Dabar populiaru
Publikuota: 2016 spalio 17d. 11:03 , atnaujinta: 2016 spalio 17d. 15:39

L.Šimkaus nužudymo tyrimas: pareigūnė sužeistajam nesuteikė pirmosios pagalbos, bet smūgis buvo skirtas jai

Nužudymo vieta Tryškiuose
Artūro Budrio nuotr. / Nužudymo vieta Tryškiuose

Vienos priežasties, kodėl tarnybos metu Tryškiuose žuvo pareigūnas, nėra. Tačiau šis tragiškas įvykis atvėrė daugybę policijos sistemos silpnų vietų. Sužaloto pareigūno porininkė net nesuteikė jam pirmosios pagalbos. Kita vertus, pasak tikrintojų iš Vidaus reikalų ministerijos, patys į pavojingą iškvietimą išvykę patruliai pernelyg atsainiai įvertino grėsmingas aplinkybes. Pavyzdžiui, net nesvarstė galimybės užsidėti apsauginių liemenių, nors tokiais atvejais jos privalomos.

Papildyta 15.39 val. Įtariamas žudikas pirmiausia bandė smogti policininkei

Pirmadienį pavakarę trumpą spaudos konferenciją surengęs generalinio komisaro pareigas laikinai einantis Edvardas Šileris pareiškė, kad karšto įvykio epicentre atsidūrusi pareigūnė elgėsi tinkamai.

Anot jo, įtariamasis Artūras Noreika, peilį išsitraukė tuomet, kai L.Šimkaus ir jo porininkės buvo parvestas ant žemės ir jam buvo bandoma uždėti antrankius. „Ji elgėsi teisingai, panaudojo elektrošoką“, – sakė E.Šileris.

Jis atskleidė, kad „pirmas kėsinimasis buvo merginai.“

Pasak E.Šilerio, smurtautojas su peiliu užsimojo norėdamas smogti būtent policininkei, o šiai smūgio išvengus, dūris teko būtent L.Šimkui.

Generalinio komisaro pavaduotojo duomenimis, gyva likusi pareigūnė iki šiol yra išėjusi neapmokamų atostogų. „Nors medikai konstatavo, kad ji gali grįžti į tarnybą, ji paprašė nemokamų atostogų dar trims mėnesiams.“

E.Šileris pabrėžė, kad pareigūnė net 18 kartų yra dalyvavusi profesiniuose mokymuose. Todėl apie jos taktinį ar fizinį pasirengimą negali būti kalbos.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Policijos generalinio komisaro pavaduotojas Edvardas Šileris
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Policijos generalinio komisaro pavaduotojas Edvardas Šileris

Ar tiesa, kad policininkė nesuteikė peiliu į kaklą sužalotam kolegai pirmosios pagalbos? „Teismo medicinos ekspertai sako, kad mirtis buvo sekundžių reikalas“, – teigė E.Šileris.

E.Šileris į tragediją žvelgia filosofiškai. Jei būtų žinomos įvykio pasekmės, tiek pasiruošimas sulaikymui, tiek pareigūnų veiksmai būtų buvę kitokie: „Jei žinotum, kur parkrisi, pasidėtum ten pagalvę.“

Greitoji patarė tik laukti medikų

„Mes ilgą laiką nekomentavome būtent policininkės veiksmų, ką jinai darė įvykio vietoje. Žiniasklaidoje buvo pasirodę atvejų (versijų), kad jinai visiškai klykė, neadekvačiai reagavo į situaciją ir iš esmės neatlikinėjo savo veiksmų kaip policijos pareigūnė, tačiau tarnybiniame patikrinime ir ikiteisminiame tyrime matosi, kad policininkė tinkamai atliko pareigas – bandė naudoti kovinės savigynos veiksmus, pati išsisuko nuo peilio ir pati naudojo „tazerį“ tame tarpe“, – BNS cituoja E.Šilerį.

Komentuodamas policininkės galimybes suteikti medicinos pagalbą sužalotam kolegai, laikinasis policijos vadovas siūlė realiai vertinti kritišką situaciją.

„Taip, greitosios medicinos pagalbos tarnybos išvadoje sakoma, kad jinai privalėjo skambinti į medicininę pagalbą ir medicininė pagalba būtų konsultavusi, kaip suteikti pagalbą įvykio vietoje, tačiau perklausius įrašą, kaip kalbėjo greitoji medicinos pagalba su mūsų VPK budėtoju, atsakymas buvo toks – tiesiog nedarykite nieko, laukite medikų automobilio.“

E.Šilerio žodžiais tariant, mokymų niekuomet nebuvo ir nebus per daug ir kiekviena tragedija tą dalyką pabrėžia. „Tačiau reikėtų pažymėti, kad per keletą pastarųjų metų pareigūnė 18 kartų dalyvavo mokymuose, o pareigūnas berods 40 kartų nuo 2010 metų. Bus galbūt peržiūrėta pati mokymų koncepcija“, – teigė E.Šileris.

Policijos vadovui suprantama, kad po porininko žūties pareigūnė iki šiol negrįžo į tarnybą.

„Buvo teikiama pagalba tiek psichologo, tiek reabilitacinė po viso įvykio. Iš tiesų nėra gera jos savijauta, bet nelabai komentuočiau dėl privačių dalykų“, – sakė E.Šileris.

Pradžia. Pirmadienį Vidaus reikalų ministerijoje pristatytos tarnybinio patikrinimo dėl Telšių apskrities Vyriausiojo policijos komisariato Kelių policijos būrio vyriausiojo patrulio Liudo Šimkaus žūties tarnyboje aplinkybių išvados.

Analizės santrauką visuomenei pristatė vidaus reikalų ministras Tomas Žilinskas ir tyrimą koordinavęs VRM generalinis inspektorius Giedrius Cininas.

Nelaimė ar sisteminės klaidos pasekmė?

VRM vadovas informavo, kad vienas svarbiausių keltų klausimų – ar pareigūno žūtį lėmė nelaimingai susiklosčiusios aplinkybės, ar būta ir taktinių, sisteminių klaidų iš policijos pusės.

Į šį klausimą ministras pavedė atsakyti G.Cininui.

Pastarasis pabrėžė, kad viskas prasidėjo nuo smurtą patyrusios moters skambučio telefonu 112. VRM generalinis inspektorius teigė, kad esminę informaciją BPC operatorius užfiksavo tinkamai: įtariamasis pavojingas ir ginkluotas.

Pareigūnai per kompiuterį perskaitė šią informaciją: įtariamasis agresyvus, jis turi peilį ir jau sužalojo šunį.

Budėtojas nusiuntė į įvykį kelių policijos, o ne patrulių ekipažą. Anot G.Cinino – tai ne pažeidimas. Kelių policininkai taip pat privalo būti pasirengę reaguoti į tokio pobūdžio iškvietimus. L.Šimkaus ekipažas tuo lemtingu momentu vienintelis buvo laisvas.

Kursus apie elektrošoką išklausė

VRM generalinis inspektorius minėjo, kad nužudytas pareigūnas tiek 2014, tiek 2015 m. buvo išklausęs elektrošoko prietaiso naudojimo kursus.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Giedrius Cininas
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Giedrius Cininas

Tačiau jokių specialių taktikos mokymų nei L.Šimkus, nei jo porininkė pastaruoju metu nebuvo turėję.

Kaip buvo bandoma sulaikyti smurtavusį asmenį?

„Buvo liemenės, kurių policininkai dėl kažkokių priežasčių neužsidėjo“, – stebėjosi VRM generalinis inspektorius. G.Cinino vertinimu, abu patruliai netinkamai įvertino situacijos pavojingumą ir nebuvo nei fiziškai, nei psichologiškai pasirengę agresyvaus asmens sulaikymui.

„Taktika yra skirta, kad iki minimumo sumažinti pavojų. Bet niekada nebus taip, ji pavojus bus sumažintas iki nulio“, – VRM generalinis inspektorius pabrėžė, kad net jei pareigūnai taktiškai būtų veikę idealiai, tai netaptų garantija, kad užpuolimo atveju L.Šimkus būtų išvengęs mirties.

„Man kelia didelį susirūpinimą, kad visoms su policija susijusioms grandims šiuo atveju pritrūko profesionalumo“, – pabrėžė vidaus reikalų ministras T.Žilinskas.

Jis pridūrė, kad ginkluotame iškvietime liemenės yra privalomos. Ministras irgi nusistebėjo, kodėl patruliai šiuo atveju jų neužsidėjo.

„Jie net nesvarstė galimybės užsidėti liemenių“, – sakė G.Cininas.

Kita vertus, pasak VRM generalinio inspektoriaus G.Cinino, kartais liemenė netgi apsunkina, trukdo pareigūnui judėti, todėl jos naudingumo nereikia absoliutinti.

Patikrinimai tęsis

T.Žilinskas pasirašė įsakymą, kuriuo pavedė generaliniam komisarui Linui Pernavui įvertinti Telšių apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininko Remigijaus Rudmino veiklą ir kompetenciją.

Patikrinimai dar laukia ir Telšių apskrities VPK vadovo, ir nužudyto pareigūno porininkės, ir į pirminius pranešimus apie smurtą artimoje aplinkoje vangiai reagavusio apylinkės inspektoriaus.

Komisariato vadovas savo ruožtu, pasak ministro, turėtų įvertinti apylinkės inspektorių, kuris buvo gavęs smurtą artimoje aplinkoje patiriančios moters skundą, tačiau jį ignoravo.

Dar vienas ministro įsakymas: skubiai organizuoti neeilinį kartu su L.Šimkumi buvusios pareigūnės I.Bagočiūtės tarnybinės veiklos patikrinimą. Ji iškart po užpuolimo nesuteikė kraujuojančiam kolegai pirmosios pagalbos, nors privalėjo tai padaryti.

Sulaukė mirtino dūrio

Kaip skelbta anksčiau, rugpjūčio 12 d. peiliu ginkluotas A.Noreika, smurtavęs prieš motiną ir grasinęs padegti namą, pasipriešino atvykusiam Telšių apskrities policininkui Liudui Šimkui.

Pareigūnas bandė naudoti elektrošoką, tačiau, šis dėl nežinomų priežasčių nesuveikė. 26 metų įtariamasis išsitraukė peilį ir į kaklą mirtinai sužalojo 36 metų vyriausiąjį patrulį L.Šimkų.

Įtariamajam nustatytas 0,21 prom. girtumas. Jis anksčiau teistas Vokietijoje ir Norvegijoje už smulkius nesmurtinius nusikaltimus, bent kartą – už vagystę.

Pareigūno L.Šimkaus stažas – 15 metų. Su žmona jis augino du mažamečius vaikus. Nelaimės metu kartu su juo buvusios 22 metų pareigūnės stažas – 2 metai 11 mėnesių. Tai 33-čias pareigūnas, žuvęs nuo Nepriklausomybės atkūrimo.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min