Dabar populiaru
Publikuota: 2020 sausio 4d. 12:36

Konfliktas Trispalvės alėjoje: sulaikyta vėliava mosikavusi aktyvi diplomato K.Škirpos gynėja

Mojuoti vėliava viešoje vietoje draudžiama? – tokį klausimą kelia su 15min redakcija susisiekęs konflikto, sausio 3-osios vakarą įvykusio Vilniaus Trispalvės al., liudininkas Raimondas Š. Jo atsiųstuose vaizdo įrašuose užfiksuota, kaip pareigūnai sulaiko vėliava mosikuojančią aktyvią diplomato K.Škirpos gynėją Astrą Genovaitę A. Vilniaus policija paaiškino, kad moteris sulaikyta, nes nenorėjo pateikti paaiškinimo.

Su 15min redakcija susisiekė konflikto dalyvis Raimondas Š., paaiškinęs, kad sausio 3 dieną apie 18 valandą keli patriotiškai nusiteikę piliečiai atėjo pagerbti diplomato, Lietuvos aktyvistų fronto įkūrėjo Kazio Škirpos. Buvo uždegtos žvakutės, rankose laikyta vėliava. Tačiau netikėtai šis pagerbimas, pasak Raimondo, susilaukė policijos pareigūnų dėmesio – sulėkė net 3 ekipažai ir Vilniaus viešos tvarkos tarnybos brigada. Visi jie, skundo autoriaus teigimu, atskubėjo malšinti vos 4 žmonių, kurie tenorėjo uždegti žvakutes, skirtas pagerbti K.Škirpą.

Skaitytojo Raimondo nuotr./Konfliktas Vilniaus Trispalvės alėjoje
Skaitytojo Raimondo nuotr./Konfliktas Vilniaus Trispalvės alėjoje

„Pareigūnė pareikalavo leidimo mitingui, dokumentų, pareiškė, kad „esate viešoje vietoje, mosikuojate Lietuvos trispalve“, pareikalavo prisistatyti, taip pat liepė nefilmuoti. Kilo konfliktinė situacija. Kažkodėl prisikabino tik prie moteriškės (Astros Genovaitės A. – aut. past.), kuri mojavo trispalve, prie kitų, šalia buvusių asmenų, neprisikabino. Nusikaltimo įrankį, Lietuvos Respublikos vėliavą, konfiskavo. Nepaisant to, kad Astra prisistatė, vėliau ją sulaikė ir išvežė į policijos komisariatą. Dėl to, kad atsisakė rašyti paaiškinimą dėl jai nesuprantamo pažeidimo. Policininkė nesuprato, ką žmonės švenčia ir kodėl viešoje vietoje mojavo Lietuvos Respublikos trispalve“, – istoriją nupasakojo Raimondas Š.

Pasak jo, komisariate prieš Astrą neproporcingai buvo panaudota jėga, sukeltas didelis fizinis skausmas, dėl ko greitosios pagalbos automobiliu ji buvo nuvežta į ligoninės priėmimo skyrių.

„Pabrėžtina, kad Astrai prašant iškviesti medicininę pagalbą, policininkai to nedarė, pagalbą iškvietė artimi asmenys“, – tikino Raimondas Š.

Sausio 4 dieną poziciją dėl šio įvykio pateikė ir Vilniaus apskrities policija, paaiškinusi, kad šią savaitę Trispalvės alėjoje užfiksuotas ne vienas vandalizmo atvejis – du kartus buvo savavališkai užkabintas lipdukas su buvusiu alėjos pavadinimu (dar neseniai Trispalvės al. vadinosi K.Škirpos al. – aut. past.). Dėl to į prokuratūrą kreipėsi Vilniaus miesto savivaldybė.

„Reaguojant į tai, sostinės policija ėmėsi priemonių, siekiant išaiškinti tai darančius asmenis. Sausio 3 d. vakarą pastebėta, kad prie alėjos renkasi asmenų grupė. Policija neturėjo duomenų, kad toje vietoje planuojamas kažkoks mitingas. Atvykus patruliui, moteris pradėjo mojuoti vėliava. Paprašius prisistatyti ir pateikti savo dokumentus, moteris atsisakė tai padaryti, paaiškino, kad nori išreikšti savo valią. Moteris neprisistatė, nepateikė asmens dokumentų, atsisakė paaiškinti tam tikras aplinkybes, todėl siekiant nustatyti moters asmenybę, ištirti ir užkardyti teisės nusižengimus, susijusius su alėjos pavadinimo keitimu, ir tokius įvykius ateityje, 19.15 val. moteris buvo pristatyta į Vilniaus apskrities vyriausiąjį policijos komisariatą“, – teigiama policijos pranešime spaudai.

Skaitytojo Raimondo nuotr./Konfliktas Vilniaus Trispalvės alėjoje
Skaitytojo Raimondo nuotr./Konfliktas Vilniaus Trispalvės alėjoje

Toliau jame rašoma apie tai, kad policijoje buvo nustatyta moters asmenybė. Paaiškėjo, kad prieš kelis mėnesius ji buvo dažais apipylusi Laisvės kalvą Lukiškių aikštėje, taip pat prieš kelias dienas buvo užfiksuota Nepriklausomybės alėjoje, kur buvo užkabintas lipdukas su buvusiu alėjos pavadinimu.

„Policijoje moteris pareiškė, kad jai bloga, todėl buvo iškviesta greitoji medicinos pagalba, kuri 20.55 val. pristatė moterį į gydymo įstaigą. Vėliava liko policijos įstaigoje, ji bus gražinta savininkei. Medikams moteris paaiškino, kad ją sužalojo policijos pareigūnai“, – pranešime tikina Vilniaus apskrities policija.

Moteriai surašytas administracinių nusižengimų protokolas dėl teisėtų pareigūnų reikalavimų ar nurodymų nevykdymo (Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 506 str. 4 d.) ir pareigūnų garbės ir orumo pažeminimo (Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 508 str. 1 d.). Sprendimą dėl to priims teismas. Surinkta medžiaga tolimesniam tikslinimui perduota 3-ajam policijos komisariatui.

Skaitytojo Raimondo nuotr./Konfliktas Vilniaus Trispalvės alėjoje
Skaitytojo Raimondo nuotr./Konfliktas Vilniaus Trispalvės alėjoje

Siekiant įvertinti pareigūnų veiksmus, Vilniaus apskrities VPK taip pat atliks ir vidinį patikrinimą.

15min primena, kad praėjusių metų liepą Vilniaus miesto savivaldybės politikai po karštų diskusijų bei visuomenininkų protestų apsisprendė pervadinti Kazio Škirpos alėją į Trispalvės.

Luko Balandžio / 15min nuotr./K.Škirpos alėja
Luko Balandžio / 15min nuotr./K.Škirpos alėja

Prieštaringai vertinamo praėjusio amžiaus lietuvių diplomato ir karininko vardo alėją Gedimino kalno papėdėje pervadinti nuspręsta dėl jo deklaruotų antisemitinių pažiūrų, tačiau tai sukėlė dalies oponentų, vertinančių K.Škirpos indėlį į nepriklausomybės kovas, pasipiktinimą. Štai Vilniaus meras Remigijus Šimašius teigė, kad K.Škirpos antisemitinė pozicija yra „visiškai aiški“.

Nuotr. iš Vikipedijos/Kazys Škirpa
Nuotr. iš Vikipedijos/Kazys Škirpa

K.Škirpos atminimo įamžinimo gynėjai akcentuoja jo vaidmenį valstybingumui – jis 1919 metais sausio 1-ąją kartu su kitais Lietuvos savanoriais Gedimino pilies bokšte iškėlė Lietuvos trispalvę, ėjo svarbias diplomatines pareigas tarpukariu ir priešinosi sovietų okupacijai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Atradimai virtuvėje

Skanumėlis
Skanumėlis

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min