagystes, bet ir organizavo jų pargabenimą į Lietuvą bei pardavimą į Rytų šalis.

Pavogta 15 automobilių

Pasak D.Valkavičiaus, visa surinkta medžiaga bus perduota Vokietijai. Teisingumas bus įvykdytas tiek Lietuvoje, tiek Vokietijoje.

„Reikia pasidžiaugti, kad buvo išnaudoti visi galimi tarptautinio susižinojimo instrumentai. Buvo sudaryta jungtinė tyrimo grupė tarp Vokietijos ir Lietuvos pareigūnų. Vėliau vyko koordinaciniai pareigūnų susitikimai tiek Eurojuste, tiek Vokietijoje. Buvo išduotas Europos tyrimo orderis. Vėliau, kai buvo nustatyti konkretūs įtariamieji, buvo išduoti Europos arešto orderiai. Šiandien dažnai girdime pasakymą, kad nusikaltimams nėra sienos. Tyrimams taip pat nėra sienos. Šis tyrimas parodė, kad bendri policijos, prokuratūros ir teismo veiksmai atnešė didelę sėkmę“, – teigė D.Valkavičius.

Taip pat buvo aktyviai bendradarbiaujama ir su Lenkijos kriminalinės policijos pareigūnais.

Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Spaudos konferencija dėl Kaune atlikto plataus masto tyrimo
Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Spaudos konferencija dėl Kaune atlikto plataus masto tyrimo

Pasak jo, puikiai suveikė tiek Eurojustas, kuris koordinavo visą procesą, tiek Europolas. Bus atliekami tyrimo veiksmai ir dėl Lietuvoje galimai atliktų nusikaltimų. Tad tai – kompleksinis tyrimas tiek Vokietijoje, tiek Lietuvoje.

„Buvo dirbama visus metus. Iš viso pavogta 15 automobilių. Dalis jų surasta. Dalis iškeliavo į Tadžikistaną, o iš jo atsiimti sudėtinga. Patys sulaikymai buvo sėkmingi. Visus tuos, kuriuos planavome sulaikyti, sulaikėme. Neturėjo jie galimybės pasipriešinti, nes sulaikymas buvo netikėtas. Vakar specialiai darėme viešą sulaikymą. Pasirinkta tokia vieta, kad neturėtų galimybių pasipriešinti. Ar įtariamųjų skaičius gali augti? Niekas nežino“, – teigė Kauno apskrities policijos viršininkas.

4 įtariamieji anksčiau teisti

4 iš sulaikytų asmenų anksčiau yra teisti. Visi sulaikytieji – lietuviai. Ar prisidėjo prie organizuotų nusikaltimų vokiečiai, anot D.Žukausko, bus aiškinamasi tyrimo metu. Sulaikyti asmenys anksčiau jau teisti už analogiškus nusikaltimus. Kratų metu rasta ir psichotropinių medžiagų bei šaunamasis ginklas.

Lietuvoje tyrimas pradėtas šių metų sausį. Iš pradžių jis buvo atliekamas Vokietijoje, vėliau – ir Kaune. Pavogti automobiliai buvo skirti Rytų šalių rinkai, dažniausiai buvo vežami į Tadžikistaną.

„Nusikaltėliai iš Lietuvos, atvykstantys vogti į Vokietiją, man yra žinomi. Tačiau pati dirbu su tokiu tyrimu pirmą kartą“, – teigė Vokietijos prokurorė.

Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Miriam Weisenburger
Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Miriam Weisenburger

Pasak jos, nusikaltimai buvo vykdomi trijose federalinėse Vokietijos žemėse. Pavogti automobiliai priklausė tiek įmonėms, tiek fiziniams asmenims.

„Policija kartu su prokuratūra pirmiausia atliko veiksmus pagal Europos tyrimo orderį. Kuomet buvo surinkta pakankamai duomenų, kad įtariamiesiems būtų galima pateikti įtarimus, Vokietijoje buvo išduoti Europos arešto orderiai. Vėliau, kai asmenys buvo sulaikyti, dėl jų išdavimų pagrįstumo sprendė Kauno apylinkės teismas. Šiandien dalis teismo sprendimų bus paskelbta.

Visuomet Europos arešto orderių išdavimo pagrįstumas yra tikrinamas nacionaliniuose teismuose. Vėliau Vilniaus apygardos teismas sprendžia, ar tokius asmenis perduoti užsienio valstybėms. Procedūriškai laukia tam tikri etapai. Manau, asmenys bus perduoti Vokietijai“, – procedūrą nupasakojo D.Valkavičius.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera

Video

04:11
02:11
01:08
Parašykite atsiliepimą apie 15min