Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Konstantinas Michailovas išgirdo nuosprendį Medininkų byloje: iki gyvos galvos!

Konstantinas Michailovas
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Konstantinas Michailovas
Šaltinis: 15min
0
A A

Vilniaus apygardos teismas trečiadienį paskelbė apkaltinamąjį nuosprendį rezonansinėje byloje dėl garsiosios Medininkų tragedijos.

Už Lietuvos pareigūnų sušaudymą 43 metų Konstantinas Michailovas turėtų būti įkalintas iki gyvos galvos.

Teisėjų kolegija, kurią sudaro Sigita Bieliauskienė, Viktoras Dovidaitis ir Vladislavas Lenčikas, konstatavo, kad Latvijos pilietis K.Michailovas (buvęs Nikulinas) yra kaltas dėl nužudymų, prieš bemaž 20 metų sudrebinusių mūsų šalies pasienio kontrolės punktą Medininkuose.

„Aš neįvykdžiau šio nusikaltimo. Nesu niekaip su juo susijęs“, – taip ir panašiai ne sykį yra kartojęs nuteistasis, tačiau teismo neįtikino. K.Michailovo kaltė yra patvirtinta byloje surinktais įrodymais.

Iš nuteistojo Lietuvos Respublikos naudai priteista 2 257 615 litų kompensacija. Prokuratūros pateiktame ieškinyje buvo minima apie 3 milijonų litų žala. Tačiau ieškinys tenkintas tik iš dalies, nes tokias išlaidas, kaip Medininkų memorialo, muziejaus įrengimas, aukų atminimui skirto bėgimo organizavimas ar žuvusiųjų artimųjų kelionė į Vatikaną, teismas įvertino kaip perteklines. 

Šiandienį nuosprendį dėl įkalinimo iki gyvos galvos K.Michailovas turi teisę apskųsti aukštesnės instancijos Lietuvos apeliaciniam teismui. Kol apskundimui skirtas 20 dienų terminas nebus pasibaigęs, nuosprendis neįsiteisės. Tačiau nuteistasis vis tiek lieka už grotų: antradienį Lietuvos apeliacinis teismas patvirtino, kad griežčiausia kardomoji priemonė – suėmimas, K.Michailovui iki liepos pabaigos pratęsta pagrįstai.

Bylos duomenimis, K.Michailovas yra vienas iš Rusijos OMON smogikų, dalyvavusių 1991 m. liepos 31 dieną vykusiose Medininkų žudynėse. Tragedijos metu žuvo septyni ką tik atkurtos Lietuvos valstybės pareigūnai, o išgyveno tik vienas egzekucijos dalyvis.

1991-ųjų liepos 31-osios rytą per omonininkų išpuolį Lietuvos ir Baltarusijos pasienyje buvo nužudyti Medininkų kelio poste budėję muitinės pareigūnai Antanas Musteikis, Stanislovas Orlavičius, „Aro“ pareigūnai Mindaugas Balavakas, Algimantas Juozakas, kelių policininkai Juozas Janonis, Algirdas Kazlauskas. Rugpjūčio 2 dieną ligoninėje mirė sunkiai sužeistas policininkas Ričardas Rabavičius. Gyvas liko tik sunkiai sužeistas muitininkas Tomas Šernas. Teismas pabrėžė, kad smogikai nenužudė T.Šerno dėl nuo jų nepriklausančių aplinkybių, o jį išgelbėjo operatyviai suteikta kvalifikuota medicinos pagalba.

„Visi pareigūnai buvo nužudyti dėl to, kad dirbo Medininkų muitinės poste ir ėjo savo tarnybines pareigas“, – pabrėžiama nuosprendyje. Teismo vertinimu, nužudytieji pareigūnai neturėjo nei tarnybinių, nei asmeninių problemų. Be to, išpuolio metu nebuvo pagrobtas joks pareigūnų asmenis turtas ar oficialūs muitinės dokumentai. Prieš išpuolį muitininkai nebuvo sulaikę jokio vertingesnio nelegalaus krovinio, už kurio konfiskavimą jiems galėtų būti keršijama. Todėl jokio kito egzekucijos motyvo smogikai neturėjo. 

2007 m. K.Michailovas buvo sulaikytas Latvijoje ir perduotas Lietuvos teisėsaugai dėl Medininkų bylos. Kitus Lietuvos teisėsaugos nustatytus įtariamuosius – Česlovą Mlyniką, Andrejų Laktvionovą ir Aleksandrą Ryžovą, Rusija atsisako išduoti.

Bylą sudaro 40 tomų (apie 16 tūkst. lapų), teisminio proceso metu apklausta apie 200 liudytojų. Senatis šioje byloje sueis liepos mėnesį.

Teisėjas V.Dovidaitis nuosprendį skaitė beveik dvi valandas. K.Michailovas, kuriam talkino vertėja, klausėsi verdikto ramiai, retsykiais papurtydamas galvą. 

„Nuosprendžio aš nesupratau. Vien dėl to, kad nedalyvavau padarant tą nusikaltimą“, – paklaustas, ar suprato verdiktą, pareiškė K.Michailovas.

Po posėdžio nuteistojo advokatas Arūnas Marcinkevičius pareiškė nuosprendį skųsiąs, nes neišgirdo nė vieno įrodymo, dėl kurio jo ginamasis iki gyvos galvos pasiųstas už grotų.

Bylą kuravęs Generalinės prokuratūros atstovas Saulius Verseckas savo ruožtu buvo patenkintas ir pareiškė, kad teismas patvirtino visus kaltinimus ir byloje surinktų įrodymų visumą.

Vieno iš nužudytųjų pareigūnų sūnus Justinas Orlavičius pasigedo egzekucijos užsakovų atsakomybės, tačiau K.Michailovo, kaip vykdytojo šiame nusikaltime vaidmeniu vaikinas neabejoja.

VIDEO: 15min.lt - Nuosprendis Medininkų byloje: advokato A.Marcinkevičiaus komentaras
VIDEO: 15min.lt - Nuosprendis Medininkų byloje: žuvusio muitininko sūnaus Justino komentaras
VIDEO: 15min.lt - Nuosprendis Medininkų byloje: prokuroro S.Versecko komentaras
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min