Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 balandžio 6d. 21:00

Kojų apšilti dar nespėjusiam e-patruliui – interneto nepraustaburnių kirčiai

Virtualios policijos padalinys iškart sulaukė reakcijų iš visuomenės, dalis nuomonių išreikšta tokių iliustracijų forma. 15MAX
Komentatorių iliustracijos iš „Facebook“ profilio „Lietuvos policija“ / Virtualios policijos padalinys iškart sulaukė reakcijų iš visuomenės, dalis nuomonių išreikšta tokių iliustracijų forma.
Nuo balandžio 6-osios veiklą pradėjusiam virtualiam patruliui nuo pirmos dienos reikia duoti darbo, ir dar tokio, kurį jis galėtų atlikti neišeidamas iš namų. Tikriausiai kažkaip taip mąsto dalis interneto naudotojų, jau nuo šio antradienio nusprendusių išmėginti elektroninių policijos rankų ilgį bei tolerancijos ribas. Tarsi provokuodami teisiniais metodais auklėti juos pačius, dešimtys policijos „Facebook“ profilio lankytojų šiandieną išsiliejo pranešimo apie šią e-patrulio karjeros pradžią komentaruose.

Ambicingai policijos anonsuotas virtualus patrulis po Velykų pagaliau pradėjo tarnybą, tačiau savaime taikos ir saugumo internete dėl to nepadaugėjo. Atvirkščiai – kai kurie komentatoriai jau nuo pirmų valandų tarsi ėmė rūpintis, kad elektroninė erdvė e-policininkui nepasirodytų rožinė. Gali susidaryti įspūdis, jog dalis interneto naudotojų tarsi patys prašosi kibernetinių pareigūnų dėmesio.

Lietuvos policijos feisbuko profilį antradienį tiesiog užplūdo negatyvios emocijos: ne tik arši kritika pareigūnams, valdžiai, šiam e-patrulio projektui, bet ir galimos patyčios dėl konkrečių žmonių išvaizdos, kurstymas prieš kai kurias visuomenės grupes. Neišvengta ir viešoje erdvėje nepriimtinos leksikos vartojimo, pornografinių elementų turinčių iliustracijų naudojimo, galbūt netgi autorių teisių pažeidimų, taip pat siūlymų daryti tam tikras nusikalstamas veikas.

Dalis tokio turinio galėtų būti vertinamas ir per nepilnamečių apsaugos nuo neigiamos informacijos prizmę.

Kai kuriais atvejais pareigūnai kaltinami rimtų nusikaltimų padarymu, bendrininkavimu su banditais. Aišku, tai tėra pikti žodžiai, bet be įrodymų viešinti tokių, rodos, nederėtų.

Pradžioje asmenys bus įspėti, kad jie nutrauktų galimai neteisėtus veiksmus.

Dar viena kibernetinio pasipriešinimo linija susivedė į siūlymus sutrikdyti paties e-patrulio darbą: susivienijus ir masiškai atlikus tam tikrus veiksmus, virtualią policiją socialiniame tinkle esą pavyktų blokuoti.

Pagrindiniu virtualaus mūšio lauku balandžio 6-ąją tapo pačios policijos „Facebook“, kur paskelbtas tokio turinio pranešimas. Beje, Lietuvos policija neakcentuoja, kad baus už pasisakymus internete, tačiau dalis komentatorių būtent tokio pažado ir pasigedo: patyčios, šmeižtas ar neapykanta kalba socialiniuose tinkluose neturėtų tapti norma.

Policijos nuotr./Virtualios policijos padalinys
Policijos nuotr./Virtualios policijos padalinys

Kaip jau buvo skelbta, balandžio 6 d. patruliuoti elektroninėje erdvėje pradėjo virtualus patrulis.

Tai – trys pareigūnai, kurių pagrindinė užduotis – nusikalstamų veikų ar administracinių nusižengimų prevencija elektroninėje erdvėje.

Pareigūnai reaguos tik į akivaizdžius elektroninėje erdvėje daromus ar rengiamus daryti teisės pažeidimus. Pradžioje asmenys bus įspėti, kad jie nutrauktų galimai neteisėtus veiksmus, o jų nenutraukus – surinkta medžiaga bus registruojama ir perduodama atitinkamam policijos padaliniui tolimesniam tyrimui.

Kaip tai vyks?

  • Viešas virtualaus patrulio įspėjimas kaip komentaras soc. tinkluose arba portaluose;
  • Privati žinutė soc. tinkle „Facebook“;
  • El. laiškas iš el. pašto virtualus.patrulis@policija.lt.

Pateikiame pavyzdžius, kada reaguotų virtualus patrulis:

1. Skelbimai su siūlymais įsigyti kontrabandinių cigarečių ar alkoholio;

2. Siūlymai prisiimti kito asmens padarytą pažeidimą;

3. Grasinimai susidoroti su kitais asmenimis;

4. Siūlymai nusipirkti vairuotojo pažymėjimą, ar padėti už pinigus išlaikyti vairavimo egzaminą, siūlymai nusipirkti techninę apžiūrą ir pan.;

5. Narkotinių medžiagų platinimas elektroninėje erdvėje;

6. Siūlymai investuoti į įtartinas platformas, pirkti el. būdu netikrose internetinėse parduotuvėse, kitokie sukčiavimai elektroninėje erdvėje.

Tai – pagrindinės veiklos kryptys, kuriomis dirbs šie pareigūnai.

Virtualus patrulis dirbs viešai, niekaip neribos žodžio laisvės, nesikiš į privačius asmenų susirašinėjimus.

Virtualus patrulis dirbs viešai, neribos žodžio laisvės, nesikiš į privačius susirašinėjimus, feisbuke žadėjo pareigūnai.

15min atkreipė dėmesį į virtualaus patrulio darbo pradžią lydinčias provokacijas ir operatyviai gavo Policijos departamento komentarą: kas leidžiama, o kas, ne, ir koks aršiausiems išsišokėliams gali grėsti pareigūnų atoveiksmis? Tekste išskirta mažiausiai 15 virtualių išsišokimų.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Metas rinktis

Mėgaukis šiandien

Rūpintis aplinka – paprasta

Video

21:34
03:06
00:15

Esports namai

Sveikos ir gražios kojos

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min