TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Klaipėdos teismui perduota buvusio aukšto KGB pareigūno byla dėl Lietuvos gyventojų trėmimo į Sibirą

Lietuviai tremtyje. Tubilio upe tremtiniai plukdo sielius. Tubilis, Daursko r., Krasnojarsko k., 1955 m.
Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro archyvo nuotr. / Lietuviai tremtyje. Tubilio upe tremtiniai plukdo sielius. Tubilis, Daursko r., Krasnojarsko k., 1955 m.
Šaltinis: 15min
0
A A

Vilniaus apygardos prokuratūra baigė ir Klaipėdos apygardos teismui perdavė nagrinėti baudžiamąją bylą, kurioje buvęs aukštas Lietuvos KGB pareigūnas H.V. kaltinamas galimu dalyvavimu ištremiant iš Lietuvos civilius gyventojus, pranešė Generalinė prokuratūra.

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro archyvo nuotr./Lietuviai tremtyje. Su arkliuku bėgiais veža mišką. Novostrojka, Zaigrajevo r., Buriat-Mongoljos ASSR (d. Buriatijos respublika), apie 1955-1956 m.
Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro archyvo nuotr./Lietuviai tremtyje. Su arkliuku bėgiais veža mišką. Novostrojka, Zaigrajevo r., Buriat-Mongoljos ASSR (d. Buriatijos respublika), apie 1955-1956 m.

„Nusikaltimus žmoniškumui visada sunku tirti tiek teisine, tiek žmogiškąja prasme. Dalis liudininkų ar įtariamųjų jau būna mirę, sudėtinga rasti archyvinius dokumentus. Tačiau nežiūrint į esamus sunkumus, šios kategorijos bylos yra tiriamos ir perduodamos nagrinėti teismams. Istoriniam teisingumui nėra senaties“, – teigia ikiteisminį tyrimą atlikusi prokurorė R. Vaitekūnienė.

Ikiteisminis tyrimas prokurorės iniciatyva buvo pradėtas š.m. gegužės mėnesį aiškinantis kito atliekamo tyrimo dėl nusikaltimų žmoniškumui aplinkybes. Archyviniai duomenys leido pagrįstai manyti, jog H.V. galimai dalyvavo nusikaltimuose žmoniškumui.

Pasak R.Vaitekūnienės, kaltinamasis H.V., būdamas sovietų okupacinės valdžios represinės struktūros pareigūnu, kartu su kitais asmenimis 1951-1952 m. dalyvavo ištremiant civilius Klaipėdos rajono gyventojus į Irkutsko sritį ir Krasnojarsko kraštą.

Byloje surinkti duomenys pagrįstai leidžia manyti, jog ištremti buvo 7 Lietuvos gyventojai, tarp kurių buvo ir mažamečių vaikų.

Kaltinamajam skirta kardomoji priemonė rašytinis pasižadėjimas neišvykti. Įstatymas už civilių trėmimą ar perkėlimą numato laisvės atėmimą iki penkiolikos metų. 

Papildyta 15.21 val.: Nors prokuratūra atsisako nurodyti įtariamojo pavardę, 15min.lt primena, kad vasaros pabaigoje žiniasklaida skelbė apie baudžiamojon atsakomybėn dėl Lietuvos gyventojų trėmimų traukiamą buvusį KGB karininką Henriką Vaigauską (gim. 1928 m.).

Portalo kgbveikla.lt teigimu, gimęs Telšių r., Luokės miestelyje, po Antrojo pasaulinio karo H.Vaigauskas pradėjo tarnybą SSSR represinėse struktūrose.

Tuo metu, kai prokuratūros minimas H.V. Klaipėdos rajone galėjo dalyvauti ištremiant civilius Lietuvos gyventojus, H.Vaigauskas buvo Valstybės saugumo ministerijos (MGB) Klaipėdos sr. Klaipėdos r. 2-N poskyrio operatyvinis įgaliotinis. Tuo metu jis buvo užsitarnavęs leitenanto laipsnį.

Karjeros viršūnę H.Vaigauskas pasiekė 1975 m. Balandžio 25 d. jam buvo suteiktas generolo majoro laipsnis. Tuo metu (nuo 1971 m. liepos iki 1989 m. rugsėjo 21 d.) jis ėjo Lietuvos SSR KGB pirmininko pavaduotojo pareigas.

Iš tarnybos KGB H.Vaigauskas atleistas 1998 m. spalio 28 d. dėl savo amžiaus. Iki 1990 m. rugpjūčio 10 d. jis dar ėjo LSSR KGB karinės-medicininės tarnybos vyresniojo inspektoriaus kadrams pareigas.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Parašykite atsiliepimą apie 15min