Dabar populiaru
Publikuota: 2019 spalio 30d. 11:22

Kauno policijos korupcijos skandalas įgavo tarptautinį mastą, nušalinamas ir vadovas D.Žukauskas

Toliau tęsiamas tyrimas dėl korupcijos Kauno apskrities vyriausiajame policijos komisariate. Įtariamųjų ratas ir tyrimo mastas smarkiai išsiplėtė ir peržengė Lietuvos sienas. O iš tėvystės atostogų kitą savaitę turėjęs grįžti Kauno policijos viršininkas Darius Žukauskas darbe nepasirodys: jis nušalintas nuo pareigų dėl neaiškių ryšių su tam tikrais asmenimis – Policijos departamento vadovybė nemato galimybės, kad dirbti su slapta informacija negalintis komisaras apskritai galėtų vadovauti komisariatui.

Apie D.Žukausko nušalinimą per spaudos konferenciją trečiadienį pranešė generalinis komisaras Linas Pernavas.

„Kyla grėsmė dėl jam patikėtos įslaptintos informacijos saugumo. Žukauskui suteiktas leidimas dirbti su aukščiausia galima įslaptinta informacija, su žyma visiškai slaptai, – pranešė L.Pernavas. – Žukauskas yra vienos didžiausių įstaigų vadovas, vykdyti savo funkcijų jis tikrai negalės, todėl šiandien pasirašysiu įsakymą dėl nušalinimo nuo užimamų pareigų.“

Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Linas Pernavas
Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Linas Pernavas

L.Pernavo teigimu, surinkta duomenų apie neigiamas D.Žukausko asmenines savybes ir netinkamus ryšius.

Laikinai Kauno policijai vadovaujantis Elanas Jablonskas pridūrė, kad vyriausiajame policijos komisariate įžvelgta net subkultūros apraiškų, kai kurie pareigūnai buvo nekontroliuojami.

„Turime sulaikytą ir suimtą aukšto rango pareigūną. Kai nematoma tokių akivaizdžių dalykų, kai žmonės veikia pašonėje, o ateina kiti žmonės ir tie duomenys surenkami, nutraukiamas nebaudžiamumas ir nusikalstamos veikos“, – sakė jis.

Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Elanas Jablonskas
Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Elanas Jablonskas

Pranešta, kad rotuotas gali būti dar vieno skyriaus vadovas. Bus vertinama atskirų padalinių veikla – planuojamas ekonominių ir organizuotų tyrimų tarnybos auditas.

„Matyti veiklos trūkumai, bet tai sudaro valstybės tarnybos paslaptį. Matyti aplaidus darbas su dokumentais, prioritetų nustatymas ir aukštesnės institucijos prioritetų ignoravimas, – kalbėjo E.Jablonskas. – Vidinės kontrolės vadovų stoka ir netinkamas požiūris į jiems pavestas funkcijas.“

Su D.Žukausku 15min kol kas nepavyksta susisiekti.

Tyrimas tapo tarptautiniu

Prokuroras Vytautas Kukaitis pasakojo, kad per kelias savaites vykdytą intensyvų tyrimą išaiškintas ir tarptautinis nusikaltėlių tinklas.

„Pradėti trys tyrimai: dėl pinigų plovimo bei nusikalstamu būdu įgytų pinigų legalizavimo, tarptautinio sukčiavimo ir kontrabandos“, – sakė prokuroras.

Kiek šiuo metu įtariamųjų – neatskleidžiama, nes tai gali pakenkti tyrimo sėkmei. Tačiau jų – daugiau nei 10.

4 iš įtariamųjų šiuo metu suimti, tarp jų ir Donatas Karalukas, vadovavęs Kauno policijos ekonominių nusikaltimų skyriui. 2 iš suimtųjų siejami su organizuotu nusikalstamumu.

Paaiškėjo, kad nusikaltimai buvo vykdomi užsienyje, Lietuvos kriminalinės policijos biuras palaiko kontaktą su Prancūzijos kriminaline policija, Ispanijos vidaus reikalų atašė Lietuvoje, Belgijos, Danijos, Vokietijos teisėsaugos institucijomis.

„Užsienyje įvykdyti tarptautiniai sukčiavimai, įgyjamos prekės: alkoholis, vogtos detalės, kiti vogti objektai. Turint ryšį su organizuota grupe Kaune, šios prekės atgabenamos į Kauną ir realizuojamos Lietuvoje, – pasakojo prokuroras. – Įgytų prekių vertė – daugiau nei 300 tūkst. eurų.“

LKPB turi duomenų apie plataus masto automobilių detalių vagystes užsienyje. Vogti daiktai buvo pargabenami ir realizuojami Lietuvoje.

Atliekant šį tyrimą tęsiamos kratos, plečiasi ir įtariamųjų ratas.

„Buvo identifikuota padirbtų prekių ženklų platinimo vieta, rasta ir išimta nusikalstamoje apyvartoje esančių daiktų, – kalbėjo prokuroras. – Išimti juvelyriniai dirbiniai ir brangakmeniai, jų vertė daugiau nei 20 tūkst. eurų.“

Neregėtas korupcijos skandalas

15min primena, kad spalio 9 dieną Kauno policiją sukrėtė neregėtas korupcijos skandalas, dėl kurio nušalinta visa dabartinė Kauno apskrities komisariato vadovybė. Sulaikyti asmenys, kelerius metus organizavę nelegalų alkoholio verslą bei prekybą vogtomis automobilių detalėmis.

Tarp 9 įtariamų asmenų sulaikytas ir Kauno apskrities VPK padalinio vadovas Donatas Karalukas.

Spalio pradžioje darbo vietoje sulaikytas D.Karalukas įtariamas paėmęs kyšių už daugiau nei 10 tūkst. eurų. Jis šiuo metu laikomas suimtas.

Tyrimo metu taip pat buvo sulaikytas ir dar vienas buvęs Kauno apskrities vieno padalinių vadovas, galimai žinojęs apie šią nelegalią veiklą, – tai buvęs Kauno policijos Ekonominių nusikaltimų tyrimo skyriaus viršininkas Aurelijus Banys. Šiuo metu jis nėra suimtas, buvusiam pareigūnui taikomos kitos kardomosios priemonės.

Tarp sulaikytųjų – ir vienos Kauno įmonės, kuri užsiima policijos konfiskuoto turto saugojimu, vadovas. BNS žiniomis, tai bendrovės „Aleksoto prekyba“ vadovas Rimtautas Petronis.

Speciali operacija vykdyta 2019 m. spalio 7–9 dienomis.

Į Kauno apskrities VPK komandiruota apie 10 žmonių iš Lietuvos kriminalinės policijos biuro. Komandiruotas ir Imuniteto valdybos viršininkas Elanas Jablonskas, laikinai šiuo metu atliekantis Kauno apskrities VPK viršininko pareigas.

Tyrimas vyko daugiau kaip vienerius metus, tiriamos tokios nusikalstamos veikos kaip neteisėtas disponavimas akcizais apmokestinamomis prekėmis, nusikalstamu būdu gauto turto įgijimas arba realizavimas, neteisėtas vertimasis ūkine, komercine, finansine ar profesine veikla, piktnaudžiavimas tarnyba, kyšininkavimas.

Kratų metu rasta ir paimta didelis kiekis akcizais apmokestinamų prekių, t. y. įvairių alkoholinių gėrimų, nepaženklintų banderolėmis – daugiau kaip 20 Euro palečių, t. y. daugiau kaip 16 000 vnt. įvairių alkoholio butelių. Taip pat rasta vogtų automobilių detalių ir kitų galimai vogtų prekių.

Kratų metu iš įvairių vietų bei asmenų paimta daugiau kaip 50 000 Eur, galimai gautų vykdant nusikalstamas veikas. Priimtas sprendimas apriboti nuosavybės teises į įtariamųjų sąskaitas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Ekspertai pataria

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai

Video

04:04
02:49
00:10

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min