Dabar populiaru
Publikuota: 2014 birželio 5d. 14:06

Lazdijų gimnazisto ir policijos pareigūno konfliktą narplios prokurorai

Teisingumo svarstyklės ir plaktukas
Trakų rajono apylinkės teismo nuotr. / Teisingumo svarstyklės ir plaktukas

Sulaukę kaltinimų policijos pareigūnui darbo metu piktnaudžiavus tarnyba ir panaudojus specialiąsias priemones bei fizinę jėgą prieš sulaikomą gimnazistą, Lazdijų rajono policijos komisariato vadovybė teigia dėl objektyvaus tyrimo nusišalinanti nuo nukentėjusiu save laikančio moksleivio skundo nagrinėjimo.

„Nenorėdami būti apkaltinti subjektyvumu, nusišaliname nuo minėto piliečio skundo nagrinėjimo ir perduosime prokurorams spręsti, ar yra pagrindo pradėti ikiteisminį tyrimą dėl mūsų pareigūno veiksmų, sulaikant viešoje vietoje neblaivų asmenį, kuris nevykdė teisėtų policijos pareigūno nurodymų ir sulaikymo metu sužalojo tarnybines pareigas vykdžiusį policijos patrulį“, – 15min.lt sakė Lazdijų rajono policijos komisariato viršininko pavaduotoja Skirmantė Bartkuvienė.

Konfliktas – po Paskutinio skambučio šventės

Incidentas tarp Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos moksleivio 18-mečio Manto Gervelio ir Lazdijų rajono policijos komisariato patrulių būrio vyresniojo patrulio Rolando Kamandulio kilo Paskutinio skambučio šventės dieną, tiksliau – gegužės 31-osios naktį, apie 0.30 val., Lazdijuose, Vytauto gatvėje.

„Policijos budėtojų dalyje 0.22 val. buvo gautas telefoninis pranešimas apie Lazdijų mieste, gatvėje besišlaistantį galimai neblaivų jaunuolį. Į Vytauto gatvę, kur buvo pastebėtas neblaivus 18-metis, buvo išsiųstas policijos patrulių ekipažas. Jaunuolis sulaikomas nevykdė policijos pareigūnų nurodymų ir bandant jį sulaikyti sužalojo policijos pareigūną“, – sakė komisariato atstovė S.Bartkuvienė.

Turimais duomenimis, incidentas kilo netoli Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos pastato, kur iš vakaro vyko dvyliktokų paskutiniojo skambučio šventė. Pagal tradiciją, šventę abiturientams rengia ir joje dalyvauja ir vienuoliktos klasės moksleiviai.

Buvo išsiųstas policijos patrulių ekipažas į Vytauto gatvę, kur buvo pastebėtas neblaivus 18-metis, kuris sulaikomas nevykdė policijos pareigūnų nurodymų ir bandant jį sulaikyti sužalojo policijos pareigūną.

Ar policininką smurtu kaltinantis gimnazistas buvo tarp jų – nepranešama. Taip pat aiškinamasi aplinkybės, kaip vyras atsidūrė šalia gimnazijos pastato. Esą incidento metu su juo buvo dar keletas jaunuolių, tarp jų – ir mergina.

Policijos pareigūnai teigia, kad pamatę viešoje vietoje draugų už parankių vedamą neblaivų jaunuolį, kuris elgėsi iš pažiūros agresyviai, plūdosi necenzūriniais žodžiais, pareikalavę jį sėsti į tarnybinį policijos automobilį, tačiau šis įsėdo į tuo pat metu prie jo privažiavusį kitą automobilį.

Vėliau paaiškėjo, kad juo pasiimti neblaivaus sūnaus atvyko vaikino motina.

Bandant jaunuolį iš jo išprašyti, šis ėmė policininkus įžeidinėti necenzūriniais žodžiais, o bandomas išsodinti iš automobilio, kirto policijos patruliui R.Kamanduliui per veidą.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Prevencinio pobūdžio akcija Gedimino prospekte.
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr.

Panaudojus dujas, antrankius ir kovos veiksmus, jaunuolis buvo nuvežtas į Lazdijų rajono policijos komisariatą ir naktį praleido areštinėje.

M.Gervelis Lazdijų rajone anksčiau garsėjo kaip perspektyvus Rytų kovos menų sportininkas. 2010-aisiais tuomet dar tik 14-metis Mantas yra laimėjęs Estijos vaikų Muay Thai čempiono titulą.

Tačiau paskutiniu metu, pasako jo buvusio trenerio, vaikinas sporto treniruočių nelankė.

Advokatas: policijos veiksmai – pertekliniai

Pasak M.Gervelio interesams atstovaujančio advokato Mečislovo Norvaišo, Lazdijų rajono policijos pareigūnų veiksmai, sulaikant administracinį teisės pažeidimą padariusį asmenį, „buvo aiškiai pertekliniai“.

„Niekas neginčija, kad jaunuolis viešoje vietoje buvo neblaivus, tuo padarydamas administracinį teisės pažeidimą. Tačiau ar tai jau yra pagrindas jį jėga ištraukti iš motinos automobilio ir naudoti ašarines dujas, antrankius, kovos veiksmus? Mūsų pozicija yra tokia – pareigūnai peržengė savo įgaliojimų ribas ir privalo atsakyti už piktnaudžiavimą tarnyba bei įgaliojimų viršijimą.

Ar tai jau yra pagrindas jį jėga ištraukti iš motinos automobilio ir naudoti ašarines dujas, antrankius, kovos veiksmus?

To pagrindu mes surašėme skundą, prašydami pradėti ikiteisminį tyrimą baudžiamojoje byloje dėl policijos pareigūnų piktnaudžiavimo. Tačiau net ir čia policija vilkina procesą, tuo akivaizdžiai pažeidinėdama mano atstovaujamojo teises: kai dėl eilinio piliečio neva pasipriešinimo policininkams, tai ikiteisminis tyrimas pradėtas iš karto, ir jį tiria tie patys Lazdijų rajono policijos komisariato tyrėjai; tačiau kai kalba eina apie baudžiamosios bylos iškėlimą policininkams – bandoma ieškoti priežasčių, kaip vilkinti procesą, motyvuojant, kad sprendimą – pradėti ar ne ikiteisminį tyrimą priims prokuratūra. Tai akivaizdus piktnaudžiavimas padėtimi“, – piktinosi Lazdijų rajono policijos komisariato pozicija gimnazistą ginti ėmęsis advokatas M.Norvaišas.

Sulaikytas prie vairo be vairuotojo pažymėjimo

Šiuo metu Lazdijų rajono policijos komisariate atliekami du tyrimai dėl M.Gervelio veiksmų: vienas jų – administracinės teisės pažeidimas už neblaivaus pasirodymą viešoje vietoje, tuo įžeidžiant žmogaus orumą ir visuomenės dorovę, ir kitas – ikiteisminis tyrimas baudžiamojoje byloje, kurioje moksleivis įtariamas nevykdęs teisėtų policijos pareigūnų nurodymų bei sužalojęs policijos patrulį. Šiame ikiteisminiame tyrime nukentėjusiuoju pripažintas policijos patrulis

R.Kamandulis dėl sužalojimų kreipėsi į teismo medicinos ekspertus.

Už pasipriešinimą policijos pareigūnams M.Gerveliui gresia bauda, viešieji darbai arba laisvės atėmimas iki 3 metų.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Prevencinio pobūdžio akcija Gedimino prospekte.
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr.

Dar vienas ikiteisminis tyrimas dėl galimo pareigūnų piktnaudžiavimo bus pradėtas arba ne po to, kai Lazdijų prokurorai išsiaiškins, kiek pagrįsti yra nukentėjusiuoju save laikančio M.Gervelio priekaištai jį sulaikiusiems Lazdijų rajono policijos patruliams. Jaunuolis, pasak jo atstovo, taip pat kreipėsi į medikus dėl patirtų sužalojimų.

Degtinė – keistas gėrimas. Skonis tas pats, o nuotykiai skirtingi.

Jei po prokurorų sprendimo paaiškės, kad vaikinas policijos pareigūnus piktnaudžiavimu tarnyba apkaltino nepagrįstai, pasak S.Bartkuvienės, bus siekiama patraukti jį baudžiamojon atsakomybėn už neteisėtą apkaltinimą padarius tyčinį nusikaltimą.

Kaip informuojama, M.Gervelis anksčiau jau yra baustas už teisės aktų pažeidimus, kai pernai buvo sustabdytas Lazdijų rajono policijos komisariato patrulių vairuojantis automobilį, nors tam 17-metis vaikinas neturėjo teisės.

„Degtinė – keistas gėrimas. Skonis tas pats, o nuotykiai skirtingi“, – savo socialinio tinklo „Facebook“ profilyje šiemet gegužės 8-ąją, savo 18-ojo gimtadienio išvakarėse, įrašė jaunuolis.

Paradoksalu, bet savo kailiu įsitikinti parašyta tiesa Mantui teko vos po keleto savaičių. 

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min